Rozwód a kredyt hipoteczny

Rozwód a kredyt hipoteczny

Rozwód kończy pewien wspólny okres w życiu dwojga ludzi. Często jednak zdarza się, że w trakcie trwania związku małżonkowie zaciągnęli kredyt hipoteczny. Co dzieje się z zobowiązaniem zaciągniętym podczas trwania małżeństwa i jakie kroki należy podjąć, by móc się odpowiednio zabezpieczyć?

Kto spłaca kredyt po rozwodzie?

Po rozwodzie jeden z małżonków najczęściej decyduje się na pozostanie w mieszkaniu, na którego zakup został udzielony kredyt hipoteczny. W takiej sytuacji chce zazwyczaj całość zobowiązania przenieść na siebie. Aby to było możliwe, konieczne jest złożenie do banku wniosku o zwolnienie z kredytu jednej ze stron. Po wpłynięciu takiego dokumentu bank bada, czy osoba, która chce ponosić pełną odpowiedzialność za spłatę kredytu, ma odpowiednią zdolność finansową.

Jeśli tak jest – problem jest właściwie rozwiązany, a całe zobowiązanie przechodzi na jednego z byłych współmałżonków. Jeśli jednak zdolność kredytowa nie jest wystarczająca, konieczne może być przystąpienie do kredytu osoby trzeciej, która zastąpi byłego małżonka przy spłacaniu kredytu.

Innym rozwiązaniem może być przejęcie długów jednego małżonka przez drugiego – to rozwiązanie możliwe dzięki przepisom Kodeksu cywilnego. Należy jednak pamiętać, że i w tej sytuacji bank musi wyrazić zgodę na takie rozwiązanie.

Czy możliwe jest dalsze wspólne spłacanie kredytu hipotecznego?

Rozwód nie oznacza jednak wcale, że byli małżonkowie nie mogą nadal wspólnie spłacać kredytu. Dla banku jest całkowicie nieistotne, czy zobowiązanie jest spłacane przez małżonków, czy też może – z punktu widzenia prawa – przez obcych dla siebie ludzi. Czasem dalsze wspólne spłacanie kredytu hipotecznego jest najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli do spłaty pozostało zaledwie kilka lub kilkanaście rat. Po uregulowaniu zobowiązania byli małżonkowie mogą wtedy sprzedać mieszkanie i podzielić się uzyskaną w ten sposób kwotą.

Sprzedaż nieruchomości z hipoteką

Jeszcze innym rozwiązaniem może być jak najszybsza sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką. W tym przypadku należy jednak pamiętać, że jeśli wartość nieruchomości spadła, może okazać się, że byli małżonkowie nie uzyskają zadowalającej kwoty. Niekiedy okazuje się nawet, że sprzedaż nieruchomości nie pozwoli na spłatę całości zobowiązania.

Mieszkanie kupione na kredyt można wynająć i podzielić się zyskami z najmu

Byli małżonkowie mogą również rozważyć wynajęcie spłacanego mieszkania. Dzięki temu prawdopodobnie będą w stanie uzyskać kwotę pozwalającą na dalsze, niezakłócone spłacanie rat kredytowych. Na takie rozwiązanie bardzo często decydują się osoby, które nie są w stanie przejąć na siebie całej odpowiedzialności za spłatę zobowiązania, a jednocześnie nie chcą sprzedawać mieszkania (np. ze względu na dzieci, które mogłyby później w nim zamieszkać po osiągnięciu pełnoletniości).

Warto pamiętać, że w przypadku rozwodu najlepiej jak najszybciej podjąć pewne kroki, które pozwolą obu stronom na odnalezienie się w nowej sytuacji. 


Materiał przygotowany przez eksperta portalu GetHome


Data publikacji: 2020-04-08, ostatnia zmiana: 2020-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Najtańszy Kredyt Bankowy
Przybynów
(woj. śląskie)
Taxi Władysławowo - Jastarnia Tel. 790 625 625
Władysławowo
(woj. pomorskie)
cięcie laserem, laserowe cięcie blach, gięcie blach cnc, gięcie i cięcie
Dębica
(woj. podkarpackie)
Sprzątanie biur
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Renowacja obrazów i ram
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Odszkodowania dla właścicieli nieruchomości Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej
Lublewo Gdańskie
(woj. pomorskie)
Numer EORI szybko w 24H! Tylko u nas!
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Finansowanie i udzielanie kredytów osobom fizycznym
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Biuro rachunkowe online, KPiR, ryczałt, księgi handlowe, dostęp www, program do fakturowania itd.
Cieszyn
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Czy trzeba mieć dowód, by wziąć pożyczkę?
Pożyczka na dowód cieszy się w Polsce ogromną popularnością. A czy jesteśmy w stanie skorzystać z zewnętrznego finansowania, gdy dowodu nie posiadamy? Czy wystarczy nam prawo jazdy? Jakie dokumenty są...
Data publikacji: 2022-03-31
Jakich dokumentów wymagają pożyczkodawcy pozabankowi? Które dochody akceptują?
Gdy pojawia się pilna potrzeba uzyskania szybkiej pożyczki gotówkowej, Polacy swoje kroki kierują najczęściej do firm pozabankowych. Są one o wiele bardziej elastyczne niż banki czy spółdzielcze kasy...
Data publikacji: 2022-03-25
Dlaczego nie powinniśmy odbierać nieznanych telefonów?
Często spotykamy się z sytuacjami, kiedy dzwonią do nas nieznane telefony, a my nie zawsze jesteśmy w stanie stwierdzić czy odebraliśmy telefon od zaufanej osoby. Dlatego trzeba być czujnym. Warto mie...
Data publikacji: 2022-02-02
Karta kredytowa na świąteczne zakupy - poznaj korzyści
Jeśli Twoje konto oszczędnościowe świeci pustkami, nie musisz rezygnować z planów i marzeń. Dzięki karcie kredytowej sfinansujesz świąteczne zakupy wygodnie, bezpiecznie i niedrogo. W artykule wyjaśni...
Data publikacji: 2021-12-15

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij