Kiedy do psychologa, a kiedy do psychiatry? Gdzie udać się z problemami natury psychicznej

Kiedy do psychologa, a kiedy do psychiatry? Gdzie udać się z problemami natury psychicznej

Psycholog i psychiatra to dwie odmienne profesje, które często są ze sobą mylone. Kim dokładnie jest psycholog, a kim psychiatra?

Depresja, zaburzenia afektywne dwubiegunowe (ChAD), zaburzenia odżywiania się, zaburzenia lękowe – nerwice, problemy ze snem, schizofrenia – to tylko niektóre dolegliwości, z którymi warto udać się do specjalisty. Czy powinna zająć się nimi psychiatria, może psychologia? To często pojawiające się pytanie.

Kim dokładnie jest psycholog, a kim psychiatra? Czym zajmuje się psychoterapeuta? Do jakiego specjalisty warto wybrać się wtedy, gdy pojawiają się problemy natury psychicznej? Sprawdź teraz!

Kim jest i czym zajmuje się psycholog?

Psycholog to osoba, która ukończyła studia magisterskie w kierunku psychologii. Może również ukończyć inne studia oraz kursy, które poszerzają jego kwalifikacje, na przykład w zakresie psychoterapii, psychodietetyki.

Należy pamiętać o tym, że psycholog nie jest lekarzem, czyli nie posiada on uprawnień do wypisywania recept, zwolnień czy skierowań do szpitala.

Psycholog zajmuje się:

 • udzielaniem pomocy psychologicznej
 • poradnictwem psychologicznym
 • prowadzeniem testów psychologicznych
 • opiniowaniem
 • doradztwem
 • psychoedukacją

Do psychologa warto udać się wtedy, gdy pojawiają się łagodniejsze problemy natury psychicznej, na przykład pogorszone samopoczucie, ból po stracie bliskiej osoby, trudności w związku, nadmierny stres czy uzależnienia. Także psycholog może pomagać w rozwoju psychologicznym – może wspierać w dążeniu do wyznaczonych celów poprzez zmianę podejścia, zachowania.

Psycholog a psychoterapeuta

Psycholog może zajmować się również terapią psychologiczną. Warto jednak wskazać, że nie każdy psycholog jest psychoterapeutą i posiada uprawnienia do prowadzenia takiej właśnie terapii – indywidualnej, dla par czy grupowej.

Tylko psycholog, który zakończył dodatkowe studia podyplomowe w zakresie psychoterapeutyki, może zajmować się świadczeniem takiej właśnie pomocy psychologicznej.

Poprzez psychoterapię możliwa jest zmiana u pacjenta. Terapia ta pozwala na dotarcie do przyczyn problemów oraz uczy ich rozwiązywania. Psychoterapia może być także wsparciem dla psychiatrii, stanowiąc dodatkowe uzupełnienie terapii farmakologicznej.

Kim jest i czym zajmuje się psychiatra?

Dziedzina medycyny, która zajmuje się sferą psychiczną człowieka, to psychiatria. Specjalista w tej dziedzinie, czyli psychiatra zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń i zaburzeń psychicznych.

Do psychiatry warto udać się wtedy, gdy odczuwane są poważniejsze problemy psychiczne, na przykład duży lęk, strach, przygnębienie, zmiany na stroju, obsesyjne myśli, nawyki. Również psychiatria jest wskazana wtedy, gdy mają miejsce myśli samobójcze.

Psychiatra zajmuje się:

 • diagnozowaniem schorzeń i zaburzeń psychicznych
 • dobieraniem odpowiedniej farmakoterapii
 • wypisywaniem recept na leki
 • przygotowywaniem zwolnień lekarskich
 • kierowaniem pacjentów do szpitala

Psychiatra może zajmować się psychoterapią, ale również tylko wtedy, gdy ukończy on dodatkowe studia podyplomowe w tym zakresie.

Udanie się do odpowiedniego specjalisty jest zatem bardzo ważne, dlatego warto dobrać go pod kątem swojego stanu psychicznego. Oczywiście, gdy pacjent uda się do psychologa z poważniejszym problemem, specjalista ten może mu wskazać, że lepszym rozwiązaniem będzie psychiatria. Psychiatra może także skierować pacjenta do psychologa oraz do psychoterapeuty w celu rozpoczęcia psychoterapii.


Artykuł powstał we współpracy z Centrum Medycznym Unimed z Krakowa.

Data publikacji: 2020-04-17, ostatnia zmiana: 2020-04-15

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Sudafed xylospray ha spray do nosa 10ml
19,49 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Fosidal smak pomarańczowy syrop 2mg/ml 150ml butelka + strzykawka dozująca
18,99 zł
Tarnowskie Góry
(woj. śląskie)
Acodin 0,30 syrop 120ml
15,18 zł
Sandomierz
(woj. świętokrzyskie)
Theraflu total grip x 10 saszetek
28,57 zł
Grudziądz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Acc 200 x 20 tabletek musujących
18,57 zł
Kalisz
(woj. wielkopolskie)
Mufluil x 15 ampułek
37,24 zł
Bartoszyce
(woj. warmińsko-mazurskie)
Neo-angin x 24 tabletki do ssania
15,46 zł
Starogard Gdański
(woj. pomorskie)
Septolete d x 30 pastylek
14,04 zł
Grójec
(woj. mazowieckie)
Satorin junior fast x 10 tabletek musujących
13,18 zł
Malbork
(woj. pomorskie)
Prostamol uno x 60 kapsułek
85,56 zł
Śrem
(woj. wielkopolskie)
Apteo natura herbatka przy przeziębieniu 2g x 20 saszetek
4,99 zł
Kętrzyn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Malia kaszel syrop 150ml
21,97 zł
Lędziny
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Plastyka górnych powiek - czy warto?
Plastyka górnych powiek to jeden z najpopularniejszych sposobów na skuteczne przywrócenie swojej twarzy zdrowego, świeżego wyglądu.
Data publikacji: 2020-10-20
Z jakimi dolegliwościami udać się do chirurga dermatologicznego?
Chirurg dermatologiczny zajmuje się dziedziną medycyny, która nazywana jest dermatochirurgią. Cieszy się ona coraz większą popularnością, ze względu na prostotę i skuteczność. Zarówno znamiona, jak i...
Data publikacji: 2020-10-16
Domowe sposoby na wywołanie okresu - sprawdzone i niezawodne
Zbliża się ważne wydarzenie, a Tobie właśnie w tym czasie wypada okres? Jeśli Twój cykl miesięczny nie jest zbyt regularny, możesz oczywiście trzymać kciuki, że jednak menstruacja rozpocznie się kilka...
Data publikacji: 2020-10-16
All-on-4 - na czym to polega?
Coraz więcej osób ma kompleksy na punkcie swojego uśmiechu. Wszystkim zależy na tym, żeby mieć przepiękne, śnieżnobiałe zęby. Medycyna umożliwia przygotowanie odpowiednich rozwiązań, które sprawiają,...
Data publikacji: 2020-10-14