Szukaj

Kategorie

Rozstępy – czym są i jak można je zredukować?

Rozstępy – czym są i jak można je zredukować?


Rozstępy mogą się pojawić w różnym wieku – zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Powstanie tego defektu jest często powiązane z okresem dojrzewania, nagłymi wahaniami wagi czy czasem ciąży. Przyjmuje się również, że rozstępy są wywoływane przez kortyzol, czyli hormon stresu. Jego nadprodukcja i nadmierne nagromadzenie we krwi prowadzi do uszkodzenia fibroblastów, a w rezultacie – do zmniejszenia elastyczności skóry. Co więcej, rozstępy mogą się pojawić w różnych partiach ciała, m.in. w okolicach ud, pośladków, brzucha czy klatki piersiowej.

Jak ocenić stopień zaawansowania rozstępów?

Rozstępy nie są trudne do rozpoznania i zdiagnozowania. Początkowo taka niedoskonałość objawia się różowymi lub fioletowymi prążkami na skórze. I w takich okolicznościach możemy jeszcze mówić o wczesnym stadium rozwoju problemu. Niemniej, jeżeli taką zmianę skórną pozostawimy bez żadnej interwencji, z czasem nie tylko zacznie się ona rozjaśniać, ale też stanie się coraz bardziej wyczuwalna w dotyku. I wtedy będziemy już mieli do czynienia z rozstępami w zaawansowanym stadium rozwoju.Nietrudno zgadnąć, że im później zaczniemy walkę z tym problemem, tym trudniejszy okaże się on do zniwelowania. Rozstępy różowe i fioletowe, praktycznie niewyczuwalne w dotyku, można często z powodzeniem usunąć. Natomiast w przypadku zmian o białym kolorze, które uległy już bliznowaceniu, trudno liczyć na całkowite zlikwidowanie defektu. W takich okolicznościach można postarać się o spłycenie rozstępów oraz ujednolicenie ich kolorytu z resztą skóry w danej partii ciała.

Która metoda gabinetowa okaże się skuteczna?

Rozstępy można uznać za jeden z najpowszechniejszych problemów, z którym klienci zgłaszają się do salonów urody bądź klinik medycyny estetycznej. Nic więc dziwnego, że profesjonalna kosmetyka wypracowała wiele metod redukowania takich niedoskonałości skóry. Do dyspozycji są m.in. endermologia LPG (masaż podciśnieniowy), zabiegi z falami radiowymi (RF) czy różnego rodzaju peelingi (chemiczne i mechaniczne). Wybór konkretnej terapii będzie zaś zależał od kilku czynników. Kluczowa okaże się z pewnością ocena stopnia zaawansowania rozstępów. Bez tego trudno o wdrożenie jakiejkolwiek metody gabinetowej. Oprócz tego, przy rozpoczynaniu profesjonalnej kuracji istotne mogą być przeciwwskazania do wykonywania części zabiegów – wynikające np. ze stanu zdrowia osoby, która chce skorzystać z danej terapii.

Metody gabinetowe usuwania rozstępów.

Na szczęście do wyboru jest tak wiele metod, że praktycznie w każdym przypadku da się znaleźć skuteczne i bezpieczne rozwiązanie. Trzeba jednak liczyć się z tym, iż nie zawsze terapia przyniesie zadowalające rezultaty po 2 czy 3 zabiegach. Rozstępy są zazwyczaj trudne do zniwelowania, więc pełna kuracja może wymagać większej liczby wizyt w gabinecie.

Pielęgnacja domowa też ma znaczenie!

Kuracja gabinetowa to jedno, ale warto też podkreślić, że w spotęgowaniu efektów profesjonalnej terapii z pewnością pomoże odpowiednia pielęgnacja domowa. W związku z tym, co ma znaczenie przy niwelowaniu nieestetycznych rozstępów? W takich okolicznościach kluczowe będzie korzystanie z produktów kosmetycznych, które mają działanie ujędrniające oraz nawilżające skórę. Mogą to być preparaty zawierające m.in. wyciąg ze skrzypu czy liści miłorzębu japońskiego, witaminy (A, C), kwas mlekowy lub hialuronowy. Ponadto, istotny jest sposób aplikowania takich kosmetyków. W celu lepszego ich wprowadzenia w skórę, preparaty ujędrniające i nawilżające powinny być dobrze wmasowywane, a nie np. tylko wklepywane bądź wcierane.


Artykuł powstał we współpracy z kosmetologami gabinetu Qclinique.

Data publikacji: 2019-02-14, ostatnia zmiana: 2019-02-14


Spodobało Ci się?


ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Manicure biologiczny - naturalny sposób na piękne paznokcie
Piękne dłonie to też piękne paznokcie. Aby nadać im piękny wygląd, nie trzeba stosować niszczących płytkę lakierów – wystarczy manicure biologiczny!

Data publikacji: 2019-02-26

Co dają zabiegi medycyny estetycznej?
Medycyna estetyczna od kilku lat jest przywilejem nie tylko osób z pierwszych stron gazet. Dzięki rozpowszechnieniu stosowanych metod, stała się ona dostępna niemal dla każdego. Nie wszyscy jednak wiedzą co dają zabiegi medycyny estetycznej...

Data publikacji: 2018-11-29

5 Świetnych sposobów na powstrzymanie stresu oksydacyjnego i rozpoczęcie życia o dobrej jakości
Każdego dnia czytamy blogi i obserwujemy reklamy, które mówią o tym, że zdrowe odżywianie się jest kluczem do szczęśliwego życia. Ale tak naprawdę nie wiadomo, czy rzeczywiście tak jest...

Data publikacji: 2018-10-14

Jaki ciśnieniomierz warto wybrać?
Podpowiadamy jaki ciśnieniomierz warto kupić. Porównujemy najpopularniejsze modele.

Data publikacji: 2018-10-11