Operacje laserowe oczu - wszystko, co musisz wiedzieć

Operacje laserowe oczu - wszystko, co musisz wiedzieć

Operacje laserowe wzroku są coraz popularniejszą metodą korekcji wad oraz leczenia wzroku. Stanowią alternatywę dla okularów oraz soczewek kontaktowych. Precyzyjny zabieg z użyciem lasera pozwala całkowicie zniwelować wadę wzroku, a przy tym jest nieinwazyjny. Operacje laserowe wykorzystuje się także w leczeniu zaćmy, jaskry i przy problemie nieprawidłowo rosnących rzęs.

Laserowa korekcja wzroku

W przypadku laserowej korekcji wzroku, zabiegowi poddaje się osoby z:

  • krótkowzrocznością
  • nadwzrocznością 
  • astygmatyzmem 

Najczęściej do zabiegu kwalifikowane są osoby, które ukończyły 21. rok życia, ze względu na zakończenie fazy wzrostu soczewki. Podstawowym kryterium, który pozwala ocenić czy pacjent może być poddany laserowej korekcji wzroku jest ogólny stan zdrowia. Osoby cierpiące m.in na zespół suchego oka, choroby autoimmunologiczne lub mające nieustabilizowaną wadę wzroku(czyli pogłębiająca się), nie mogą być poddane zabiegowi z użyciem lasera. O ostatecznej kwalifikacji do zabiegu decyduje lekarz, który ocenia poziom zaawansowania wady oraz ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Laserowa korekcja wzroku odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a po zabiegu należy przez czas wskazany przez lekarza, chronić oczy przed słońcem i czynnikami zewnętrznymi.

Operacje laserowe wzroku 

Współczesna okulistyka pozwala nie tylko na korekcję wzroku, ale też na zaawansowane leczenie chorób oczu z wykorzystaniem lasera. Kwalifikację do zabiegu poprzedzają dokładne badania okulistyczne.

Operacje laserowe obejmują:

  • Leczenie jaskry - głównym celem jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, które pozwala na zatrzymanie postępu choroby. 
  • Kapsolutomia tylna - polega na leczeniu wtórnej zaćmy pooperacyjnej, która jest powikłaniem po wcześniej przeprowadzonym zabiegu usunięcia zaćmy. Całkowicie bezbolesny zabieg polega na wykonaniu szczeliny optycznej w obszarze zmętnienia torebki. Wykonana procedura natychmiast poprawia komfort widzenia.
  • Fotokoagulacja siatkówki oka - metoda leczenia zmian degeneracyjnych siatkówki, pourazowych odwarstwień oraz przetarć i otworów zanikowych. 

Operacje laserowe są całkowicie bezpieczne, małoinwazyjne i wymagają jedynie znieczulenia miejscowego w postaci kropli do oczu. 

Laserowa epilacja nieprawidłowo rosnących rzęs

Standardowej epilacji laserowej, dostępnej w salonach kosmetycznych i kosmetologicznych, bezwzględnie nie należy stosować w okolicach oczu. Lasery używane w tego typu gabinetach nie są przystosowane do bardzo delikatnej gałki ocznej. Inne metody, takie jak depilacja maszynką lub woskiem nie ma zastosowania w przypadku oczu. Jedną z używanych metod jest ręczna depilacja pęsetą, ale jest to bardzo nieprzyjemne. Poza tym mechaniczne metody są nietrwałe, ponieważ rzęsy szybko odrastają i znowu drażnią oko. Alternatywnym rozwiązaniem jest laserowa epilacja, która pozwala bezboleśnie pozbyć się przeszkadzających rzęs. 

Nieprawidłowo rosnące rzęsy mogą być problemem estetycznym oraz zdrowotnym. Poprzez ciągłe drażnienie oka może dojść do zmętnienia rogówki. Nieustanne wchodzenie rzęs do oczu skutkuje zaczerwienieniem, łzawieniem, stanami zapalnymi oraz nadwrażliwością na światło. Z problemem nieprawidłowo rosnących rzęs borykają się też osoby cierpiące na distichiasis, czyli wrodzoną chorobę, która objawia się dwoma rzędami rzęs na powiece. 

Podsumowanie

Laserowe operacje oczu są popularną formą radzenia sobie z problemami okulistycznymi. Część z nich jest refundowane przez NFZ, ale czas oczekiwania zwykle jest dosyć długi, dlatego większość osób decyduje się na skorzystanie z usług placówki prywatnej. Choroby oczu oraz nieprawidłowe widzenie bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie, a operacja laserowa pozwala szybko wrócić do sprawności. 


Dziękujemy Spektrum.wroc.pl za pomoc w przygotowaniu artykułu.

Data publikacji: 2020-02-06, ostatnia zmiana: 2020-02-06

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Spirularin krem zapobiegający kurzajkom vs creme - 10 ml dostawa gratis!
89,00 zł
Kętrzyn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Obagi serum 10% witamina c w bogatej, skoncentrowanej formule professional c serum 10% - 30 ml dosta
227,27 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Rilastil mleczko spf 30 sun system milk spf 30 - 100 ml
45,17 zł
Suwałki
(woj. podlaskie)
Jeunesse odnowa i oczyszczenie organizmu zen prime - 14 tabl.
97,59 zł
Toruń
(woj. kujawsko-pomorskie)
Zaślepka do aparatów AirSense 10 Elite i Autoset firmy Resmed- bezdech senny
50,00 zł
Chorzów
(woj. śląskie)
Dottore krem odmładzający z kwasem glikolowym 8% dla skóry suchej i mieszanej novo 8% - 30 ml dostaw
139,00 zł
Myślachowice
(woj. małopolskie)
Mleczko do ciała winorośl i hibiskus 250ml - alkemilla k-essence
53,95 zł
Śrem
(woj. wielkopolskie)
Nawilżający krem do ciała sensual - 150ml - alkemilla
58,95 zł
Wieluń
(woj. łódzkie)
Zaślepka do aparatów ResMed Airsense 10 Elite/ Autoset/ Autoset FH
50,00 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Dermomedica cosmeceuticals serum z ekstraktem ze ślimaka snail serum - 30 ml dostawa gratis!
193,00 zł
Grudziądz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Aloesowy żel do ciała - alkemilla
50,95 zł
Świecie
(woj. kujawsko-pomorskie)
Herbata Konopna 20g CBD
15,00 zł
Myślenice
(woj. małopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Oparzenia termiczne u dzieci - jak udzielić pomocy?
Ciekawość najmłodszych nie zna granic – niestety, w niektórych przypadkach może ona prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Wśród najpopularniejszych są oparzenia – gdy już do nich dojdzie, konieczna j...
Data publikacji: 2020-12-03
Podpaski na ratunek przy nietrzymaniu moczu - jakie wybrać?
Z problemem nietrzymania moczu boryka się wiele kobiet w różnym wieku – dolegliwość ta wcale nie dotyczy tylko seniorek. Problemowi temu można zapobiegać, można też go leczyć. Co jednak zrobić doraźni...
Data publikacji: 2020-11-19
Co to jest bonding zębów?
Wielu z Pacjentów marzy, aby zachować zdrowy, piękny i śnieżnobiały uśmiech. Bonding zębów, należy do nowoczesnych procedur dentystycznych. Stanowi ekonomiczne rozwiązanie w przypadku złamanych, wyszc...
Data publikacji: 2020-11-13
Łuszczyca paznokci - objawy, przyczyny powstawania i sposoby leczenia schorzenia
Łuszczyca paznokci to uciążliwa choroba przewlekła, która posiada tendencje nawracania. Wiele objawów tego schorzenia wykazuje podobny charakter do tradycyjnej łuszczycy, a odpowiednio szybka diagnost...
Data publikacji: 2020-11-04