Przebarwienia pozapalne - jak sobie z nimi radzić?

Przebarwienia pozapalne - jak sobie z nimi radzić?

Wyjątkową i jednocześnie niezwykle silną formą ochrony ludzkiego ciała jest nasza skóra, której zdrowie jest jedną z podstaw dobrego samopoczucia. Nie przypadkowo uważana jest za niezależny narząd, ponieważ tak samo ja żołądek, serce czy wątroba jej struktura jest bardzo złożona, dzięki czemu pewni ważne funkcję w homeostazie organizmu. Tak jak każdy narząd, wrażliwa jest na czynniki patogeniczne, przez co diagnoza i podejmowanie leczenia chorób dermatologicznych powinno posiadać dla Ciebie tak samo wysoki priorytet jak zdrowa dieta lub częsta aktywność fizyczna. Przebarwienia pozapalne pojawiają się najczęściej po trądziku lub opaleniźnie z powodu gojenia się zmian skórnych lub ciemnieniu skóry.

Skąd się biorą przebarwienia pozapalne?

Kluczem do zrozumienia pojawiania się przebarwień skóry po trądziku należy uważniej przyjrzeć się procesowi powstawania wyprysków. Takie zapalenie ma za zadanie wywołać reakcję w skórze prowadzącą do zwalczenia infekcji. Dermatolodzy wskazują na naczynia znajdujące się wokół stanu zapalnego, które z jego powodu rozszerzają się i powodują wzrost temperatury w okolicy. Dzięki tym zmianom, w strefie zapalnej pojawiają się leukocyty, których zadaniem jest zniszczenie infekcji. Po wszystkim w miejscu wyprysków zachodzą zmiany przyczyniające się do odbudowania naczyń krwionośnych i przywrócenia jednolitej struktury tkankowej. Takie miejsca po trądziku to właśnie obszar, gdzie łączą się miejsca z osłabionym mikrokrążeniem krwi po zapaleniu jak i nowo powstałymi komórkami potrzebnymi do odbudowy chorego obszaru. Wynika z tego, że plamy potrądzikowe to pozapalne przebarwienia, które składają się z rozszerzonych naczyń włosowatych.

Mylnie zdarza nam się nazwać czerwone i fioletowe zmiany po trądziku pigmentacją pozapalną. W czerwonych punktach nie ma pigmentu, gromadzą się tam natomiast skrzepy krwi, dlatego właściwa nazwa na takie zjawisko to plamy skórne lub rumień pozapalny. W rzeczywistości pigmentacja pozapalna to proces opierający się na gromadzeniu melaniny w miejscach po trądziku. Może wystąpić u Ciebie, jeśli masz stwierdzone choroby endokrynologiczne lub fototyp skóry powyżej trzeciego stopnia. Szczególnie podatne na przebarwienia pozapalne są osoby o delikatnej skórze, ze skłonnościami do obrzęków, zaczerwienień, kruchych naczyń lub zasinień.

Leczenie przebarwień skórnych

Jak podjąć leczenie?

Z powodu różnorodnego pochodzenia niechcianych zmian skórnych, należy wpływać na nie na różne sposoby. Przydatne będą substancje przyspieszające odnowę komórek, rozjaśniające pigment lub zapobiegające akumulacji, takie jak: witamina C, arbutyna, hydrochinon, ekstrakty z lukrecji i soi lub kwasy. Jeśli domowe sposoby nie przynoszą oczekiwanych skutków, warto wejść na drogę zabiegów kosmetycznych. Obecnie istnieją procedury opierające się na peelingu chemicznym z zastosowaniem kwasu traneksamowego, mezoterapii frakcyjnej, lasera frakcyjnego np. iPixel, lub peelingów które działają złuszczająco np. Retix C czy Retises CT. 

Kwas traneksamowy

Peeling oparty na za stosowaniu tego związku działa poprzez zmniejszenie aktywności tyrozynazy w melanocytach, co prowadzi do zahamowania melanogenezy. Wpływa nie tylko na już istniejące przebarwienia, ale i zapobiega nawracającym po stosowaniu odrębnych metod usuwania przebarwień. Zabieg powoduje rozjaśnienie przebarwień, łagodzi stany zapalne skóry, działa nawilżająco i redukuje świąd. Dodatkowo sprawdzi się również w przypadku trądziku różowatego.

Usuwanie przebarwień skornych

iPixel na ratunek!

Technologia iPixel to najnowocześniejszy na świecie laser używany do odmładzania skóry w nieinwazyjny sposób. W odróżnieniu do klasycznej dermabrazji laserowej, iPixel zastępuję jedną wiązkę laserową kilkudziesięcioma mikrowiązkami o precyzyjnie kontrolowanej głębokości penetracji w warstwy skórne. Konstrukcja matrycy lasera doprowadza do powstania zespołu punktów (pikseli) będących mikrourazami termicznymi, dzięki czemu pozostawia nienaruszone zdrowe komórki, które przyspieszają odbudowę wybranego obszaru.

Głównym atutem iPixela jest precyzyjne aplikowanie światła na wybiórczo leczone miejsce, któe tworzy strukturę równomiernie rozłożonych regionów mikrotermalnych. Pierwsze rezultaty u większości klientów widoczne są już po kilku dniach od zabiegu - skóra wyraźnie poprawia swój koloryt i kondycję.

Retix C i Retises CT

Retix C to kompletna i intensywna terapia przeciwstarzeniowa stosowana na górną część ciała. Stosuje się ją w celu kompleksowego poprawienia wyglądu skóry, odbudowy włókien kolagenowych, poprawy napięcie skóry, rozjaśnienia przebarwień i redukcji niedoskonałości. Składnikami aktywnymi są retinol 4% (witamina A), witamina C 8% i antyoksydanty 30%.

Zabieg Retises CT opiera się natomiast na nowoczesnym peelingu zawierającym retinol, popionian retinylu i witaminę w najstabilniejszej postaci. Działa depigmentująco, odświeżająco, złuszczająco i pobudza proces odnowy głębszych warstw skóry.


Artykuł powstał przy udziale specjalistów Instytutu J'adore  Warszawie lub Krakowie, a profesjonaliści zadbają o Twoje zdrowie i wygląd!


Data publikacji: 2020-11-02, ostatnia zmiana: 2020-11-02

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Opaska elastyczna z zapinką 5m x 12cm x 1 sztuka
3,96 zł
Krosno
(woj. podkarpackie)
Plusssz magnez forte cytrynian x 24 tabletki musujące
11,00 zł
Stryszawa
(woj. małopolskie)
Apibon x 60 kapsułek
41,12 zł
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)
S-immuno x 50 kapsułek
24,21 zł
Zaścianki
(woj. podlaskie)
Opaska dziana podtrzymująca 4m x 5cm x 1 sztuka
0,85 zł
Zgierz
(woj. łódzkie)
Media-Tech BT INTELIGENTNA WAGA KUCHENNA
75,00 zł
Wałbrzych
(woj. dolnośląskie)
Cosma cannabis balans olejek konopny 15ml
110,85 zł
Kędzierzyn-Koźle
(woj. opolskie)
Nasalox manusilver żel do nosa 20ml
20,55 zł
Kędzierzyn-Koźle
(woj. opolskie)
Stawokost krople 100ml
109,22 zł
Jaworzno
(woj. śląskie)
Przylepiec na rolce tkaninowy 5m x 2,5cm x 1 sztuka
5,00 zł
Białystok
(woj. podlaskie)
Climea forte x 30 tabletek
21,39 zł
Orzesze
(woj. śląskie)
Waga kuchenna Girmi PS01 Zielona
62,24 zł
Siedlce
(woj. małopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Podstawowa pomoc medyczna i porady od farmaceuty
Jesień jest czasem wzmożonych infekcji. Warto wiedzieć, że nie wszystkie wymagają od razu wizyty u lekarza. Kiedy można tego uniknąć? I skąd wiedzieć, jak sobie pomóc?
Data publikacji: 2022-10-26
Co to jest biohacking?
Biohacking to różne działania w celu zmiany swojego stylu życia, sprawiając, że staje się ono lepsze, bardziej wartościowe, bez niepotrzebnych stresów. Biohaker robi to między innymi za sprawą odpowie...
Data publikacji: 2022-08-22
Zaćma: Cichy złodziej wzroku
Zaćma to zmętnienie soczewki w oku, które wpływa na pogorszenie widzenia. Jest to powszechne schorzenie i szacuje się, że do 2020 roku w samych Stanach Zjednoczonych na zaćmę cierpiało ponad 20 milion...
Data publikacji: 2022-07-18
Jak znów widzieć wyraźnie: korzyści płynące z refrakcyjnej wymiany soczewek
Czy zmagasz się z problemem niewyraźnego widzenia? Czy masz trudności z robieniem rzeczy, które lubisz, takich jak czytanie czy uprawianie sportu? Być może cierpisz na zaćmę. Zaćma jest częstym schorz...
Data publikacji: 2022-07-15

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij