Ból kości i stawów

Ból kości i stawów

Ból z tyłu lub w tylnej części kolana jest stosunkowo częsty. Ból z tyłu kolana może być ostry i silny lub łagodny i tępy. U niektórych z Was ból z tyłu kolana zaczął się po kontuzji sportowej. U innych ból za kolanem zaczął się po schyleniu się lub nawet wystąpił w stanie spoczynku. Ból z tyłu kolana może pojawić się z obrzękiem lub bez obrzęku lub uczucia pełności. Większość przyczyn bólu w tylnej części kolana jest prosta, a inne mogą wymagać pilnej uwagi. W niniejszym artykule omówimy niektóre z najczęstszych przyczyn bólu w tej okolicy kolana. Co znajduje się za kolanem? Krótka lekcja anatomii. Tylna część kolana to skomplikowany obszar. Jest tam kilka krytycznych struktur z tyłu. Z funkcjonalnego punktu widzenia mamy wiele mięśni, takich jak mięśnie szyi i łydek. Sznurki hamulcowe zaczynają się w miednicy, przecinają tył kolana i łączą się z piszczelą lub kością podudzia. Mięśnie łydek zaczynają się z tyłu kości udowej lub udowej, krzyżują się z kolanem i tworzą ścięgno achillesowe, które łączy się z piętą.

Za kolanem mamy krytyczne struktury, takie jak tętnica podkolanowa i nerwy do nogi. Nerwy są nerwem osierdziowym i piszczelowym. Nerw osierdziowy jest czasem kłopotliwy. Nie powoduje on bólu w tylnej części kolana, ale może powodować ból w innych miejscach. Nerw kostny omawiamy gdzie indziej na tej stronie.

Większość ludzi uważa, że ich staw kolanowy jest z przodu. Ale tył naszego kolana idzie dalej do tyłu niż nam się wydaje. Zaczepienie zarówno łąkotki przyśrodkowej, jak i bocznej znajduje się w tylnej części kolana. Te punkty mocowania łąkotek są nazywane korzeniami. Łzy korzeniowe mogą być przyczyną silnego bólu kolana, który może zacząć się w tylnej części kolana. W tym punkcie zakrywamy łzy korzeniowe łąkotki.

Na kościach w tylnej części kolana znajduje się chrząstka. Choroba zwyrodnieniowa może zacząć się tam z powrotem, więc pierwszą oznaką choroby zwyrodnieniowej może być ból w tylnej części kolana.

Wiele z tych struktur w tylnej części kolana jest zdolnych do wywoływania bólu. Ze względu na skomplikowaną anatomię, odpowiednie badanie, zdjęcia rentgenowskie i być może rezonans magnetyczny będą przydatne w ustaleniu, która struktura może być przyczyną bólu. Po ustaleniu przyczyny bólu można zalecić najlepsze możliwe leczenie.

Poniżej omówimy niektóre z najczęstszych przyczyn bólu za kolanem.

Najczęstsze przyczyny bólu w tylnej części kolana:

Najpierw wymienimy potencjalne przyczyny bólu za kolanem, a następnie szczegółowo omówimy każdą potencjalną przyczynę bólu.

  • Obrzęk z powodu torbieli piekarnika: Torbiel Bakers jest częstą przyczyną obrzęku i bólu za kolanem.
  • Korzenne łzy menisku
  • Uszkodzenie strun hamujących: zazwyczaj występuje wyżej w udzie.
  • Łzy tylnego rogu menisku przyśrodkowego
  • Zakrzepica żył głębokich - lub zakrzep krwi w tylnej części nogi
  • Zespoły nadużywania u biegaczy i sportowców.- zwykle powodujące zgrzytanie lub zatrzaśnięcie w tylnej części kolana.
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów: prawdopodobnie najczęstsza przyczyna bólu. Często z powodu obrzęku i stanów zapalnych.
  • Ból nerwów - ból rwy kulszowej może promieniować do tyłu kolana.
  • DVT: Zakrzepica żył głębokich może powodować ból w tylnej części kolana i łydki.


Zakrzepica żył głębokich lub DVT

Zakrzepica żył głębokich lub DVT może powodować ból w tylnej części kolana... ale ból ten nie jest często izolowany do tylnej części kolana. Z reguły występują bóle łydek, obrzęk łydek i być może także bóle uda. DVT nie jest częstą przyczyną bólu i opuchlizny, ale wymieniam go najpierw, ponieważ może być niepokojącą przyczyną bólu.

Z reguły bóle po DVT występują także w tylnej części łydki lub w wewnętrznym udzie. Chociaż nie jest to niemożliwe, ból ten może być odizolowany tylko do tylnej części kolana. Większość osób z DVT ma również opuchliznę w łydce lub nodze. U osób otyłych obrzęk nogi nie jest rzadkością, więc samo obrzęk nie oznacza, że mają Państwo DVT.

Osoby, które są narażone na ryzyko DVT to między innymi osoby otyłe, chore na raka, przewlekłe choroby oraz ci z Was, którzy ostatnio podróżowali i siedzieli spokojnie przez wiele godzin/dni w trakcie rekonwalescencji po chorobie, urazie lub operacji. Nie znamy dokładnej częstości występowania osób, które chodzą z DVT. Osoby, które niedawno przeszły operację, są w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia DVT. Jeśli Twoje cielę jest czułe i opuchnięte, a boli Cię plecy kolana, musisz pilnie udać się do lekarza lub na pogotowie ratunkowe.

Menisku ból łzawiący z tyłu kolana

Menisku łzy i ból za kolanem

Korzenne łzy menisku są dominujące. Korzeń" łąkotki to miejsce, w którym łąkotka przyczepia się do kości goleni lub piszczeli. Podobnie jak korzenie drzew w ziemi, łąkotka ma silne, głębokie przywiązanie do kości.

Niestety, z biegiem lat te punkty przywiązania lub korzenie mogą ulec osłabieniu. Powszechnie wiadomo, że pochyliłeś się lub uklęknąłeś i poczułeś pęknięcie w tylnej części kolana. Później tego dnia lub dwa dni później Twoje kolano jest opuchnięte, a ból jest bardzo silny. Korzeń łąkotki rozerwał się w tej sytuacji, ponieważ był zdegenerowany przez dziesięciolecia aktywności.

Ból od łez korzenia często ustępuje w ciągu następnych kilku tygodni do miesięcy. Do czasu wizyty u lekarza, który zamawia rezonans magnetyczny, ból często zaczyna się poprawiać. W poniższym wpisie omówiono szczegółowo łzy korzeniowe jako przyczynę bólu w tylnej części kolana.

Menuzyka jest amortyzatorem. Kiedy korzeń łąkotki pęka, łąkotka nie działa już jako amortyzator. Dlatego też po rozerwaniu korzenia mogą wystąpić złamania lub reakcje stresowe. Dlatego też ból pogłębia się po kilku dniach od momentu poczucia popu.

Wkład ten szczegółowo opisuje, w jaki sposób łzy korzeniowe powodują te złamania stresowe i jak można je leczyć. Zazwyczaj jest to sytuacja, w której masz bardzo silny ból i potrzebujesz kul do wsparcia. Jak już wspomniałem w innych miejscach, łzy korzeniowe często powodują znaczną reakcję na stres lub złamanie naprężeniowe. Kiedy łzy korzenia prowadzą do reakcji na stres, ból często przenosi się zza kolana na wewnętrzną stronę.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O ŁZACH KORZENIOWYCH

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O REAKCJACH NA STRES WYWOŁANYCH ŁZAMI KORZENI I O TYM, JAK JE TRAKTUJEMY.

W niektórych przypadkach musimy rozważyć przeprowadzenie operacji w celu naprawy tych łez korzeniowych... ale zazwyczaj nie jest to konieczne.

Ból za kolanem w biegaczach

Zespoły nadużywania są powszechne u biegaczy. Większość biegaczy doświadczy kontuzji nadużywania w trakcie swojej kariery zawodowej. Najczęstszą przyczyną bólu za kolanem u biegaczy jest naprężenie strun hamujących. Naprężenia powstające w okolicy kolana nie są tak bolesne ani tak przewlekłe jak te, które występują wyżej w okolicy pośladków.

Biegacze powinni zastanowić się nad skróceniem swojego kroku i zwiększeniem swojej kadencji, a także unikaniem wzniesień przez kilka tygodni. W większości przypadków takie podejście powinno umożliwić osiedlenie się bolesnym strunom hamującym.

Mniej powszechną przyczyną bólu w tylnej części kolana u biegaczy jest zapalenie kaletki, które pojawia się w miejscu, w którym krzyżuje się kilka ścięgien i w związku z tym ociera o siebie. Ból jest zazwyczaj związany z uczuciem zgrzytania lub trzaskania podczas kucania. Odczucie zgrzytania spowodowane jest podrażnieniem ścięgien udowych w wyniku pocierania się o siebie.

Niektórzy uważają, że miejsce tego tarcia może być spowodowane tym, że jeden z mięśni łydki ociera się o jeden z mięśni strun hamujących w tylnej części kolana. Zdarzało się to również u niektórych pacjentów po rekonstrukcji ACL z zastosowaniem strun hamujących. W tej sytuacji leczenie chirurgiczne jest rzadko konieczne.

U biegaczy ból z tyłu kolana ustępuje zwykle wraz ze zmianą stylu biegu (krótszy skok, wyższa kadencja) i rozkładu treningu. Przydatna może być również terapia fizykalna.

Torbiel piekarska i ból w tylnej części kolana

Cysta piekarska to wypełniona płynem kieszeń w tylnej części kolana. Cysty piekarskie są częstą przyczyną bolesnego obrzęku. Jeśli torbiele są małe, nie powodują dużego dyskomfortu.

Cysty piekarskie mogą się powiększać. Jeśli torbiel staje się duża, może wywierać nacisk na mięśnie, naczynia krwionośne i nerwy za kolanem oraz powodować dyskomfort. Większość osób z cystą piekarzową ma również chorobę zwyrodnieniową stawów.

W większości przypadków zabiegi mające na celu zmniejszenie obrzęku związanego z zapaleniem stawów pomogą zmniejszyć ból i obrzęk torbieli. W większości przypadków torbiele te nie są niebezpieczne. Badanie ultrasonograficzne zazwyczaj pozwala stwierdzić, czy masz torbiel prostą, a nie coś bardziej złożonego, co wymaga dalszej oceny za pomocą rezonansu magnetycznego. Jeśli torbiele Bakers są ogromne, wówczas jedną z alternatyw leczenia jest odprowadzenie płynu. W ten sposób można złagodzić ból, ale płyn może wrócić do normy.

Przeczytaj więcej o torbieli Bakers.

Choroba zwyrodnieniowa stawów i ból w tylnej części kolana

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest powszechną przyczyną bólu za kolanem. Niektórzy z Państwa mogą również zauważyć, że mają problemy z poruszaniem się i nie mogą w pełni zgiąć kolana. Ból z powodu zapalenia stawów może być spowodowany zapaleniem struktur za kolanem. Podrażnia to wyściółkę lub wnętrze stawu kolanowego i sprawia, że staw jest sztywny i bolesny.

Jeśli choroba zwyrodnieniowa powoduje bóle z tyłu kolana, można zauważyć, że ból może odnosić się do pleców uda, lub w dół do łydki. Wielu z Państwa z bólem stawu kolanowego z artretyzmem odniesie korzyści z noszenia rękawa uciskowego lub opaski. Również delikatne rozciąganie, okład z lodu lub ciepły kompres mogą pomóc w złagodzeniu bólu zwyrodnieniowego.

Jeśli ból nie poprawi się w ciągu kilku dni, warto rozważyć wizytę u lekarza, który zbada przyczyny bólu pleców kolana.

Urazy strun hamujących

Kontuzje strun uderzeniowych są powszechną kontuzją w sporcie. Kontuzje strun młotkowych zdarzają się zazwyczaj wyżej i w tylnej części uda, w okolicy miednicy. Omawiamy kontuzje strun młotkowych i niektóre trudności w zarządzaniu nimi tu i tu. Możliwe jest również zranienie sznura szyjnego w okolicy pleców kolana.

Zazwyczaj ból spowodowany urazem dystalnym strun hamujących wynosi około 4-6 cali powyżej kolana. Ból spowodowany urazem dolnego odcinka szyjnego będzie najsilniejszy zaraz po urazie i zacznie się poprawiać w ciągu kilku tygodni. Ważne jest, aby zacząć naciągać sznurki szyjne natychmiast po ich znoszeniu, aby zapobiec ich sztywnieniu.

Ból nerwów

Ból nerwów może być obecny w tylnej części kolana. Ból nerwowy z reguły promieniuje do tyłu kolana z wyższej części nogi lub pośladka. Nerwy rzadko są przyczyną bólu, który jest izolowany do tyłu kolana i nie promieniuje nigdzie indziej.

Ból z tyłu kolana jest częsty, ale może być nieswoisty. Istnieje wiele powodów, dla których plecy kolana mogą przeszkadzać. Mam nadzieję, że ten krótki przewodnik okaże się dla Pani/Pana przydatny w określeniu możliwych przyczyn bólu.


https://healthweb.pl

Data publikacji: 2020-03-25, ostatnia zmiana: 2020-03-24

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Gehwol krem do rąk gerlan handcreme - 500 ml
94,37 zł
Biała Podlaska
(woj. lubelskie)
Szczoteczka rotacyjna Oral-B Junior Smart White
229,00 zł
Wieluń
(woj. łódzkie)
żel żywokostowy 200ml
15,39 zł
Białystok
(woj. podlaskie)
Szczoteczka Soniczna OROMED ORO-SONIC BOY
123,24 zł
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
Cell fusion c krem przeciwsłoneczny dla skóry tłustej i problematycznej clear sunscreen spf 48 pa+++
155,00 zł
Rogoźnik
(woj. śląskie)
Viread lek który leczy wirusowe zapalenie wątroby typu b
100,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Szczoteczka do zębów Braun Vitality 100 3D White (kolor różowy)
84,14 zł
Krosno Odrzańskie
(woj. lubuskie)
Is clinical krem intensywnie regenerujący sheald recovery balm - 60 ml dostawa gratis!
275,00 zł
Radom
(woj. mazowieckie)
Płyn do płukania jamy ustnej Listerine Total Care Sensitive 500 ml
15,00 zł
Inowrocław
(woj. kujawsko-pomorskie)
Philips Szczoteczka do zębów PHILIPS HX3212/03 Clean Care
141,00 zł
Świecie
(woj. kujawsko-pomorskie)
Waga smart XIAOMI YUNMAI X M1825 mini2, biała
185,29 zł
Malbork
(woj. pomorskie)
Szczoteczka soniczna Vitammy SMILE Miś polarny
49,00 zł
Świętochłowice
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Gdzie w Polsce znajdują się komory normobaryczne i jak wpływają na nasze zdrowie?
Choć oddychanie to czynność, którą wykonujemy automatycznie, stres, przebywanie w zamkniętych, źle wentylowanych pomieszczeniach oraz nieprawidłowa postawa ciała mogą przyczyniać się do tego, że do na...
Data publikacji: 2021-03-02
Kolka nerkowa. Przyczyny, objawy, pierwsza pomoc
Kolka nerkowa to bolesne schorzenie, które zazwyczaj wskazuje na kamicę moczową. Jakie są przyczyny jej powstawania, czym się objawia i jak się zachować w przypadku ataku kolki? Podpowiadamy.
Data publikacji: 2021-02-24
Gdzie mogę przeprowadzić test na koronawirusa?
Koronawirus totalnie przeorganizował nasze życie. Od momentu pojawienia się tego patogenu na świecie minął już ponad rok. Niedługo minie rok jak pojawił się w Polsce. Co się zmieniło od tego czasu? Ws...
Data publikacji: 2021-02-16
Oparzenia termiczne u dzieci - jak udzielić pomocy?
Ciekawość najmłodszych nie zna granic – niestety, w niektórych przypadkach może ona prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Wśród najpopularniejszych są oparzenia – gdy już do nich dojdzie, konieczna j...
Data publikacji: 2020-12-03

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij