Jak pomóc osobie z depresją?

Jak pomóc osobie z depresją?

Depresja jest poważną chorobą, która nieleczona może doprowadzić do myśli o odebraniu sobie życia lub próby samobójczej. Nie należy jej bagatelizować ani umniejszać, ponieważ jest rzeczywistym schorzeniem, z którym boryka się coraz więcej osób. Jak pomóc bliskiej osobie, jeżeli zachoruje na depresję?

Depresja to nie gorszy dzień

Depresja to choroba, która objawia się znacznym pogorszeniem nastroju, niechęcią do podejmowania jakichkolwiek aktywności, pesymistycznym myśleniem oraz problemami z koncentracją. Nie należy utożsamiać depresji z “gorszym dniem”, ponieważ to znacznie poważniejszy stan, w którym pogorszenie samopoczucia trwa dłuższy czas i nie ulega poprawie. Ciężkim odmianom depresji towarzyszą myśli samobójcze, które mogą zostać przekształcone w realne działania zmierzające do odebrania sobie życia. Z tego powodu depresja jest bardzo niebezpieczną chorobą. Przede wszystkim jest jednak dolegliwością, która odbiera radość życia i wyniszcza od środka. Pogorszenie kondycji psychicznej i emocjonalnej uniemożliwia normalne funkcjonowanie, a codzienne życie zamienia się w wegetację. W przypadku zaobserwowania pierwszych objawów u kogoś bliskiego, warto zasięgnąć porady u specjalisty. Charakterystyczne objawy depresji to m.in:

 • Utrata zainteresowań 
 • Brak chęci do wstawania z łóżka
 • Zwiększona ilość snu
 • Poczucie bezsensu oraz obwinianie się za swój stan
 • Obniżona samoocena 
 • Odczuwanie niepokoju i braku siły do działania


Czego nie mówić osobie z depresją? 

Osoba z depresją przede wszystkim potrzebuje wsparcia, a nie oceniania, dlatego nie próbuj zmotywować jej słowami, które mogą ją zranić lub wpędzić w poczucie winy. Lekceważący stosunek do problemów osoby zmagającej się z depresją może pogorszyć jej stan. Słowa, których nie powinna usłyszeć osoba z depresją to np.:

 • “Inni mają gorzej, a sobie radzą”
 • “Zrób coś, to poczujesz się lepiej”
 • “Nie użalaj się nad sobą”
 • “Myślę, że przesadzasz”
 • “Znajdź sobie zajęcie”
 • “Nikt nie mówił, że będzie łatwo”
 • “Daj spokój, nie mogę na to patrzeć”

Chcąc pomóc osobie z depresją nie umniejszaj jej choroby i bólu psychicznego, którego doświadcza. Wsparcie ukryte pod krytyką i pseudo doradztwem nikomu nie pomoże!


Najlepsza pomoc - wsparcie i zrozumienie

Osoba z depresją nie widzi świata w taki sposób jak osoba zdrowa. Próby aktywizacji często kończą się niepowodzeniem. Nie należy usilnie namawiać na wyjście z domu, podjęcie pracy lub uprawianie sportu. W depresji aktywność fizyczna może pomóc, ale nie jest lekarstwem. Nie wystarczy “wyjść z domu”, ponieważ to choroba, która wprowadza chorego w stan absolutnej pustki i rozpaczy. Jak najlepiej wesprzeć osobę z depresją?

 • Namówić ją na wizytę u psychologa lub psychiatry - to pierwszy krok w stronę wyjścia z choroby. Najlepiej umówić na konsultację także siebie. Lekarz wskaże najlepsze metody wspierania osoby cierpiącej na depresję i pomoże zrozumieć z czym mierzy się bliska nam osoba.
 • Słuchać i być - w walce z chorobą najważniejsze jest wsparcie i poczucie bliskości. Dużo daje obecność i gotowość do wysłuchania. Nie trzeba na siłę zadawać pytań o samopoczucie, ale być obecnym, jeżeli bliski zechce porozmawiać. Warto mówić miłe, wspierające rzeczy, takie jak: “Jestem obok” lub “Jesteś dla mnie ważny/a i będę Cię wspierać”.
 • Nie oceniać! - depresja nie wynika z lenistwa. Nie jest to “gorszy dzień”, dlatego nie należy krytykować chorej osoby i zarzucać jej negatywnych cech, takich jak lenistwo lub brak ambicji. 


Depresja nie jest problemem jedynie osób dorosłych, które borykają się z dużymi trudnościami życiowymi. Choroba jaką jest depresja nie potrzebuje powodu, dlatego może dotknąć każdego, także dziecko lub nastolatka. Wsparcie na każdym etapie choroby pomaga w szybszym powrocie do zdrowia i zapobiega nawrotom. Warto pamiętać, że w większości przypadków konieczna jest pomoc psychiatry lub psychologa i nie należy jej unikać lub traktować jako ostateczność. Problemy psychiczne dotykają dużej części społeczeństwa i są jego częścią, tak samo jak cukrzyca lub nadciśnienie. I tak samo jak te choroby, powinna być leczona.


Artykuł powstał we współpracy z www.gabinetyszansa.pl 

Data publikacji: 2020-04-10, ostatnia zmiana: 2020-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Badania na prawo jazdy
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Psychoterapeuta Psycholog Terapia Uzależnień Zielona Góra
Zielona Góra
(woj. lubuskie)
Masaż- Mobilny Gabinet masażu
Gdynia
(woj. pomorskie)
Detoks / Odtrucie / Leczenie uzależnień / Terapia uzależnień
Jerzmanowice
(woj. małopolskie)
profesjonalny masaż dla osób
Brodnica
(woj. kujawsko-pomorskie)
Sterylizacja narzędzi kosmetycznych
Gdańsk
(woj. pomorskie)
Bonjour Beaute-manicure pedicure włosy zabiegi. Zapraszamy
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Dobry Dietetyk Online Foodweb.pl Copywriting medyczny
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
Fryzjer dla psa, strzyżenie psów, salon strzyżenia, pielęgnacji, fryzjer dla psów
Inowrocław
(woj. kujawsko-pomorskie)
A-Z Ginekolog Pełen Zakres
Gdańsk
(woj. pomorskie)
Desert Rose - profesjonalny masaż tantryczny i relaksacyjny
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak wybrać idealną agencję hostess w Zielonej Górze ? Przewodnik dla klientów
Poszukiwanie idealnej agencji hostess to kluczowy krok dla każdego, kto chce zorganizować wydarzenie, które zostanie zapamiętane na długo. Zielona Góra, z jej dynamicznie rozwijającym się rynkiem even...
Data publikacji: 2024-04-12
Dotacja z urzędu pracy ? dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej
Podjęcie działalności gospodarczej niesie ze sobą nie tylko wyzwania, ale również szanse na korzystne wsparcie ze strony instytucji publicznych. Jednym z najbardziej atrakcyjnych instrumentów dla prze...
Data publikacji: 2024-03-19
Upadłość konsumencka - kancelaria prawna jest najlepszym rozwiązaniem
Jesteś dłużnikiem i coraz większą trudność sprawia Ci zawiązanie końca z końcem? Pomyśl o upadłości konsumenckiej, która może być dobrym rozwiązaniem dla Ciebie. Jeśli zastanawiasz się nad taką opcją,...
Data publikacji: 2024-02-02
Wybór odpowiedniego hostingu
Rozpoczynając swoją podróż w cyfrowym świecie, najpierw musisz zrozumieć, czym są serwery i hosting. Serwer to specjalny typ komputera, który przechowuje, przetwarza i udostępnia dane. Te dane są zazw...
Data publikacji: 2023-09-29