Terapia w komorze hiperbarycznej – kiedy warto z niej skorzystać?

Terapia w komorze hiperbarycznej – kiedy warto z niej skorzystać?

Komory hiperbaryczne coraz częściej stosowane są w prowadzeniu specjalistycznych terapii różnych schorzeń. Kiedy warto z nich skorzystać?

Wielu kojarzy komory hiperbaryczne jako specjalne urządzenia przeznaczone do leczenia choroby wysokościowej. Warto jednak zaznaczyć, że nowoczesna komora hiperbaryczna może pełnić także funkcję terapeutyczną w przebiegu wielu innych schorzeń.

Czym jest komora hiperbaryczna?

Komora hiperbaryczna, która określana jest także jako komora ciśnieniowa, jest rodzajem urządzenia, które pozwala na podniesienie w jego wnętrzu ciśnienia, a także ilości tlenu.

Pierwotnie komora hiperbaryczna miała postać nadmuchiwanego worka, określanego jak worek Gamowa – od nazwiska jego wynalazcy Igora Gamowa. Aktualnie mamy do czynienia z szczelnie zamkniętymi pomieszczeniami, które zapewniają większy komfort dla swoich użytkowników, a także pozwalają na odpowiednią regulację parametrów panujących wewnątrz komory.

Jakie warunki panują w komorze hiperbarycznej?

Jak zostało wspomniane wcześniej, komora hiperbaryczna służy do uzyskania odpowiednich warunków – podwyższonego ciśnienia, a także większej ilości tlenu.

Ciśnienie w komorze hiperbarycznej może wynosić nawet 3 razy więcej niż wartość ciśnienia na zewnątrz W komorze tego typu można oddychać także stuprocentowym tlenem. Takie specyficzne warunki powodują, że komora hiperbaryczna stała się także skutecznym sposobem na prowadzenie tlenoterapii, czyli terapii tlenem.

Terapia tlenem – tlenoterapia w komorze hiperbarycznej

Tlenoterapia jest metodą terapeutyczną, która ma na celu podawanie pacjentowi większej ilości tlenu niż w zwykle wdychanym powietrzu. Duża ilość tego pierwiastka powoduje, że odpowiedniemu nasyceniu tlenem ulegają komórki ciała, co z kolei niesie ze sobą szereg korzyści pod względem medycznym.

Terapia tlenem prowadzona jest w poważnych przypadkach, na przykład przy nagłym zatrzymaniu krążenia, podczas obrzęku płuc czy też przy zatruciu tlenkiem węgla, ale również wskazana jest w innych przypadkach, które nie zagrażają życiu pacjenta.

Tlenoterapia w komorze hiperbarycznej

Tlenoterapia przeprowadzona w komorze hiperbarycznej jest rekomendowana jako wsparcie w leczeniu różnych dolegliwości, a także ogólnie wspomaga ona procesy regeneracyjne organizmu.

Korzystanie z tlenoterapii w komorze hiperbarycznej przynosi bardzo dobre rezultaty w przypadku różnego rodzaju zmian skórnych, które są trudne w leczeniu. Również tlenoterapia rekomendowana jest w przypadku leczenia schorzeń określonych narządów wewnętrznych.

Z tego typu terapii korzystać mogą osoby w różnym wieku oraz w różnym stanie zdrowia, gdy nie posiadają ku temu przeciwwskazań.

Wskazania do tlenoterapii w komorze hiperbarycznej:

 • trudności w gojeniu się ran
 • grzybice skóry
 • obrzęki
 • ropnie
 • odleżyny
 • martwice
 • zakażenia skórne
 • przewlekłe choroby skórne
 • anemia
 • cukrzyca
 • niewydolność żylna
 • choroby o podłożu autoimmunologicznym
 • przewlekłe zmęczenie
 • bóle głowy i migreny
 • depresja
 • nadwaga i otyłość

Jak przebiega terapia tlenem w komorze hiperbarycznej?

Aktualnie komora hiperbaryczna jest urządzeniem używanym coraz częściej w prowadzeniu różnego rodzaju terapii, dlatego też można spotkać ją w wielu punktach zajmujących się świadczeniem usług terapeutycznych.

Procedura tlenoterapii w tym przypadku polega na przebywaniu we wnętrzu komory przez określony czas. Najczęściej jedna sesja trwa wówczas około 45 minut.

Przed wejściem do wnętrza komory hiperbarycznej pacjent powinien przebrać się w strój kąpielowy lub w inną lekką odzież – krótkie spodenki, koszulka. Należy zdjąć także biżuterię, zegarek i inne ostre przedmioty.

W większości przypadków komora hiperbaryczna nie przynosi żadnych negatywnych skutków u pacjentów. U niektórych mogą pojawić się skutki uboczne w postaci bólów głowy, uczucia przemęczania, wymiotów.

Adresy punktów zajmujących się prowadzeniem terapii w komorach hiperbarycznych można sprawdzić już teraz przez internet, a potem od razu zapisać się na sesję.


Artykuł powstał we współpracy z firmą BIO LIFE MEDICINE z Krakowa. 

Data publikacji: 2019-12-21, ostatnia zmiana: 2019-12-19

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Sinulan direct spray na ból gardła 30ml
37,93 zł
Grójec
(woj. mazowieckie)
Szczoteczka rotacyjna Oral-B Smart TEEN Sens
219,00 zł
Legionowo
(woj. mazowieckie)
Waga łazienkowa Esperanza Aerobic EBS002W (kolor biały)
30,99 zł
Dzierżoniów
(woj. dolnośląskie)
Masaż Leczniczy Kręgosłupa - Mokotów
1,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Szczoteczka rotacyjna Oral-B iO Series 8N Black + Etui
999,00 zł
Żyrardów
(woj. mazowieckie)
Braun Szczoteczka do zębów Braun Genius X 20100S Rosegold (elektryczna; kolor biały)
676,00 zł
Krosno
(woj. podkarpackie)
Doppelherz aktiv minerały dla diabetyków x 30 kapsułek
30,58 zł
Sanok
(woj. podkarpackie)
Olimp forsen forte z walerianą x 30 kapsułek
29,06 zł
Kwidzyn
(woj. pomorskie)
AEG Waga łazienkowa AEG PW 5661 (kolor srebrny)
93,00 zł
Będzin
(woj. śląskie)
Selen 200mcg x 60 kapsułek
12,35 zł
Suwałki
(woj. podlaskie)
Główka szczoteczki PHILIPS HX6018/07 ProResults
141,99 zł
Białogard
(woj. zachodniopomorskie)
SOEHNLE WAGA ŁAZIENKOWA BAMBOO NATURAL
147,00 zł
Opole
(woj. opolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Gdzie w Polsce znajdują się komory normobaryczne i jak wpływają na nasze zdrowie?
Choć oddychanie to czynność, którą wykonujemy automatycznie, stres, przebywanie w zamkniętych, źle wentylowanych pomieszczeniach oraz nieprawidłowa postawa ciała mogą przyczyniać się do tego, że do na...
Data publikacji: 2021-03-02
Kolka nerkowa. Przyczyny, objawy, pierwsza pomoc
Kolka nerkowa to bolesne schorzenie, które zazwyczaj wskazuje na kamicę moczową. Jakie są przyczyny jej powstawania, czym się objawia i jak się zachować w przypadku ataku kolki? Podpowiadamy.
Data publikacji: 2021-02-24
Gdzie mogę przeprowadzić test na koronawirusa?
Koronawirus totalnie przeorganizował nasze życie. Od momentu pojawienia się tego patogenu na świecie minął już ponad rok. Niedługo minie rok jak pojawił się w Polsce. Co się zmieniło od tego czasu? Ws...
Data publikacji: 2021-02-16
Oparzenia termiczne u dzieci - jak udzielić pomocy?
Ciekawość najmłodszych nie zna granic – niestety, w niektórych przypadkach może ona prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Wśród najpopularniejszych są oparzenia – gdy już do nich dojdzie, konieczna j...
Data publikacji: 2020-12-03

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij