Stres, zmęczenie, bolące mięśnie, ale też nadmiar tkanki tłuszczowej i cellulit – sauna sucha posiada wiele wskazań. Co warto o niej wiedzieć?
Sauna może być doskonałym wyborem dla osób poszukujących relaksu. Również wygrzewanie się w ciepłej saunie posiada działanie terapeutyczne. Sauna może być nie tylko wilgotna. Do dyspozycji jest także sauna sucha, która nazywana jest także sauną szwedzką.
Czym dokładnie jest sauna sucha? Jakie ma ona zalety? Jakie są główne wskazania do jej stosowania? Czy ma ona jakieś przeciwwskazania? Gdzie można z niej skorzystać?
Sucha sauna, inaczej sauna szwedzka, jest najgorętszą formą sauny. Wewnątrz pomieszczenia znajduje się wtedy temperatura na poziomie nawet 90-110 stopni Celsjusza przy bardzo niskim poziomie wilgotności około10 procent.
Takie warunki uzyskuje się przez stosowanie odpowiednich pieców, które wypełnione są rozgrzanymi kamieniami. Najczęściej stosuje się piece elektryczne, które są łatwe w obsłudze. Niekiedy spotyka się także piece na drewno.
Odpowiednie warunki panujące w suchej saunie powodują, że posiada ona tak wiele zalet. Dlaczego warto z niej korzystać?
Zalety sauny suchej:
W związku z tym sauna sucha posiada liczne korzyści, co powoduje, że może być ona stosowana również jako wsparcie w leczeniu różnych dolegliwości.
Sauna sucha rekomendowana jest niemalże dla każdego, kto nie ma przeciwwskazań do korzystania z takiej formy relaksu.
Przede wszystkim rekomendowana jest ona jako wypoczynek. Doskonale sprawdza się u osób, które chcą się zrelaksować, wyciszyć, poprawić swoje samopoczucie
Także sauna sucha polecana jest dla tych osób, które posiadają określone dolegliwości. Można korzystać z niej zarówno profilaktycznie, jak również przy wystąpieniu określonych objawów. Jest ona polecana między innymi przy pojawieniu się dolegliwości ze strony mięśni i stawów, pomaga w poprawie pracy serca oraz krążenia, a także rekomendowana jest na schorzenia układu oddechowego, w tym astmę oskrzelową.
Chętnie wybierają ją również sportowcy. Sauna stanowi doskonałe zakończenie intensywnego dnia spędzonego na treningach lub też zawodach. Ciepłe powietrze rozluźnia wtedy mięsnie i powoduje, że organizm regeneruje się szybciej.
Do sauny suchej powinno się wchodzić ręczniku oraz klapkach. W środku powinno się przebywać najlepiej nago albo w stroju kąpielowym.
Całkowity czas pobytu w saunie suchej wynosi od około 8 do 15 minut. Następnie, po wyjściu z sauny, zaleca się wziąć zimny prysznic, osuszyć ciało, a potem ponownie wejść do sauny. Proces ten należy powtórzyć jeszcze raz. Należy zatem odbyć trzy sesje w saunie.
Do sauny nie należy wchodzić po posiłku oraz po wypiciu alkoholu.
Sauna sucha – przeciwwskazania:
Aktualnie sauna sucha jest dostępna w wielu różnych punktach, w tym między innymi można skorzystać z niej na basenach oraz w aquaparkach, w salonach Spa oraz odnowy biologicznej. Także sauna jest dostępna w wybranych obiektach noclegowych, na przykład w hotelach Spa.
Artykuł powstał we współpracy z Bunkier SPA Medical z Ostrowca Świętokrzyskiego.
Data publikacji: 2020-04-21, ostatnia zmiana: 2020-04-16