Rehabilitacja – czym jest i kiedy warto z niej korzystać?


Rehabilitacja – czym jest i kiedy warto z niej korzystać?


Wypadek drogowy, przy pracy, niepełnosprawność, rekonwalescencja po operacji – w tych i wielu innych przypadkach warto korzystać z rehabilitacji.

Rehabilitacja najczęściej kojarzy nam się z procedurą polecaną dla osób, które mają trudności w poruszaniu się. Warto jednak wskazać, że tak naprawdę pod tym pojęciem kryje się szereg czynności o znacznie szerszym zastosowaniu.

Czym dokładnie jest rehabilitacja? Jakie są główne cele rehabilitacji? Jakie czynności wchodzą w jej skład? Gdzie można z nich korzystać?

Czym jest rehabilitacja?

Rehabilitacja medyczna czy też rehabilitacja lecznicza to nazwa odnosząca się do kompleksu działań na rzecz osób mających trudności ze sprawnością fizyczną.

Głównym celem rehabilitacji jest przywrócenie albo też osiągnięcie jak najlepszej sprawności, która będzie mogła pomóc choremu w funkcjonowaniu. Poprzez rehabilitację osoba może powrócić do pracy, może wykonywać różne codzienne obowiązki, łatwiej radzić sobie z poruszaniem się.

 


Warto również wskazać, że termin rehabilitacji stosowany jest również w kontekście osób niepełnosprawnych psychicznie. Wspierają go wówczas psycholodzy, psychiatrzy, logopedzi oraz inni terapeuci. 

Model rehabilitacji klasycznej zakłada, że powinna być ona:

 • powszechna – powinna być dostępna dla każdego, kto jej potrzebuje
 • wczesna – powinna być rozpoczęta tak szybko, jak to tylko możliwe, co zwiększa szansę odzyskania sprawności przez pacjenta
 • ciągła – rehabilitacja traktowana jest jako proces, który powinien trwać przez odpowiedni okres
 • kompleksowa – powinna odbywać się pod opieką wielu specjalistów zależnie od potrzeb

 

Kto może korzystać z rehabilitacji?

Zasadniczo, zgodnie z obowiązującym modelem rehabilitacji, może korzystać z niej każdy, kto ma taką potrzebę.

Rehabilitacja jako kompleks działań skierowana jest do pacjentów z wieloma różnymi schorzeniami – nie tylko tymi dotyczącymi ortopedii, ale również wieloma innymi chorobami, które wpływają na codzienne funkcjonowanie pacjentów.

 


Przykładowo, prowadzi się rehabilitację kardiologiczną, która wskazana jest u pacjentów po zawale serca. Wykonuje się też rehabilitację neurologiczną u osób, które mają trudności ze schorzeniami układu nerwowego.

O tym, czy rehabilitacja w danym przypadku jest potrzebna, decyduje przede wszystkim specjalista w tej właśnie dziedzinie, do którego można udać się zarówno na NFZ, jak również prywatnie.

Jakie zabiegi prowadzone są w ramach rehabilitacji?

Głównym elementem rehabilitacji jest fizykoterapia. Termin ten odnosi się do medycyny fizykalnej, w której na organizm oddziałuje się różnymi bodźcami fizycznymi, które mogą być naturalne lub mogą być wytwarzane przez specjalne urządzenia.

 

Do podstawowych i najczęściej prowadzonych zabiegów fizykoterapii zalicza się:

 • kinezyterapię – leczenie ruchem, który ma korzystny wpływ na działanie całego organizmu człowieka, a także wspiera psychikę, dla pacjentów opracowuje się wówczas indywidualne plany ćwiczeń
 • masaże – pozwalają na pozbycie się bólu mięśni, wzmacniają stawy, poprawiają przemianę materii, krążenie
 • leczenie polem magnetycznym – pole magnetyczne pozwala na zmniejszenie dolegliwości bólowych, polecane jest głównie osobom po złamaniach, z chorobami reumatycznymi
 • jonoforezę – wykorzystuje bodźce elektryczne do oddziaływania na nerwy, łagodzi ból
 • krioterapię – wykorzystuje zimno, stosowana głównie w przypadku leczenia bólu
 • hydroterapię – terapia wodą, która polega między innymi na korzystaniu z masażów wodnych
 • balneoterapię – stosowanie kąpieli wodnych w specjalnych wodach, na przykład solankowych, prowadzone głównie w sanatoriach

 

Gdzie skorzystać z rehabilitacji?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, rehabilitacja może być prowadzona zarówno na NFZ, czyli w ramach powszechnego, państwowego ubezpieczenia zdrowotnego, jak również można skorzystać z gabinetów prywatnych.

 


Leczenie na NFZ wymaga jednak często długiego oczekiwania na wolne terminy, a częstotliwość spotkań jest rzadsza niż w przypadku leczenia prywatnie. Właśnie dlatego wielu pacjentów, którym zależy na szybkim rozpoczęciu rehabilitacji, decyduje się na korzystanie z prywatnych usług w tym właśnie zakresie.

 

Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Osteopatii i Fizjoterapii REHAORTHOPEDICA z Krakowa. 

Data publikacji: 2018-10-10, ostatnia zmiana: 2018-10-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Nicorette freshmint 2mg x 105 gum
59,99 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Czosnek apteo x 30 kapsułek bezzapachowych
4,79 zł
Ostrołęka
(woj. mazowieckie)
Sutrisept hydrożel na rany 30ml
34,14 zł
Czeladź
(woj. śląskie)
Naproxen 10% żel 50g
11,41 zł
Słupsk
(woj. pomorskie)
Dx2 szampon dla mężczyzn przeciw wypadaniu włosów 150ml
25,00 zł
Namysłów
(woj. opolskie)
Thalgo żel na uporczywy cellulit expert correction for stubborn cellulite - 150 ml dostawa gratis!
178,00 zł
Ruda Śląska
(woj. śląskie)
Collaflex only 1 x 30 kapsułek
56,71 zł
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)
Hemorigen femina x 20 tabletek
24,68 zł
Skierniewice
(woj. łódzkie)
Yerba mate energia guarana i żeń-szeń zestaw do parzenia x 1 sztuka
36,03 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Nervosol płyn 100g
15,00 zł
Brzeg
(woj. opolskie)
Doppelherz aktiv dla mózgu x 30kaps.
18,03 zł
Psary
(woj. śląskie)
Aloe vera żel 150ml
20,28 zł
Dąbrowa Górnicza
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Przewlekłe zapalenie zatok
Zatoki to wolne przestrzenie znajdujące się w twarzoczaszce. Są połączone z jamą nosową, a ich główną funkcją jest produkowanie wydzieliny służącej do nawilżania i filtrowania wdychanego nosem powietr...
Data publikacji: 2021-09-01
Termometry - jakie są ich rodzaje?
Wiele sprzętów medycznych ma zastosowanie w codziennym życiu. Używane są nie tylko przez lekarzy czy personel medyczny, ale również przez zwykłych ludzi w domu. Jednym z nich jest termometr. Pierwszy...
Data publikacji: 2021-09-01
Jak chronić cerę przed słońcem?
Spragnione po zimie słońca wystawiamy na jego działanie skóry i cerę. Muśnięte promieniami wyglądają zdrowo, atrakcyjniej. Piękna opalenizna kojarzy się z wakacjami, odpoczynkiem, wolnością. Niestety...
Data publikacji: 2021-06-23
Apteka internetowa czy stacjonarna? Gdzie w czasie epidemii warto dokonywać zakupów?
Aptekom internetowym zaufał już co drugi polski internauta. Czas pandemii dodatkowo wpłynął na popularność takiej formy zakupów. Dowiedz się, gdzie najlepiej kupować leki z korzyścią dla swojego zdrow...
Data publikacji: 2021-06-14

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij