Jak znów widzieć wyraźnie: korzyści płynące z refrakcyjnej wymiany soczewek

Jak znów widzieć wyraźnie: korzyści płynące z refrakcyjnej wymiany soczewek

Czy zmagasz się z problemem niewyraźnego widzenia? Czy masz trudności z robieniem rzeczy, które lubisz, takich jak czytanie czy uprawianie sportu? Być może cierpisz na zaćmę. Zaćma jest częstym schorzeniem oczu, które może powodować pogorszenie widzenia, a nawet ślepotę. Na szczęście istnieje dostępny sposób leczenia: refrakcyjna wymiana soczewki. W tym wpisie na blogu omówimy korzyści płynące z refrakcyjnej wymiany soczewek i dowiemy się, jak może ona pomóc Ci znów widzieć wyraźnie!

  • Co to jest zaćma i jak odróżnić ją od innych chorób?
  • Na czym polega zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki
  • Kto może skorzystać z zabiegu usunięcia zaćmy?
  • Rodzaje soczewek - soczewka jednoogniskowa czy soczewki wieloogniskowe?
  • Korzyści płynące z zabiegu.
  • Cena wymiany soczewki.
  • Ile czasu trwa zabieg oraz czego warto po nim unikać?
  • Ryzyka i środki ostrożności po operacji.

Zaćma - przyczyny i objawy

Zaćma inaczej zwana kataraktą, jest spowodowana nagromadzeniem się białek w soczewce oka. Białka te mogą powodować, że soczewka staje się mętna lub nieprzejrzysta, co znacznie wpływa ostrość widzenia. Zaćma jest chorobą postępującą i zwykle rozwija się powoli, w miarę upływu czasu. Do innych przyczyn należą stany zapalne i urazy oczu oraz inne poważniejsze choroby takie jak cukrzyca. Warto również pamiętać, że zaćma jest chorobą bezbolesną. Nie odczuwa się przy niej suchości oka, swędzenia ani nie pojawiają się również żadne zaczerwienienia. Główny objawem zaćmy jest coraz słabsze widzenie bez okularów oraz innej korekcji starczowzroczności. Pacjenci mają większą trudność w wykonywaniu codziennych czynności, jednak często uważają, że jest to spowodowane przez postępujące wady wzroku, a nie nabycie poważnej choroby, która może doprowadzić nawet do ślepoty. Do objawów zaćmy również zaliczamy trudności z widzeniem w nocy oraz efekt halo, czyli pojawienie się efektu olśnienia w niektórych sytuacjach przy słabym oświetleniu (odblaski lub aureole wokół świateł); zmniejszona percepcja kolorów, która również może być mylona z astygmatyzmem. Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, koniecznie udaj się do okulisty na badanie. Będzie on w stanie określić, czy masz zaćmę i zalecić odpowiednie metody leczenia.

Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki - na czym polega?

Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki jest rodzajem chirurgii zaćmy refrakcyjnej stosowanej w leczeniu zaburzeń widzenia spowodowanych nieregularnym kształtem rogówki. Refrakcyjna wymiana soczewki polega na tym, że chirurg zastępuje naturalną soczewkę twojego oka przez sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową (IOL). Sztuczna soczewka ta może być jednoogniskowa, co oznacza, że koryguje wzrok na jedną odległość. Soczewki wieloogniskowe, zapewniają ostre widzenie na wielu odległościach bliży, dali i z odległości pośredniej); istnieje również soczewka akomodacyjna, która zmienia się, aby skupiać wzrok na różnych odległościach.

Kto jest dobrym kandydatem do zabiegu, a kto powinien go unikać?

Zabieg chirurgiczny nie jest dla każdego, jednak zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki ma mało przeciwskazań, w porównaniu do laserowej korekcji wzroku. Korekcja wzroku za pomocą soczewek wieloogniskowych jest bezpiecznym zabiegiem. Wcześniej oczywiście zostaniesz poddany badaniu przez lekarza, który oceni twoje oczy i wadę wzroku, a także dokładnie omówi procedurę i wszelkie możliwe ryzyka, które istnieją przy wymianie soczewki wewnątrzgałkowej. Pamiętaj, że istnieje kilka czynników, które mogą wpłynąć na to, czy jesteś dobrym kandydatem do zabiegu. Zwykle zabieg ten zaleca się osobą po 18 roku życia. Ważne jest również czy posiadasz inne choroby takie jak jaskra czy zespół suchego oka (może to być przeciwskazaniem do operacji) albo problemy w torebce soczewki, czy wymagałeś wcześniej korekcji okularowej, a może masz astygmatyzm, który wpływa na twój dobry wzrok. Pamiętaj, że podczas wizyty kwalifikacyjnej do operacji zaćmy powiedz lekarzowi o wszystkich swoich problemach.

Soczewki jednoogniskowe a soczewka trójogniskowa - jaka jest różnica?

Jak wspomniano powyżej, soczewka jednoogniskowa zapewnia wyraźne widzenie na jedną odległość. Soczewka trójogniskowa zapewnia ostre widzenie na różnych dystansach - bliży, dali i z odległości pośredniej. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zapewnić sobie doskonałe widzenie i uniknąć noszenia okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Większość pacjentów, którzy przeszli zabieg chirurgiczny wymiany soczewki na soczewkę trójogniskową, była bardzo zadowolona z efektu. Oczekiwania dotyczące jakości widzenia były dużo mniejsze od ostatecznego efektu.

Korzyści płynące z zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki

Refrakcyjna wymiana soczewki ma wiele korzyści. Najważniejszym z nich jest to, że okulary korekcyjne i soczewki nie będą Ci już potrzebne. Zabieg jest bezbolesny i trwa około godziny, a efekty są widoczne natychmiastowo. Ponadto jest to metoda całkowicie bezpieczna i skuteczna. Soczewki wewnątrzgałkowe wprowadzane na siatkówkę oka to idealny sposób na stałe dobre widzenie. Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewek jest bezpiecznym i skutecznym zabiegiem, który może poprawić twoje widzenie. Szczególnie ważne jest to, że zabieg jest robiony przy znieczuleniu miejscowym. Korzyści z płynące z zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki jest wiele. Refrakcyjna wymiana soczewek to natychmiastowe wyeliminowanie zaćmy i wady wzroku. Zabieg zapewni Ci wyraźne widzenie i poprawę jakości życia podczas wykonywania codziennych czynności. Pacjenci decydujący się na wymianę soczewek wewnątrzgałkowych cieszą się większą swobodą w codziennym życiu - prowadzenie samochodu staje się dużo łatwiejsze! Soczewki kontaktowe i problemy przy odległościach pośrednich nie będą już Twoim zmartwieniem. Stabilność soczewki daje możliwość uprawiania sportu i innych aktywności, które wcześniej mogły być trudne lub niemożliwe do wykonania ze względu na problemy z widzeniem.

Ile średnio kosztuje operacja wymiany soczewki refrakcyjnej i co obejmuje ta cena?

Najczęściej zadawane pytania, to te o cenę wymiany na soczewki wieloogniskowej. Orientacyjnie operacja wymiany soczewki refrakcyjnej kosztuje średnio około 4000 złotych. Cena może się różnić w zależności od regionu, a także od lekarza prowadzącego operację. Warto pamiętać, że cena nie obejmuje badań przedoperacyjnych, wizyt kontrolnych i kosztów opatrunków. Koszt operacji jest ustalany indywidualnie. Cena operacji jest uzależniona od kilku czynników, takich jak: typ wykonywanej operacji, doświadczenie lekarza i kliniki w której decydujemy się na zabieg. Często kliniki korzystają z innowacyjnych technologii, które podwyższają cenę operacji zaćmy.

Warto pamiętać, że decydując się na zabieg chirurgiczny należy kierować się przede wszystkim tym, aby był on bezpieczny i skuteczny. Najważniejsze to dobra opinia lekarza prowadzącego i dobre recenzje kliniki, w której operacja ma być przeprowadzona. Warto porównać ceny i oferty kilku różnych placówek medycznych, aby wybrać tę najbardziej odpowiednią dla naszych potrzeb.

Jak długo trwa operacja i jaki jest czas rekonwalescencji po niej?

Operacja zmiany soczewki refrakcyjnej trwa około godziny. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu nie odczuwamy żadnego bólu. Czas rekonwalescencji po operacji to około tygodnia. W tym czasie należy unikać stresujących aktywności i sięgnąć po leki przeciwbólowe.

Czego powinno się nie robić od razu po zabiegu operacji zaćmy

Cały proces leczenia obejmuje kilka etapów. Pierwszy tydzień to czas rekonwalescencji, w którym należy unikać stresujących aktywności i sięgnąć po leki przeciwbólowe, najlepiej te które zostały przepisane przez lekarza. Warto również ograniczyć spożywanie alkoholu i palenie papierosów, również leżenie na plecach pomoże ci szybciej wrócić do zdrowia. Przez dwa tygodnie po operacji nie powinieneś brać kąpieli ani pływać. Warto używać sztucznych łez do nawilżania oczu i od czasu do czasu czyścić je specjalnym roztworem zaleconym przez lekarza. W tym okresie nie powinieneś nosić soczewek kontaktowych. Zalecane jest używanie okularów. Pamiętaj żeby przez kilka tygodni prowadzić oszczędzający się tryb życia - to bardzo ważne.

Ważne jest również aby w ciągu kilku pierwszych dni po operacji odwiedzić lekarza na wizytę kontrolną. Podczas tej wizyty okulista oceni wyniki leczenia i zdecyduje, czy należy podjąć dalsze kroki. Data następnej wizyty zostanie ustalona w zależności od przebiegu gojenia.

Dla większości ludzi oznacza to badanie co rok do dwóch lat. Jeśli w twojej rodzinie zdarzały się przypadki chorób oczu, masz ponad 60 lat lub chorujesz na cukrzycę, możesz potrzebować częstszych badań.

Twój lekarz będzie w stanie powiedzieć ci, jak często powinieneś przychodzić na badania, biorąc pod uwagę twoje indywidualne czynniki ryzyka. Podczas wizyty lekarz przeprowadzi serię testów, by ocenić twój wzrok i sprawdzić, czy nie masz żadnych potencjalnych problemów. Testy te mogą polegać na odczytywaniu mapy wzrokowej lub użyciu specjalnych przyrządów do zbadania stanu zdrowia Twoich oczu. Koniecznie umów się na wizytę u lekarza, jeśli zauważysz jakiekolwiek negatywne zmiany pooperacyjne.

Data publikacji: 2022-07-15, ostatnia zmiana: 2022-07-15

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Ballamin aerozol 15ml
34,93 zł
Wejherowo
(woj. pomorskie)
Test covid-19 antygen szybki test (ślina) x 1 sztuka
23,67 zł
Siemianowice Śląskie
(woj. śląskie)
Iskial junior x 30 kapsułek do żucia - data ważności 20-08-2021r.
30,01 zł
Skarżysko-Kamienna
(woj. świętokrzyskie)
Collaflex duo x 30 saszetek
57,25 zł
Domaszowice
(woj. świętokrzyskie)
Ginkoflav mag plus x 60 kapsułek
33,75 zł
Nowy Dwór Mazowiecki
(woj. mazowieckie)
Priorin extra x 60 kapsułek + priorin extra szampon 200ml
126,40 zł
Tczew
(woj. pomorskie)
Olej z konopii 10% cbd 10ml
197,10 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Modus spokojny dzień x 30 tabletek
9,78 zł
Nysa
(woj. opolskie)
Waga dziecięca ADLER AD 8139
92,80 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Apteo asparoc x 50 tabletek
4,47 zł
Suwałki
(woj. podlaskie)
Inaldin gardło x 20 pastylek do ssania
17,09 zł
Grodzisk Wielkopolski
(woj. wielkopolskie)
Braunovidon maść tuba 250g
100,62 zł
Toruń
(woj. kujawsko-pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Dlaczego warto stosować bazy pod podkład?
Każda osoba, która dba o swój wygląd i codzienny makijaż, wie, jak ważną rolę odgrywają w tym procesie bazy pod podkład. Ich zastosowanie to klucz do uzyskania idealnego wyglądu i trwałości makijażu....
Data publikacji: 2024-02-22
Świadome zakupy - opinie konsumentów mają znaczenie!
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek jest przesycony różnymi produktami i usługami, świadome zakupy stają się coraz ważniejsze. Konsumentom zależy na tym, aby dokonywać wyborów, które będą dla nich kor...
Data publikacji: 2024-02-06
Kosmetyki na LadyMakeup - Twoje centrum piękna i stylu
W dzisiejszych czasach świat kosmetyków i produktów do pielęgnacji jest tak rozległy, że czasami trudno zdecydować, które produkty wybrać, żeby podkreślić swoje piękno. Na szczęście istnieje miejsce,...
Data publikacji: 2024-01-30
Na czym polega terapia CPM i kiedy należy ją wdrożyć?
Terapia CPM zapobiega skutkom unieruchomienia kończyny, obrzękom i umożliwia bezbolesne przywrócenie pełnej ruchomości stawów. Na czym polega terapia CPM i kiedy należy ją wdrożyć? Odpowiedzi na te py...
Data publikacji: 2024-01-24