Łuszczyca paznokci — objawy, przyczyny powstawania i sposoby leczenia schorzenia

Łuszczyca paznokci — objawy, przyczyny powstawania i sposoby leczenia schorzenia

Łuszczyca paznokci to uciążliwa choroba przewlekła, która posiada tendencje nawracania. Wiele objawów tego schorzenia wykazuje podobny charakter do tradycyjnej łuszczycy, a odpowiednio szybka diagnostyka problemu, zapobiegnie dalszemu rozwojowi zaburzenia. Jakie można wyróżnić objawy dolegliwości? Co jest przyczyną rozwoju choroby? Jak leczyć łuszczycę paznokci?

Czym jest łuszczyca paznokci — pochodzenie i przyczyny schorzenia

Łuszczyca paznokci to przewlekła choroba, której głównym umiejscowieniem jest skóra znajdująca się pod płytką zakończeń palców. Podczas rozwoju schorzenia, na paznokciu widoczne są podłużne bruzdy, brunatno żółtawe przebarwienia oraz oleiste plamy. Dolegliwość dotyczy zarówno struktur znajdujących się u dłoni, jak i u stóp.

Głównymi przyczynami rozwoju choroby są uwarunkowania genetyczne. Choć nie do końca znane jest podłoże zaburzenia, to wielu lekarzy sądzi, iż jest to choroba autoimmunologiczna. Wśród czynników wywołujących tę dolegliwość znajdują się także: przebycie chorób wirusowych — ospa, odra, różyczka, infekcje i przewlekłe zakażenia — angina, próchnicą zębów, cukrzyca, dna moczanowa, przyjmowanie niektórych leków, wiele innych.

Objawy i symptomy w przypadku łuszczycy paznokci

Choroba, jaką jest łuszczyca paznokci, charakteryzuje się wieloma widocznymi symptomami. Oznaki te mogą mieć różnorodny charakter i wpływać na wygląd paznokci oraz ich kondycję. Wielkość oraz ilość zmian uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju schorzenia, umiejscowienia i poziomu rozwoju. Łuszczycowe zmiany paznokciowe występuję u około 50% społeczeństwa, a wiele objawów jest niezauważalnych lub bagatelizowanych.

Wśród najbardziej popularnych i występujących symptomów znajdują się: zrogowacenia płytki paznokcia, powstawanie przebarwień, olejowych plam oraz podłużnych białych smug na paznokciu, oddzielanie się paznokci od łożyska, rozdwajanie się płytki, kruchość i łamliwość paznokci, zmatowienie struktury płytki, niewielkie zagłębienia w płytce — naparstkowanie, onychodystrofia, tworzenie się głębokich, poprzecznych bruzd, wiele innych.

Jak leczyć łuszczycę paznokci?

Leczenie schorzenia zapobiega dalszemu rozwojowi choroby. Postępowanie jest dość uciążliwe, jak również nie przynosi całkowitego uzdrowienia. Stosowanie wielu czynności i terapii może jedynie zahamować rozwój dolegliwości, jak również zmniejszyć skutki uboczne. Jest to proces długotrwały, na który wpływ ma wiele czynników i zachowań.

Jednym z ważnych i skutecznych sposobów na walki z łuszczycą paznokci jest zmiana diety. Dostosowanie jadłospisu zapobiegnie dalszemu tworzeniu się zmian. Dieta chorych powinna być bogata w kwasy omega-3 i omega-6, które zawarte są szczególnie w migdałach, orzechach, rybach czy oleju rzepakowym.

Kolejnym sposobem na pozbycie się stale nawracającego problemu jest używanie specjalnie stworzonych maści. Preparaty te powinny zawierać mocznik, witaminę D oraz kwas salicylowy. Miejscowo stosowane kremy i substancje poprawiają kondycję paznokcia i zatrzymują dalszy postęp choroby.

Wśród znanych sposobów walki z zaburzeniami znajdują się również zabiegi kosmetyczne — fototerapia, fotochemioterapia, stosowanie żeli z kortykosterydami, leczenie retinoidami itp.


Więcej informacji znajdziesz na centrumluszczycy.pl/

Data publikacji: 2020-11-04, ostatnia zmiana: 2020-11-04

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Perfumy 272 30ml inspirowane CASSIOPEA - TIZANA TERENZI
35,99 zł
Bytom
(woj. śląskie)
Perfumy 263 30ml inspirowane VETIVER & GOLDEN VANILLA - JO MALONE
35,99 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
Maskotka Ręcznie Robiona - Dinozaur Różowy
149,99 zł
Chorzów
(woj. śląskie)
Perfumy 283 10ml inspirowane JOY BY DIOR - CHRISTIAN DIOR
15,99 zł
Gliwice
(woj. śląskie)
Perfumy 282 33ml inspirowane BOMBSHELL - VICTORIA'S SECRET
37,99 zł
Rogoźnik
(woj. śląskie)
Perfumy 263 100ml inspirowane VETIVER & GOLDEN VANILLA - JO MALONE
84,00 zł
Chorzów
(woj. śląskie)
Perfumy 274 33ml inspirowane IRRESISTIBLE - GIVENCHY
37,99 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
Perfumy 260 30ml inspirowane MISS DIOR - CHRISTIAN DIOR
35,99 zł
Inowrocław
(woj. kujawsko-pomorskie)
Maskotka Ręcznie Robiona - Zielona Jaszczurka
69,99 zł
Chorzów
(woj. śląskie)
Perfumy 277 4ml inspirowane ANGEL NOVA - THIERY MUGLER
9,99 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Perfumy 791 250ml inspirowane 1 MILLION - PACO RABANNE
199,99 zł
Jelenia Góra
(woj. dolnośląskie)
Perfumy 253 100ml inspirowane BACK TO BLACK - BY KILIAN
84,00 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Orteza na stopę - wszystko, co warto wiedzieć przed jej zakupem
Orteza stopy, nazywana też stabilizatorem stopy, jest narzędziem medycznym przeznaczonym do wsparcia w leczeniu i rehabilitacji po różnego rodzaju urazach. Używa się jej nie tylko po złamaniach i oper...
Data publikacji: 2024-04-20
Co to jest traumatologia i czym się zajmuje?
W dzisiejszym świecie, pełnym różnorodnych zagrożeń i nieprzewidywalnych sytuacji, rola traumatologii staje się coraz bardziej istotna. Traumatolodzy, czyli lekarze specjalizujący się w diagnostyce, l...
Data publikacji: 2024-04-20
Jak opóźnić proces starzenia się skóry? To trzeba wiedzieć!
Czy można zachować młodość na dłużej, ale bez korzystania z chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej? Jasne, że tak. Swoistym kluczem do sukcesu jest nic innego jak właściwa pielęgnacja skóry. D...
Data publikacji: 2024-04-19
Zakrzepica nóg. Co trzeba o niej wiedzieć?
Zakrzepica żylna to problem, z którym zmaga coraz więcej pacjentów. Na szczęście flebolog, czyli lekarz zajmujący się leczeniem schorzeń żył skutecznie walczyć z zakrzepicą, nie dopuszczając do wystąp...
Data publikacji: 2024-04-05