Kobiece infekcje intymne – przyczyny, objawy, leczenie

Kobiece infekcje intymne – przyczyny, objawy, leczenie

Infekcje intymne mogą dotknąć każdej kobiety. Pojawiają się często w najmniej oczekiwanych momentach i powodują znaczne obniżenie komfortu życia.

Pod pojęciem infekcji intymnych u kobiet znajduje się szeroka gama różnych infekcji układu rozrodczego. Takie schorzenia pojawiają się zarówno u młodych dziewcząt, jak również u starszych kobiet. Diagnozowaniem i leczeniem infekcji tego typu zajmuje się ginekolog, dlatego wtedy, gdy pojawiają się pierwsze objawy, warto wybrać się na wizytę do tego specjalisty.

Jakie są najczęstsze przyczyny infekcji intymnych? W jaki sposób można je rozpoznać? Jak są diagnozowane? Jak można je skutecznie wyleczyć?

Przyczyny infekcji intymnych u kobiet

Kobiecy układ płciowy, a także położny blisko niego układ moczowy, są narażone na szereg różnych infekcji, które mogą dawać nieprzyjemne objawy.

W tych właśnie układach nie panuje pełna sterylność – stale znajduje się w nich nawet ponad setka różnych drobnoustrojów. Wśród nich znajdują się zarówno te o dobroczynnym działaniu, na przykład bakterie kwasu mlekowego, jak również te, które mogą wywoływać nieprzyjemne zakażenia. Gdy pojawiają się niekorzystne czynniki, wtedy może dojść do namnożenia się drobnoustrojów. Także można zakazić się nimi od partnera.

Rodzaje kobiecych infekcji intymnych:

  • infekcje bakteryjne
  • infekcje grzybicze

Infekcje bakteryjne wywoływane przez nadmierne namnażanie się niekorzystnych bakterii, wśród których znajdują się między innymi paciorkowce, bakterie E. Coli, Bacteroides, Gardnerella, Ureaplasma, Mycoplasma, Mobiluncus.

W drugim przypadku, czyli infekcji grzybiczych, dochodzi do nadmiernego namnożenia się grzybów – najczęściej drożdżaków Candidia Albicans, które wywołują drożdżycę, inaczej kandydozę.

Objawy infekcji intymnych u kobiet

Kobiece infekcje intymne dają najczęściej łatwe w rozpoznaniu objawy, dlatego też można rozpoznać je samodzielnie.

Wśród głównych objawów infekcji intymnych znajduj się:

  • pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie okolic intymnych
  • nieprzyjemny, rybi zapach
  • nietypowa wydzielina – grudkowata, zielonkawa, szarawa
  • pieczenie przy oddawaniu moczu

Warto jednak wskazać, że niektóre kobiety przechodzą takie zakażenia bezobjawowo lub też objawy są na tyle skąpe, że nie są związane z pojawieniem się schorzenia.

Diagnostyka infekcji intymnych u kobiet

Trudno jednoznacznie wskazać, co może być przyczyną infekcji układu płciowego u kobiet. Należy zatem udać się do ginekologa, aby wykonać kompleksową diagnostykę oraz dobrać właściwe leczenie.

Badania diagnostyczne wykonuje ginekolog. W tym celu pobiera się wymaz z pochwy, który następnie przekazywany jest do laboratorium, gdzie wykonuje się hodowlę drobnoustrojów. Wykonuje się także antybiogram, który ma na celu określenie podatności drobnoustrojów na określone leki.

Kobiece infekcje intymne – leczenie

Leczenie infekcji intymnych u kobiet dobiera lekarz ginekolog. Najczęściej leczenie bazuje na wykorzystaniu środków miejscowych w postaci maści, kremów, globulek umieszczanych w pochwie. Można zastosować także leczenie ogólnoustrojowe.

W przypadku łagodniejszych objawów może on zalecić na początku leki o szerokim spektrum działania. Dopiero wtedy, gdy leki te nie zadziałają, może on zlecić wykonanie wymazu. Niektórzy lekarze ginekolodzy od razu pobierają wymazy, aby dobrać precyzyjny preparat leczniczy.

Wiele kobiet rozpoczyna samodzielne leczenie infekcji intymnych z użyciem preparatów bez recepty. Często potrafią one zapewnić większy komfort i zlikwidować zakażenie. Gdy jednak nie działają, należy udać się do ginekologa.


Artykuł powstał w oparciu o materiały dostępne na stronie klinikagalena.pl

Data publikacji: 2020-04-14, ostatnia zmiana: 2020-04-10

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Kropla zdrowia mydło naturalne z nanosrebrem i białą glinką 150ml
11,15 zł
Pruszków
(woj. mazowieckie)
Tradycyjne, naturalne mydło marsylskie 3 x 100gr - box
67,95 zł
Bezrzecze
(woj. zachodniopomorskie)
Manufaktura natura - peeling do ciała mojito ocean 250 ml
59,00 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
Cashee - mydło w kostce glinkowe 90 g
19,00 zł
Nowy Dwór Mazowiecki
(woj. mazowieckie)
Olejek do kąpieli z drzewa herbacianego x 12 kapsułek
11,54 zł
Tarnów
(woj. małopolskie)
Protex herbal mydło 90g
3,99 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
Gliceo-med mydło naturalne glicerynowe 100g
11,95 zł
Orzesze
(woj. śląskie)
Sikatris silikonowy plaster na blizny 5cm x 30cm 1 sztuka
26,48 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Herbs&hydro pure botanic mydło w kostce migdał glinka rumianek 100 g
20,00 zł
Krupniki
(woj. podlaskie)
Maść propolisowa 5% 20g
6,54 zł
Szczecinek
(woj. zachodniopomorskie)
Mydłostacja - mydło nagietkowe kraina łagodności 120 g
20,00 zł
Koszalin
(woj. zachodniopomorskie)
Apteo care mydło z biosiarką 100g x 1 sztuka
9,89 zł
Sianowo
(woj. pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Plastyka górnych powiek - czy warto?
Plastyka górnych powiek to jeden z najpopularniejszych sposobów na skuteczne przywrócenie swojej twarzy zdrowego, świeżego wyglądu.
Data publikacji: 2020-10-20
Z jakimi dolegliwościami udać się do chirurga dermatologicznego?
Chirurg dermatologiczny zajmuje się dziedziną medycyny, która nazywana jest dermatochirurgią. Cieszy się ona coraz większą popularnością, ze względu na prostotę i skuteczność. Zarówno znamiona, jak i...
Data publikacji: 2020-10-16
Domowe sposoby na wywołanie okresu - sprawdzone i niezawodne
Zbliża się ważne wydarzenie, a Tobie właśnie w tym czasie wypada okres? Jeśli Twój cykl miesięczny nie jest zbyt regularny, możesz oczywiście trzymać kciuki, że jednak menstruacja rozpocznie się kilka...
Data publikacji: 2020-10-16
All-on-4 - na czym to polega?
Coraz więcej osób ma kompleksy na punkcie swojego uśmiechu. Wszystkim zależy na tym, żeby mieć przepiękne, śnieżnobiałe zęby. Medycyna umożliwia przygotowanie odpowiednich rozwiązań, które sprawiają,...
Data publikacji: 2020-10-14