Prawo pracy to jedna z najważniejszych gałęzi prawa. Zapraszamy do artykułu dla każdego pracownika!
Prawo pracy jest jedną z gałęzi prawa, która obejmuje wiele aspektów związanych ze stosunkiem pracy pracownika oraz funkcjonowaniem przedsiębiorstwa w aspekcie kontaktu z pracownikami i zbiorowym stosunkiem pracy. W Kodeksie Pracy znajdziemy prawa i obowiązki zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Jeśli prawo jest łamane niezbędna może okazać się pomoc adwokata specjalizującego się w prawie pracy.
O prawie pracy najczęściej mówi się w kontekście nieprzestrzegania praw pracowniczych, ale zapisy w kodeksie nie dotyczą wyłącznie osób zatrudnionych. Prawo pracy chroni również pracodawców przed nieuczciwymi praktykami swoich podwładnych. Adwokat zajmujący się prawem pracy reprezentuje również pracodawców i pełni rolę mediatora w rozmowach z pracownikami. Najczęściej spotykane wykroczenia i naruszenia to np.:
Częstymi problemami, z którymi zgłaszają się pracodawcy, są kwestie związane z prawem autorskim oraz nieprzestrzeganiem regulaminu pracy i zasad BHP.
Kodeks Pracy przewiduje również szereg obowiązków, które mają pracodawcy wobec pracowników. Znajduje się tam m.in nakaz zaspokajania potrzeb socjalnych, obiektywnej oceny pracowników oraz przeciwdziałanie zachowaniom dyskryminacyjnym w miejscu pracy.
Problemy z którym przychodzą pokrzywdzeni pracownicy mają różną formę i skalę, ale łączy jest nieposzanowanie praw pracowniczych i łamanie zapisów kodeksu prawa pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych. Problemy, z którymi najczęściej zmagają się pracownicy to m.in:
Respektowania praw pracowniczych oraz otrzymania zadośćuczynienia lub odszkodowania można domagać się przed organami sądowymi i administracyjnymi. Współcześnie coraz częściej mówi się o równych prawach pracowników, a w przedsiębiorstwach są przeprowadzane szkolenia antymobbingowe. Na pracodawcy spoczywa obowiązek utworzenia bezpiecznego miejsca pracy, w którym będa respektowane wszystkie prawa wobec pracowników.
Doświadczony adwokat specjalizujący się w prawie pracy ma kompetencje do reprezentowania klienta w mediacjach lub przed sądem. W tego rodzaju sprawach często w grę wchodzą silne emocje, ponieważ np. osoba doświadczająca mobbingu odczuwa negatywne skutki psychiczne co przekłada się na ocenę sytuacji i podejmowane działania. Z tego powodu warto skonsultować daną sprawę z adwokatem prawa pracy. Do najczęściej prowadzonych spraw należy m.in ustalanie stosunku pracy, zwolnienia grupowe lub nieprawidłowości związane z wypłacaniem wynagrodzenia i respektowania świadczeń pracowniczych.
Artykuł powstał we współpracy z http://adwokatwasilewski.pl/
Data publikacji: 2020-05-25, ostatnia zmiana: 2020-05-25