Rozwód a kredyt hipoteczny

Rozwód a kredyt hipoteczny

Rozwód kończy pewien wspólny okres w życiu dwojga ludzi. Często jednak zdarza się, że w trakcie trwania związku małżonkowie zaciągnęli kredyt hipoteczny. Co dzieje się z zobowiązaniem zaciągniętym podczas trwania małżeństwa i jakie kroki należy podjąć, by móc się odpowiednio zabezpieczyć?

Kto spłaca kredyt po rozwodzie?

Po rozwodzie jeden z małżonków najczęściej decyduje się na pozostanie w mieszkaniu, na którego zakup został udzielony kredyt hipoteczny. W takiej sytuacji chce zazwyczaj całość zobowiązania przenieść na siebie. Aby to było możliwe, konieczne jest złożenie do banku wniosku o zwolnienie z kredytu jednej ze stron. Po wpłynięciu takiego dokumentu bank bada, czy osoba, która chce ponosić pełną odpowiedzialność za spłatę kredytu, ma odpowiednią zdolność finansową.

Jeśli tak jest – problem jest właściwie rozwiązany, a całe zobowiązanie przechodzi na jednego z byłych współmałżonków. Jeśli jednak zdolność kredytowa nie jest wystarczająca, konieczne może być przystąpienie do kredytu osoby trzeciej, która zastąpi byłego małżonka przy spłacaniu kredytu.

Innym rozwiązaniem może być przejęcie długów jednego małżonka przez drugiego – to rozwiązanie możliwe dzięki przepisom Kodeksu cywilnego. Należy jednak pamiętać, że i w tej sytuacji bank musi wyrazić zgodę na takie rozwiązanie.

Czy możliwe jest dalsze wspólne spłacanie kredytu hipotecznego?

Rozwód nie oznacza jednak wcale, że byli małżonkowie nie mogą nadal wspólnie spłacać kredytu. Dla banku jest całkowicie nieistotne, czy zobowiązanie jest spłacane przez małżonków, czy też może – z punktu widzenia prawa – przez obcych dla siebie ludzi. Czasem dalsze wspólne spłacanie kredytu hipotecznego jest najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli do spłaty pozostało zaledwie kilka lub kilkanaście rat. Po uregulowaniu zobowiązania byli małżonkowie mogą wtedy sprzedać mieszkanie i podzielić się uzyskaną w ten sposób kwotą.

Sprzedaż nieruchomości z hipoteką

Jeszcze innym rozwiązaniem może być jak najszybsza sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką. W tym przypadku należy jednak pamiętać, że jeśli wartość nieruchomości spadła, może okazać się, że byli małżonkowie nie uzyskają zadowalającej kwoty. Niekiedy okazuje się nawet, że sprzedaż nieruchomości nie pozwoli na spłatę całości zobowiązania.

Mieszkanie kupione na kredyt można wynająć i podzielić się zyskami z najmu

Byli małżonkowie mogą również rozważyć wynajęcie spłacanego mieszkania. Dzięki temu prawdopodobnie będą w stanie uzyskać kwotę pozwalającą na dalsze, niezakłócone spłacanie rat kredytowych. Na takie rozwiązanie bardzo często decydują się osoby, które nie są w stanie przejąć na siebie całej odpowiedzialności za spłatę zobowiązania, a jednocześnie nie chcą sprzedawać mieszkania (np. ze względu na dzieci, które mogłyby później w nim zamieszkać po osiągnięciu pełnoletniości).

Warto pamiętać, że w przypadku rozwodu najlepiej jak najszybciej podjąć pewne kroki, które pozwolą obu stronom na odnalezienie się w nowej sytuacji. 


Materiał przygotowany przez eksperta portalu GetHome


Data publikacji: 2020-04-08, ostatnia zmiana: 2020-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

serwis kamera aparat Kraków Wola Batorska Wieliczka
Kraków
(woj. małopolskie)
Porady Prawne Online bezpłatnie / Usługi Prawne
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Likwidacja mieszkań i pomieszczeń, opróżnienie domu, garażu, strychów, magazynu, pomieszczeń
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
kominki, piecokominki, kuchnie i piece kaflowe...
Czyżew-Osada
(woj. podlaskie)
Skrzynka na grób, cena z montażem tel. 504-746-203. Obudowa grobu. Wrocław
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Przeprowadzki Kraków
Kraków
(woj. małopolskie)
Leasing bez BIK i KRD od pierwszego dnia działalności! Cała Polska!
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)
Odszkodowanie po wypadku
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Usługi Tapicerskie
Kuźnia Raciborska
(woj. śląskie)
Serwis naprawa pralki zmywarki piekarnika okapów Warszawa i okolice
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Sprzątanie , Pranie Karcher, Ozonowanie Poznań i Okolice
Poznań
(woj. wielkopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak sprawdzać ile co kosztuje, gdzie porównywać ceny przed zakupem?
Dostęp do wszelkiego rodzaju dóbr i towarów jest w dzisiejszych czasach niemal nieograniczony. Chcąc kupić jakiś produkt, możemy porównywać propozycje różnych producentów tak długo, aż znajdziemy mode...
Data publikacji: 2021-04-02
Planujesz inwestycję? Sprawdź, jak możesz ją sfinansować dzięki dotacjom unijnym!
Gotowy, aby skupić się na swojej twórczej pasji? Zaplanowałeś inwestycję, a teraz chcesz ją sfinalizować i sfinansować? Oto kilka sposobów na wsparcie finansowe Twoich marzeń. Poznaj, czytając dalej,...
Data publikacji: 2021-02-05
Gdzie najtaniej wypożyczyć samochód w Gdańsku i co wpływa na cenę?
Udajemy się na wakacje do Gdańska, ale nie zamierzamy brać własnego samochodu. Uznaliśmy, że polecimy tam samolotem, dzięki czemu szybciej dotrzemy na miejsce. Tylko że na miejscu nie chcemy być uzale...
Data publikacji: 2020-12-23
W jaki sposób znaleźć najlepszą ofertę kredytu gotówkowego?
Bez względu na sytuację gospodarczą, rynek bankowy wciąż kusi nas reklamami kredytów konsumpcyjnych, które możemy wydać na dowolny cel. Sytuacja związana ze stopami procentowymi obecnie sprzyja zaciąg...
Data publikacji: 2020-10-19

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij