Małżeństwo a upadłość konsumencka

Małżeństwo a upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka to coraz częściej wybierany przez Polaków sposób na walkę z długami. Ponad połowa tego typu postępowań dotyczy osób, które pozostają w związku małżeńskim. Muszą one liczyć się z tym, że czynności związane z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej dotkną także żony lub męża. Co stanie się ze wspólnym majątkiem? Jakie skutki ma upadłość konsumencka w małżeństwie?

Upadłość konsumencka to coraz częściej wybierany przez Polaków sposób na walkę z długami. Ponad połowa tego typu postępowań dotyczy osób, które pozostają w związku małżeńskim. Muszą one liczyć się z tym, że czynności związane z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej dotkną także żony lub męża. Co stanie się ze wspólnym majątkiem? Jakie skutki ma upadłość konsumencka w małżeństwie?

Nieunikniona rozdzielność majątkowa

W dniu ogłoszenia upadłości konsumenckiej przez jedną z osób pozostających w związku małżeńskim, między małżonkami, z mocy prawa, powstaje rozdzielność majątkowa. Majątek wspólny wchodzi wtedy do masy upadłościowej i nie można go już podzielić – jest on przeznaczony na rzecz spłaty wierzycieli. Każdy z małżonków od tego momentu będzie gromadził majątek osobisty.

Taka sytuacja ma oczywiście miejsce, jeśli mąż i żona wcześniej nie ustanowili rozdzielności majątkowej. Rozdzielność jednak uchroni majątek małżonka tylko wtedy, gdy została ona ustanowiona na podstawie umowy majątkowej co najmniej dwa lata przed ogłoszeniem upadłości konsumenckiej przez żonę lub męża.


Jak zabezpieczyć majątek małżonka dłużnika?

Małżonek osoby, która ogłasza upadłość, może postarać się o dochodzenie przysługujących mu należności z tytułu udziału w majątku wspólnym na takich samych zasadach, co inni wierzyciele. Wystarczy, że zgłosi to sędziemu-komisarzowi zajmującemu się sprawą. Małżonek nie jest jednak w tym przypadku w żaden sposób uprzywilejowany i jego wierzytelność może zostać umorzona.

Jednym ze sposobów ochrony majątku małżonka osoby ogłaszającej upadłość konsumencką jest próba ustanowienia rozdzielności majątkowej z datą wcześniejszą. Jeśli w postepowaniu sądowym żona lub mąż dłużnika udowodni, że zaszły wyjątkowe okoliczności, np. brak prowadzenia od wielu lat wspólnego gospodarstwa domowego, rozdzielność majątkowa z datą wcześniejszą może zostać uznana za zasadną.

Co istotne, majątek przeznaczony na spłatę długów nie obejmie przedmiotów, które są wykorzystywane do prowadzenia działalności zawodowej lub gospodarczej przez małżonka dłużnika. W tym przypadku musi jednak zostać spełniony warunek nabycia tych przedmiotów co najmniej dwa lata przed ogłoszeniem upadłości.

Osobne wnioski o upadłość konsumencką

Gdy jeden z małżonków chce rozpocząć postępowanie o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, nie potrzebuje na to zgody żony lub męża. Trzeba także pamiętać, że oddłużenie jednego z małżonków przez upadłość konsumencką nie obejmie automatycznie drugiego małżonka, jeśli ten nie złożył odrębnego wniosku. By korzyści, wynikające z oddłużenia objęły zarówno żonę, jak i męża, oboje muszą złożyć osobne wnioski o upadłość konsumencką, jednocześnie wnosząc o połączenie tych postępowań do wspólnego rozpoznania przez sąd.

Eksperci Lion's Care wyjaśnią wszelkie wątpliwości związane z tym procesem i pomagają przejść przez upadłość konsumencką z satysfakcjonującymi efektami.

Sprawdź jak możemy Ci pomóc - https://lionscare.pl/upadlosc-konsumencka/




Data publikacji: 2020-05-20, ostatnia zmiana: 2020-05-20

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Adwokat Piotr Czyżyński Kancelaria adwokacka w Rzeszowie
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
Fotografia ślubna Krosno Jasło Sanok Rzeszów Trybus
Krosno
(woj. podkarpackie)
Ochrona przed kurzem z drogi, tel. 504-746-203. Kurz, pomoc, opinia, ekspertyza.
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Klimatyzacja, montaż i serwis
Puławy
(woj. lubelskie)
Kręgarz Ochota  Gabinet i wizyty domowe
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Pozew o rozwód, cena, tel. 504-746-203. Napisanie pozwu rozwodowego, wzór, rozwodowy
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Rzeszów kostka brukowa
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
Ustawa odorowa, pomoc, tel. 504-746-203, porady z prawa, ekspertyza, opinia, antyodorowa, przepisy
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Przeprowadzki Malbrok
Malbork
(woj. pomorskie)
Profesjonalne tłumaczenia
Inowrocław
(woj. kujawsko-pomorskie)
Napisanie wniosku o dotacje z urzędu pracy tel. 504-746-203. Pisanie wniosków, cena.
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Adwokat Jarosław
Jarosław
(woj. podkarpackie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak wybrać idealną agencję hostess w Zielonej Górze ? Przewodnik dla klientów
Poszukiwanie idealnej agencji hostess to kluczowy krok dla każdego, kto chce zorganizować wydarzenie, które zostanie zapamiętane na długo. Zielona Góra, z jej dynamicznie rozwijającym się rynkiem even...
Data publikacji: 2024-04-12
Dotacja z urzędu pracy ? dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej
Podjęcie działalności gospodarczej niesie ze sobą nie tylko wyzwania, ale również szanse na korzystne wsparcie ze strony instytucji publicznych. Jednym z najbardziej atrakcyjnych instrumentów dla prze...
Data publikacji: 2024-03-19
Upadłość konsumencka - kancelaria prawna jest najlepszym rozwiązaniem
Jesteś dłużnikiem i coraz większą trudność sprawia Ci zawiązanie końca z końcem? Pomyśl o upadłości konsumenckiej, która może być dobrym rozwiązaniem dla Ciebie. Jeśli zastanawiasz się nad taką opcją,...
Data publikacji: 2024-02-02
Wybór odpowiedniego hostingu
Rozpoczynając swoją podróż w cyfrowym świecie, najpierw musisz zrozumieć, czym są serwery i hosting. Serwer to specjalny typ komputera, który przechowuje, przetwarza i udostępnia dane. Te dane są zazw...
Data publikacji: 2023-09-29