Zaćma to zmętnienie soczewki w oku, które wpływa na pogorszenie widzenia. Jest to powszechne schorzenie i szacuje się, że do 2020 roku w samych Stanach Zjednoczonych na zaćmę cierpiało ponad 20 milionów ludzi. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że ma zaćmę, dopóki nie zacznie ona powodować problemów z widzeniem. W tym wpisie na blogu omówimy wszystko, co należy wiedzieć o zaćmie: czym jest, jak się rozwija i jakie są dostępne opcje leczenia.
Zaćma to nic innego jak zmętnienie soczewki oka. Ta soczewka to przezroczysty, zakrzywiony kawałek tkanki, który pomaga skupić światło w tylnej części oka. Kiedy soczewka staje się mętna, nie przepuszcza światła, co powoduje nieostre lub niewyraźne widzenie. Zaćma zwykle rozwija się powoli i bezboleśnie, a we wczesnych stadiach często nie powoduje żadnych symptomów. Jednak w miarę rozwoju zaćma może powodować takie objawy, jak: wrażliwość na odblaski, widzenie aureoli wokół źródeł światła, dostrzeganie kolorów jako wyblakłych, gorsze widzenie w nocy. Natomiast trzeba mieć na uwadze, że nieleczona zaćma może w końcu doprowadzić do całkowitej ślepoty.
Stopień, w jakim zaćma wpływa na widzenie, zależy od stopnia jej zaawansowania. We wczesnych stadiach zaćma może powodować jedynie niewielkie zamazanie widzenia, które można łatwo skorygować za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. W miarę postępu zaćma może powodować poważniejsze problemy z widzeniem, których nie da się skorygować szkłami lub soczewkami kontaktowymi. W tym momencie jedyną opcją leczenia jest operacja.
Jeśli masz zaćmę, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to odbywanie regularnych wizyt u okulisty, aby mógł on monitorować postępy choroby. Jeśli zaćma powoduje tylko niewielkie problemy z widzeniem, do skorygowania problemu mogą wystarczyć okulary lub soczewki kontaktowe. Jeśli jednak zaćma powoduje poważniejsze problemy z widzeniem, jedyną opcją leczenia jest operacja. Podczas operacji mętna soczewka jest usuwana i zastępowana przez przezroczystą sztuczną soczewkę. Na rynku jest również dostępna refrakcyjna wymiana soczewki, która jest dobrą alternatywą dla pacjenta z przezierną soczewką lub zmętnieniami nieistotnymi dla widzenia.
Niestety, nie ma pewnego sposobu na zapobieganie zaćmie. Możesz jednak zmniejszyć swoje ryzyko, nosząc okulary przeciwsłoneczne lub kapelusz na zewnątrz, aby ograniczyć szkodliwe promieniowanie UV. Warto również odstawić alkohol i rzucić palenie. Zdrowy tryb życia zmniejsza ryzyko większości chorób, więc przyda się tu również zbilansowana dieta, bogata w antyoksydanty. Nie zapomnij oczywiście o regularnych wizytach u okulisty - wczesne wykrycie zaćmy zmniejsza ryzyko powikłań i jej poważnych skutków.
Chociaż zaćma jest częstym schorzeniem u starszych osób, każdy może zachorować na to zmętnienie soczewki oka - nawet niemowlęta. Warto więc mieć na uwadze, że zaćma może występować również u dzieci, ale zazwyczaj jest wrodzona (obecna przy urodzeniu) lub rozwija się wkrótce po urodzeniu. Dzieci z zaćmą często mają też inne problemy z oczami, takie jak jaskra czy amblyopia. W rzeczywistości, według Amerykańskiego Towarzystwa Okulistycznego, co roku na zaćmę cierpi ponad 24 miliony dorosłych i 700 000 dzieci w Stanach Zjednoczonych. W większości przypadków tej przypadłości u dzieci można wykonać zabieg usunięcia zaćmy, co często jest skuteczne w przywracaniu normalnego widzenia. Jeśli uważasz, że ty lub twoje dziecko możecie mieć zaćmę, ważne jest, aby jak najszybciej udać się do okulisty w celu oceny. Dzięki wczesnej diagnozie i leczeniu rokowania dla osób z zaćmą są zazwyczaj bardzo dobre.
Życie zaćmą często wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Osoby, które mają tę chorobę, mogą mieć trudności z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak prowadzenie samochodu czy oglądanie telewizji. Zaćma może również powodować problemy z pracą lub utrudniać naukę . Dlatego ważne jest, aby osoby z zaćmą miały świadomość swoich ograniczeń i starały się unikać sytuacji, w których mogłoby dojść do wypadku. Osoby z zaćmy mogą również odczuwać stres i lęk. Często boją się, że choroba postępuje i że wkrótce całkowicie stracą wzrok. Mogą się także czuć ograniczone i izolowane społecznie. Dlatego ważne jest, aby osoby z zaćmą miały wsparcie ze strony rodziny i były pod stałą opieką specjalisty.
Data publikacji: 2022-07-18, ostatnia zmiana: 2022-07-18