Zaćma: Cichy złodziej wzroku

Zaćma: Cichy złodziej wzroku

Zaćma to zmętnienie soczewki w oku, które wpływa na pogorszenie widzenia. Jest to powszechne schorzenie i szacuje się, że do 2020 roku w samych Stanach Zjednoczonych na zaćmę cierpiało ponad 20 milionów ludzi. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że ma zaćmę, dopóki nie zacznie ona powodować problemów z widzeniem. W tym wpisie na blogu omówimy wszystko, co należy wiedzieć o zaćmie: czym jest, jak się rozwija i jakie są dostępne opcje leczenia.

  • Zaćma powoduje zmętnienie soczewki oka i jej głównym objawem jest niewyraźne widzenie, a w głębokim stadium choroby np. wrażliwość na odblaski.
  • Stopień zaburzenia widzenia jest bezpośrednio zależny od danego stadium choroby, w którym znajduje się chory.
  • We wczesnym rozwoju zaćmy mogą wystarczyć szkła lub soczewki kontaktowe, w późniejszym stadium prawdopodobnie niezbędna będzie operacja.
  • W przypadku zaćmy trudno mówić o konkretnej i skutecznej profilaktyce, jednakże warto pamiętać, że zdrowy tryb życia zmniejsza ryzyko tej choroby.
  • Mimo że zaćma jest częstszym zjawiskiem u dorosłych, to dotyka ona również dzieci.
  • Zaćma często powoduje obniżony komfort życia chorego, jednak odpowiednie leczenie i wsparcie bliskich może pomóc w walce z dolegliwościami.

Okulistyka - aktualne oferty

Co to jest zaćma i jakie są jej objawy

Zaćma to nic innego jak zmętnienie soczewki oka. Ta soczewka to przezroczysty, zakrzywiony kawałek tkanki, który pomaga skupić światło w tylnej części oka. Kiedy soczewka staje się mętna, nie przepuszcza światła, co powoduje nieostre lub niewyraźne widzenie. Zaćma zwykle rozwija się powoli i bezboleśnie, a we wczesnych stadiach często nie powoduje żadnych symptomów. Jednak w miarę rozwoju zaćma może powodować takie objawy, jak: wrażliwość na odblaski, widzenie aureoli wokół źródeł światła, dostrzeganie kolorów jako wyblakłych, gorsze widzenie w nocy. Natomiast trzeba mieć na uwadze, że nieleczona zaćma może w końcu doprowadzić do całkowitej ślepoty.

Jak zaćma wpływa na widzenie

Stopień, w jakim zaćma wpływa na widzenie, zależy od stopnia jej zaawansowania. We wczesnych stadiach zaćma może powodować jedynie niewielkie zamazanie widzenia, które można łatwo skorygować za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. W miarę postępu zaćma może powodować poważniejsze problemy z widzeniem, których nie da się skorygować szkłami lub soczewkami kontaktowymi. W tym momencie jedyną opcją leczenia jest operacja.

Możliwości leczenia zaćmy

Jeśli masz zaćmę, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to odbywanie regularnych wizyt u okulisty, aby mógł on monitorować postępy choroby. Jeśli zaćma powoduje tylko niewielkie problemy z widzeniem, do skorygowania problemu mogą wystarczyć okulary lub soczewki kontaktowe. Jeśli jednak zaćma powoduje poważniejsze problemy z widzeniem, jedyną opcją leczenia jest operacja. Podczas operacji mętna soczewka jest usuwana i zastępowana przez przezroczystą sztuczną soczewkę. Na rynku jest również dostępna refrakcyjna wymiana soczewki, która jest dobrą alternatywą dla pacjenta z przezierną soczewką lub zmętnieniami nieistotnymi dla widzenia.

Porady dotyczące profilaktyki zaćmy

Niestety, nie ma pewnego sposobu na zapobieganie zaćmie. Możesz jednak zmniejszyć swoje ryzyko, nosząc okulary przeciwsłoneczne lub kapelusz na zewnątrz, aby ograniczyć szkodliwe promieniowanie UV. Warto również odstawić alkohol i rzucić palenie. Zdrowy tryb życia zmniejsza ryzyko większości chorób, więc przyda się tu również zbilansowana dieta, bogata w antyoksydanty. Nie zapomnij oczywiście o regularnych wizytach u okulisty - wczesne wykrycie zaćmy zmniejsza ryzyko powikłań i jej poważnych skutków.

Zaćma u dzieci

Chociaż zaćma jest częstym schorzeniem u starszych osób, każdy może zachorować na to zmętnienie soczewki oka - nawet niemowlęta. Warto więc mieć na uwadze, że zaćma może występować również u dzieci, ale zazwyczaj jest wrodzona (obecna przy urodzeniu) lub rozwija się wkrótce po urodzeniu. Dzieci z zaćmą często mają też inne problemy z oczami, takie jak jaskra czy amblyopia. W rzeczywistości, według Amerykańskiego Towarzystwa Okulistycznego, co roku na zaćmę cierpi ponad 24 miliony dorosłych i 700 000 dzieci w Stanach Zjednoczonych. W większości przypadków tej przypadłości u dzieci można wykonać zabieg usunięcia zaćmy, co często jest skuteczne w przywracaniu normalnego widzenia. Jeśli uważasz, że ty lub twoje dziecko możecie mieć zaćmę, ważne jest, aby jak najszybciej udać się do okulisty w celu oceny. Dzięki wczesnej diagnozie i leczeniu rokowania dla osób z zaćmą są zazwyczaj bardzo dobre.

Życie z zaćmą

Życie zaćmą często wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Osoby, które mają tę chorobę, mogą mieć trudności z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak prowadzenie samochodu czy oglądanie telewizji. Zaćma może również powodować problemy z pracą lub utrudniać naukę . Dlatego ważne jest, aby osoby z zaćmą miały świadomość swoich ograniczeń i starały się unikać sytuacji, w których mogłoby dojść do wypadku. Osoby z zaćmy mogą również odczuwać stres i lęk. Często boją się, że choroba postępuje i że wkrótce całkowicie stracą wzrok. Mogą się także czuć ograniczone i izolowane społecznie. Dlatego ważne jest, aby osoby z zaćmą miały wsparcie ze strony rodziny i były pod stałą opieką specjalisty.

Data publikacji: 2022-07-18, ostatnia zmiana: 2022-07-18

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Sinulan direct spray na ból gardła 30ml
37,93 zł
Grójec
(woj. mazowieckie)
Szczoteczka rotacyjna Oral-B iO Series 8N Black + Etui
999,00 zł
Żyrardów
(woj. mazowieckie)
Miodulin syrop z miodem, eukaliptusem i limonką 120ml
23,60 zł
Piekary Śląskie
(woj. śląskie)
Synocrom 20mg/2ml ampułkostrzykawka 1szt
55,90 zł
Bytom
(woj. śląskie)
Galsen x 24 kapsułki
18,05 zł
Kwidzyn
(woj. pomorskie)
Altacet x 6 tabletek
12,84 zł
Łomża
(woj. podlaskie)
Gotu kola x 60 kapsułek
40,90 zł
Głogów
(woj. dolnośląskie)
Doppelherz aktiv na cholesterol sterole x 30 tabletek
27,19 zł
Oława
(woj. dolnośląskie)
Domowa apteczka głóg x 30 tabletek
8,49 zł
Reguły
(woj. mazowieckie)
Fermathron plus 1,5% 30mg/2ml x 1 sztuka
126,42 zł
Wałbrzych
(woj. dolnośląskie)
Dicoflor 6 x 10 kapsułek
24,74 zł
Brzeg
(woj. opolskie)
Waga analityczna smart YUNMAI X M1825 mini2, biała
193,13 zł
Malbork
(woj. pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak znów widzieć wyraźnie: korzyści płynące z refrakcyjnej wymiany soczewek
Czy zmagasz się z problemem niewyraźnego widzenia? Czy masz trudności z robieniem rzeczy, które lubisz, takich jak czytanie czy uprawianie sportu? Być może cierpisz na zaćmę. Zaćma jest częstym schorz...
Data publikacji: 2022-07-15
Badanie osadu w moczu - po co się je wykonuje i jak przebiega?
Ogólne badanie moczu to jedno z podstawowych badań diagnostycznych, jakie przeprowadza się u pacjentów. Ma ono bardzo dużą wartość diagnostyczną, ponieważ dzięki niemu można wykryć występowanie niepra...
Data publikacji: 2022-07-15
Lifting potrzebny od zaraz - na czym polega laserowe obkurczanie pochwy?
Doświadczasz takich objawów, jak suchość pochwy, brak satysfakcji z seksu, trudności z utrzymaniem moczu? Twoje miejsca intymne prawdopodobnie potrzebują odmładzającego liftingu. Istnieje wiele nieinw...
Data publikacji: 2022-07-15
Jak wybrać skuteczne feromony damskie?
Na temat feromonów mówi się ostatnio bardzo dużo. Jedni uważają, że treści dotyczące działania tychże substancji lotnych są kolejną próbą sprzedania nic niewartego towaru. Inni z kolei sądzą, że dzięk...
Data publikacji: 2022-04-20

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij