Wszystko, co musisz wiedzieć o licówkach

Licówki non prep

Osoby niezadowolone z wyglądu swoich zębów i chcące cieszyć się na co dzień pięknym uzębieniem powinny rozważyć założenie licówek. Krakowscy specjaliści wiedzą co zrobić, by spełnić oczekiwania osób chcących zachwycać uśmiechem.

Osoby niezadowolone z wyglądu swoich zębów i chcące cieszyć się na co dzień pięknym uzębieniem powinny rozważyć założenie licówek. Krakowscy specjaliści wiedzą co zrobić, by spełnić oczekiwania osób chcących zachwycać uśmiechem. 

Czym są licówki? 

Licówkami nazywane są małe płatki porcelanowe lub kompozytowe, które są przyklejane do przedniej części zębów. Założenie licówek pozwala na szybką zmianę wyglądu zębów, dzięki czemu wyglądają one na zdrowe i zadbane. 

Wskazania do wykonania licówek 

Na zastosowanie licówek decydują się osoby z różnymi problemami. Najczęściej przyczyną jest chęć skorygowania kształtu zębów. Zdarza się to w przypadku, gdy problemem jest nieestetyczny kształt zębów. Założenie licówek umożliwia skorygowanie długości oraz szerokości zębów. Niekiedy licówki mają służyć całkowitej zmianie kształtu zębów, takie rozwiązanie jest szybsze oraz tańsze od tradycyjnego leczenia problemu. 

Licówki świetnie sprawdzają się u osób z przebarwieniami zębów. U niektórych problem jest wrodzony i profesjonalne wybielanie nie przynosi pożądanych efektów. W takim przypadku licówki są rozwiązaniem, który pozwoli na uzyskanie estetycznego białego uśmiechu. 

Założenie licówek może być również rozwiązaniem delikatnych wad zgryzu, takich jak niewielkie przemieszczenie zęba. Sprawdzą się także u osób chcących zamknąć diastemę, umożliwiają bowiem na ograniczenie szerokości przerwy. W obydwóch przypadkach licówki pozwalają uzyskać ładny uśmiech bez konieczności podejmowania leczenia ortodontycznego. 

Rodzaje licówek 

Największą popularnością cieszą się licówki pełnoceramiczne, czyli porcelanowe. Są one bardzo cienkie, dzięki czemu wyglądają wyjątkowo estetycznie. Ponadto charakteryzują się dużą wytrzymałością i są odporne na osadzanie się kamienia nazębnego czy pojawianie się przebarwień. 

Alternatywą są licówki kompozytowe. Również one wyglądają bardzo dobrze, jednak są mniej wytrzymałe ze względu na to, że nie są odporne na ścieranie czy przebarwienia. Co ważne, uszkodzenie licówki kompozytowej nie oznacza konieczności jej wymiany, może zostać naprawiona podczas jednej wizyty. 

Licówki non prep są bardzo cienkie i mogą zostać założone na zęby bez ich uprzedniego szlifowania. Podobnie jak licówki porcelanowe są one bardzo wytrzymałe i estetyczne. Założenie ich jest związane z delikatnym pogrubieniem zębów (maksymalnie do 0.3mm), jednak użytkownik szybko się do nich przyzwyczaja. 

Jak inaczej leczyć zęby? 

Założenie licówek należy rozważać dopiero w momencie, gdy alternatywne formy leczenia nie przyniosły pożądanych efektów. Mowa na przykład o bezskutecznym wybielaniu zębów. Przed zdecydowaniem się na licówki warto rozważyć również leczenie ortodontyczne, które pozwoli na prawidłowe ustawienie zębów czy wyleczenie innej wady zgryzu. 

Przeciwwskazania do wykonania licówek 

Niestety nie każda osoba chcąca poprawić wygląd swojego uśmiechu może zdecydować się na założenie licówek, istnieją bowiem przeciwwskazania, które to uniemożliwiają. Należą do nich:

- bardzo krótkie zęby, których powierzchnia jest zbyt mała, by móc utrzymać licówki;

- brak pojedynczych zębów (założenie licówek jest możliwe po uprzedni uzupełnieniu braków na przykład implantami);

- bruksizm, czyli nocne zgrzytanie zębami;

- nieprawidłowa higiena jamy ustnej;

- nawyki, które mogą z czasem uszkodzić licówki (np. obgryzanie paznokci).

Proces zakładania licówek i czas jego trwania 

Do wykonania i założenia licówek pełnoceramicznych potrzebne są przynajmniej dwie wizyty. Podczas pierwszej z nich następuje konsultacja, podczas której pacjent mówi o swoich oczekiwaniach, a lekarz informuje o możliwych rozwiązaniach. Podczas tej samej wizyty wybierany jest kolor licówek, a zęby zostają oszlifowane oraz odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniem. W trakcie drugiej wizyty lekarz mocuje licówki. W przypadku licówek kompozytowych konieczne jest odbycie tylko jednej wizyty, która jest jednak sporo dłuższa.

https://cdcstomatologia.pl/licowki.html


Data publikacji: 2020-10-06, ostatnia zmiana: 2020-10-06

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Epireg emulsja 100ml
49,79 zł
Kołobrzeg
(woj. zachodniopomorskie)
Pasomed kompresy jałowe 5x5 17-nitkowe 8-warstwowe x 3 sztuki
1,03 zł
Mielec
(woj. podkarpackie)
Nanosilver prodiab proszek w sprayu 125ml
49,18 zł
Zabrze
(woj. śląskie)
Opaska elastyczna z zapinką 5m x 8cm x 1 sztuka
2,00 zł
Gliwice
(woj. śląskie)
Apteo przylepiec jedwabny 5m x 25mm x 1 sztuka
4,72 zł
Ostróda
(woj. warmińsko-mazurskie)
Cosmos aqua, wodoodporne plastry x 20 sztuk
15,00 zł
Krapkowice
(woj. opolskie)
Polibiotic maść 15g
17,58 zł
Stalowa Wola
(woj. podkarpackie)
Mumio med97 balsam 150ml
154,91 zł
Zielona Góra
(woj. lubuskie)
Pinol krem ochronny przeciw odleżynom 100ml
23,91 zł
Szczytno
(woj. warmińsko-mazurskie)
Sutrisept hydrożel na rany 30ml
38,44 zł
Czeladź
(woj. śląskie)
Pic selffix samoprzylepny bandaż 12cm x 4m x 1 sztuka
10,56 zł
Głogów
(woj. dolnośląskie)
Pedipur s puder płynny 60g
16,40 zł
Nowy Dwór Mazowiecki
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Zakrzepica nóg. Co trzeba o niej wiedzieć?
Zakrzepica żylna to problem, z którym zmaga coraz więcej pacjentów. Na szczęście flebolog, czyli lekarz zajmujący się leczeniem schorzeń żył skutecznie walczyć z zakrzepicą, nie dopuszczając do wystąp...
Data publikacji: 2024-04-05
Jak liczba dni i godzin słonecznych w Polsce wpływa na nasze życie i dom
W ciągu ostatnich lat coraz większą uwagę zwracamy na zrównoważony rozwój, odnawialne źródła energii oraz wpływ środowiska naturalnego na nasze codzienne życie. W tym kontekście, szczególnie interesuj...
Data publikacji: 2024-03-20
Dlaczego warto stosować bazy pod podkład?
Każda osoba, która dba o swój wygląd i codzienny makijaż, wie, jak ważną rolę odgrywają w tym procesie bazy pod podkład. Ich zastosowanie to klucz do uzyskania idealnego wyglądu i trwałości makijażu....
Data publikacji: 2024-02-22
Świadome zakupy - opinie konsumentów mają znaczenie!
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek jest przesycony różnymi produktami i usługami, świadome zakupy stają się coraz ważniejsze. Konsumentom zależy na tym, aby dokonywać wyborów, które będą dla nich kor...
Data publikacji: 2024-02-06