Szukaj

Kategorie

Jak samodzielnie wykonać mydło?


Jak samodzielnie wykonać mydło?


Szukasz ciekawego zajęcia dla siebie lub dla swoich dzieci? Idealnym pomysłem może być samodzielne zrobienie pachnących mydeł. To nie takie trudne jak może się wydawać. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek.

Naturalne mydła idealnie nadają się do każdego rodzaju skóry - wygładzają ją oraz nie powodują podrażnień. W sklepach znajdziemy ich ogromny wybór. Jednak wiele osób decyduje się na wykonanie takich mydeł samodzielnie w domu. To świetny sposób, aby w tani i prosty sposób zadbać o swoją skórę. Poza tym może to być świetna, kreatywna zabawa dla dzieci. Ważna jest przy tym również kwestia ekologii czy również ekonomii, ponieważ naturalne mydła w sklepach zazwyczaj posiadają dosyć wysokie ceny.

Decydując się na samodzielne wykonanie mydła należy zadbać o odpowiednie proporcje wszystkich składników. Warto również zadbać o właściwe dodatki, które będą stanowiły dopełnienie naszego mydła. Liczy się również kwestia pielęgnacyjna, dlatego bardzo istotne, by składniki, które będziemy dodawać były dostosowane do naszych potrzeb, do naszego rodzaju skóry. Lepiej nie stosujmy żadnych substancji utwardzających, spieniających czy barwników - nie są one potrzebne i mogę negatywnie wpływać na jakość wykonanego mydła.

Co będzie niezbędne?

Do samodzielnego wykonania mydła potrzebujemy odpowiednich narzędzi oraz składników. Przede wszystkim potrzebna będzie woda destylowana, wodorotlenek sodu (konieczne jest przy tym odpowiednie zabezpieczenie), waga kuchenna, garnki o różnej średnicy, łyżka, gumowe rękawice oraz składniki potrzebne do wykonania mydła. Na początek najłatwiej zrobić mydło oliwkowe. Potrzebna będzie oliwa z wytłoczonych oliwek lub olej kokosowy - zależy jaki efekt chcemy uzyskać. Jeśli zależy nam na zapachu możemy dodać olejki eteryczne. Dodatkami mogą być również różnego rodzaju przyprawy, zioła czy kwiaty, które będą zatopione w konsystencji.Krok po kroku

Na początku należy dokładnie odmierzyć wszystkie składniki, które będą niezbędne do wykonania mydła. Garnki o różnych średnicach należy umieścić jeden w drugim. Do większego wlewamy wodę. Kolejnym etapem jest wykonanie roztworu wodorotlenku sodu. Musimy zadbać przy tym o odpowiednie zabezpieczenie - niezbędne będą gumowe rękawice oraz ochronne okulary. Należy również pamiętać o właściwej wentylacji pomieszczenia, w którym pracujemy. Roztwór może osiągać bardzo wysoką temperaturę.

Roztwór wodorotlenku odstawiamy do wystudzenia. W tym czasie tłuszcze oraz oleje należy rozpuścić w garnku o mniejszej średnicy. Pamiętajmy, by wykonać to w możliwie niskiej temperaturze, by tłuszcze nie straciły swoich właściwości. Kiedy roztwór wodorotlenku wystygnie należy dodać do niego rozpuszczone tłuszcze. Bardzo ważne jest przy tym odpowiednie mieszanie wszystkich składników. Należy wykonywać energiczne ruchy, do czasu aż masa zacznie gęstnieć. To również moment, kiedy możemy dodać do mydła ewentualne dodatki - olejki eteryczne czy przyprawy. Kiedy masa będzie gotowa przelewamy ją do foremek - kształt, wielkość czy rodzaj zależy od naszych indywidualnych upodobań. Następnie formy przykrywamy folią i zostawiamy na 24 godziny. Po tym czasie możemy wyjąc mydło z foremek. Jednak, aby było idealne do użycia powinniśmy pozostawić je na kilka tygodni do całkowitego wyschnięcia.

Data publikacji: 2018-05-29, ostatnia zmiana: 2018-05-28Hurtownia i importer artykułów dekoracyjnych Więcej informacji
Artykuł został przygotowany we współpracy z firmą http://czakos.pl/ - hurtownią i importerem artykułów dekoracyjnych.


Spodobało Ci się?


ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Manicure biologiczny - naturalny sposób na piękne paznokcie
Piękne dłonie to też piękne paznokcie. Aby nadać im piękny wygląd, nie trzeba stosować niszczących płytkę lakierów – wystarczy manicure biologiczny!

Data publikacji: 2019-02-26

Rozstępy - czym są i jak można je zredukować?
Nie bez powodu w przypadku rozstępów częściej mówi się o „redukowaniu” defektu skórnego, niż o jego usuwaniu. Taka niedoskonałość ma niestety to do siebie, że im później postanowimy się z nią uporać, tym mniejsza będzie szansa na pozbycie się nieestetycznych zmian. Jeżeli jednak zareagujemy odpowiednio wcześnie, czyli w początkowym stadium rozwoju rozstępów, istnieje większe prawdopodobieństwo zmniejszenia ich widoczności lub nawet całkowitego usunięcia problemu.

Data publikacji: 2019-02-14

Co dają zabiegi medycyny estetycznej?
Medycyna estetyczna od kilku lat jest przywilejem nie tylko osób z pierwszych stron gazet. Dzięki rozpowszechnieniu stosowanych metod, stała się ona dostępna niemal dla każdego. Nie wszyscy jednak wiedzą co dają zabiegi medycyny estetycznej...

Data publikacji: 2018-11-29

5 Świetnych sposobów na powstrzymanie stresu oksydacyjnego i rozpoczęcie życia o dobrej jakości
Każdego dnia czytamy blogi i obserwujemy reklamy, które mówią o tym, że zdrowe odżywianie się jest kluczem do szczęśliwego życia. Ale tak naprawdę nie wiadomo, czy rzeczywiście tak jest...

Data publikacji: 2018-10-14