Małżeństwo a upadłość konsumencka

Małżeństwo a upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka to coraz częściej wybierany przez Polaków sposób na walkę z długami. Ponad połowa tego typu postępowań dotyczy osób, które pozostają w związku małżeńskim. Muszą one liczyć się z tym, że czynności związane z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej dotkną także żony lub męża. Co stanie się ze wspólnym majątkiem? Jakie skutki ma upadłość konsumencka w małżeństwie?

Upadłość konsumencka to coraz częściej wybierany przez Polaków sposób na walkę z długami. Ponad połowa tego typu postępowań dotyczy osób, które pozostają w związku małżeńskim. Muszą one liczyć się z tym, że czynności związane z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej dotkną także żony lub męża. Co stanie się ze wspólnym majątkiem? Jakie skutki ma upadłość konsumencka w małżeństwie?

Nieunikniona rozdzielność majątkowa

W dniu ogłoszenia upadłości konsumenckiej przez jedną z osób pozostających w związku małżeńskim, między małżonkami, z mocy prawa, powstaje rozdzielność majątkowa. Majątek wspólny wchodzi wtedy do masy upadłościowej i nie można go już podzielić – jest on przeznaczony na rzecz spłaty wierzycieli. Każdy z małżonków od tego momentu będzie gromadził majątek osobisty.

Taka sytuacja ma oczywiście miejsce, jeśli mąż i żona wcześniej nie ustanowili rozdzielności majątkowej. Rozdzielność jednak uchroni majątek małżonka tylko wtedy, gdy została ona ustanowiona na podstawie umowy majątkowej co najmniej dwa lata przed ogłoszeniem upadłości konsumenckiej przez żonę lub męża.


Jak zabezpieczyć majątek małżonka dłużnika?

Małżonek osoby, która ogłasza upadłość, może postarać się o dochodzenie przysługujących mu należności z tytułu udziału w majątku wspólnym na takich samych zasadach, co inni wierzyciele. Wystarczy, że zgłosi to sędziemu-komisarzowi zajmującemu się sprawą. Małżonek nie jest jednak w tym przypadku w żaden sposób uprzywilejowany i jego wierzytelność może zostać umorzona.

Jednym ze sposobów ochrony majątku małżonka osoby ogłaszającej upadłość konsumencką jest próba ustanowienia rozdzielności majątkowej z datą wcześniejszą. Jeśli w postepowaniu sądowym żona lub mąż dłużnika udowodni, że zaszły wyjątkowe okoliczności, np. brak prowadzenia od wielu lat wspólnego gospodarstwa domowego, rozdzielność majątkowa z datą wcześniejszą może zostać uznana za zasadną.

Co istotne, majątek przeznaczony na spłatę długów nie obejmie przedmiotów, które są wykorzystywane do prowadzenia działalności zawodowej lub gospodarczej przez małżonka dłużnika. W tym przypadku musi jednak zostać spełniony warunek nabycia tych przedmiotów co najmniej dwa lata przed ogłoszeniem upadłości.

Osobne wnioski o upadłość konsumencką

Gdy jeden z małżonków chce rozpocząć postępowanie o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, nie potrzebuje na to zgody żony lub męża. Trzeba także pamiętać, że oddłużenie jednego z małżonków przez upadłość konsumencką nie obejmie automatycznie drugiego małżonka, jeśli ten nie złożył odrębnego wniosku. By korzyści, wynikające z oddłużenia objęły zarówno żonę, jak i męża, oboje muszą złożyć osobne wnioski o upadłość konsumencką, jednocześnie wnosząc o połączenie tych postępowań do wspólnego rozpoznania przez sąd.

Eksperci Lion's Care wyjaśnią wszelkie wątpliwości związane z tym procesem i pomagają przejść przez upadłość konsumencką z satysfakcjonującymi efektami.

Sprawdź jak możemy Ci pomóc - https://lionscare.pl/upadlosc-konsumencka/
Data publikacji: 2020-05-20, ostatnia zmiana: 2020-05-20

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Przewodnik, atrakcyjne zielone miejsca, rezerwaty, ogrody botaniczne - Śląsk
Katowice
(woj. śląskie)
Odszkodowania za szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta, sarny, wilki. Pomoc
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
NOWOŚĆ-Pożyczki bez BIK - także dla firm! Oddłużenia pod hipotekę - nawet z komornikiem !
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)
Obsługa przeprowadzek
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Sesje plenerowe fotograf
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Ukryte wady budynku
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Skup Aut Wrocław i okolice
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Odzyskaj pożyczone pieniądze
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
ginekolog kompleksowo szybki termin
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Mario-Trans Transport Przeprowadzki
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Naprawa skuterów Quadów motorowerów i motocykli marki Zip Junak Romet itp naprawa kos i kosiarek spa
Biskupice
(woj. wielkopolskie)
Geopalbud przyłącza, rekuperacja, drenaż, odwodnienia, wykopy, Rzeszów
Rzeszów
(woj. podkarpackie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak sprawdzać ile co kosztuje, gdzie porównywać ceny przed zakupem?
Dostęp do wszelkiego rodzaju dóbr i towarów jest w dzisiejszych czasach niemal nieograniczony. Chcąc kupić jakiś produkt, możemy porównywać propozycje różnych producentów tak długo, aż znajdziemy mode...
Data publikacji: 2021-04-02
Planujesz inwestycję? Sprawdź, jak możesz ją sfinansować dzięki dotacjom unijnym!
Gotowy, aby skupić się na swojej twórczej pasji? Zaplanowałeś inwestycję, a teraz chcesz ją sfinalizować i sfinansować? Oto kilka sposobów na wsparcie finansowe Twoich marzeń. Poznaj, czytając dalej,...
Data publikacji: 2021-02-05
Gdzie najtaniej wypożyczyć samochód w Gdańsku i co wpływa na cenę?
Udajemy się na wakacje do Gdańska, ale nie zamierzamy brać własnego samochodu. Uznaliśmy, że polecimy tam samolotem, dzięki czemu szybciej dotrzemy na miejsce. Tylko że na miejscu nie chcemy być uzale...
Data publikacji: 2020-12-23
W jaki sposób znaleźć najlepszą ofertę kredytu gotówkowego?
Bez względu na sytuację gospodarczą, rynek bankowy wciąż kusi nas reklamami kredytów konsumpcyjnych, które możemy wydać na dowolny cel. Sytuacja związana ze stopami procentowymi obecnie sprzyja zaciąg...
Data publikacji: 2020-10-19

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij