Szukaj

Kategorie

Rehabilitacja – czym jest i kiedy warto z niej korzystać?


Rehabilitacja – czym jest i kiedy warto z niej korzystać?


Wypadek drogowy, przy pracy, niepełnosprawność, rekonwalescencja po operacji – w tych i wielu innych przypadkach warto korzystać z rehabilitacji.

Rehabilitacja najczęściej kojarzy nam się z procedurą polecaną dla osób, które mają trudności w poruszaniu się. Warto jednak wskazać, że tak naprawdę pod tym pojęciem kryje się szereg czynności o znacznie szerszym zastosowaniu.

Czym dokładnie jest rehabilitacja? Jakie są główne cele rehabilitacji? Jakie czynności wchodzą w jej skład? Gdzie można z nich korzystać?

Czym jest rehabilitacja?

Rehabilitacja medyczna czy też rehabilitacja lecznicza to nazwa odnosząca się do kompleksu działań na rzecz osób mających trudności ze sprawnością fizyczną.

Głównym celem rehabilitacji jest przywrócenie albo też osiągnięcie jak najlepszej sprawności, która będzie mogła pomóc choremu w funkcjonowaniu. Poprzez rehabilitację osoba może powrócić do pracy, może wykonywać różne codzienne obowiązki, łatwiej radzić sobie z poruszaniem się.

 


Warto również wskazać, że termin rehabilitacji stosowany jest również w kontekście osób niepełnosprawnych psychicznie. Wspierają go wówczas psycholodzy, psychiatrzy, logopedzi oraz inni terapeuci. 

Model rehabilitacji klasycznej zakłada, że powinna być ona:

 • powszechna – powinna być dostępna dla każdego, kto jej potrzebuje
 • wczesna – powinna być rozpoczęta tak szybko, jak to tylko możliwe, co zwiększa szansę odzyskania sprawności przez pacjenta
 • ciągła – rehabilitacja traktowana jest jako proces, który powinien trwać przez odpowiedni okres
 • kompleksowa – powinna odbywać się pod opieką wielu specjalistów zależnie od potrzeb

 

Kto może korzystać z rehabilitacji?

Zasadniczo, zgodnie z obowiązującym modelem rehabilitacji, może korzystać z niej każdy, kto ma taką potrzebę.

Rehabilitacja jako kompleks działań skierowana jest do pacjentów z wieloma różnymi schorzeniami – nie tylko tymi dotyczącymi ortopedii, ale również wieloma innymi chorobami, które wpływają na codzienne funkcjonowanie pacjentów.

 


Przykładowo, prowadzi się rehabilitację kardiologiczną, która wskazana jest u pacjentów po zawale serca. Wykonuje się też rehabilitację neurologiczną u osób, które mają trudności ze schorzeniami układu nerwowego.

O tym, czy rehabilitacja w danym przypadku jest potrzebna, decyduje przede wszystkim specjalista w tej właśnie dziedzinie, do którego można udać się zarówno na NFZ, jak również prywatnie.

Jakie zabiegi prowadzone są w ramach rehabilitacji?

Głównym elementem rehabilitacji jest fizykoterapia. Termin ten odnosi się do medycyny fizykalnej, w której na organizm oddziałuje się różnymi bodźcami fizycznymi, które mogą być naturalne lub mogą być wytwarzane przez specjalne urządzenia.

 

Do podstawowych i najczęściej prowadzonych zabiegów fizykoterapii zalicza się:

 • kinezyterapię – leczenie ruchem, który ma korzystny wpływ na działanie całego organizmu człowieka, a także wspiera psychikę, dla pacjentów opracowuje się wówczas indywidualne plany ćwiczeń
 • masaże – pozwalają na pozbycie się bólu mięśni, wzmacniają stawy, poprawiają przemianę materii, krążenie
 • leczenie polem magnetycznym – pole magnetyczne pozwala na zmniejszenie dolegliwości bólowych, polecane jest głównie osobom po złamaniach, z chorobami reumatycznymi
 • jonoforezę – wykorzystuje bodźce elektryczne do oddziaływania na nerwy, łagodzi ból
 • krioterapię – wykorzystuje zimno, stosowana głównie w przypadku leczenia bólu
 • hydroterapię – terapia wodą, która polega między innymi na korzystaniu z masażów wodnych
 • balneoterapię – stosowanie kąpieli wodnych w specjalnych wodach, na przykład solankowych, prowadzone głównie w sanatoriach

 

Gdzie skorzystać z rehabilitacji?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, rehabilitacja może być prowadzona zarówno na NFZ, czyli w ramach powszechnego, państwowego ubezpieczenia zdrowotnego, jak również można skorzystać z gabinetów prywatnych.

 


Leczenie na NFZ wymaga jednak często długiego oczekiwania na wolne terminy, a częstotliwość spotkań jest rzadsza niż w przypadku leczenia prywatnie. Właśnie dlatego wielu pacjentów, którym zależy na szybkim rozpoczęciu rehabilitacji, decyduje się na korzystanie z prywatnych usług w tym właśnie zakresie.

 

Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Osteopatii i Fizjoterapii REHAORTHOPEDICA z Krakowa. 

Data publikacji: 2018-10-10, ostatnia zmiana: 2018-10-08


Spodobało Ci się?


ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Manicure biologiczny - naturalny sposób na piękne paznokcie
Piękne dłonie to też piękne paznokcie. Aby nadać im piękny wygląd, nie trzeba stosować niszczących płytkę lakierów – wystarczy manicure biologiczny!

Data publikacji: 2019-02-26

Rozstępy - czym są i jak można je zredukować?
Nie bez powodu w przypadku rozstępów częściej mówi się o „redukowaniu” defektu skórnego, niż o jego usuwaniu. Taka niedoskonałość ma niestety to do siebie, że im później postanowimy się z nią uporać, tym mniejsza będzie szansa na pozbycie się nieestetycznych zmian. Jeżeli jednak zareagujemy odpowiednio wcześnie, czyli w początkowym stadium rozwoju rozstępów, istnieje większe prawdopodobieństwo zmniejszenia ich widoczności lub nawet całkowitego usunięcia problemu.

Data publikacji: 2019-02-14

Co dają zabiegi medycyny estetycznej?
Medycyna estetyczna od kilku lat jest przywilejem nie tylko osób z pierwszych stron gazet. Dzięki rozpowszechnieniu stosowanych metod, stała się ona dostępna niemal dla każdego. Nie wszyscy jednak wiedzą co dają zabiegi medycyny estetycznej...

Data publikacji: 2018-11-29

5 Świetnych sposobów na powstrzymanie stresu oksydacyjnego i rozpoczęcie życia o dobrej jakości
Każdego dnia czytamy blogi i obserwujemy reklamy, które mówią o tym, że zdrowe odżywianie się jest kluczem do szczęśliwego życia. Ale tak naprawdę nie wiadomo, czy rzeczywiście tak jest...

Data publikacji: 2018-10-14