Joga na kręgosłup - jak joga wpływa na kręgosłup?

Joga na kręgosłup - jak joga wpływa na kręgosłup?

Bóle kręgosłupa mogą mieć bardzo różne przyczyny. Wiele osób twierdzi, że z takimi problemami borykają się jedynie starsze osoby. Jak się okazuje, jest to bardzo błędne myślenie. Coraz częściej kłopoty z kręgosłupem to kłopot także ludzi młodych. Profesjonaliści na bóle kręgosłupa zalecają odpowiednie treningi jogi. Nie dość, że pozytywnie wpływa ona na gibkość naszego ciała, to jeszcze wzmacnia wiele mięśni całego organizmu. Co więcej, pozwala nam także na zrelaksowanie się oraz wyciszenie. O czym warto pamiętać?

Jakie mogą być przyczyny bólów kręgosłupa?

Powodów, dla których mamy problemy z kręgosłupem może być naprawdę wiele. Są one zależne głównie od miejsca, gdzie dany ból występuje. Według tej klasyfikacji możemy przytoczyć trzy podstawowe grupy:

  • Choroby, których powodem są problemy neurologiczne kręgosłupa, takie jak stan zapalny końcówek nerwowych, czyli każdemu znana rwa kulszowa;
  • Następną grupą są dolegliwości spowodowane wadami nabytymi lub takimi, z którymi mamy do czynienia od urodzenia. Może to być na przykład wypadnięcie czy wysunięcie dysku lub przemieszczenie się krążków znajdujących się między kręgami. W takich chwilach dochodzi do ucisku na nerw, co nie dość, że powoduje ból, to również blokadę na przykład kończyn dolnych;
  • Do trzeciej grupy zaliczamy problemy z kręgosłupem, które pojawiają się ze względu na uszkodzenia ścięgien czy kręgów. Najbardziej powszechną przyczyną takich uszkodzeń, jest zbyt wielkie obciążenie kręgosłupa.

Dlaczego joga dobrze wpływa na nasz kręgosłup?

Najczęściej wszelkiego rodzaju ćwiczenia kojarzą się nam z medytacją czy ogólnym treningiem. Samą jogę nie możemy nazwać jedynie ćwiczeniami. To wielka filozofia, która rozpoczęła się jeszcze w odległej starożytności. Instruktorzy mówią jasno, że zachowanie równowagi między czterema płaszczyznami na niezwykle istotna rzecz. O jakich płaszczyznach mowa?

  • Fizycznej;
  • Duchowej;
  • Emocjonalnej;
  • Psychicznej.

Trening jogi przeprowadzony w poprawny sposób zapewni nam zarówno wzmocnienie ogólnej kondycji fizycznej, jak i zmniejszenie, a nawet całkowite zlikwidowanie bólów kręgosłupa. Nie możemy również zapomnieć o innych aspektach, takich jak znacznie zwiększona elastyczność pleców, płaski brzuch, wzmocniony system nerwowy czy poprawiona ogólna tężyzna.

W czasie ćwiczeń jogi należy zwrócić szczególną uwagę na ich tempo. Wykonywanie gwałtownych ruchów nie prowadzi do niczego dobrego. Każde ćwiczenie musi współgrać z naszym prawidłowym oddechem. Wiele osób widząc pierwszy z zestawów klasycznej jogi, stwierdza, że jest on bardzo prosto. Mimo to połączenie odpowiedniego oddechu wraz z precyzyjnymi ruchami to niezwykle trudne zadanie. W związku z tym specjaliści zalecają zapisanie się na kurs jogi prowadzony przez specjalistę. Na takich zajęciach instruktor dobierze dla nas odpowiedni zestaw ćwiczeń, biorąc przy tym poprawkę na nasz wiek, możliwości, płeć oraz oczywiście umiejętności. Joga to również świetne rozwiązanie dla osób borykających się z nadwagą. Nie ma ona negatywnego wpływu na nasze mięśnie czy stawy, dlatego również starsze osoby czy ci, którzy aktualnie przechodzą rehabilitację, mogą ją praktykować.

Jakie asany zapobiegają bólom kręgosłupa?

Pozycja trójkąta

Pozwala nam ona na zmobilizowanie do pracy naszych stawów krzyżowo-biodrowych oraz kręgosłupa. Działa odciążająco oraz stabilizująco na nasz kręgosłup. Nie możemy również zapomnieć, że pozwala nam na przywrócenie odpowiedniej długości kluczowych dla kręgosłupa mięśni. Jak ją wykonać?

Należy stanąć w rozkroku ze stopami rozstawionymi na około długość swojej nogi. Następnie należy skręcić prawą stopę do zewnątrz o równo 90 stopni, a lewą przekręcić delikatnie do środka z piętą ustawioną w kierunku zewnętrznym. Prawa stopa musi wyznaczać konkretną linię, która przechodzi równo przez środek lewej. Pomocnym punktem odniesienia może być na przykład dłuższa krawędź maty do jogi, linie desek parkietu, czy po prostu dywan.

Mięśnie czworogłowe powinny zostać napięte tak, aby pokrywały przedni obszar ud. Kolejnym krokiem jest uniesienie rąk na wysokość barków wraz ze wdechem powietrza. W czasie wydechu należy skręcać swoje prawe udo w zewnętrznym kierunku. Rzepka kolanowa powinna być ustawiona w stronę, która jest wskazywana przez duży palec u prawej stopy. Jednocześnie powinniśmy również wyciągać swój prawy bok.

Prawą dłoń należy umieścić na krześle oraz wyrównać boki swojego tułowia w taki sposób, aby ułożyły się równolegle do siebie. Powinniśmy zwrócić uwagę, aby nasze kolana nie były zgięte.

Podczas tej pozycji w czasie wdechu należy otworzyć swą klatkę piersiową oraz wraz ze wdechem odkręcać swój kręgosłup. Górny bark powinien zostać przesunięty do tyłu, a dolny obszar klatki piersiowej do przodu, w taki sposób, aby barki ułożyły się w równej linii. Oddech powinien być spokojny, a brzuch rozluźniony.

W celu wyjścia z pozycji należy wykonać wdech oraz podnieść się do swojej wyjściowej pozy. Następnie należy wykonać pozycję w drugą stronę. Powinniśmy wytrzymać od 30 sekund do minuty. Jeśli jednak jesteśmy w stanie utrzymać prawidłową pozycję dłużej, nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby to zrobić.

Pozycja leżącego półlotosu

Dzięki nie nasz kręgosłup lędźwiowo- krzyżowy zostanie odciążony, przyczyny pojawienia się zespołu rwy kulszowej usunięte, a napięcie tkanek miękkich w obszarze nerwu kulszowego znacznie zmniejszone. Jak wykonać tę pozycję?

Pozycję zaczynamy od położenia się na plecach wraz ze zgiętymi kolanami. Pod głowę należy włożyć koc. Następnie układamy naszą prawą stopę na lewym kolanie, podnosimy z maty lewą stopę oraz łapiemy za udo zaraz pod lewym kolanem. Musimy jednak uważać, aby lewe udo nie przechyliło się zarówno na prawą, jak i lewą stronę. Głowa powinna być utrzymana prosto, barki zostać ściągnięte w dół, a łopatki zostać doklejone do maty. Teraz nadchodzi czas na przyciąganie lewego uda w kierunku naszego brzucha w taki sposób, aby pojawiło się odpowiednie rozciągnięcie na w okolicach naszego prawego pośladka. W czasie rozciągania dół pleców musi być przyciśnięty do podłogi czy maty. W takiej pozycji pozostajemy na kolejne 12 spokojnych oddechów, po czym zmieniamy stronę. Taka poza powinna zostać powtórzona dwukrotnie.

Mostek

Ta pozycja pozwala nam na wzmocnienie mięśni pośladkowych, odciążenie lędźwiowego kręgosłupa. Uruchamia także stawy naszego kręgosłupa krzyżowo-biodrowego oraz lędźwiowego. Jak ją wykonać?

Podobnie jak wyżej opisaną pozycję, na starcie należy ułożyć się na swojej macie na plecach ze zgiętymi kolonami. Stopy powinny zostać rozstawione równo na szerokość naszych bioder. Kolejnym krokiem jest ułożenie dłoni przy pośladkach, a ramion wzdłuż tułowia. Teraz powinniśmy powoli podnosić kręgosłup. Biodra należy zatrzymać na wysokości, która nie powoduje dyskomfortu w odcinku lędźwiowym, a pośladki napiąć. Należy trwać w tej pozycji przez kilka oddechów, a następnie opuścić kręgosłup. Dopiero wtedy, gdy nasze całe plecy wrócą na matę, należy rozluźnić pośladki.

Jakie są przeciwwskazania do ćwiczenia jogi?

Istnieje pewne grupy ludzi, którzy nie powinni uprawiać jogi. O kim mowa?

  • Mocne bóle kręgosłupa o nieznanym źródle. Jak to, przecież joga ma pomagać właśnie na takie bóle? To prawd, a jednak jeśli bóle są bardzo uporczywe oraz mamy z nimi do czynienia każdego dnia, należy udać się do specjalisty. Dlaczego? Niektóre asany mogą znacznie pogorszyć nasz stan, jeśli borykamy się z określonymi schorzeniami kręgosłupa, dlatego należy uważać;
  • Kłopoty z równowagą. Wiele ćwiczeń wymaga od nas utrzymania równowagi, dlatego, jeśli mamy z tym problemy nie warto ich podejmować na samym początku;
  • Menstruacja. Przez pierwsze dwa dni miesiączki warto w ogóle nie ćwiczyć. Jeśli jednak nie odczuwamy żadnego bólu odnoszącego się do krwawienia, możemy wykonywać niezbyt wymagająca asany;
  • Ciąża. Kobiety spodziewające się dziecka powinny ćwiczyć jogę tylko i wyłącznie pod okiem profesjonalisty.

Jak widać, poza kilkoma wypadkami joga zapewnia nam wiele dobrego. Pozwala uniknąć bólów kręgosłupa oraz poprawia nasze samopoczucie, dlatego warto ją praktykować.


Data publikacji: 2020-05-18, ostatnia zmiana: 2020-05-18

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Atussan mite syrop 0,8mg/ml 200ml
10,43 zł
Władysławowo
(woj. pomorskie)
Naproxen 10% żel 50g
14,04 zł
Słupsk
(woj. pomorskie)
Apteo care test ciążowy hcg strumieniowy x 1 sztuka
9,20 zł
Kalisz
(woj. wielkopolskie)
Arnimax maść arnikowa 40g
14,60 zł
Piekary Śląskie
(woj. śląskie)
Zestaw końcówek do szczoteczki elektrycznej Braun 3DWhite EB18-2 (2szt.)
36,97 zł
Chruszczobród
(woj. śląskie)
Termometr bezrtęciowy ta-002 apteo x 1 sztuka
18,83 zł
Sosnowiec
(woj. śląskie)
Ispagul s menopauza z lnem 200g - data ważności 30-06-2021
26,62 zł
Czaplinek
(woj. zachodniopomorskie)
Aliness krill oil omega-3 z astaksantyną x 60 kapsułek
64,90 zł
Zieleniewo
(woj. zachodniopomorskie)
Plaster rozgrzewający ginger forte perfect plast x 5 sztuk
7,71 zł
Boguszów-Gorce
(woj. dolnośląskie)
Kasztanowy żel z mentolem 250ml
26,14 zł
Chojnice
(woj. pomorskie)
Test narkodiag multi-test
41,75 zł
Ciechanów
(woj. mazowieckie)
Candivac x 30 kapsułek
117,41 zł
Gniezno
(woj. wielkopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Dlaczego warto stosować bazy pod podkład?
Każda osoba, która dba o swój wygląd i codzienny makijaż, wie, jak ważną rolę odgrywają w tym procesie bazy pod podkład. Ich zastosowanie to klucz do uzyskania idealnego wyglądu i trwałości makijażu....
Data publikacji: 2024-02-22
Świadome zakupy - opinie konsumentów mają znaczenie!
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek jest przesycony różnymi produktami i usługami, świadome zakupy stają się coraz ważniejsze. Konsumentom zależy na tym, aby dokonywać wyborów, które będą dla nich kor...
Data publikacji: 2024-02-06
Kosmetyki na LadyMakeup - Twoje centrum piękna i stylu
W dzisiejszych czasach świat kosmetyków i produktów do pielęgnacji jest tak rozległy, że czasami trudno zdecydować, które produkty wybrać, żeby podkreślić swoje piękno. Na szczęście istnieje miejsce,...
Data publikacji: 2024-01-30
Na czym polega terapia CPM i kiedy należy ją wdrożyć?
Terapia CPM zapobiega skutkom unieruchomienia kończyny, obrzękom i umożliwia bezbolesne przywrócenie pełnej ruchomości stawów. Na czym polega terapia CPM i kiedy należy ją wdrożyć? Odpowiedzi na te py...
Data publikacji: 2024-01-24