Zaćma: Cichy złodziej wzroku

Zaćma: Cichy złodziej wzroku

Zaćma to zmętnienie soczewki w oku, które wpływa na pogorszenie widzenia. Jest to powszechne schorzenie i szacuje się, że do 2020 roku w samych Stanach Zjednoczonych na zaćmę cierpiało ponad 20 milionów ludzi. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że ma zaćmę, dopóki nie zacznie ona powodować problemów z widzeniem. W tym wpisie na blogu omówimy wszystko, co należy wiedzieć o zaćmie: czym jest, jak się rozwija i jakie są dostępne opcje leczenia.

  • Zaćma powoduje zmętnienie soczewki oka i jej głównym objawem jest niewyraźne widzenie, a w głębokim stadium choroby np. wrażliwość na odblaski.
  • Stopień zaburzenia widzenia jest bezpośrednio zależny od danego stadium choroby, w którym znajduje się chory.
  • We wczesnym rozwoju zaćmy mogą wystarczyć szkła lub soczewki kontaktowe, w późniejszym stadium prawdopodobnie niezbędna będzie operacja.
  • W przypadku zaćmy trudno mówić o konkretnej i skutecznej profilaktyce, jednakże warto pamiętać, że zdrowy tryb życia zmniejsza ryzyko tej choroby.
  • Mimo że zaćma jest częstszym zjawiskiem u dorosłych, to dotyka ona również dzieci.
  • Zaćma często powoduje obniżony komfort życia chorego, jednak odpowiednie leczenie i wsparcie bliskich może pomóc w walce z dolegliwościami.

Co to jest zaćma i jakie są jej objawy

Zaćma to nic innego jak zmętnienie soczewki oka. Ta soczewka to przezroczysty, zakrzywiony kawałek tkanki, który pomaga skupić światło w tylnej części oka. Kiedy soczewka staje się mętna, nie przepuszcza światła, co powoduje nieostre lub niewyraźne widzenie. Zaćma zwykle rozwija się powoli i bezboleśnie, a we wczesnych stadiach często nie powoduje żadnych symptomów. Jednak w miarę rozwoju zaćma może powodować takie objawy, jak: wrażliwość na odblaski, widzenie aureoli wokół źródeł światła, dostrzeganie kolorów jako wyblakłych, gorsze widzenie w nocy. Natomiast trzeba mieć na uwadze, że nieleczona zaćma może w końcu doprowadzić do całkowitej ślepoty.

Jak zaćma wpływa na widzenie

Stopień, w jakim zaćma wpływa na widzenie, zależy od stopnia jej zaawansowania. We wczesnych stadiach zaćma może powodować jedynie niewielkie zamazanie widzenia, które można łatwo skorygować za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. W miarę postępu zaćma może powodować poważniejsze problemy z widzeniem, których nie da się skorygować szkłami lub soczewkami kontaktowymi. W tym momencie jedyną opcją leczenia jest operacja.

Możliwości leczenia zaćmy

Jeśli masz zaćmę, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to odbywanie regularnych wizyt u okulisty, aby mógł on monitorować postępy choroby. Jeśli zaćma powoduje tylko niewielkie problemy z widzeniem, do skorygowania problemu mogą wystarczyć okulary lub soczewki kontaktowe. Jeśli jednak zaćma powoduje poważniejsze problemy z widzeniem, jedyną opcją leczenia jest operacja. Podczas operacji mętna soczewka jest usuwana i zastępowana przez przezroczystą sztuczną soczewkę. Na rynku jest również dostępna refrakcyjna wymiana soczewki, która jest dobrą alternatywą dla pacjenta z przezierną soczewką lub zmętnieniami nieistotnymi dla widzenia.

Porady dotyczące profilaktyki zaćmy

Niestety, nie ma pewnego sposobu na zapobieganie zaćmie. Możesz jednak zmniejszyć swoje ryzyko, nosząc okulary przeciwsłoneczne lub kapelusz na zewnątrz, aby ograniczyć szkodliwe promieniowanie UV. Warto również odstawić alkohol i rzucić palenie. Zdrowy tryb życia zmniejsza ryzyko większości chorób, więc przyda się tu również zbilansowana dieta, bogata w antyoksydanty. Nie zapomnij oczywiście o regularnych wizytach u okulisty - wczesne wykrycie zaćmy zmniejsza ryzyko powikłań i jej poważnych skutków.

