Jak znów widzieć wyraźnie: korzyści płynące z refrakcyjnej wymiany soczewek

Jak znów widzieć wyraźnie: korzyści płynące z refrakcyjnej wymiany soczewek

Czy zmagasz się z problemem niewyraźnego widzenia? Czy masz trudności z robieniem rzeczy, które lubisz, takich jak czytanie czy uprawianie sportu? Być może cierpisz na zaćmę. Zaćma jest częstym schorzeniem oczu, które może powodować pogorszenie widzenia, a nawet ślepotę. Na szczęście istnieje dostępny sposób leczenia: refrakcyjna wymiana soczewki. W tym wpisie na blogu omówimy korzyści płynące z refrakcyjnej wymiany soczewek i dowiemy się, jak może ona pomóc Ci znów widzieć wyraźnie!

  • Co to jest zaćma i jak odróżnić ją od innych chorób?
  • Na czym polega zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki
  • Kto może skorzystać z zabiegu usunięcia zaćmy?
  • Rodzaje soczewek - soczewka jednoogniskowa czy soczewki wieloogniskowe?
  • Korzyści płynące z zabiegu.
  • Cena wymiany soczewki.
  • Ile czasu trwa zabieg oraz czego warto po nim unikać?
  • Ryzyka i środki ostrożności po operacji.

Zaćma - przyczyny i objawy

Zaćma inaczej zwana kataraktą, jest spowodowana nagromadzeniem się białek w soczewce oka. Białka te mogą powodować, że soczewka staje się mętna lub nieprzejrzysta, co znacznie wpływa ostrość widzenia. Zaćma jest chorobą postępującą i zwykle rozwija się powoli, w miarę upływu czasu. Do innych przyczyn należą stany zapalne i urazy oczu oraz inne poważniejsze choroby takie jak cukrzyca. Warto również pamiętać, że zaćma jest chorobą bezbolesną. Nie odczuwa się przy niej suchości oka, swędzenia ani nie pojawiają się również żadne zaczerwienienia. Główny objawem zaćmy jest coraz słabsze widzenie bez okularów oraz innej korekcji starczowzroczności. Pacjenci mają większą trudność w wykonywaniu codziennych czynności, jednak często uważają, że jest to spowodowane przez postępujące wady wzroku, a nie nabycie poważnej choroby, która może doprowadzić nawet do ślepoty. Do objawów zaćmy również zaliczamy trudności z widzeniem w nocy oraz efekt halo, czyli pojawienie się efektu olśnienia w niektórych sytuacjach przy słabym oświetleniu (odblaski lub aureole wokół świateł); zmniejszona percepcja kolorów, która również może być mylona z astygmatyzmem. Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, koniecznie udaj się do okulisty na badanie. Będzie on w stanie określić, czy masz zaćmę i zalecić odpowiednie metody leczenia.

Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki - na czym polega?

Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki jest rodzajem chirurgii zaćmy refrakcyjnej stosowanej w leczeniu zaburzeń widzenia spowodowanych nieregularnym kształtem rogówki. Refrakcyjna wymiana soczewki polega na tym, że chirurg zastępuje naturalną soczewkę twojego oka przez sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową (IOL). Sztuczna soczewka ta może być jednoogniskowa, co oznacza, że koryguje wzrok na jedną odległość. Soczewki wieloogniskowe, zapewniają ostre widzenie na wielu odległościach bliży, dali i z odległości pośredniej); istnieje również soczewka akomodacyjna, która zmienia się, aby skupiać wzrok na różnych odległościach.

Kto jest dobrym kandydatem do zabiegu, a kto powinien go unikać?

Zabieg chirurgiczny nie jest dla każdego, jednak zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki ma mało przeciwskazań, w porównaniu do laserowej korekcji wzroku. Korekcja wzroku za pomocą soczewek wieloogniskowych jest bezpiecznym zabiegiem. Wcześniej oczywiście zostaniesz poddany badaniu przez lekarza, który oceni twoje oczy i wadę wzroku, a także dokładnie omówi procedurę i wszelkie możliwe ryzyka, które istnieją przy wymianie soczewki wewnątrzgałkowej. Pamiętaj, że istnieje kilka czynników, które mogą wpłynąć na to, czy jesteś dobrym kandydatem do zabiegu. Zwykle zabieg ten zaleca się osobą po 18 roku życia. Ważne jest również czy posiadasz inne choroby takie jak jaskra czy zespół suchego oka (może to być przeciwskazaniem do operacji) albo problemy w torebce soczewki, czy wymagałeś wcześniej korekcji okularowej, a może masz astygmatyzm, który wpływa na twój dobry wzrok. Pamiętaj, że podczas wizyty kwalifikacyjnej do operacji zaćmy powiedz lekarzowi o wszystkich swoich problemach.

Soczewki jednoogniskowe a soczewka trójogniskowa - jaka jest różnica?

Jak wspomniano powyżej, soczewka jednoogniskowa zapewnia wyraźne widzenie na jedną odległość. Soczewka trójogniskowa zapewnia ostre widzenie na różnych dystansach - bliży, dali i z odległości pośredniej. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zapewnić sobie doskonałe widzenie i uniknąć noszenia okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Większość pacjentów, którzy przeszli zabieg chirurgiczny wymiany soczewki na soczewkę trójogniskową, była bardzo zadowolona z efektu. Oczekiwania dotyczące jakości widzenia były dużo mniejsze od ostatecznego efektu.

Korzyści płynące z zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki

Refrakcyjna wymiana soczewki ma wiele korzyści. Najważniejszym z nich jest to, że okulary korekcyjne i soczewki nie będą Ci już potrzebne. Zabieg jest bezbolesny i trwa około godziny, a efekty są widoczne natychmiastowo. Ponadto jest to metoda całkowicie bezpieczna i skuteczna. Soczewki wewnątrzgałkowe wprowadzane na siatkówkę oka to idealny sposób na stałe dobre widzenie. Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewek jest bezpiecznym i skutecznym zabiegiem, który może poprawić twoje widzenie. Szczególnie ważne jest to, że zabieg jest robiony przy znieczuleniu miejscowym. Korzyści z płynące z zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki jest wiele. Refrakcyjna wymiana soczewek to natychmiastowe wyeliminowanie zaćmy i wady wzroku. Zabieg zapewni Ci wyraźne widzenie i poprawę jakości życia podczas wykonywania codziennych czynności. Pacjenci decydujący się na wymianę soczewek wewnątrzgałkowych cieszą się większą swobodą w codziennym życiu - prowadzenie samochodu staje się dużo łatwiejsze! Soczewki kontaktowe i problemy przy odległościach pośrednich nie będą już Twoim zmartwieniem. Stabilność soczewki daje możliwość uprawiania sportu i innych aktywności, które wcześniej mogły być trudne lub niemożliwe do wykonania ze względu na problemy z widzeniem.

Ile średnio kosztuje operacja wymiany soczewki refrakcyjnej i co obejmuje ta cena?

Najczęściej zadawane pytania, to te o cenę wymiany na soczewki wieloogniskowej. Orientacyjnie operacja wymiany soczewki refrakcyjnej kosztuje średnio około 4000 złotych. Cena może się różnić w zależności od regionu, a także od lekarza prowadzącego operację. Warto pamiętać, że cena nie obejmuje badań przedoperacyjnych, wizyt kontrolnych i kosztów opatrunków. Koszt operacji jest ustalany indywidualnie. Cena operacji jest uzależniona od kilku czynników, takich jak: typ wykonywanej operacji, doświadczenie lekarza i kliniki w której decydujemy się na zabieg. Często kliniki korzystają z innowacyjnych technologii, które podwyższają cenę operacji zaćmy.

Warto pamiętać, że decydując się na zabieg chirurgiczny należy kierować się przede wszystkim tym, aby był on bezpieczny i skuteczny. Najważniejsze to dobra opinia lekarza prowadzącego i dobre recenzje kliniki, w której operacja ma być przeprowadzona. Warto porównać ceny i oferty kilku różnych placówek medycznych, aby wybrać tę najbardziej odpowiednią dla naszych potrzeb.

Jak długo trwa operacja i jaki jest czas rekonwalescencji po niej?

Operacja zmiany soczewki refrakcyjnej trwa około godziny. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu nie odczuwamy żadnego bólu. Czas rekonwalescencji po operacji to około tygodnia. W tym czasie należy unikać stresujących aktywności i sięgnąć po leki przeciwbólowe.

Czego powinno się nie robić od razu po zabiegu operacji zaćmy

Cały proces leczenia obejmuje kilka etapów. Pierwszy tydzień to czas rekonwalescencji, w którym należy unikać stresujących aktywności i sięgnąć po leki przeciwbólowe, najlepiej te które zostały przepisane przez lekarza. Warto również ograniczyć spożywanie alkoholu i palenie papierosów, również leżenie na plecach pomoże ci szybciej wrócić do zdrowia. Przez dwa tygodnie po operacji nie powinieneś brać kąpieli ani pływać. Warto używać sztucznych łez do nawilżania oczu i od czasu do czasu czyścić je specjalnym roztworem zaleconym przez lekarza. W tym okresie nie powinieneś nosić soczewek kontaktowych. Zalecane jest używanie okularów. Pamiętaj żeby przez kilka tygodni prowadzić oszczędzający się tryb życia - to bardzo ważne.

Ważne jest również aby w ciągu kilku pierwszych dni po operacji odwiedzić lekarza na wizytę kontrolną. Podczas tej wizyty okulista oceni wyniki leczenia i zdecyduje, czy należy podjąć dalsze kroki. Data następnej wizyty zostanie ustalona w zależności od przebiegu gojenia.

Dla większości ludzi oznacza to badanie co rok do dwóch lat. Jeśli w twojej rodzinie zdarzały się przypadki chorób oczu, masz ponad 60 lat lub chorujesz na cukrzycę, możesz potrzebować częstszych badań.

Twój lekarz będzie w stanie powiedzieć ci, jak często powinieneś przychodzić na badania, biorąc pod uwagę twoje indywidualne czynniki ryzyka. Podczas wizyty lekarz przeprowadzi serię testów, by ocenić twój wzrok i sprawdzić, czy nie masz żadnych potencjalnych problemów. Testy te mogą polegać na odczytywaniu mapy wzrokowej lub użyciu specjalnych przyrządów do zbadania stanu zdrowia Twoich oczu. Koniecznie umów się na wizytę u lekarza, jeśli zauważysz jakiekolwiek negatywne zmiany pooperacyjne.

Data publikacji: 2022-07-15, ostatnia zmiana: 2022-07-15

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Ciśnieniomierz nadgarstkowy Omron RS7 Stanmed24.pl
499,99 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Arthron complex x 60 tabletek
51,51 zł
Dąbrowa Górnicza
(woj. śląskie)
Climea forte x 30 tabletek
21,39 zł
Orzesze
(woj. śląskie)
Thermacare kompresy rozgrzewające na szyję ramiona nadgarstki x 2 sztuki
32,00 zł
Zawiercie
(woj. śląskie)
Test krew utajona w kale x 1 sztuka
19,67 zł
Ruda Śląska
(woj. śląskie)
Vitella ictamo krem do skóry podrażnionej 30g
38,06 zł
Będzin
(woj. śląskie)
Kolagen żel ultra 200ml
22,27 zł
Jarosław
(woj. podkarpackie)
Remedio witamina c liposomalna 1000mg płyn x 30 saszetek
50,88 zł
Nowy Dwór Mazowiecki
(woj. mazowieckie)
Vigor multiwitamina ona 50+ x 60 tabletek
41,25 zł
Nysa
(woj. opolskie)
Saxenda, Wegovy, Ozempic. na sprzedaż .
860,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Ballamin forte aerozol 15ml
47,29 zł
Rypin
(woj. kujawsko-pomorskie)
Apteo prohydro o smaku pomarańczowym x 10 saszetek
14,20 zł
Piekary Śląskie
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Rehabilitacja pooperacyjna z wykorzystaniem szyny CPM
Szyna CPM (Continuous Passive Motion) to wysokiej jakości sprzęt medyczny idealny do rehabilitacji pacjentów po operacjach ortopedycznych i wszystkich chorych, którzy chcą powrócić do pełni sił po zab...
Data publikacji: 2024-05-09
Szyna CPM - zdaniem pacjentów niezastąpiona na kłopoty ze stawami biodrowymi i kolanowymi
Szyna CPM (Continuous Passive Motion) to urządzenie medyczne przedstawiane jako niezwykle pomocne w rehabilitacji pooperacyjnej. Do największych zalet takiej szyny, z której można z powodzeniem korzys...
Data publikacji: 2024-05-07
Szyna CPM - podstawowe informacje o zasadach działania i zastosowaniu
Każda interwencja chirurgiczna to duże wyzwanie dla całego organizmu, a po operacji pacjentów czeka żmudny proces rekonwalescencji i rehabilitacji. Jak poradzić sobie w tym trudnym okresie i rozpocząć...
Data publikacji: 2024-04-29
Jak w warunkach domowych korzystać z szyny CPM?
Ból, diagnoza, operacja, hospitalizacja – to tylko hasła kluczowe, za pomocą których trudno opisać wszystko to, co przeżywać musi pacjent mający kłopoty ze stawem biodrowym czy kolanowym. Jeśli jesteś...
Data publikacji: 2024-04-29