Operacje laserowe oczu - wszystko, co musisz wiedzieć

Operacje laserowe oczu - wszystko, co musisz wiedzieć

Operacje laserowe wzroku są coraz popularniejszą metodą korekcji wad oraz leczenia wzroku. Stanowią alternatywę dla okularów oraz soczewek kontaktowych. Precyzyjny zabieg z użyciem lasera pozwala całkowicie zniwelować wadę wzroku, a przy tym jest nieinwazyjny. Operacje laserowe wykorzystuje się także w leczeniu zaćmy, jaskry i przy problemie nieprawidłowo rosnących rzęs.

Laserowa korekcja wzroku

W przypadku laserowej korekcji wzroku, zabiegowi poddaje się osoby z:

  • krótkowzrocznością
  • nadwzrocznością 
  • astygmatyzmem 

Najczęściej do zabiegu kwalifikowane są osoby, które ukończyły 21. rok życia, ze względu na zakończenie fazy wzrostu soczewki. Podstawowym kryterium, który pozwala ocenić czy pacjent może być poddany laserowej korekcji wzroku jest ogólny stan zdrowia. Osoby cierpiące m.in na zespół suchego oka, choroby autoimmunologiczne lub mające nieustabilizowaną wadę wzroku(czyli pogłębiająca się), nie mogą być poddane zabiegowi z użyciem lasera. O ostatecznej kwalifikacji do zabiegu decyduje lekarz, który ocenia poziom zaawansowania wady oraz ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Laserowa korekcja wzroku odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a po zabiegu należy przez czas wskazany przez lekarza, chronić oczy przed słońcem i czynnikami zewnętrznymi.

Operacje laserowe wzroku 

Współczesna okulistyka pozwala nie tylko na korekcję wzroku, ale też na zaawansowane leczenie chorób oczu z wykorzystaniem lasera. Kwalifikację do zabiegu poprzedzają dokładne badania okulistyczne.

Operacje laserowe obejmują:

  • Leczenie jaskry - głównym celem jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, które pozwala na zatrzymanie postępu choroby. 
  • Kapsolutomia tylna - polega na leczeniu wtórnej zaćmy pooperacyjnej, która jest powikłaniem po wcześniej przeprowadzonym zabiegu usunięcia zaćmy. Całkowicie bezbolesny zabieg polega na wykonaniu szczeliny optycznej w obszarze zmętnienia torebki. Wykonana procedura natychmiast poprawia komfort widzenia.
  • Fotokoagulacja siatkówki oka - metoda leczenia zmian degeneracyjnych siatkówki, pourazowych odwarstwień oraz przetarć i otworów zanikowych. 

Operacje laserowe są całkowicie bezpieczne, małoinwazyjne i wymagają jedynie znieczulenia miejscowego w postaci kropli do oczu. 

Laserowa epilacja nieprawidłowo rosnących rzęs

Standardowej epilacji laserowej, dostępnej w salonach kosmetycznych i kosmetologicznych, bezwzględnie nie należy stosować w okolicach oczu. Lasery używane w tego typu gabinetach nie są przystosowane do bardzo delikatnej gałki ocznej. Inne metody, takie jak depilacja maszynką lub woskiem nie ma zastosowania w przypadku oczu. Jedną z używanych metod jest ręczna depilacja pęsetą, ale jest to bardzo nieprzyjemne. Poza tym mechaniczne metody są nietrwałe, ponieważ rzęsy szybko odrastają i znowu drażnią oko. Alternatywnym rozwiązaniem jest laserowa epilacja, która pozwala bezboleśnie pozbyć się przeszkadzających rzęs. 

Nieprawidłowo rosnące rzęsy mogą być problemem estetycznym oraz zdrowotnym. Poprzez ciągłe drażnienie oka może dojść do zmętnienia rogówki. Nieustanne wchodzenie rzęs do oczu skutkuje zaczerwienieniem, łzawieniem, stanami zapalnymi oraz nadwrażliwością na światło. Z problemem nieprawidłowo rosnących rzęs borykają się też osoby cierpiące na distichiasis, czyli wrodzoną chorobę, która objawia się dwoma rzędami rzęs na powiece. 

Podsumowanie

Laserowe operacje oczu są popularną formą radzenia sobie z problemami okulistycznymi. Część z nich jest refundowane przez NFZ, ale czas oczekiwania zwykle jest dosyć długi, dlatego większość osób decyduje się na skorzystanie z usług placówki prywatnej. Choroby oczu oraz nieprawidłowe widzenie bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie, a operacja laserowa pozwala szybko wrócić do sprawności. 


Dziękujemy Spektrum.wroc.pl za pomoc w przygotowaniu artykułu.

Data publikacji: 2020-02-06, ostatnia zmiana: 2020-02-06

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Calcium citrate x 120 kapsułek veg
50,74 zł
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)
Floradix x 84 tabletki
40,98 zł
Dąbrowa Górnicza
(woj. śląskie)
Esthederm skoncentrowane serum silnie ujędrniające, liftingujące i dodające blasku  absolute tighten
331,01 zł
Krosno Odrzańskie
(woj. lubuskie)
Apteo hepaornityna x 40 tabletek
11,30 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Termasil syrop 125g
10,21 zł
Głogów
(woj. dolnośląskie)
Aloenasin a+e spray 10ml
24,18 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Strepsils immuno na gardło z witaminą c x 24 pastylki
20,10 zł
Pruszków
(woj. mazowieckie)
Daily vits x 100 tabletek
49,79 zł
Jelcz-Laskowice
(woj. dolnośląskie)
Beurer mata do masażu shiatsu mg 206 (czarna)
510,08 zł
Siedlce
(woj. małopolskie)
Cytrynian magnezu 200mg x 100 tabletek
48,93 zł
Tarnów
(woj. małopolskie)
Infacol zawiesina 50ml
23,91 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
Vitaminum b complex x 50 tabletek
4,19 zł
Runowo
(woj. wielkopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Podpaski na ratunek przy nietrzymaniu moczu - jakie wybrać?
Z problemem nietrzymania moczu boryka się wiele kobiet w różnym wieku – dolegliwość ta wcale nie dotyczy tylko seniorek. Problemowi temu można zapobiegać, można też go leczyć. Co jednak zrobić doraźni...
Data publikacji: 2020-11-19
Co to jest bonding zębów?
Wielu z Pacjentów marzy, aby zachować zdrowy, piękny i śnieżnobiały uśmiech. Bonding zębów, należy do nowoczesnych procedur dentystycznych. Stanowi ekonomiczne rozwiązanie w przypadku złamanych, wyszc...
Data publikacji: 2020-11-13
Łuszczyca paznokci - objawy, przyczyny powstawania i sposoby leczenia schorzenia
Łuszczyca paznokci to uciążliwa choroba przewlekła, która posiada tendencje nawracania. Wiele objawów tego schorzenia wykazuje podobny charakter do tradycyjnej łuszczycy, a odpowiednio szybka diagnost...
Data publikacji: 2020-11-04
Przebarwienia pozapalne - jak sobie z nimi radzić?
Wyjątkową i jednocześnie niezwykle silną formą ochrony ludzkiego ciała jest nasza skóra, której zdrowie jest jedną z podstaw dobrego samopoczucia. Nie przypadkowo uważana jest za niezależny narząd, po...
Data publikacji: 2020-11-02