Zaćma u dzieci

Chociaż zaćma jest częstym schorzeniem u starszych osób, każdy może zachorować na to zmętnienie soczewki oka - nawet niemowlęta. Warto więc mieć na uwadze, że zaćma może występować również u dzieci, ale zazwyczaj jest wrodzona (obecna przy urodzeniu) lub rozwija się wkrótce po urodzeniu. Dzieci z zaćmą często mają też inne problemy z oczami, takie jak jaskra czy amblyopia. W rzeczywistości, według Amerykańskiego Towarzystwa Okulistycznego, co roku na zaćmę cierpi ponad 24 miliony dorosłych i 700 000 dzieci w Stanach Zjednoczonych. W większości przypadków tej przypadłości u dzieci można wykonać zabieg usunięcia zaćmy, co często jest skuteczne w przywracaniu normalnego widzenia. Jeśli uważasz, że ty lub twoje dziecko możecie mieć zaćmę, ważne jest, aby jak najszybciej udać się do okulisty w celu oceny. Dzięki wczesnej diagnozie i leczeniu rokowania dla osób z zaćmą są zazwyczaj bardzo dobre.

Życie z zaćmą

Życie zaćmą często wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Osoby, które mają tę chorobę, mogą mieć trudności z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak prowadzenie samochodu czy oglądanie telewizji. Zaćma może również powodować problemy z pracą lub utrudniać naukę . Dlatego ważne jest, aby osoby z zaćmą miały świadomość swoich ograniczeń i starały się unikać sytuacji, w których mogłoby dojść do wypadku. Osoby z zaćmy mogą również odczuwać stres i lęk. Często boją się, że choroba postępuje i że wkrótce całkowicie stracą wzrok. Mogą się także czuć ograniczone i izolowane społecznie. Dlatego ważne jest, aby osoby z zaćmą miały wsparcie ze strony rodziny i były pod stałą opieką specjalisty.

Data publikacji: 2022-07-18, ostatnia zmiana: 2022-07-18

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Thalgo głęboko odżywczy krem do rąk deeply nourishing hand cream - 50 ml
69,50 zł
Legnica
(woj. dolnośląskie)
Yasumi nawilżający krem do ciała hydro firming cream - 200 ml
58,99 zł
Mielec
(woj. podkarpackie)
Szczoteczka soniczna Philips Sonicare EasyClean HX6511/35
239,00 zł
Krzeszów
(woj. małopolskie)
Szczoteczka soniczna OROMED ORO-BRUSH BLACK
130,99 zł
Zieleniewo
(woj. zachodniopomorskie)
Entolactis x 15 kapsułek
75,59 zł
Włocławek
(woj. kujawsko-pomorskie)
Szczoteczka soniczna Philips Sonicare For Kids HX6321/04
189,00 zł
Sochaczew
(woj. mazowieckie)
Thalgo łagodny żel pod prysznic o świeżym subtelnym zapachu marine shower gel - 200 ml
70,00 zł
Świętochłowice
(woj. śląskie)
Orphica realash odżywka do paznokci i skórek touch nail & cuticle conditioner - 15 ml dostawa gr
95,00 zł
Nysa
(woj. opolskie)
żurawina x 60 kapsułek
20,00 zł
Bolesławiec
(woj. dolnośląskie)
Waga łazienkowa diagnostyczna Esperanza 8w1 B.FIT biała EBS016W
49,00 zł
Toruń
(woj. kujawsko-pomorskie)
Waga łazienkowa caso BS1 3412 (kolor szary)
239,99 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Szczoteczka soniczna Vitammy Symphony Pink
144,00 zł
Runowo
(woj. wielkopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak stosować kosmetyki z niacynamidem?
Niacynamid brzmi jak skomplikowany związek chemiczny. W rzeczywistości to popularna witamina. Jej obecność w kosmetykach ma bardzo szerokie spektrum działania. Sprawdź, czy ty też jej nie potrzebujesz...
Data publikacji: 2023-10-26
Dlaczego warto robić zakupy kosmetyczne online?
W dzisiejszych czasach internet stał się integralną częścią naszego życia. Wykorzystujemy go do pracy, nauki, rozrywki, a także do zakupów. Jednym z obszarów, który zdobywa coraz większą popularność w...
Data publikacji: 2023-09-24
Zbawienne działanie róży - jakie zalety ma stosowanie wyrobów z róży?
Róża damasceńska to wyjątkowa roślina, która ze względu na swoje wyjątkowe właściwości jest często wykorzystywana w kosmetyce i medycynie naturalnej. Produkty, które powstają na bazie róży charakteryz...
Data publikacji: 2023-09-08
Farbowanie włosów w dużych miastach? Sprawdź najnowsze trendy!
Mieszkasz w dużym mieście i chcesz podążać za jego trendami? A może po prostu znudziła Ci się dotychczasowa fryzura i chcesz nadać swojemu wyglądowi zupełnie innego wyrazu? Nieważne, czy twierdząco od...
Data publikacji: 2023-07-18