Operacje laserowe oczu - wszystko, co musisz wiedzieć

Operacje laserowe oczu - wszystko, co musisz wiedzieć

Operacje laserowe wzroku są coraz popularniejszą metodą korekcji wad oraz leczenia wzroku. Stanowią alternatywę dla okularów oraz soczewek kontaktowych. Precyzyjny zabieg z użyciem lasera pozwala całkowicie zniwelować wadę wzroku, a przy tym jest nieinwazyjny. Operacje laserowe wykorzystuje się także w leczeniu zaćmy, jaskry i przy problemie nieprawidłowo rosnących rzęs.

Laserowa korekcja wzroku

W przypadku laserowej korekcji wzroku, zabiegowi poddaje się osoby z:

  • krótkowzrocznością
  • nadwzrocznością 
  • astygmatyzmem 

Najczęściej do zabiegu kwalifikowane są osoby, które ukończyły 21. rok życia, ze względu na zakończenie fazy wzrostu soczewki. Podstawowym kryterium, który pozwala ocenić czy pacjent może być poddany laserowej korekcji wzroku jest ogólny stan zdrowia. Osoby cierpiące m.in na zespół suchego oka, choroby autoimmunologiczne lub mające nieustabilizowaną wadę wzroku(czyli pogłębiająca się), nie mogą być poddane zabiegowi z użyciem lasera. O ostatecznej kwalifikacji do zabiegu decyduje lekarz, który ocenia poziom zaawansowania wady oraz ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Laserowa korekcja wzroku odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a po zabiegu należy przez czas wskazany przez lekarza, chronić oczy przed słońcem i czynnikami zewnętrznymi.

Operacje laserowe wzroku 

Współczesna okulistyka pozwala nie tylko na korekcję wzroku, ale też na zaawansowane leczenie chorób oczu z wykorzystaniem lasera. Kwalifikację do zabiegu poprzedzają dokładne badania okulistyczne.

Operacje laserowe obejmują:

  • Leczenie jaskry - głównym celem jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, które pozwala na zatrzymanie postępu choroby. 
  • Kapsolutomia tylna - polega na leczeniu wtórnej zaćmy pooperacyjnej, która jest powikłaniem po wcześniej przeprowadzonym zabiegu usunięcia zaćmy. Całkowicie bezbolesny zabieg polega na wykonaniu szczeliny optycznej w obszarze zmętnienia torebki. Wykonana procedura natychmiast poprawia komfort widzenia.
  • Fotokoagulacja siatkówki oka - metoda leczenia zmian degeneracyjnych siatkówki, pourazowych odwarstwień oraz przetarć i otworów zanikowych. 

Operacje laserowe są całkowicie bezpieczne, małoinwazyjne i wymagają jedynie znieczulenia miejscowego w postaci kropli do oczu. 

Laserowa epilacja nieprawidłowo rosnących rzęs

Standardowej epilacji laserowej, dostępnej w salonach kosmetycznych i kosmetologicznych, bezwzględnie nie należy stosować w okolicach oczu. Lasery używane w tego typu gabinetach nie są przystosowane do bardzo delikatnej gałki ocznej. Inne metody, takie jak depilacja maszynką lub woskiem nie ma zastosowania w przypadku oczu. Jedną z używanych metod jest ręczna depilacja pęsetą, ale jest to bardzo nieprzyjemne. Poza tym mechaniczne metody są nietrwałe, ponieważ rzęsy szybko odrastają i znowu drażnią oko. Alternatywnym rozwiązaniem jest laserowa epilacja, która pozwala bezboleśnie pozbyć się przeszkadzających rzęs. 

Nieprawidłowo rosnące rzęsy mogą być problemem estetycznym oraz zdrowotnym. Poprzez ciągłe drażnienie oka może dojść do zmętnienia rogówki. Nieustanne wchodzenie rzęs do oczu skutkuje zaczerwienieniem, łzawieniem, stanami zapalnymi oraz nadwrażliwością na światło. Z problemem nieprawidłowo rosnących rzęs borykają się też osoby cierpiące na distichiasis, czyli wrodzoną chorobę, która objawia się dwoma rzędami rzęs na powiece. 

Podsumowanie

Laserowe operacje oczu są popularną formą radzenia sobie z problemami okulistycznymi. Część z nich jest refundowane przez NFZ, ale czas oczekiwania zwykle jest dosyć długi, dlatego większość osób decyduje się na skorzystanie z usług placówki prywatnej. Choroby oczu oraz nieprawidłowe widzenie bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie, a operacja laserowa pozwala szybko wrócić do sprawności. 


Dziękujemy Spektrum.wroc.pl za pomoc w przygotowaniu artykułu.

Data publikacji: 2020-02-06, ostatnia zmiana: 2020-02-06

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Lab one probiotic probiotyk 30 kaps
139,00 zł
Grudziądz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Napój izotoniczny hydratonic fast 20tabs olimp
14,50 zł
Tarnów
(woj. małopolskie)
Opti-free express płyn do soczewek 355ml
38,59 zł
Kalisz
(woj. wielkopolskie)
Cyfrowy termometr Omron Gentle Temp 520
119,99 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Horien multi-purpose solution 120ml
6,79 zł
Rybarzowice
(woj. śląskie)
Sis tabletki nawadniające ananas / mango 20 x 4,5g
30,00 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)
Kreatyna - creatine 1250 mega caps olimp
29,00 zł
Bytom
(woj. śląskie)
Domowy ocet jabłkowy
50,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Xenofit carbohydrate żel energetyczny 60ml cytrynowy
8,00 zł
Gostyń
(woj. wielkopolskie)
Oillan baby krem na ciemieniuchę 40ml
23,99 zł
Rybarzowice
(woj. śląskie)
Luteina forte max 40mg 60 kapsuek - wish
29,99 zł
Kartuzy
(woj. pomorskie)
Apteo przecinacz do tabletek x 1 sztuka
4,27 zł
Zielona Góra
(woj. lubuskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Szyna relaksacyjna - sposób na bruksizm
Szyna relaksacyjna jest jednym z popularnych sposobów na bruksizm - sprawdź na czym polega tego typu leczenie!
Data publikacji: 2020-02-14
5 najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej na twarz
Okres jesienno-zimowy to trudny czas dla naszej skóry. Brak słońca i nieustanne zmiany temperatury sprawiają, że staje się szara i przesuszona. Nie możemy zapominać więc o pielęgnacji, która przywraca...
Data publikacji: 2020-01-27
Czym jest zdrowy lifestyle? 5 ważnych porad
Zdrowy styl życia z roku na rok zyskuje nowych zwolenników. Odpowiednio zbilansowana dieta, aktywność fizyczna i rezygnacja z używek to tylko kilka założeń zdrowego life'stylu. Czym jest zdrowy lifest...
Data publikacji: 2020-01-09
Terapia w komorze hiperbarycznej - kiedy warto z niej skorzystać?
Komory hiperbaryczne coraz częściej stosowane są w prowadzeniu specjalistycznych terapii różnych schorzeń. Kiedy warto z nich skorzystać?
Data publikacji: 2019-12-21