Rozwód a kredyt hipoteczny

Rozwód a kredyt hipoteczny

Rozwód kończy pewien wspólny okres w życiu dwojga ludzi. Często jednak zdarza się, że w trakcie trwania związku małżonkowie zaciągnęli kredyt hipoteczny. Co dzieje się z zobowiązaniem zaciągniętym podczas trwania małżeństwa i jakie kroki należy podjąć, by móc się odpowiednio zabezpieczyć?

Kto spłaca kredyt po rozwodzie?

Po rozwodzie jeden z małżonków najczęściej decyduje się na pozostanie w mieszkaniu, na którego zakup został udzielony kredyt hipoteczny. W takiej sytuacji chce zazwyczaj całość zobowiązania przenieść na siebie. Aby to było możliwe, konieczne jest złożenie do banku wniosku o zwolnienie z kredytu jednej ze stron. Po wpłynięciu takiego dokumentu bank bada, czy osoba, która chce ponosić pełną odpowiedzialność za spłatę kredytu, ma odpowiednią zdolność finansową.

Jeśli tak jest – problem jest właściwie rozwiązany, a całe zobowiązanie przechodzi na jednego z byłych współmałżonków. Jeśli jednak zdolność kredytowa nie jest wystarczająca, konieczne może być przystąpienie do kredytu osoby trzeciej, która zastąpi byłego małżonka przy spłacaniu kredytu.

Innym rozwiązaniem może być przejęcie długów jednego małżonka przez drugiego – to rozwiązanie możliwe dzięki przepisom Kodeksu cywilnego. Należy jednak pamiętać, że i w tej sytuacji bank musi wyrazić zgodę na takie rozwiązanie.

Czy możliwe jest dalsze wspólne spłacanie kredytu hipotecznego?

Rozwód nie oznacza jednak wcale, że byli małżonkowie nie mogą nadal wspólnie spłacać kredytu. Dla banku jest całkowicie nieistotne, czy zobowiązanie jest spłacane przez małżonków, czy też może – z punktu widzenia prawa – przez obcych dla siebie ludzi. Czasem dalsze wspólne spłacanie kredytu hipotecznego jest najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli do spłaty pozostało zaledwie kilka lub kilkanaście rat. Po uregulowaniu zobowiązania byli małżonkowie mogą wtedy sprzedać mieszkanie i podzielić się uzyskaną w ten sposób kwotą.

Sprzedaż nieruchomości z hipoteką

Jeszcze innym rozwiązaniem może być jak najszybsza sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką. W tym przypadku należy jednak pamiętać, że jeśli wartość nieruchomości spadła, może okazać się, że byli małżonkowie nie uzyskają zadowalającej kwoty. Niekiedy okazuje się nawet, że sprzedaż nieruchomości nie pozwoli na spłatę całości zobowiązania.

Mieszkanie kupione na kredyt można wynająć i podzielić się zyskami z najmu

Byli małżonkowie mogą również rozważyć wynajęcie spłacanego mieszkania. Dzięki temu prawdopodobnie będą w stanie uzyskać kwotę pozwalającą na dalsze, niezakłócone spłacanie rat kredytowych. Na takie rozwiązanie bardzo często decydują się osoby, które nie są w stanie przejąć na siebie całej odpowiedzialności za spłatę zobowiązania, a jednocześnie nie chcą sprzedawać mieszkania (np. ze względu na dzieci, które mogłyby później w nim zamieszkać po osiągnięciu pełnoletniości).

Warto pamiętać, że w przypadku rozwodu najlepiej jak najszybciej podjąć pewne kroki, które pozwolą obu stronom na odnalezienie się w nowej sytuacji. 


Materiał przygotowany przez eksperta portalu GetHome


Data publikacji: 2020-04-08, ostatnia zmiana: 2020-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Kredyty i pożyczki dla firm profesjonalnie szybko cała Polska
Oświęcim
(woj. małopolskie)
Skuteczne kredyty konsolidacje pożyczki pozabankowe i na spłatę chwilówek sprawdź
Chorzów
(woj. śląskie)
Hałas, pomoc i porady, opinie specjalisty oraz biegłego w sprawach akustyki. Pomiary hałasu - eksper
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Naprawy mechaniczne masztn i urządzeń
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Obróbka metalu i malowanie proszkowe
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)
Usługi brukarskie - koskta brukowa - Tanio Kraków i okolice
Kraków
(woj. małopolskie)
Nauka gry na gitarze i pianinie Dzierżoniów
Dzierżoniów
(woj. dolnośląskie)
Strony internetowe, solidnie, tanio
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Serwis i sklep komputerowy "MS SERVICE" Piaseczno "Bazarek" ul. Jana Pawła II 20
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Detektywi  Centrum
Łódź
(woj. łódzkie)
De Dietrich autoryzowany serwis kotłów 501 022 982
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Wizualizacje 3D / architekt / opracowania graficzne / reklama
Katowice
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Czy pozycjonowanie stron się opłaca?
Pozycjonowanie stron stało się nieodłącznym elementem strategii marketingowej, a na rynku pojawia się coraz to więcej agencji wyspecjalizowanych w tego rodzaju usługach. Czy warto jednak wydać - częst...
Data publikacji: 2020-06-05
Pomoc adwokata w sprawach z zakresu prawa pracy
Prawo pracy to jedna z najważniejszych gałęzi prawa. Zapraszamy do artykułu dla każdego pracownika!
Data publikacji: 2020-05-25
TikTok - w pogoni za marketingowymi trendami
Jedna z najszybciej rozwijających się platform społecznościowych na świecie, znajdująca się w tej samej lidze co Facebook, Instagram czy Twitter. Numer jeden na listach najchętniej pobieranych aplikac...
Data publikacji: 2020-05-22
Kredyt konsolidacyjny - czym jest?
Dostępność kredytów gotówkowych oraz łatwość w ich uzyskaniu - niektóre pożyczki dostępne są bez konieczności przedstawiania zaświadczenia o dochodach, wystarczy stosowne oświadczenie - spowodowały, ż...
Data publikacji: 2020-05-21