Różne techniki masażu - dlaczego warto z nich korzystać?

Masaże przynoszą wiele korzyści dla zdrowia i urody. Potrafią być przydatnym elementem, wspierającym proces powrotu do pełni sprawności. Aby uzyskać optymalne rezultaty, niezbędne jest jednak dopasowanie zabiegu do indywidualnych potrzeb i możliwości.

W dzisiejszym tekście pokażemy, że terapie manualne wyróżniają się rozmaitymi zaletami. Kiedy warto się na nie zdecydować? Kiedy lepiej wybrać się na masaż klasyczny, bądź skorzystać z usług certyfikowanego masażysty tajskiego? Kto powinien udać się na zabiegi sportowe? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.

Czym jest masaż - garść podstawowych informacji

Czym w ogóle jest masaż? Najprościej mówiąc, pod tym terminem ukrywa się terapia manualna, wykorzystująca szereg bodźców mechanicznych stosowanych na tkanki ciała, co prowadzi do ich sprężystego odkształcania. Zabieg najczęściej jest wykonywany przez doświadczonych terapeutów, którzy posiadają konkretną wiedzę teoretyczną i praktyczną, dzięki czemu masaż wykazuje właściwości fizjoterapeutyczne, regenerujące bądź upiększające.

Ucisk tkanek można przeprowadzać z różną intensywnością i siłą, co pozwala uzyskać odmienne efekty. W zależności od potrzeb zabieg potrafi przynosić działanie relaksacyjne, przeciwbólowe, profilaktyczne, pobudzające lub przeciwobrzękowe. Niejednokrotnie masaże stosuje się jako element terapii rekonwalescencyjnej.

Również zakres ruchów masażysty różni w zależności od wybranej techniki i zakresu zabiegu. Do podstawowych działań stosowanych podczas masażu zalicza się: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, uciskanie, oklepywanie, wałkowanie, stanowiące podstawę klasycznego masażu.

Do przeprowadzenia zabiegu najczęściej używa się palców i dłoni. Oprócz nich w wielu typach zabiegu niezbędne są także przedramiona, łokcie, a nawet stopy i kolana (m.in. masaże tajskie), by uzyskać pożądane efekty terapeutyczne. Zawsze warto oddawać się w ręce doświadczonych masażystów, o potwierdzonych umiejętnościach. Różne rodzaje masażu, realizowane w gabinetach w całej Polsce, można znaleźć choćby za pośrednictwem strony: GabinetyMasazu.pl.

Różne oblicza masażu - olejkowe terapie manualne i dodatkowe akcesoria

Co zrobić, by masaż był jeszcze skuteczniejszy? Oprócz zdolności manualnych terapeuty, wykorzystuje się też dodatkowe akcesoria, które przynoszą poprawę rezultatów - pomagają lepiej odprężyć i rozluźnić mięśnie, pozbyć się dolegliwości bólowych, bądź wygładzić skórę lub przynieść ukojenie dla nerwów.

Przy wielu masażach chętnie stosuje się naturalne olejki, wytwarzane z kwiatów, korzeni lub liści. Ułatwiają one przeprowadzenie masażu, a przy tym zawierają szereg cennych substancji nawilżająco-odżywczych, które dodatkowo poprawiają kondycję skóry, usuwają przebarwienia, ujędrniają ją oraz pozwalają złagodzić podrażnienia. Równocześnie dobrze dopasowany olejek to ukojenie dla zmysłów i przyjemniejszy relaks podczas terapii manualnej, dzięki wykorzystaniu aromaterapii. Jakie olejki wykorzystać? Warto stawiać na preparaty wysokiej jakości, produkowane wyłącznie z naturalnych składników. Dobór produktu zależy od efektu, jaki pragnie się uzyskać. Można wybrać klasyczny olej z oliwek, bogaty w witaminy i cenne minerały odżywiające skórę i wspierające proces regeneracji tkanek. Równie korzystne właściwości wykazują olejki ze słodkich migdałów (witamina A, D, E i jednonienasycone kwasy tłuszczowe), odżywczy i ochronny olejek jojoba (witamina E, F, fitosterole), olejek z awokado (źródło różnych witamin, kwasów omega-3 i omega-6) lub olejek kokosowy (oprócz witamin zawiera również minerały, jak cynk, potas, sód, magnez i wapń).

Sprzęty do masażu - jak zwiększyć jego skuteczność?

Masaże olejkowe przynoszą wiele korzyści dla ciała i ducha, bywają więc częstym produktem stosowanym w czasie zróżnicowanych zabiegów manualnych w gabinetach masażystów. Oprócz tego wielu terapeutów chętnie sięga po dodatkowe wsparcie. Niejednokrotnie można spotkać się z zabiegami, podczas których wykorzystuje się praktyczne akcesoria, wzmacniające efekty terapii.

Do najpopularniejszych elementów zaliczają się choćby:

·        masaż kamieniami,

·        masaż stemplami ziołowymi.

Obie techniki wiążą się przede wszystkim z masażami orientalnymi, skupionymi na uzyskaniu efektów typowo relaksacyjnych. Do zabiegu kamieniami zazwyczaj wykorzystuje się niewielkie kawałki (zimne lub ciepłe) bazaltu lub marmuru. Są one owalne i idealnie gładkie - niejednokrotnie wypolerowane przez morską lub oceaniczną wodę. Taki zabieg pozwala poprawić koncentrację, odprężyć mięśnie i mocno się zrelaksować.

Stemple ziołowe to natomiast niewielkie, rozgrzane torebeczki, w których umieszcza się mieszanki o zróżnicowanych właściwościach (antybakteryjnych, przeciwzapalnych, odżywczych). Oprócz suszonych ziół w stemplach pojawiają się także między innymi płatki kwiatów, skórka cytrusowa, wiórki kokosowe lub kora drzew.

Masaże lecznicze i zabiegi klasyczne - czy masaż potrafi pozytywnie wpływać na zdrowie?

Kiedy warto wybrać się na masaż klasyczny lub leczniczy? Do najważniejszych wskazań należy chęć poprawy kondycji fizycznej (całego ciała lub wybranej partii, np. masaż pleców, kończyn). Tego typu zabiegi manualne potrafią być bowiem bardzo korzystne dla zdrowia, wspierając powrót do pełnej sprawności po zabiegach chirurgicznych lub w innym procesie leczenia.

W jaki sposób masaż oddziałuje na ciało? Przede wszystkim wpływa na formę mięśni i tkanek podskórnych. Ruchy masażysty poprawiają funkcjonowanie gruczołów potowych i łojowych, usuwają martwy naskórek. Pozwalają rozluźnić spięte mięśnie oraz zwiększyć mobilność stawów i ścięgien, co przydaje się nie tylko u osób aktywnych fizycznie. W końcu masaż sprawia, że tkanki podskórne są lepiej dotlenione, ze względu na zwiększenie przepływu krwi w żyłach. Zabieg wpływa na działanie układu limfatycznego, usuwają obrzęki, wspierają naturalną odporność organizmu. Warto również wspomnieć o tym, że dobrze przeprowadzony masaż wspomaga metabolizm, usuwanie toksyn i innych produktów przemiany materii, a także prowadzi do lepszej wentylacji płuc, skuteczniejszego pozbywania się śluzu z układu oddechowego oraz regulowania działania układu pokarmowego.

Masaż relaksacyjny - ukojenie dla ciała i ducha

Delikatniejszą formą masażu są zabiegi relaksacyjne, do których zaliczają się między innymi tradycyjny masaż tajski (masaż klasyczny z elementami jogi i filozofii wschodniej) lub hawajski masaż lomi lomi. Rozluźnienie mięśni, usunięcie dolegliwości bólowych, to również sposób na poprawę ogólnego samopoczucia. Zabieg przynosi ukojenie, pozwala oderwać się od trudów dnia codziennego, wspierają regenerację i przynosi odprężenie.

Wielkim wsparciem w wyciszeniu i odpoczynku bywają elementy aromaterapii, możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich olejków eterycznych (aromaterapia). Nie zapominajmy również o czynnikach zewnętrznych, jak ciekawe wyposażenie wnętrza (np. z elementami orientalnymi, roślinnością) oraz uspokajająca muzyka, które potęgują pozytywne działanie terapii manualnej.

Zabiegi upiększające - jak zatrzymać młodość z pomocą masażu?

Na masaże decyduje się wiele osób, które pragną skutecznie zadbać o piękny wygląd. Jak to działa? Regularne oddawanie się w ręce masażystów poprawia ogólną kondycję skóry - zwiększa jej elastyczność i wygładza, a także głęboko odżywia i nawilża (jeśli zastosuje się olejki). Dzięki temu udaje się usunąć już istniejące niedoskonałości i zmarszczki (zwłaszcza na twarzy, szyi i dekolcie), a także spowolnić pojawianie się kolejnych. Jest to możliwe dzięki wspomaganiu usuwania toksyn i regulacji gospodarki wodnej, a także wsparciu krążenia i dotleniania tkanek. Masaż wspomaga usuwanie martwych tkanek, co poprawia późniejsze działanie kosmetyków. W końcu terapia manualna zwiększa produkcję kolagenu i elastyny w skórze. Okazuje się zatem, że częste korzystanie z masażu pozwala uzyskać i utrzymać przez długi czas efekt młodzieńczej, zdrowej i wypoczętej skóry.

Modelowanie sylwetki i skuteczna terapia odchudzająca - masaż antycellulitowy

Jedną z korzyści pojawiających się przy wielu masażach - od terapii klasycznych, po masaż tajski, balijski - jest skuteczne wspieranie metabolizmu oraz modelowanie sylwetki. Jest to możliwe dzięki redukcji obrzęków, poprawie gospodarki wodnej oraz lepszemu usuwaniu toksyn lub innych produktów przemiany materii. Masaż prowadzi do miejscowej poprawy krążenia i intensywnego dotlenienia komórek.

W efekcie udaje się poprawić owal twarzy (japoński masaż twarzy kobido) i wymodelować całą sylwetkę, zmniejszając obwód ciała. Co więcej masaż stanowi skuteczną broń w walce z nieestetycznym cellulitem, z którym boryka się znacząca większość kobiet.

W zdrowym ciele, zdrowy duch - masaże sportowe

Masaże bywają niezbędnym typem zabiegów fizjoterapeutycznych, z których korzystają osoby aktywne fizycznie - amatorsko i zawodowo. Stosuje się je zarówno do rozgrzania mięśni przed wysiłkiem, zwiększenia wytrzymałości i elastyczności mięśni i stawów w czasie zawodów, jak i regeneracji lub usuwania dolegliwości bólowych po wzmożonym wysiłku.

W zależności od zastosowania terapia przybiera zróżnicowane formy. Można zdecydować się na masaż:

·        treningowy,

·        przedstartowy,

·        startowy,

·        międzywysiłkowy,

·        powysiłkowym

·        kondycyjny.

W zawodowym sporcie podczas zabiegów manualnych wykorzystuje się nie tylko zdolności masażysty, ale też rozmaite sprzęty, które wzmacniają działanie terapii. Dobrze wykonany masaż sportowy to nie tylko wsparcie dla lepszej kondycji, ale też szybsza regeneracja, szansa na pozbycie się zakwasów oraz ograniczenie ryzyka wystąpienia bolesnych kontuzji.

Różne rodzaje zabiegów manualnych - sposób na piękny wygląd i dobrą kondycję zdrowotną

Masaże przybierają zróżnicowane formy. Odpowiednio dobrana terapia manualna przynosi szereg cennych korzyści dla zdrowia i urody. Potrafi powstrzymać proces starzenia skóry, poprawić funkcjonowanie różnych narządów i układów wewnętrznych oraz wpłynąć korzystnie na ogólną kondycję fizyczną. Szeroki wachlarz terapii sprawia, że na masaż może i wręcz powinien wybrać się niemal każdy - oczywiście dopasowując jego typ do własnych potrzeb i możliwości, co pozwoli na własnej skórze przekonać się, że takie działanie potrafi być naprawdę przydatne.

Data publikacji: 2023-04-25, ostatnia zmiana: 2023-04-25

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Złote mleko proszek 200g
27,51 zł
Wyszków
(woj. mazowieckie)
Szczoteczka soniczna ETA Sonetic II White 170990000 biała
139,00 zł
Kołobrzeg
(woj. zachodniopomorskie)
Syrop czosnkowy 100ml
6,90 zł
Siemysłów
(woj. opolskie)
Rekitin pro x 60 kapsułek
25,84 zł
Chełm
(woj. lubelskie)
Sercen x 30 kapsułek
17,70 zł
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)
Mleczko pszczele liofilizowane x 32 kapsułki
40,86 zł
Rybarzowice
(woj. śląskie)
żurawina x 30 kapsułek
18,30 zł
Kętrzyn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Kelatis suchy spray do stosowania na rany z jonami srebra 100ml
42,05 zł
Kwidzyn
(woj. pomorskie)
Biorepair ochrona dziąseł pasta do zębów 75ml
17,32 zł
Końskie
(woj. świętokrzyskie)
Lactoangin forte spray do gardła smak miętowy 30g
24,91 zł
Białystok
(woj. podlaskie)
C-vitum 1000mg x 60 kapsułek
23,00 zł
Nowa Ruda
(woj. dolnośląskie)
Melisa x 90 tabletek
23,11 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jakie łóżko wybrać dla chorego? Praktyczny poradnik
Opieka nad osobą chorą, szczególnie leżącą, wiąże się z koniecznością zapewnienia jej odpowiednich warunków do regeneracji i komfortu. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia pokoju chorego jes...
Data publikacji: 2024-09-28
Czym są wegańskie kosmetyki?
W ostatnich latach wegańskie kosmetyki zyskały ogromną popularność, stając się nieodłącznym elementem świadomej pielęgnacji. Coraz więcej osób decyduje się na produkty, które nie tylko dbają o ich skó...
Data publikacji: 2024-08-28
Na czym polega psychoterapia?
Psychoterapia odgrywa bardzo ważną rolę we współczesnym leczeniu zaburzeń psychicznych i emocjonalnych. Choć jej popularność i akceptacja społeczna znacząco wzrosły w ostatnich dekadach, wielu ludzi n...
Data publikacji: 2024-08-28
Odrobaczanie - W jaki sposób odrobaczyć człowieka?
Odrobaczanie to proces, który kojarzy się głównie z opieką nad zwierzętami, jednakże problem pasożytów jelitowych dotyczy również ludzi. Pasożyty mogą prowadzić do szeregu poważnych schorzeń, wpływają...
Data publikacji: 2024-08-28