Dom opieki - bezpieczna przystań czy wybór z samotności?

Dom opieki - bezpieczna przystań czy wybór z samotności?

O domach opieki nadal krąży wiele stereotypów. Dość długo cieszyły się złą sławą, głównie wśród osób starszych. Choć dzisiaj kojarzą się z bezpieczną przystanią, a nie porzuceniem, to nadal o pobycie w domu opieki krąży wiele mitów. Jak naprawdę wygląda życie seniora w domu opieki na Śląsku?

Domy opieki dostosowane do potrzeb 

Czasy, gdy wszyscy seniorzy przebywali w takim samym ośrodku, bez względu na stan zdrowia i indywidualne potrzeby, już minęły. Współcześnie, do wyboru mamy wiele miejsc, które są dopasowane do wymagań i stopnia samodzielności osób starszych. Na jaki śląski ośrodek możemy się zdecydować? 

  • Dom dziennego pobytu - przez kilka godzin dziennie senior uczestniczy w życiu towarzyskim i kulturalnym ośrodka. Domy dzienne organizują różnego rodzaju warsztaty, które aktywizują osoby starsze np. zajęcia ruchowe, kulinarne lub plastyczne. Opiekunowie zabierają podopiecznych do kina lub teatru, a przy całodziennym pobycie seniorzy mają zapewnione wyżywienie. 
  • Zakłady opiekuńczo-lecznicze lub pielęgnacyjno-opiekuńcze - nazywane też domami opieki są miejscem, gdzie pensjonariusze, otoczeni troską i opieką rehabilitantów oraz wykwalifikowanych opiekunów, mogą spędzać czas z rówieśnikami. Nad osobami, przebywającymi w śląskim domu opieki, czuwa lekarz oraz fizjoterapeuta. 

Domy seniora są dobrym rozwiązaniem nie tylko dla osób starszych, którym dokuczają symptomy typowe dla wieku podeszłego, ale też niepełnosprawnych lub przewlekle chorych. 

Mity i stereotypy o domach opieki 

Oddanie członka rodziny do domu opieki może budzić wątpliwości, ale jest dobrą decyzją, ponieważ często tylko tam możliwe jest zapewnienie profesjonalnej opieki. Seniorzy wymagają całodobowej troski. Nie każdy może sobie pozwolić na zrezygnowanie z zobowiązań zawodowych i poświęcenie się opiece nad osobą starszą. W większości przypadków senior potrzebuje specjalistycznej opieki, którą może zaoferować jedynie pielęgniarka lub inna osoba z wykształceniem kierunkowym. Korzystając z usług domu opieki, kierujemy się dobrem seniora, a mimo to krąży wiele mitów na temat funkcjonowania tego typu placówek. Jednym z nich jest przekonanie, że dom opieki to rozwiązanie dla osób, którymi nie interesują się członkowie rodziny. Nie jest to prawdą! Wręcz przeciwnie - zapewnienie profesjonalnej pomocy jest wyrazem troski i odpowiedzialności. Kolejnym mitem jest wiara w to, że senior przebywający w domu opieki zostaje w nim na zawsze. Często tak jest, ponieważ niektóre choroby np. parkinson ma charakter postępujący, ale nie jest to reguła. Zdarza się, że gdy chory wróci do formy, to opuszcza ośrodek i wraca do rodziny.

Dom opieki w śląskim - starość bez samotności 

Przed wybraniem domu opieki warto sprawdzić opinie i odwiedzić ośrodek razem z seniorem. Ważne, żeby decyzja o skorzystaniu z usług ośrodka była podjęta wspólnie (jeżeli stan zdrowia seniora na to pozwala), a osoba starsza była przekonana do tego pomysłu. Często odwiedziny pozwolą na weryfikację warunków oraz samopoczucia członka naszej rodziny. W większości przypadków seniorzy nawiązuje nowe przyjaźnie, spędzają czas z rówieśnikami i biorą udział w aktywizujących zajęciach, a to wszystko w bezpiecznych murach śląskiego domu opieki. 


W przygotowaniu artykułu pomogła nam Opiekasilesia.pl

Data publikacji: 2020-03-07, ostatnia zmiana: 2020-03-04

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Waga łazienkowa Esperanza Aerobic EBS002K (kolor czarny)
30,59 zł
Nowy Sącz
(woj. małopolskie)
Wkłady do szczoteczki AEG EZS 5500/5501 - 4szt.
21,24 zł
Olsztyn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Chlorivag globulki dopochwowe 2g x 10 sztuk
25,78 zł
Grudziądz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Szczoteczka rotacyjna Oral-B Vitality 100 Cross Action
89,90 zł
Wałbrzych
(woj. dolnośląskie)
Waga łazienkowa Aurora AU4314 (Max 180kg) szkło
34,99 zł
Lubowidz
(woj. pomorskie)
Blue cap egzema łuszczyca łupież trądzik łojotok swędzenie skóry azs blue cap spray - 100 ml dostawa
137,81 zł
Radom
(woj. mazowieckie)
Leukoplast soft plastry x 20 sztuka
9,45 zł
Ruda Śląska
(woj. śląskie)
Maska twarzowa Airfit F30 Resmed -leczenie bezdechu sennego
630,00 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
ELDOM WAGA OSOBOWA ELEKTR.ELIE,12 PARAMETRÓW,WKAŹN
70,00 zł
Orzesze
(woj. śląskie)
Waga łazienkowa Esperanza Pilates EBS008W (kolor przeźroczysty)
28,04 zł
Kwidzyn
(woj. pomorskie)
AURORA Waga łazienkowa Aurora AU4307 (Max 150kg) szkło
37,00 zł
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)
Szczoteczka do zębów Braun CrossAction Pro 750 Black (elektryczna; kolor czarny)
140,24 zł
Zamość
(woj. lubelskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Gdzie w Polsce znajdują się komory normobaryczne i jak wpływają na nasze zdrowie?
Choć oddychanie to czynność, którą wykonujemy automatycznie, stres, przebywanie w zamkniętych, źle wentylowanych pomieszczeniach oraz nieprawidłowa postawa ciała mogą przyczyniać się do tego, że do na...
Data publikacji: 2021-03-02
Kolka nerkowa. Przyczyny, objawy, pierwsza pomoc
Kolka nerkowa to bolesne schorzenie, które zazwyczaj wskazuje na kamicę moczową. Jakie są przyczyny jej powstawania, czym się objawia i jak się zachować w przypadku ataku kolki? Podpowiadamy.
Data publikacji: 2021-02-24
Gdzie mogę przeprowadzić test na koronawirusa?
Koronawirus totalnie przeorganizował nasze życie. Od momentu pojawienia się tego patogenu na świecie minął już ponad rok. Niedługo minie rok jak pojawił się w Polsce. Co się zmieniło od tego czasu? Ws...
Data publikacji: 2021-02-16
Oparzenia termiczne u dzieci - jak udzielić pomocy?
Ciekawość najmłodszych nie zna granic – niestety, w niektórych przypadkach może ona prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Wśród najpopularniejszych są oparzenia – gdy już do nich dojdzie, konieczna j...
Data publikacji: 2020-12-03

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij