Kiedy do psychologa, a kiedy do psychiatry? Gdzie udać się z problemami natury psychicznej

Kiedy do psychologa, a kiedy do psychiatry? Gdzie udać się z problemami natury psychicznej

Psycholog i psychiatra to dwie odmienne profesje, które często są ze sobą mylone. Kim dokładnie jest psycholog, a kim psychiatra?

Depresja, zaburzenia afektywne dwubiegunowe (ChAD), zaburzenia odżywiania się, zaburzenia lękowe – nerwice, problemy ze snem, schizofrenia – to tylko niektóre dolegliwości, z którymi warto udać się do specjalisty. Czy powinna zająć się nimi psychiatria, może psychologia? To często pojawiające się pytanie.

Kim dokładnie jest psycholog, a kim psychiatra? Czym zajmuje się psychoterapeuta? Do jakiego specjalisty warto wybrać się wtedy, gdy pojawiają się problemy natury psychicznej? Sprawdź teraz!

Kim jest i czym zajmuje się psycholog?

Psycholog to osoba, która ukończyła studia magisterskie w kierunku psychologii. Może również ukończyć inne studia oraz kursy, które poszerzają jego kwalifikacje, na przykład w zakresie psychoterapii, psychodietetyki.

Należy pamiętać o tym, że psycholog nie jest lekarzem, czyli nie posiada on uprawnień do wypisywania recept, zwolnień czy skierowań do szpitala.

Psycholog zajmuje się:

  • udzielaniem pomocy psychologicznej
  • poradnictwem psychologicznym
  • prowadzeniem testów psychologicznych
  • opiniowaniem
  • doradztwem
  • psychoedukacją

Do psychologa warto udać się wtedy, gdy pojawiają się łagodniejsze problemy natury psychicznej, na przykład pogorszone samopoczucie, ból po stracie bliskiej osoby, trudności w związku, nadmierny stres czy uzależnienia. Także psycholog może pomagać w rozwoju psychologicznym – może wspierać w dążeniu do wyznaczonych celów poprzez zmianę podejścia, zachowania.

Psycholog a psychoterapeuta

Psycholog może zajmować się również terapią psychologiczną. Warto jednak wskazać, że nie każdy psycholog jest psychoterapeutą i posiada uprawnienia do prowadzenia takiej właśnie terapii – indywidualnej, dla par czy grupowej.

Tylko psycholog, który zakończył dodatkowe studia podyplomowe w zakresie psychoterapeutyki, może zajmować się świadczeniem takiej właśnie pomocy psychologicznej.

Poprzez psychoterapię możliwa jest zmiana u pacjenta. Terapia ta pozwala na dotarcie do przyczyn problemów oraz uczy ich rozwiązywania. Psychoterapia może być także wsparciem dla psychiatrii, stanowiąc dodatkowe uzupełnienie terapii farmakologicznej.

Kim jest i czym zajmuje się psychiatra?

Dziedzina medycyny, która zajmuje się sferą psychiczną człowieka, to psychiatria. Specjalista w tej dziedzinie, czyli psychiatra zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń i zaburzeń psychicznych.

Do psychiatry warto udać się wtedy, gdy odczuwane są poważniejsze problemy psychiczne, na przykład duży lęk, strach, przygnębienie, zmiany na stroju, obsesyjne myśli, nawyki. Również psychiatria jest wskazana wtedy, gdy mają miejsce myśli samobójcze.

Psychiatra zajmuje się:

  • diagnozowaniem schorzeń i zaburzeń psychicznych
  • dobieraniem odpowiedniej farmakoterapii
  • wypisywaniem recept na leki
  • przygotowywaniem zwolnień lekarskich
  • kierowaniem pacjentów do szpitala

Psychiatra może zajmować się psychoterapią, ale również tylko wtedy, gdy ukończy on dodatkowe studia podyplomowe w tym zakresie.

Udanie się do odpowiedniego specjalisty jest zatem bardzo ważne, dlatego warto dobrać go pod kątem swojego stanu psychicznego. Oczywiście, gdy pacjent uda się do psychologa z poważniejszym problemem, specjalista ten może mu wskazać, że lepszym rozwiązaniem będzie psychiatria. Psychiatra może także skierować pacjenta do psychologa oraz do psychoterapeuty w celu rozpoczęcia psychoterapii.


Artykuł powstał we współpracy z Centrum Medycznym Unimed z Krakowa.

Data publikacji: 2020-04-17, ostatnia zmiana: 2020-04-15

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Termometr na podczerwień diagnostic nc pro x 1 sztuka
110,94 zł
Krupniki
(woj. podlaskie)
Swanson pygeum x 100 kapsułek
43,00 zł
Mrągowo
(woj. warmińsko-mazurskie)
Olej z rekina 500mg x 60 kapsułek
19,27 zł
Zamość
(woj. lubelskie)
Pectolvan syrop 100ml
13,00 zł
Chełm
(woj. lubelskie)
Pelafen x 30 tabletek
14,60 zł
Chełm
(woj. lubelskie)
Lactoangin baby spray do gardła 30g
28,11 zł
Jelcz-Laskowice
(woj. dolnośląskie)
Naturativ balsam do rąk hand balm for men - 100 ml
42,99 zł
Skierniewice
(woj. łódzkie)
Gripex noc x 12 tabletek
21,41 zł
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)
Allnutrition saw palmetto x 90 kapsułek
34,14 zł
Stalowa Wola
(woj. podkarpackie)
Prenalen gardło immuno x 24 pastylki do ssania
19,19 zł
Koszalin
(woj. zachodniopomorskie)
Corega tabs bio formula x 136 tabletek
29,90 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Tran moller's gold norweski jabłkowy 250ml
38,44 zł
Starachowice
(woj. świętokrzyskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Makijaż ślubny - idealna harmonia piękna i stylu
Ślub to wyjątkowy dzień w życiu każdej kobiety. Wybór sukni, miejsca, dekoracji – wszystko to składa się na magiczną atmosferę tego wydarzenia. Nie mniej ważny jest makijaż, który powinien harmonijnie...
Data publikacji: 2024-06-13
Poznaj kosmetyki do rzęs, dzięki którym będą jeszcze piękniejsze
Kobiety, które poddają się zabiegowi przedłużenia rzęs lub zagęszczenia linii rzęs z pewnością będą zainteresowane naszym artykułem. Kosmetyki do rzęs są niezbędne by właściwie o nie dbać. Jeśli podda...
Data publikacji: 2024-06-11
Jakich kosmetyków potrzebuje pielęgnacja w rodzaju męskim?
Dbający o swój wygląd mężczyźni coraz częściej sięgają po kosmetyki, które pozwalają im nie tylko zadbać o higienę, ale również o estetykę. Wśród różnorodnych produktów dostępnych na rynku szczególną...
Data publikacji: 2024-06-07
Kurzajki (brodawki) ? czym są, przyczyny i jak się ich pozbyć?
Kurzajki, znane również jako brodawki, to powszechne zmiany skórne, które mogą pojawić się u osób w każdym wieku. Wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), te małe, szorstkie narośla często p...
Data publikacji: 2024-06-06