Kiedy do psychologa, a kiedy do psychiatry? Gdzie udać się z problemami natury psychicznej

Kiedy do psychologa, a kiedy do psychiatry? Gdzie udać się z problemami natury psychicznej

Psycholog i psychiatra to dwie odmienne profesje, które często są ze sobą mylone. Kim dokładnie jest psycholog, a kim psychiatra?

Depresja, zaburzenia afektywne dwubiegunowe (ChAD), zaburzenia odżywiania się, zaburzenia lękowe – nerwice, problemy ze snem, schizofrenia – to tylko niektóre dolegliwości, z którymi warto udać się do specjalisty. Czy powinna zająć się nimi psychiatria, może psychologia? To często pojawiające się pytanie.

Kim dokładnie jest psycholog, a kim psychiatra? Czym zajmuje się psychoterapeuta? Do jakiego specjalisty warto wybrać się wtedy, gdy pojawiają się problemy natury psychicznej? Sprawdź teraz!

Kim jest i czym zajmuje się psycholog?

Psycholog to osoba, która ukończyła studia magisterskie w kierunku psychologii. Może również ukończyć inne studia oraz kursy, które poszerzają jego kwalifikacje, na przykład w zakresie psychoterapii, psychodietetyki.

Należy pamiętać o tym, że psycholog nie jest lekarzem, czyli nie posiada on uprawnień do wypisywania recept, zwolnień czy skierowań do szpitala.

Psycholog zajmuje się:

 • udzielaniem pomocy psychologicznej
 • poradnictwem psychologicznym
 • prowadzeniem testów psychologicznych
 • opiniowaniem
 • doradztwem
 • psychoedukacją

Do psychologa warto udać się wtedy, gdy pojawiają się łagodniejsze problemy natury psychicznej, na przykład pogorszone samopoczucie, ból po stracie bliskiej osoby, trudności w związku, nadmierny stres czy uzależnienia. Także psycholog może pomagać w rozwoju psychologicznym – może wspierać w dążeniu do wyznaczonych celów poprzez zmianę podejścia, zachowania.

Psycholog a psychoterapeuta

Psycholog może zajmować się również terapią psychologiczną. Warto jednak wskazać, że nie każdy psycholog jest psychoterapeutą i posiada uprawnienia do prowadzenia takiej właśnie terapii – indywidualnej, dla par czy grupowej.

Tylko psycholog, który zakończył dodatkowe studia podyplomowe w zakresie psychoterapeutyki, może zajmować się świadczeniem takiej właśnie pomocy psychologicznej.

Poprzez psychoterapię możliwa jest zmiana u pacjenta. Terapia ta pozwala na dotarcie do przyczyn problemów oraz uczy ich rozwiązywania. Psychoterapia może być także wsparciem dla psychiatrii, stanowiąc dodatkowe uzupełnienie terapii farmakologicznej.

Kim jest i czym zajmuje się psychiatra?

Dziedzina medycyny, która zajmuje się sferą psychiczną człowieka, to psychiatria. Specjalista w tej dziedzinie, czyli psychiatra zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń i zaburzeń psychicznych.

Do psychiatry warto udać się wtedy, gdy odczuwane są poważniejsze problemy psychiczne, na przykład duży lęk, strach, przygnębienie, zmiany na stroju, obsesyjne myśli, nawyki. Również psychiatria jest wskazana wtedy, gdy mają miejsce myśli samobójcze.

Psychiatra zajmuje się:

 • diagnozowaniem schorzeń i zaburzeń psychicznych
 • dobieraniem odpowiedniej farmakoterapii
 • wypisywaniem recept na leki
 • przygotowywaniem zwolnień lekarskich
 • kierowaniem pacjentów do szpitala

Psychiatra może zajmować się psychoterapią, ale również tylko wtedy, gdy ukończy on dodatkowe studia podyplomowe w tym zakresie.

Udanie się do odpowiedniego specjalisty jest zatem bardzo ważne, dlatego warto dobrać go pod kątem swojego stanu psychicznego. Oczywiście, gdy pacjent uda się do psychologa z poważniejszym problemem, specjalista ten może mu wskazać, że lepszym rozwiązaniem będzie psychiatria. Psychiatra może także skierować pacjenta do psychologa oraz do psychoterapeuty w celu rozpoczęcia psychoterapii.


Artykuł powstał we współpracy z Centrum Medycznym Unimed z Krakowa.

Data publikacji: 2020-04-17, ostatnia zmiana: 2020-04-15

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Allnutrition saw palmetto x 90 kapsułek
34,14 zł
Stalowa Wola
(woj. podkarpackie)
Pectolvan syrop 100ml
13,00 zł
Chełm
(woj. lubelskie)
Swanson pygeum x 100 kapsułek
43,00 zł
Mrągowo
(woj. warmińsko-mazurskie)
Prenalen gardło immuno x 24 pastylki do ssania
19,19 zł
Koszalin
(woj. zachodniopomorskie)
Spray na gardło 30ml
14,00 zł
Chrośnica
(woj. wielkopolskie)
Pelafen x 30 tabletek
14,60 zł
Chełm
(woj. lubelskie)
Lactoangin baby spray do gardła 30g
28,11 zł
Jelcz-Laskowice
(woj. dolnośląskie)
Waga kuchenna Girmi PS 03 zielona
57,99 zł
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
Zatoxin inhalacje roztwór do inhalacji 3ml x 10 fiolek
35,64 zł
Czeladź
(woj. śląskie)
Nicopass 2,5mg x 96 pastylek do ssania o smaku świeżej mięty
86,90 zł
Busko-Zdrój
(woj. świętokrzyskie)
Lactoangin kids spray do gardła smak czarnej porzeczki 30g
27,90 zł
Żyrardów
(woj. mazowieckie)
Honikan gardło i kaszel żel x 10 saszetek
23,00 zł
Suwałki
(woj. podlaskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Zakrzepica nóg. Co trzeba o niej wiedzieć?
Zakrzepica żylna to problem, z którym zmaga coraz więcej pacjentów. Na szczęście flebolog, czyli lekarz zajmujący się leczeniem schorzeń żył skutecznie walczyć z zakrzepicą, nie dopuszczając do wystąp...
Data publikacji: 2024-04-05
Jak liczba dni i godzin słonecznych w Polsce wpływa na nasze życie i dom
W ciągu ostatnich lat coraz większą uwagę zwracamy na zrównoważony rozwój, odnawialne źródła energii oraz wpływ środowiska naturalnego na nasze codzienne życie. W tym kontekście, szczególnie interesuj...
Data publikacji: 2024-03-20
Dlaczego warto stosować bazy pod podkład?
Każda osoba, która dba o swój wygląd i codzienny makijaż, wie, jak ważną rolę odgrywają w tym procesie bazy pod podkład. Ich zastosowanie to klucz do uzyskania idealnego wyglądu i trwałości makijażu....
Data publikacji: 2024-02-22
Świadome zakupy - opinie konsumentów mają znaczenie!
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek jest przesycony różnymi produktami i usługami, świadome zakupy stają się coraz ważniejsze. Konsumentom zależy na tym, aby dokonywać wyborów, które będą dla nich kor...
Data publikacji: 2024-02-06