Jak pomóc osobie z depresją?

Jak pomóc osobie z depresją?

Depresja jest poważną chorobą, która nieleczona może doprowadzić do myśli o odebraniu sobie życia lub próby samobójczej. Nie należy jej bagatelizować ani umniejszać, ponieważ jest rzeczywistym schorzeniem, z którym boryka się coraz więcej osób. Jak pomóc bliskiej osobie, jeżeli zachoruje na depresję?

Depresja to nie gorszy dzień

Depresja to choroba, która objawia się znacznym pogorszeniem nastroju, niechęcią do podejmowania jakichkolwiek aktywności, pesymistycznym myśleniem oraz problemami z koncentracją. Nie należy utożsamiać depresji z “gorszym dniem”, ponieważ to znacznie poważniejszy stan, w którym pogorszenie samopoczucia trwa dłuższy czas i nie ulega poprawie. Ciężkim odmianom depresji towarzyszą myśli samobójcze, które mogą zostać przekształcone w realne działania zmierzające do odebrania sobie życia. Z tego powodu depresja jest bardzo niebezpieczną chorobą. Przede wszystkim jest jednak dolegliwością, która odbiera radość życia i wyniszcza od środka. Pogorszenie kondycji psychicznej i emocjonalnej uniemożliwia normalne funkcjonowanie, a codzienne życie zamienia się w wegetację. W przypadku zaobserwowania pierwszych objawów u kogoś bliskiego, warto zasięgnąć porady u specjalisty. Charakterystyczne objawy depresji to m.in:

 • Utrata zainteresowań 
 • Brak chęci do wstawania z łóżka
 • Zwiększona ilość snu
 • Poczucie bezsensu oraz obwinianie się za swój stan
 • Obniżona samoocena 
 • Odczuwanie niepokoju i braku siły do działania


Czego nie mówić osobie z depresją? 

Osoba z depresją przede wszystkim potrzebuje wsparcia, a nie oceniania, dlatego nie próbuj zmotywować jej słowami, które mogą ją zranić lub wpędzić w poczucie winy. Lekceważący stosunek do problemów osoby zmagającej się z depresją może pogorszyć jej stan. Słowa, których nie powinna usłyszeć osoba z depresją to np.:

 • “Inni mają gorzej, a sobie radzą”
 • “Zrób coś, to poczujesz się lepiej”
 • “Nie użalaj się nad sobą”
 • “Myślę, że przesadzasz”
 • “Znajdź sobie zajęcie”
 • “Nikt nie mówił, że będzie łatwo”
 • “Daj spokój, nie mogę na to patrzeć”

Chcąc pomóc osobie z depresją nie umniejszaj jej choroby i bólu psychicznego, którego doświadcza. Wsparcie ukryte pod krytyką i pseudo doradztwem nikomu nie pomoże!


Najlepsza pomoc - wsparcie i zrozumienie

Osoba z depresją nie widzi świata w taki sposób jak osoba zdrowa. Próby aktywizacji często kończą się niepowodzeniem. Nie należy usilnie namawiać na wyjście z domu, podjęcie pracy lub uprawianie sportu. W depresji aktywność fizyczna może pomóc, ale nie jest lekarstwem. Nie wystarczy “wyjść z domu”, ponieważ to choroba, która wprowadza chorego w stan absolutnej pustki i rozpaczy. Jak najlepiej wesprzeć osobę z depresją?

 • Namówić ją na wizytę u psychologa lub psychiatry - to pierwszy krok w stronę wyjścia z choroby. Najlepiej umówić na konsultację także siebie. Lekarz wskaże najlepsze metody wspierania osoby cierpiącej na depresję i pomoże zrozumieć z czym mierzy się bliska nam osoba.
 • Słuchać i być - w walce z chorobą najważniejsze jest wsparcie i poczucie bliskości. Dużo daje obecność i gotowość do wysłuchania. Nie trzeba na siłę zadawać pytań o samopoczucie, ale być obecnym, jeżeli bliski zechce porozmawiać. Warto mówić miłe, wspierające rzeczy, takie jak: “Jestem obok” lub “Jesteś dla mnie ważny/a i będę Cię wspierać”.
 • Nie oceniać! - depresja nie wynika z lenistwa. Nie jest to “gorszy dzień”, dlatego nie należy krytykować chorej osoby i zarzucać jej negatywnych cech, takich jak lenistwo lub brak ambicji. 


Depresja nie jest problemem jedynie osób dorosłych, które borykają się z dużymi trudnościami życiowymi. Choroba jaką jest depresja nie potrzebuje powodu, dlatego może dotknąć każdego, także dziecko lub nastolatka. Wsparcie na każdym etapie choroby pomaga w szybszym powrocie do zdrowia i zapobiega nawrotom. Warto pamiętać, że w większości przypadków konieczna jest pomoc psychiatry lub psychologa i nie należy jej unikać lub traktować jako ostateczność. Problemy psychiczne dotykają dużej części społeczeństwa i są jego częścią, tak samo jak cukrzyca lub nadciśnienie. I tak samo jak te choroby, powinna być leczona.


Artykuł powstał we współpracy z www.gabinetyszansa.pl 

Data publikacji: 2020-04-10, ostatnia zmiana: 2020-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Farmakologiczne Bezpieczne Przywracanie Miesiączki Ginekolog Kobieta Poznań - Konin tel.665437946
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Masaż sportowy fachowo - Mokotów (dojazd do klienta)
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Łóżko Rehabilitacyjne Szpitalne Ortopedyczne - Wynajem / Wypożyczalnia 0d 70 zł / m-c IMED Warszawa
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Masaż leczniczy,kręgosłupa Wizyty Domowe - Nowa Iwiczna
Nowa Iwiczna
(woj. mazowieckie)
Masaż kręgosłupa w Twoim domu ( Ursynów,Kabaty )
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Rehabilitacja Domowa Dzieci i Dorosłych - Warszawa Żoliborz
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Sklep Rehabilitacyjno - Medyczny - Wypożyczalnia - Serwis - Skup Sprzętu Rehabilitacyjnego Warszawa
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Masaż leczniczy kręgosłupa - darmowy dojazd Gocław
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Masaż Bańką Chińską z dojazdem do klienta -Śródmieście
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Masaż Klasyczny Leczniczy Z Dojazdem Bemowo
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Masaż - Masaże Karku Szyji Ochota (dojazd do klienta)
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Planujesz inwestycję? Sprawdź, jak możesz ją sfinansować dzięki dotacjom unijnym!
Gotowy, aby skupić się na swojej twórczej pasji? Zaplanowałeś inwestycję, a teraz chcesz ją sfinalizować i sfinansować? Oto kilka sposobów na wsparcie finansowe Twoich marzeń. Poznaj, czytając dalej,...
Data publikacji: 2021-02-05
Gdzie najtaniej wypożyczyć samochód w Gdańsku i co wpływa na cenę?
Udajemy się na wakacje do Gdańska, ale nie zamierzamy brać własnego samochodu. Uznaliśmy, że polecimy tam samolotem, dzięki czemu szybciej dotrzemy na miejsce. Tylko że na miejscu nie chcemy być uzale...
Data publikacji: 2020-12-23
W jaki sposób znaleźć najlepszą ofertę kredytu gotówkowego?
Bez względu na sytuację gospodarczą, rynek bankowy wciąż kusi nas reklamami kredytów konsumpcyjnych, które możemy wydać na dowolny cel. Sytuacja związana ze stopami procentowymi obecnie sprzyja zaciąg...
Data publikacji: 2020-10-19
Jak zarabiać w Internecie do 1000 zł i znacznie więcej? Poradnik zarabiania online
Każdy z nas chciałby otrzymać dodatkowe 100, 300, 500, 1000 zł, bądź więcej każdego miesiąca. Tak, by poprawić swój budżet domowy, spłacić długi bądź zbierać pieniądze na wakacje i gromadzadzić oszczę...
Data publikacji: 2020-06-12

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij