Czym jest egzema? Poznaj jej przyczyny i objawy

Czym jest egzema? Poznaj jej przyczyny i objawy

Problemy skórne spotykają coraz więcej osób. Jest to spowodowane źle zbilansowaną dietą, powietrzem o słabej jakości, życiem w ciągłym stresie, alergiami oraz niewłaściwą pielęgnacją skóry. Tego typu czynniki i problemy przekładają się na powstawanie różnych chorób. Jedną z częściej spotykanych jest egzema. Dowiedz się, jakie są jej przyczyny oraz objawy.

Egzema – co to takiego?

Czym jest egzema? To choroba skórna, która nazywana jest inaczej wypryskiem atopowym. Wywoływana jest przez czynniki zewnętrzne i wewnętrzne (np. pokarmy czy zmiany hormonalne). Egzema to nic innego jak stan zapalny skóry, który wywoływany jest m.in. przez alergie różnego typu oraz przy kontakcie z substancjami chemicznymi.

Przyczyny zapalenia skóry tego typu nie są jednoznacznie określone. Lekarze jednak doszukują się problemów w niewłaściwym funkcjonowaniu układu odpornościowego oraz nieprawidłowościami w budowie naskórka.

Egzema nie należy do chorób zakaźnych, jednak jest bardzo poważnym problemem. Występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych, a jej przebieg może różnić się w zależności od uwarunkowań genetycznych, wieku oraz stylu życia.

Jakie są przyczyny egzemy?

Nie ma czegoś takiego, jak jedna przyczyna egzemy. Na pojawienie się tej choroby mają wpływ czynniki genetyczne, środowiskowe i immunologiczne – podobnie jak w przypadku atopowego zapalenia skóry. Warto jednak zaznaczyć, że najbardziej narażone na egzemę są osoby, które mają na co dzień kontakt z substancjami chemicznymi, np. z wszelkiego rodzaju rozpuszczalnikami, farbami, detergentami i proszkami. Dlatego w przypadku ciągłego kontaktu z różnymi substancjami tego typu, polecane są rękawice ochronne, które zabezpieczają przed bezpośrednią stycznością tych preparatów ze skórą.

Egzema może również powstać przez czynniki wewnętrzne, czyli przez różnego rodzaju alergie pokarmowe, predyspozycje genetyczne zaburzenia gospodarki hormonalnej czy też złego działania układu immunologicznego. Sprawia to, że na egzemę może zachorować każdy, nawet małe dziecko niemające styczności z zagrażającymi jego skórze substancjami chemicznymi.

Jakie są objawy egzemy?

Objawy egzemy często nie są jednoznaczne i mogą być kojarzone z innymi problemami skórnymi. Najczęściej wyróżnia się zaczerwienienie skóry, pieczenie, uporczywy świąd, miejscowy obrzęk, wysuszenie, nadwrażliwość ciała, skłonność do podrażnień i zmiany skórne. Na zaatakowanych egzemą partiach ciała pojawią się grudki, pęcherzyki, plamy, nadżerki i strupki. Najczęściej tego typu zmiany sygnalizują problem. Pojawiają się one w różnych miejscach i są trudne do wyleczenia. Pęcherzyki i nadżerki występują np. na powiekach, rękach, policzkach, szyi i wokół ust.

Egzemę leczy się jedynie środkami przepisanymi przez dermatologa. Są to najczęściej maści o działaniu przeciwzapalnym, które mają za zadanie zlikwidować stan zapalny, nawilżyć skórę i zahamować rozwój choroby. Do stosowania wewnętrznego korzysta się z różnego rodzaju leków i witamin – głównie podaje się choremu leki przeciwhistaminowe oraz retinoidy, które mają nie tylko pomóc w leczeniu egzemy, lecz także poprawić ogólną kondycję organizmu.


Data publikacji: 2023-03-27, ostatnia zmiana: 2023-03-27

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Ostropest plamisty 250mg x 120 tabetek
36,49 zł
Opole
(woj. opolskie)
Szczoteczka rotacyjna Oral-B Family Pack Vitality 100 Black Edition + Kids 3+ Star Wars
139,00 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Apteo witamina d max 4000j x 60 kapsułek
19,75 zł
Skarżysko-Kamienna
(woj. świętokrzyskie)
Vigor multiwitamina ona 50+ x 60 tabletek
41,25 zł
Nysa
(woj. opolskie)
Natur planet witamina k2 100mcg x 60 tabletek
15,39 zł
Radomsko
(woj. łódzkie)
Witamina adek max krople 30ml
49,79 zł
Tarnów
(woj. małopolskie)
Destresan max x 30 kapsułek
21,41 zł
Biała Podlaska
(woj. lubelskie)
Apteo okrągłe plastry cieliste z opatrunkiem x 20 sztuk
4,95 zł
Pruszcz Gdański
(woj. pomorskie)
Apteo elektrolity senior x 20 tabletek musujących
8,39 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Pokrzywa sok 500ml
29,15 zł
Rogoźnik
(woj. śląskie)
Hitaxa metmin-spray x 140 dawek
35,86 zł
Zaścianki
(woj. podlaskie)
Arthrostop classic x 100 tabletek
35,69 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Orteza na stopę - wszystko, co warto wiedzieć przed jej zakupem
Orteza stopy, nazywana też stabilizatorem stopy, jest narzędziem medycznym przeznaczonym do wsparcia w leczeniu i rehabilitacji po różnego rodzaju urazach. Używa się jej nie tylko po złamaniach i oper...
Data publikacji: 2024-04-20
Co to jest traumatologia i czym się zajmuje?
W dzisiejszym świecie, pełnym różnorodnych zagrożeń i nieprzewidywalnych sytuacji, rola traumatologii staje się coraz bardziej istotna. Traumatolodzy, czyli lekarze specjalizujący się w diagnostyce, l...
Data publikacji: 2024-04-20
Jak opóźnić proces starzenia się skóry? To trzeba wiedzieć!
Czy można zachować młodość na dłużej, ale bez korzystania z chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej? Jasne, że tak. Swoistym kluczem do sukcesu jest nic innego jak właściwa pielęgnacja skóry. D...
Data publikacji: 2024-04-19
Zakrzepica nóg. Co trzeba o niej wiedzieć?
Zakrzepica żylna to problem, z którym zmaga coraz więcej pacjentów. Na szczęście flebolog, czyli lekarz zajmujący się leczeniem schorzeń żył skutecznie walczyć z zakrzepicą, nie dopuszczając do wystąp...
Data publikacji: 2024-04-05