Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry?

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) pozostaje nieuleczalnym schorzeniem. Znane jest równie pod takimi nazwami, jak egzema oraz wyprysk atopowy. Osobom cierpiącym na tę chorobę pozostaje jedynie łagodzenie objawów za pomocą odpowiednich kosmetyków. Atopowy charakter schorzenia oznacza, że jest ona rodzajem dziedziczonej alergii, której źródło znajdziemy w naszych genach. Układ odpornościowy osoby cierpiącej na AZS nieprawidłowo reaguje na obecność małych dawek substancji zwanych antygenami. Po ich wykryciu wytwarza ona zbyt dużą ilość przeciwciał immunoglobuliny E (IgE), które stanowią podstawowy element odpowiedzi ciała na alergeny.

Najczęstsze objawy atopowego zapalenia skóry

Najpowszechniejszym symptomem tego schorzenia jest zaczerwienienie oraz suchość skóry. Oprócz tego występuję uczucie swędzenia oraz zwiększona skłonność do powstawania zakażeń bakteryjnych. Zmiany mogą pojawić się na całej skórze, lecz najczęściej znajdziemy je w takich miejscach jak zgięcia kolanowe i łokciowe oraz w na obszarze twarzy i szyi.

Atopowe zapalenia skóry często występuje w towarzystwie innych chorób atopowych. Chodzi między innymi o astmę oskrzelową, alergiczne zapalenie spojówek lub katar sienny o charakterze przewlekłym, lub sezonowym. W trakcie trwania AZS może dojść do powstawania rumieńców wyraźnie odgraniczonych od otaczającej skóry. Dochodzi do tego w ostrej fazie schorzenia i zazwyczaj towarzyszą im różne grudki oraz pęcherzyki.

Nadmierne łuszczenie się naskórka staje się szczególnie zauważalne podczas stanu zapalnego. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku dzieci do 2 roku życia. W ich przypadku nie będą widoczne zbyt wielkie zmiany skórne. Niewielkie plamy można dojrzeć na ich czołach, policzkach lub skórze głowy.

Skuteczne metody leczenia egzemy

Z uwagi na jej przewlekły charakter, proces leczenia wymaga odpowiedniego podejścia. Możemy wyróżnić okresy zaostrzeń i remisji, więc nie obejdziemy się bez konsultacji z profesjonalistą. Choroba to najczęściej objawia się w wieku dziecięcym, a przypadki zachorowania osób dorosłych zdarzają się o wiele rzadziej. Niezbędnym elementem leczenia jest dokładna obserwacja stanu skóry, aby jak najwcześniej wykryć pojawianie się zaczerwienień.

Dzieci nie są w stanie określić, dlaczego doszło do wystąpienia reakcji alergicznej i poprawnego zidentyfikowania winnej substancji. Dlatego właśnie rodzice muszą podjąć starania, aby rozpoznać jaki alergen wywołał taką reakcję u ich dziecka. Następnym krokiem jest zminimalizowanie kontaktów z tym czynnikiem. Objawy AZS mogą nasilić się w reakcji na stres. Z tego powodu wskazane jest unikanie takich sytuacji.

Jeżeli jednak dojdzie do zaostrzenia się objawów, zalecana jest wizyta u alergologa. Przepisze on właściwe leki antyhistaminowe, które również pomogą poradzić nam sobie ze swędzącą skórą. Oprócz tego mogą okazać się niezbędne inne leki, które powstrzymają dalszy rozwój alergii. Różne leki immunosupresyjne często okazują się wysoce skuteczne w leczeniu objawów AZS.

Ważne jest również zadbanie o odpowiednią dietę i zrezygnowania z pokarmów, po których pacjenci dostają wysypki. Ubrania oraz pościel, które nas nie drażnią, pozwalają znacznie złagodzić negatywne skutki tego schorzenia. Równie istotne jest dbanie o stan naszej skóry podczas trwania tej choroby. Istnieją różne zabiegi pielęgnacyjne oraz higieniczne, które pomogą nawilżyć skórę. W ten sposób atopowe zapalenia skóry staje się bardziej znośne.


Artykuł powstał przy współpracy z Febumed

Data publikacji: 2019-09-14, ostatnia zmiana: 2019-09-13

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Amorolak 50mg/ml leczniczy lakier do paznokci 3ml
72,15 zł
Lębork
(woj. pomorskie)
Maść ochronna z witaminą a 25g
3,35 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
Tradycyjne, naturalne mydło marsylskie 3 x 100gr - box
67,95 zł
Bezrzecze
(woj. zachodniopomorskie)
Diprobase krem 50g
32,66 zł
Myślachowice
(woj. małopolskie)
Organic series żel enzymatyczny z kwasami aha enzimatic aha gel - 50 ml dostawa gratis!
104,25 zł
Zarzeczewo
(woj. kujawsko-pomorskie)
Sylveco miętowa pomadka z peelingiem 4,6g
13,67 zł
Krupniki
(woj. podlaskie)
Canespor 10mg/g krem 15g
49,78 zł
Wołomin
(woj. mazowieckie)
Cerkoderm krem 15% mocznik 75ml
18,29 zł
Chełm
(woj. lubelskie)
Ziaja oliwkowy krem lekka formuła 200ml
11,02 zł
Białystok
(woj. podlaskie)
Bandi lotion złuszczający pha pha exfoliating lotion - 230 ml
35,09 zł
Ełk
(woj. warmińsko-mazurskie)
Vianek enzymatyczny żel myjący do twarzy 150ml
26,65 zł
Pabianice
(woj. łódzkie)
Nuxe creme fraiche de beaute krem nawilżający o bogatej konsystencji 50ml
101,82 zł
Płock
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Gdzie w Polsce znajdują się komory normobaryczne i jak wpływają na nasze zdrowie?
Choć oddychanie to czynność, którą wykonujemy automatycznie, stres, przebywanie w zamkniętych, źle wentylowanych pomieszczeniach oraz nieprawidłowa postawa ciała mogą przyczyniać się do tego, że do na...
Data publikacji: 2021-03-02
Kolka nerkowa. Przyczyny, objawy, pierwsza pomoc
Kolka nerkowa to bolesne schorzenie, które zazwyczaj wskazuje na kamicę moczową. Jakie są przyczyny jej powstawania, czym się objawia i jak się zachować w przypadku ataku kolki? Podpowiadamy.
Data publikacji: 2021-02-24
Gdzie mogę przeprowadzić test na koronawirusa?
Koronawirus totalnie przeorganizował nasze życie. Od momentu pojawienia się tego patogenu na świecie minął już ponad rok. Niedługo minie rok jak pojawił się w Polsce. Co się zmieniło od tego czasu? Ws...
Data publikacji: 2021-02-16
Oparzenia termiczne u dzieci - jak udzielić pomocy?
Ciekawość najmłodszych nie zna granic – niestety, w niektórych przypadkach może ona prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Wśród najpopularniejszych są oparzenia – gdy już do nich dojdzie, konieczna j...
Data publikacji: 2020-12-03

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij