Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry?

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) pozostaje nieuleczalnym schorzeniem. Znane jest równie pod takimi nazwami, jak egzema oraz wyprysk atopowy. Osobom cierpiącym na tę chorobę pozostaje jedynie łagodzenie objawów za pomocą odpowiednich kosmetyków. Atopowy charakter schorzenia oznacza, że jest ona rodzajem dziedziczonej alergii, której źródło znajdziemy w naszych genach. Układ odpornościowy osoby cierpiącej na AZS nieprawidłowo reaguje na obecność małych dawek substancji zwanych antygenami. Po ich wykryciu wytwarza ona zbyt dużą ilość przeciwciał immunoglobuliny E (IgE), które stanowią podstawowy element odpowiedzi ciała na alergeny.

Najczęstsze objawy atopowego zapalenia skóry

Najpowszechniejszym symptomem tego schorzenia jest zaczerwienienie oraz suchość skóry. Oprócz tego występuję uczucie swędzenia oraz zwiększona skłonność do powstawania zakażeń bakteryjnych. Zmiany mogą pojawić się na całej skórze, lecz najczęściej znajdziemy je w takich miejscach jak zgięcia kolanowe i łokciowe oraz w na obszarze twarzy i szyi.

Atopowe zapalenia skóry często występuje w towarzystwie innych chorób atopowych. Chodzi między innymi o astmę oskrzelową, alergiczne zapalenie spojówek lub katar sienny o charakterze przewlekłym, lub sezonowym. W trakcie trwania AZS może dojść do powstawania rumieńców wyraźnie odgraniczonych od otaczającej skóry. Dochodzi do tego w ostrej fazie schorzenia i zazwyczaj towarzyszą im różne grudki oraz pęcherzyki.

Nadmierne łuszczenie się naskórka staje się szczególnie zauważalne podczas stanu zapalnego. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku dzieci do 2 roku życia. W ich przypadku nie będą widoczne zbyt wielkie zmiany skórne. Niewielkie plamy można dojrzeć na ich czołach, policzkach lub skórze głowy.

Skuteczne metody leczenia egzemy

Z uwagi na jej przewlekły charakter, proces leczenia wymaga odpowiedniego podejścia. Możemy wyróżnić okresy zaostrzeń i remisji, więc nie obejdziemy się bez konsultacji z profesjonalistą. Choroba to najczęściej objawia się w wieku dziecięcym, a przypadki zachorowania osób dorosłych zdarzają się o wiele rzadziej. Niezbędnym elementem leczenia jest dokładna obserwacja stanu skóry, aby jak najwcześniej wykryć pojawianie się zaczerwienień.

Dzieci nie są w stanie określić, dlaczego doszło do wystąpienia reakcji alergicznej i poprawnego zidentyfikowania winnej substancji. Dlatego właśnie rodzice muszą podjąć starania, aby rozpoznać jaki alergen wywołał taką reakcję u ich dziecka. Następnym krokiem jest zminimalizowanie kontaktów z tym czynnikiem. Objawy AZS mogą nasilić się w reakcji na stres. Z tego powodu wskazane jest unikanie takich sytuacji.

Jeżeli jednak dojdzie do zaostrzenia się objawów, zalecana jest wizyta u alergologa. Przepisze on właściwe leki antyhistaminowe, które również pomogą poradzić nam sobie ze swędzącą skórą. Oprócz tego mogą okazać się niezbędne inne leki, które powstrzymają dalszy rozwój alergii. Różne leki immunosupresyjne często okazują się wysoce skuteczne w leczeniu objawów AZS.

Ważne jest również zadbanie o odpowiednią dietę i zrezygnowania z pokarmów, po których pacjenci dostają wysypki. Ubrania oraz pościel, które nas nie drażnią, pozwalają znacznie złagodzić negatywne skutki tego schorzenia. Równie istotne jest dbanie o stan naszej skóry podczas trwania tej choroby. Istnieją różne zabiegi pielęgnacyjne oraz higieniczne, które pomogą nawilżyć skórę. W ten sposób atopowe zapalenia skóry staje się bardziej znośne.


Artykuł powstał przy współpracy z Febumed

Data publikacji: 2019-09-14, ostatnia zmiana: 2019-09-13

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Zioła do kąpieli
45,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Dax sun balsam po opalaniu rodzinny 250ml
15,41 zł
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)
Biały jeleń hipoalergiczne mydło w płynie z ekstraktem z owsa 300ml
6,84 zł
Kętrzyn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Soraya sun olejek do opalania spf6 150 ml
15,23 zł
Szczecinek
(woj. zachodniopomorskie)
Lavyl body - Balsam do ciała detoksykujący 200ml
93,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Dermedic sunbrella krem skóra tłusta i mieszana spf50+ 50g
36,03 zł
Gołków
(woj. mazowieckie)
Migdałowe masło do ciała 200 ml Farmona
19,00 zł
Wolica
(woj. świętokrzyskie)
Ziaja sopot sun emulsja do opalania spf 50+ 125ml
25,01 zł
Biała Podlaska
(woj. lubelskie)
Yves Rocher Bain Douche Cremeux au lait de Coco
25,00 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Płynne mydło potasowe
25,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Mydło w płynie werbena cytryna 500ml
23,90 zł
Puławy
(woj. lubelskie)
Zestaw męskich kosmetyków Ziaja
za darmo
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Google (w końcu) otworzyło swoją stronę o koronawirusie
W zeszłym tygodniu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Donald Trump twierdził, że Google będzie pracowało nad stroną z badaniami na obecność koronawirusa, i na której będą mogli z...
Data publikacji: 2020-04-01
Kinesiotaping krok po kroku - przyklej i pozbądź się bólu!
Kinesiotaping zwany metodą dynamicznego plastrowania, zyskał na całym świecie rzeszę zwolenników. Więksi entuzjaści tej terapii kojącej ból, nazywani są nawet wyznawcami tejpu. Przyjrzyjmy się więc bl...
Data publikacji: 2020-03-27
Ból kości i stawów
W niniejszym artykule omówimy niektóre z najczęstszych przyczyn bólu w tej okolicy kolana. Co znajduje się za kolanem? Krótka lekcja anatomii.
Data publikacji: 2020-03-25
Jak wybielić zęby by efekt był długotrwały?
Wybielanie zębów staje się coraz popularniejszą praktyką wśród ludzi. Kiedy oglądamy reklamy, w których występujący aktorzy mają śnieżno białe zęby, my również pragniemy móc cieszyć się tak olśniewają...
Data publikacji: 2020-03-23