Małżeństwo a upadłość konsumencka

Małżeństwo a upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka to coraz częściej wybierany przez Polaków sposób na walkę z długami. Ponad połowa tego typu postępowań dotyczy osób, które pozostają w związku małżeńskim. Muszą one liczyć się z tym, że czynności związane z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej dotkną także żony lub męża. Co stanie się ze wspólnym majątkiem? Jakie skutki ma upadłość konsumencka w małżeństwie?

Upadłość konsumencka to coraz częściej wybierany przez Polaków sposób na walkę z długami. Ponad połowa tego typu postępowań dotyczy osób, które pozostają w związku małżeńskim. Muszą one liczyć się z tym, że czynności związane z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej dotkną także żony lub męża. Co stanie się ze wspólnym majątkiem? Jakie skutki ma upadłość konsumencka w małżeństwie?

Nieunikniona rozdzielność majątkowa

W dniu ogłoszenia upadłości konsumenckiej przez jedną z osób pozostających w związku małżeńskim, między małżonkami, z mocy prawa, powstaje rozdzielność majątkowa. Majątek wspólny wchodzi wtedy do masy upadłościowej i nie można go już podzielić – jest on przeznaczony na rzecz spłaty wierzycieli. Każdy z małżonków od tego momentu będzie gromadził majątek osobisty.

Taka sytuacja ma oczywiście miejsce, jeśli mąż i żona wcześniej nie ustanowili rozdzielności majątkowej. Rozdzielność jednak uchroni majątek małżonka tylko wtedy, gdy została ona ustanowiona na podstawie umowy majątkowej co najmniej dwa lata przed ogłoszeniem upadłości konsumenckiej przez żonę lub męża.


Jak zabezpieczyć majątek małżonka dłużnika?

Małżonek osoby, która ogłasza upadłość, może postarać się o dochodzenie przysługujących mu należności z tytułu udziału w majątku wspólnym na takich samych zasadach, co inni wierzyciele. Wystarczy, że zgłosi to sędziemu-komisarzowi zajmującemu się sprawą. Małżonek nie jest jednak w tym przypadku w żaden sposób uprzywilejowany i jego wierzytelność może zostać umorzona.

Jednym ze sposobów ochrony majątku małżonka osoby ogłaszającej upadłość konsumencką jest próba ustanowienia rozdzielności majątkowej z datą wcześniejszą. Jeśli w postepowaniu sądowym żona lub mąż dłużnika udowodni, że zaszły wyjątkowe okoliczności, np. brak prowadzenia od wielu lat wspólnego gospodarstwa domowego, rozdzielność majątkowa z datą wcześniejszą może zostać uznana za zasadną.

Co istotne, majątek przeznaczony na spłatę długów nie obejmie przedmiotów, które są wykorzystywane do prowadzenia działalności zawodowej lub gospodarczej przez małżonka dłużnika. W tym przypadku musi jednak zostać spełniony warunek nabycia tych przedmiotów co najmniej dwa lata przed ogłoszeniem upadłości.

Osobne wnioski o upadłość konsumencką

Gdy jeden z małżonków chce rozpocząć postępowanie o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, nie potrzebuje na to zgody żony lub męża. Trzeba także pamiętać, że oddłużenie jednego z małżonków przez upadłość konsumencką nie obejmie automatycznie drugiego małżonka, jeśli ten nie złożył odrębnego wniosku. By korzyści, wynikające z oddłużenia objęły zarówno żonę, jak i męża, oboje muszą złożyć osobne wnioski o upadłość konsumencką, jednocześnie wnosząc o połączenie tych postępowań do wspólnego rozpoznania przez sąd.

Eksperci Lion's Care wyjaśnią wszelkie wątpliwości związane z tym procesem i pomagają przejść przez upadłość konsumencką z satysfakcjonującymi efektami.

Sprawdź jak możemy Ci pomóc - https://lionscare.pl/upadlosc-konsumencka/
Data publikacji: 2020-05-20, ostatnia zmiana: 2020-05-20

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Usługi gazowe i hydrauliczne.
Opole
(woj. opolskie)
Usuwanie Zapachów Odgrzybianie Ozonowanie Pomieszczeń
Pszczyna
(woj. śląskie)
Wynajem ssawki próżniowej wraz z żurawiem hds. Wynajem chwytaka próżniowego do okien.
Łódź
(woj. łódzkie)
Oddłużanie, odpowiedź na pisma procesowe, wnioski o upadłość
Nowa Ruda
(woj. dolnośląskie)
Kuchnie węglowe, na drewno, pellety, piecyki, kominki.
Świdnica
(woj. lubuskie)
Transport Przeprowadzki - samochód z  WINDĄ
Toruń
(woj. kujawsko-pomorskie)
Biuro Detektywistyczne Rzeszów i okolice
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
Szybki transport/taxi bagażowe
Zielona Góra
(woj. lubuskie)
tłumaczenia z języka duńskiego na język polski oraz z języka polskiego na język duński
Otwock
(woj. mazowieckie)
Odszkodowania dla właścicieli nieruchomości Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej
Lublewo Gdańskie
(woj. pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Czy trzeba mieć dowód, by wziąć pożyczkę?
Pożyczka na dowód cieszy się w Polsce ogromną popularnością. A czy jesteśmy w stanie skorzystać z zewnętrznego finansowania, gdy dowodu nie posiadamy? Czy wystarczy nam prawo jazdy? Jakie dokumenty są...
Data publikacji: 2022-03-31
Jakich dokumentów wymagają pożyczkodawcy pozabankowi? Które dochody akceptują?
Gdy pojawia się pilna potrzeba uzyskania szybkiej pożyczki gotówkowej, Polacy swoje kroki kierują najczęściej do firm pozabankowych. Są one o wiele bardziej elastyczne niż banki czy spółdzielcze kasy...
Data publikacji: 2022-03-25
Dlaczego nie powinniśmy odbierać nieznanych telefonów?
Często spotykamy się z sytuacjami, kiedy dzwonią do nas nieznane telefony, a my nie zawsze jesteśmy w stanie stwierdzić czy odebraliśmy telefon od zaufanej osoby. Dlatego trzeba być czujnym. Warto mie...
Data publikacji: 2022-02-02
Karta kredytowa na świąteczne zakupy - poznaj korzyści
Jeśli Twoje konto oszczędnościowe świeci pustkami, nie musisz rezygnować z planów i marzeń. Dzięki karcie kredytowej sfinansujesz świąteczne zakupy wygodnie, bezpiecznie i niedrogo. W artykule wyjaśni...
Data publikacji: 2021-12-15

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij