Terapia w komorze hiperbarycznej – kiedy warto z niej skorzystać?

Terapia w komorze hiperbarycznej – kiedy warto z niej skorzystać?

Komory hiperbaryczne coraz częściej stosowane są w prowadzeniu specjalistycznych terapii różnych schorzeń. Kiedy warto z nich skorzystać?

Wielu kojarzy komory hiperbaryczne jako specjalne urządzenia przeznaczone do leczenia choroby wysokościowej. Warto jednak zaznaczyć, że nowoczesna komora hiperbaryczna może pełnić także funkcję terapeutyczną w przebiegu wielu innych schorzeń.

Czym jest komora hiperbaryczna?

Komora hiperbaryczna, która określana jest także jako komora ciśnieniowa, jest rodzajem urządzenia, które pozwala na podniesienie w jego wnętrzu ciśnienia, a także ilości tlenu.

Pierwotnie komora hiperbaryczna miała postać nadmuchiwanego worka, określanego jak worek Gamowa – od nazwiska jego wynalazcy Igora Gamowa. Aktualnie mamy do czynienia z szczelnie zamkniętymi pomieszczeniami, które zapewniają większy komfort dla swoich użytkowników, a także pozwalają na odpowiednią regulację parametrów panujących wewnątrz komory.

Jakie warunki panują w komorze hiperbarycznej?

Jak zostało wspomniane wcześniej, komora hiperbaryczna służy do uzyskania odpowiednich warunków – podwyższonego ciśnienia, a także większej ilości tlenu.

Ciśnienie w komorze hiperbarycznej może wynosić nawet 3 razy więcej niż wartość ciśnienia na zewnątrz W komorze tego typu można oddychać także stuprocentowym tlenem. Takie specyficzne warunki powodują, że komora hiperbaryczna stała się także skutecznym sposobem na prowadzenie tlenoterapii, czyli terapii tlenem.

Terapia tlenem – tlenoterapia w komorze hiperbarycznej

Tlenoterapia jest metodą terapeutyczną, która ma na celu podawanie pacjentowi większej ilości tlenu niż w zwykle wdychanym powietrzu. Duża ilość tego pierwiastka powoduje, że odpowiedniemu nasyceniu tlenem ulegają komórki ciała, co z kolei niesie ze sobą szereg korzyści pod względem medycznym.

Terapia tlenem prowadzona jest w poważnych przypadkach, na przykład przy nagłym zatrzymaniu krążenia, podczas obrzęku płuc czy też przy zatruciu tlenkiem węgla, ale również wskazana jest w innych przypadkach, które nie zagrażają życiu pacjenta.

Tlenoterapia w komorze hiperbarycznej

Tlenoterapia przeprowadzona w komorze hiperbarycznej jest rekomendowana jako wsparcie w leczeniu różnych dolegliwości, a także ogólnie wspomaga ona procesy regeneracyjne organizmu.

Korzystanie z tlenoterapii w komorze hiperbarycznej przynosi bardzo dobre rezultaty w przypadku różnego rodzaju zmian skórnych, które są trudne w leczeniu. Również tlenoterapia rekomendowana jest w przypadku leczenia schorzeń określonych narządów wewnętrznych.

Z tego typu terapii korzystać mogą osoby w różnym wieku oraz w różnym stanie zdrowia, gdy nie posiadają ku temu przeciwwskazań.

Wskazania do tlenoterapii w komorze hiperbarycznej:

 • trudności w gojeniu się ran
 • grzybice skóry
 • obrzęki
 • ropnie
 • odleżyny
 • martwice
 • zakażenia skórne
 • przewlekłe choroby skórne
 • anemia
 • cukrzyca
 • niewydolność żylna
 • choroby o podłożu autoimmunologicznym
 • przewlekłe zmęczenie
 • bóle głowy i migreny
 • depresja
 • nadwaga i otyłość

Jak przebiega terapia tlenem w komorze hiperbarycznej?

Aktualnie komora hiperbaryczna jest urządzeniem używanym coraz częściej w prowadzeniu różnego rodzaju terapii, dlatego też można spotkać ją w wielu punktach zajmujących się świadczeniem usług terapeutycznych.

Procedura tlenoterapii w tym przypadku polega na przebywaniu we wnętrzu komory przez określony czas. Najczęściej jedna sesja trwa wówczas około 45 minut.

Przed wejściem do wnętrza komory hiperbarycznej pacjent powinien przebrać się w strój kąpielowy lub w inną lekką odzież – krótkie spodenki, koszulka. Należy zdjąć także biżuterię, zegarek i inne ostre przedmioty.

W większości przypadków komora hiperbaryczna nie przynosi żadnych negatywnych skutków u pacjentów. U niektórych mogą pojawić się skutki uboczne w postaci bólów głowy, uczucia przemęczania, wymiotów.

Adresy punktów zajmujących się prowadzeniem terapii w komorach hiperbarycznych można sprawdzić już teraz przez internet, a potem od razu zapisać się na sesję.


Artykuł powstał we współpracy z firmą BIO LIFE MEDICINE z Krakowa. 

Data publikacji: 2019-12-21, ostatnia zmiana: 2019-12-19

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Waga łazienkowa ReNew szara
139,00 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Szczoteczka soniczna SENCOR SOC 2200SL
199,99 zł
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)
Szczoteczka soniczna INNOGIO GIOzoe Biały
178,47 zł
Tarnów
(woj. małopolskie)
Modus spokojny dzień x 30 tabletek
9,78 zł
Nysa
(woj. opolskie)
Szczoteczka soniczna 4SWISS ST212 Sensitive Care Biały
269,00 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)
Allium x 60 kapsułek
11,40 zł
Pruszków
(woj. mazowieckie)
Waga łazienkowa Brabantia z podświetleniem LED
149,00 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
Szczoteczka soniczna PHILIPS Sonicare For Kids HX6322/04
177,50 zł
Ciechanów
(woj. mazowieckie)
Masażer BEURER CM 50
169,99 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Waga łazienkowa Felicitas ciemnozielona
396,00 zł
Tarnobrzeg
(woj. podkarpackie)
Tran mollers owocowy 250ml
41,19 zł
Komorniki
(woj. wielkopolskie)
Bioaron baby powyżej 6 miesiąca x 30 kapsułek twist-off
36,72 zł
Konin
(woj. wielkopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak wybrać skuteczne feromony damskie?
Na temat feromonów mówi się ostatnio bardzo dużo. Jedni uważają, że treści dotyczące działania tychże substancji lotnych są kolejną próbą sprzedania nic niewartego towaru. Inni z kolei sądzą, że dzięk...
Data publikacji: 2022-04-20
Co robić, aby mieć piękną cerę - 7 porad dla każdego
Gładka, promienna cera bez niedoskonałości i zmarszczek to marzenie większości kobiet. Pomyśl tylko jak pięknie mogłoby wyglądać życie gdybyś nie musiała się malować i ukrywać niedoskonałości? Z dbani...
Data publikacji: 2022-03-14
Dlaczego podkład się waży i jak przygotować cerę do makijażu?
Czy istnieje jeden największy koszmar każdego amatora i specjalisty od makijażu? Niestety tak i jest nim ważenie się podkładu! Może się wydawać, że to rzecz, na którą nie mamy zupełnie wpływu oraz tak...
Data publikacji: 2021-12-01
Z czym łączyć retinol? Znajdź dla niego parę idealną!
Z czym łączyć retinol? To pytanie pojawia się wtedy, gdy rozpoczynamy przygodę z tą najskuteczniejszą substancją przeciwstarzeniową. Zbierając informacje o niej dowiadujemy się, jak ją stosować, kiedy...
Data publikacji: 2021-11-24

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij