Szukaj

Kategorie

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry?

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) pozostaje nieuleczalnym schorzeniem. Znane jest równie pod takimi nazwami, jak egzema oraz wyprysk atopowy. Osobom cierpiącym na tę chorobę pozostaje jedynie łagodzenie objawów za pomocą odpowiednich kosmetyków. Atopowy charakter schorzenia oznacza, że jest ona rodzajem dziedziczonej alergii, której źródło znajdziemy w naszych genach. Układ odpornościowy osoby cierpiącej na AZS nieprawidłowo reaguje na obecność małych dawek substancji zwanych antygenami. Po ich wykryciu wytwarza ona zbyt dużą ilość przeciwciał immunoglobuliny E (IgE), które stanowią podstawowy element odpowiedzi ciała na alergeny.

Najczęstsze objawy atopowego zapalenia skóry

Najpowszechniejszym symptomem tego schorzenia jest zaczerwienienie oraz suchość skóry. Oprócz tego występuję uczucie swędzenia oraz zwiększona skłonność do powstawania zakażeń bakteryjnych. Zmiany mogą pojawić się na całej skórze, lecz najczęściej znajdziemy je w takich miejscach jak zgięcia kolanowe i łokciowe oraz w na obszarze twarzy i szyi.

Atopowe zapalenia skóry często występuje w towarzystwie innych chorób atopowych. Chodzi między innymi o astmę oskrzelową, alergiczne zapalenie spojówek lub katar sienny o charakterze przewlekłym, lub sezonowym. W trakcie trwania AZS może dojść do powstawania rumieńców wyraźnie odgraniczonych od otaczającej skóry. Dochodzi do tego w ostrej fazie schorzenia i zazwyczaj towarzyszą im różne grudki oraz pęcherzyki.

Nadmierne łuszczenie się naskórka staje się szczególnie zauważalne podczas stanu zapalnego. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku dzieci do 2 roku życia. W ich przypadku nie będą widoczne zbyt wielkie zmiany skórne. Niewielkie plamy można dojrzeć na ich czołach, policzkach lub skórze głowy.

Skuteczne metody leczenia egzemy

Z uwagi na jej przewlekły charakter, proces leczenia wymaga odpowiedniego podejścia. Możemy wyróżnić okresy zaostrzeń i remisji, więc nie obejdziemy się bez konsultacji z profesjonalistą. Choroba to najczęściej objawia się w wieku dziecięcym, a przypadki zachorowania osób dorosłych zdarzają się o wiele rzadziej. Niezbędnym elementem leczenia jest dokładna obserwacja stanu skóry, aby jak najwcześniej wykryć pojawianie się zaczerwienień.

Dzieci nie są w stanie określić, dlaczego doszło do wystąpienia reakcji alergicznej i poprawnego zidentyfikowania winnej substancji. Dlatego właśnie rodzice muszą podjąć starania, aby rozpoznać jaki alergen wywołał taką reakcję u ich dziecka. Następnym krokiem jest zminimalizowanie kontaktów z tym czynnikiem. Objawy AZS mogą nasilić się w reakcji na stres. Z tego powodu wskazane jest unikanie takich sytuacji.

Jeżeli jednak dojdzie do zaostrzenia się objawów, zalecana jest wizyta u alergologa. Przepisze on właściwe leki antyhistaminowe, które również pomogą poradzić nam sobie ze swędzącą skórą. Oprócz tego mogą okazać się niezbędne inne leki, które powstrzymają dalszy rozwój alergii. Różne leki immunosupresyjne często okazują się wysoce skuteczne w leczeniu objawów AZS.

Ważne jest również zadbanie o odpowiednią dietę i zrezygnowania z pokarmów, po których pacjenci dostają wysypki. Ubrania oraz pościel, które nas nie drażnią, pozwalają znacznie złagodzić negatywne skutki tego schorzenia. Równie istotne jest dbanie o stan naszej skóry podczas trwania tej choroby. Istnieją różne zabiegi pielęgnacyjne oraz higieniczne, które pomogą nawilżyć skórę. W ten sposób atopowe zapalenia skóry staje się bardziej znośne.


Artykuł powstał przy współpracy z Febumed

Data publikacji: 2019-09-14, ostatnia zmiana: 2019-09-13


Spodobało Ci się?


Zobacz ogłoszenia

 Dezodorant w kulce Fa Floral Protect Orchid & Viola 50 ml
7,00 zł
Opole
(woj. opolskie)
 Mydełko stalowe amanda czerwone - koziol
67,15 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
 Migdałowe masło do ciała 200 ml Farmona
19,00 zł
Wolica
(woj. świętokrzyskie)
 Equilibra szampon oczyszczający z węglem aktywnym 250ml
20,12 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
 Sól algowo-termalna 400g - zabłocka
21,50 zł
Sieradz
(woj. łódzkie)
 Yves Rocher Bain Douche Cremeux au lait de Coco
25,00 zł
Katowice
(woj. śląskie)
 Neutrogena fn visibly renew emulsja do ciała skóra sucha 400ml
30,52 zł
Biała Podlaska
(woj. lubelskie)
 olejek bio-oil na rozstępy i blizny
40,00 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)
 Bella herbs tilia podpaski x 20 sztuk
6,56 zł
Nowy Dwór Mazowiecki
(woj. mazowieckie)
 Avon Care Shimmering Body lotion - balsam do ciała 400 ml
14,99 zł
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
 Płyny do kąpieli Orange & Chocolate oraz Cookies, z witaminą A, E i F
7,50 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
 Revlon paleta 12 cieni Brązy beże
25,00 zł
Radomsko
(woj. łódzkie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Czy kosmetyki naturalne sa skuteczne?
Każdego dnia wiele kobiet na całym świecie zastanawia się, jakie kosmetyki do makijażu wybrać, aby były one skuteczne i pozwalały podkreślić naszą urodę. Niektóre z nich są prawdziwymi hitami, z którymi niechętnie się rozstajemy, a używanie ich stanowi prawdziwą przyjemność. Coraz częściej sięgamy po to, co zdrowe i naturalne.

Data publikacji: 2019-09-28

Kremy antytrądzikowe - czy pomagają?
Myliłby się ten, kto sądzi, że trądzik to zmora jedynie nastolatków. Także osoby dorosłe cierpią z powodu zmian na skórze, tym bardziej że w ich przypadku nie ma już mowy o wymówce wieku dojrzewania.

Data publikacji: 2019-09-24

Powiększanie ust? Wybierz zabieg z kwasem hialuronowym!
Chcesz, aby Twoje usta były większe i pełniejsze? Skorzystaj ze specjalnego zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego w gabinecie medycyny estetycznej!

Data publikacji: 2019-09-18

Chcesz wybielić zęby? Zrób to w gabinecie stomatologicznym!
Marzysz o białych zębach? W takim przypadku warto skorzystać z profesjonalnych usług w gabinetach stomatologicznych!

Data publikacji: 2019-09-17