Problemy ze wzrokiem dotykają coraz większej liczby osób. Jest to uciążliwe, a dodatkowo, wady wzroku mają tendencje do pogłębiania się z czasem. Na szczęście, dzisiejszy poziom osiągnięć technologicznych w medycynie, pozwala na skuteczną korekcję wad wzroku. W ostatnich latach popularne stały się zabiegi laserowe. Nie wszyscy jednak się do nich kwalifikują. Czy istnieje alternatywa?
Główne powody, dla których wyklucza się laserową korektę wad wzroku to: zbyt duża wada wzroku, cienka rogówka, zespół suchego oka. Pacjenci z tymi przypadłościami mogą jednak odetchnąć z ulgą. Dzięki refrakcyjnej wymianie soczewki (RLE) mają szansę odzyskać wzrok.
Na czym polega refrakcyjna wymiana soczewki?
Zabieg ten polega na usunięciu naturalnej soczewki oka i zastąpieniu jej taką, która jest odpowiednia do wady wzroku pacjenta. Zazwyczaj stosuje się wszczepienie soczewki trójogniskowej, która jest najbardziej zaawansowana ze wszystkich dostępnych na rynku.
Zabieg jest powszechnie stosowany i uznawany za nieskomplikowany. Zazwyczaj trwa ok. 15-20 min i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym w postaci kropli do oczu. Zazwyczaj pacjent może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Przypadki, w których wymagana była kilkudniowa hospitalizacja, nie są znane. Warto jednak wykonać zabieg w sprawdzonej poradni okulistycznej, gdzie będzie on przeprowadzony przez wykwalifikowanego specjalistę.
RLE to zabieg relatywnie nieskomplikowany, dlatego wykonywany jest w niemal każdej poradni okulistycznej, która ma warunki do przeprowadzania takiej procedury. Warto jest jednak wybrać taką placówkę, która zatrudnia chirurgów z dużym doświadczeniem w wykonywaniu refrakcyjnej wymiany soczewki. Pomocne będą opinie dostępne na stronie www lub wyszukiwarce internetowej. Wystarczy wpisać nazwę poradni okulistycznej i zobaczyć aktualne wpisy pacjentów.
Można też umówić się na konsultację w wybranym miejscu i zapytać, jak często wykonywany jest zabieg RLE. Poradnie okulistyczne, w których wykonuje się skuteczną korekcję wad wzroku, z pewnością udzieli wyczerpujących informacji.
Do głównych plusów tego zabiegu należą przede wszystkim wysoka skuteczność oraz bezpieczeństwo. W odpowiednio wykonanej procedurze można wykluczyć skutki uboczne do niemal 100%. Kolejną zaletą tego zabiegu okulistycznego jest jego skuteczność w korekcji wad wzroku. Usunięcie naturalnej soczewki oka i zastąpienie jej sztuczną gwarantuje dobry wzrok na długie lata, bez pogarszania go z wiekiem. Następnym plusem, który wskazują pacjenci, jest niemal natychmiast zauważalny efekt. Nie trzeba czekać tygodniami na zobaczenie efektów i zmianę w komforcie życia.
Jeśli zmagasz się z wadą wzroku taką jak krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm, a może chcesz dokonać korekcji wzroku i zrezygnować z okularów do czytania — zdecydowanie powinieneś sprawdzić możliwość refrakcyjnej wymiany soczewki. Umów się do poradni okulistycznej i poproś o indywidualną analizę, czy kwalifikujesz się do tego zabiegu. Dobry wzrok zdecydowanie wpływa na jakość życia, a korekcja wady wzroku z wykorzystaniem RLE gwarantuje go do końca życia! Chcesz się dowiedzieć więcej sprawdź https://www.citomed.pl/
Data publikacji: 2023-03-28, ostatnia zmiana: 2023-03-28