Joga na kręgosłup - jak joga wpływa na kręgosłup?

Joga na kręgosłup - jak joga wpływa na kręgosłup?

Bóle kręgosłupa mogą mieć bardzo różne przyczyny. Wiele osób twierdzi, że z takimi problemami borykają się jedynie starsze osoby. Jak się okazuje, jest to bardzo błędne myślenie. Coraz częściej kłopoty z kręgosłupem to kłopot także ludzi młodych. Profesjonaliści na bóle kręgosłupa zalecają odpowiednie treningi jogi. Nie dość, że pozytywnie wpływa ona na gibkość naszego ciała, to jeszcze wzmacnia wiele mięśni całego organizmu. Co więcej, pozwala nam także na zrelaksowanie się oraz wyciszenie. O czym warto pamiętać?

Jakie mogą być przyczyny bólów kręgosłupa?

Powodów, dla których mamy problemy z kręgosłupem może być naprawdę wiele. Są one zależne głównie od miejsca, gdzie dany ból występuje. Według tej klasyfikacji możemy przytoczyć trzy podstawowe grupy:

 • Choroby, których powodem są problemy neurologiczne kręgosłupa, takie jak stan zapalny końcówek nerwowych, czyli każdemu znana rwa kulszowa;
 • Następną grupą są dolegliwości spowodowane wadami nabytymi lub takimi, z którymi mamy do czynienia od urodzenia. Może to być na przykład wypadnięcie czy wysunięcie dysku lub przemieszczenie się krążków znajdujących się między kręgami. W takich chwilach dochodzi do ucisku na nerw, co nie dość, że powoduje ból, to również blokadę na przykład kończyn dolnych;
 • Do trzeciej grupy zaliczamy problemy z kręgosłupem, które pojawiają się ze względu na uszkodzenia ścięgien czy kręgów. Najbardziej powszechną przyczyną takich uszkodzeń, jest zbyt wielkie obciążenie kręgosłupa.

Dlaczego joga dobrze wpływa na nasz kręgosłup?

Najczęściej wszelkiego rodzaju ćwiczenia kojarzą się nam z medytacją czy ogólnym treningiem. Samą jogę nie możemy nazwać jedynie ćwiczeniami. To wielka filozofia, która rozpoczęła się jeszcze w odległej starożytności. Instruktorzy mówią jasno, że zachowanie równowagi między czterema płaszczyznami na niezwykle istotna rzecz. O jakich płaszczyznach mowa?

 • Fizycznej;
 • Duchowej;
 • Emocjonalnej;
 • Psychicznej.

Trening jogi przeprowadzony w poprawny sposób zapewni nam zarówno wzmocnienie ogólnej kondycji fizycznej, jak i zmniejszenie, a nawet całkowite zlikwidowanie bólów kręgosłupa. Nie możemy również zapomnieć o innych aspektach, takich jak znacznie zwiększona elastyczność pleców, płaski brzuch, wzmocniony system nerwowy czy poprawiona ogólna tężyzna.

W czasie ćwiczeń jogi należy zwrócić szczególną uwagę na ich tempo. Wykonywanie gwałtownych ruchów nie prowadzi do niczego dobrego. Każde ćwiczenie musi współgrać z naszym prawidłowym oddechem. Wiele osób widząc pierwszy z zestawów klasycznej jogi, stwierdza, że jest on bardzo prosto. Mimo to połączenie odpowiedniego oddechu wraz z precyzyjnymi ruchami to niezwykle trudne zadanie. W związku z tym specjaliści zalecają zapisanie się na kurs jogi prowadzony przez specjalistę. Na takich zajęciach instruktor dobierze dla nas odpowiedni zestaw ćwiczeń, biorąc przy tym poprawkę na nasz wiek, możliwości, płeć oraz oczywiście umiejętności. Joga to również świetne rozwiązanie dla osób borykających się z nadwagą. Nie ma ona negatywnego wpływu na nasze mięśnie czy stawy, dlatego również starsze osoby czy ci, którzy aktualnie przechodzą rehabilitację, mogą ją praktykować.

Jakie asany zapobiegają bólom kręgosłupa?

Pozycja trójkąta

Pozwala nam ona na zmobilizowanie do pracy naszych stawów krzyżowo-biodrowych oraz kręgosłupa. Działa odciążająco oraz stabilizująco na nasz kręgosłup. Nie możemy również zapomnieć, że pozwala nam na przywrócenie odpowiedniej długości kluczowych dla kręgosłupa mięśni. Jak ją wykonać?

Należy stanąć w rozkroku ze stopami rozstawionymi na około długość swojej nogi. Następnie należy skręcić prawą stopę do zewnątrz o równo 90 stopni, a lewą przekręcić delikatnie do środka z piętą ustawioną w kierunku zewnętrznym. Prawa stopa musi wyznaczać konkretną linię, która przechodzi równo przez środek lewej. Pomocnym punktem odniesienia może być na przykład dłuższa krawędź maty do jogi, linie desek parkietu, czy po prostu dywan.

Mięśnie czworogłowe powinny zostać napięte tak, aby pokrywały przedni obszar ud. Kolejnym krokiem jest uniesienie rąk na wysokość barków wraz ze wdechem powietrza. W czasie wydechu należy skręcać swoje prawe udo w zewnętrznym kierunku. Rzepka kolanowa powinna być ustawiona w stronę, która jest wskazywana przez duży palec u prawej stopy. Jednocześnie powinniśmy również wyciągać swój prawy bok.

Prawą dłoń należy umieścić na krześle oraz wyrównać boki swojego tułowia w taki sposób, aby ułożyły się równolegle do siebie. Powinniśmy zwrócić uwagę, aby nasze kolana nie były zgięte.

Podczas tej pozycji w czasie wdechu należy otworzyć swą klatkę piersiową oraz wraz ze wdechem odkręcać swój kręgosłup. Górny bark powinien zostać przesunięty do tyłu, a dolny obszar klatki piersiowej do przodu, w taki sposób, aby barki ułożyły się w równej linii. Oddech powinien być spokojny, a brzuch rozluźniony.

W celu wyjścia z pozycji należy wykonać wdech oraz podnieść się do swojej wyjściowej pozy. Następnie należy wykonać pozycję w drugą stronę. Powinniśmy wytrzymać od 30 sekund do minuty. Jeśli jednak jesteśmy w stanie utrzymać prawidłową pozycję dłużej, nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby to zrobić.

Pozycja leżącego półlotosu

Dzięki nie nasz kręgosłup lędźwiowo- krzyżowy zostanie odciążony, przyczyny pojawienia się zespołu rwy kulszowej usunięte, a napięcie tkanek miękkich w obszarze nerwu kulszowego znacznie zmniejszone. Jak wykonać tę pozycję?

Pozycję zaczynamy od położenia się na plecach wraz ze zgiętymi kolanami. Pod głowę należy włożyć koc. Następnie układamy naszą prawą stopę na lewym kolanie, podnosimy z maty lewą stopę oraz łapiemy za udo zaraz pod lewym kolanem. Musimy jednak uważać, aby lewe udo nie przechyliło się zarówno na prawą, jak i lewą stronę. Głowa powinna być utrzymana prosto, barki zostać ściągnięte w dół, a łopatki zostać doklejone do maty. Teraz nadchodzi czas na przyciąganie lewego uda w kierunku naszego brzucha w taki sposób, aby pojawiło się odpowiednie rozciągnięcie na w okolicach naszego prawego pośladka. W czasie rozciągania dół pleców musi być przyciśnięty do podłogi czy maty. W takiej pozycji pozostajemy na kolejne 12 spokojnych oddechów, po czym zmieniamy stronę. Taka poza powinna zostać powtórzona dwukrotnie.

Mostek

Ta pozycja pozwala nam na wzmocnienie mięśni pośladkowych, odciążenie lędźwiowego kręgosłupa. Uruchamia także stawy naszego kręgosłupa krzyżowo-biodrowego oraz lędźwiowego. Jak ją wykonać?

Podobnie jak wyżej opisaną pozycję, na starcie należy ułożyć się na swojej macie na plecach ze zgiętymi kolonami. Stopy powinny zostać rozstawione równo na szerokość naszych bioder. Kolejnym krokiem jest ułożenie dłoni przy pośladkach, a ramion wzdłuż tułowia. Teraz powinniśmy powoli podnosić kręgosłup. Biodra należy zatrzymać na wysokości, która nie powoduje dyskomfortu w odcinku lędźwiowym, a pośladki napiąć. Należy trwać w tej pozycji przez kilka oddechów, a następnie opuścić kręgosłup. Dopiero wtedy, gdy nasze całe plecy wrócą na matę, należy rozluźnić pośladki.

Jakie są przeciwwskazania do ćwiczenia jogi?

Istnieje pewne grupy ludzi, którzy nie powinni uprawiać jogi. O kim mowa?

 • Mocne bóle kręgosłupa o nieznanym źródle. Jak to, przecież joga ma pomagać właśnie na takie bóle? To prawd, a jednak jeśli bóle są bardzo uporczywe oraz mamy z nimi do czynienia każdego dnia, należy udać się do specjalisty. Dlaczego? Niektóre asany mogą znacznie pogorszyć nasz stan, jeśli borykamy się z określonymi schorzeniami kręgosłupa, dlatego należy uważać;
 • Kłopoty z równowagą. Wiele ćwiczeń wymaga od nas utrzymania równowagi, dlatego, jeśli mamy z tym problemy nie warto ich podejmować na samym początku;
 • Menstruacja. Przez pierwsze dwa dni miesiączki warto w ogóle nie ćwiczyć. Jeśli jednak nie odczuwamy żadnego bólu odnoszącego się do krwawienia, możemy wykonywać niezbyt wymagająca asany;
 • Ciąża. Kobiety spodziewające się dziecka powinny ćwiczyć jogę tylko i wyłącznie pod okiem profesjonalisty.

Jak widać, poza kilkoma wypadkami joga zapewnia nam wiele dobrego. Pozwala uniknąć bólów kręgosłupa oraz poprawia nasze samopoczucie, dlatego warto ją praktykować.


Data publikacji: 2020-05-18, ostatnia zmiana: 2020-05-18

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Waga łazienkowa clatronic pw 3369
40,00 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)
Vitaminum b1 3mg x 50 tabletek
2,75 zł
Nowa Ruda
(woj. dolnośląskie)
Jodavit 250ml
54,99 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Biofer folic x 40 tabletek
18,27 zł
Legionowo
(woj. mazowieckie)
Nawilżający krem różany 15 ml
29,99 zł
Sandomierz
(woj. świętokrzyskie)
Men-u pompka 100 ml
4,95 zł
Rutka-Tartak
(woj. podlaskie)
Masaż leczniczy Wizyty Domowe Międzylesie,Wesoła
120,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Sudafed xylospray dex aerozol do nosa 10ml
22,85 zł
Grabówka
(woj. podlaskie)
Tso moriri mydło zielona łąka 100g
16,85 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Gaviscon x 8 tabletek o smaku miętowym
8,34 zł
Oława
(woj. dolnośląskie)
Omron m-1 compact 1szt.
139,00 zł
Nowy Dwór Mazowiecki
(woj. mazowieckie)
Pudełko na protezy zębowe med-box dent x 1szt.
12,38 zł
Ludomy
(woj. wielkopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Produkty dla wymagającej skóry. Poznaj kremy Shiseido
Twarz to prawdziwa wizytówka każdej kobiety. Niestety z upływem lat zaczyna się ona znacząco zmieniać - pojawiają się pierwsze zmarszczki, cera zaczyna wysychać i bardziej widoczne są oznaki zmęczenia...
Data publikacji: 2020-05-15
Co wykrywa badanie usg brzucha?
Badanie usg brzucha jest jednym z najbardziej powszechnych badań diagnostycznych. Pozwala na stwierdzenie nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów jamy brzusznej, w tym m.in powiększenie organów, wy...
Data publikacji: 2020-05-06
CBD w Polsce, czyli gdzie i jak legalnie kupić produkty konopne?
Konopie indyjskie, konopie siewne, konopie przemysłowe, marihuana, marycha, ganja, zioło, trawka... – wszystkich tych słów bardzo często używamy zamiennie i wiele osób sądzi, że są to synonimy… a poni...
Data publikacji: 2020-04-23
Sauna sucha - działanie, zalety, przeciwwskazania
Stres, zmęczenie, bolące mięśnie, ale też nadmiar tkanki tłuszczowej i cellulit – sauna sucha posiada wiele wskazań. Co warto o niej wiedzieć?
Data publikacji: 2020-04-21