Dlaczego nie powinniśmy odbierać nieznanych telefonów?

Dlaczego nie powinniśmy odbierać nieznanych telefonów?

Często spotykamy się z sytuacjami, kiedy dzwonią do nas nieznane telefony, a my nie zawsze jesteśmy w stanie stwierdzić czy odebraliśmy telefon od zaufanej osoby. Dlatego trzeba być czujnym. Warto mieć na uwadze fakt, że za nieznanymi numerami mogą kryć się pułapki, za które będziemy musieli zapłacić. Takie telefony w większości przypadków wiążą się z ryzykiem, że zostaniemy oszukani przez osobę po drugiej stronie słuchawki, czyli oszusta, który jest bardzo przekonujący i skuteczny w swoim działaniu.

Są niebezpieczne i bardzo często zdarza się że zostajemy pozbawieni swojego majątku lub danych osobowych, którymi następnie posługuje się oszust, który od nas te dane wyłudził. Przykładem może być sytuacja w której dzwoni do nas rzekomy pracownik banku z nieznanego telefonu i opowiada o tym, że zauważył jakąś nietypową aktywność na naszym koncie bankowym i pilnie prosi o przelanie środków na inny rachunek bankowy. Takie działanie nie wzbudza podejrzeń i usuwa wszelkie wątpliwości z naszej strony. Ponadto może przez takie połączenia dojść do naruszenia naszych danych osobowych. Oszust dzwoni do nas pod byle jakim pretekstem np. zmianą abonamentu lub po prostu z prośbą o zweryfikowanie danych i w ten sposób dostaje od nas podstawowe informacje jak imię, nazwisko, pesel, numer dowodu i adres zamieszkania i w ten sposób może z łatwością je wykorzystać na swoją korzyść. Takie osoby często dzwonią do nas w momencie kiedy się spieszymy bądź jesteśmy zmęczeni i to właśnie działa na ich korzyść, a my jesteśmy niczego nieświadomi i nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia. Można powiedzieć, że tacy oszuści zarabiają na naszej naiwności. Odbieranie takich nieznanych telefonów jest skrajnie nieodpowiedzialne i wiąże się z pewnymi konsekwencjami i niebezpieczeństwami. Należy pamiętać także o tym, że gdy raz już odbierzemy takie połączenie od nieznanego telefonu to od tego momentu będziemy non stop nękani takimi telefonami i nie będziemy mogli się od tego uwolnić. Warto się sto razy zastanowić zanim podejmiemy decyzję o odbieraniu takich numerów. W dzisiejszych czasach oszuści wykorzystują wszystkie możliwe sposoby na oszustwo i tylko od nas zależy w dużej mierze czy wpadniemy w ich pułapkę i damy się oszukać czy też nie.

Trzeba też pamiętać, że ofiarami mogą być wszyscy, jednak najczęściej ten problem dotyka osób starszych i samotnych. Oczywiście należy dodać, że w nie każdym przypadku odebranie telefonu od nieznanego numeru oznacza kłopoty. Z takiego telefonu może dzwonić np. kurier, który chce się upewnić czy jesteśmy w domu, aby dostarczyć paczkę. Albo jeżeli prowadzimy firmę to może dzwonić potencjalny klient. Warto sprawdzić nieznany numer w wyszukiwarce i wtedy będziemy mieć pewność co do intencji osoby po drugiej stronie słuchawki. Pamiętajmy, że oszuści mają bardzo dobrze, wręcz idealnie przygotowany plan działania i są sprytni. Dobrą radą jest jednak nie odbieranie, ani nie oddzwanianie na nieznany numer telefonu.

Czyj to numer? Kto dzwoni? Można to sprawdzić!

Każdy z nas chociaż raz w życiu był w sytuacji, kiedy na nasz telefon przyszło połączenie od numeru, którego nie znamy. W niektórych przypadkach takie telefony są niepokojące oraz natarczywe i sterujące. Zdarza się tak dlatego, ponieważ często na różnych stronach internetowych, które służą do logowania m. in. do mediów społecznościowych zostawiamy swój numer i wyrażamy zgodę na przetwarzanie naszych danych osobowych. W taki oto sposób nasz numer trafia do baz, która wykorzystywana jest przez telemarketerów, przedstawicieli handlowych, którzy dzwonią w sprawach sprzedaży różnych usług czy produktów lub ankieterów. Jeszcze do niedawna sprawdzenie takiego numeru nie było możliwe.

Jednak dzięki możliwości dostępu do internetu i sprawdzonym stronom mamy możliwość sprawdzenia danego numeru. Ważne jest, aby wybrać zaufany i polecany serwis, ponieważ od tego zależy jakoś usługi. Jeśli sami będziemy szukać takiego serwisu to należy szczególną uwagę zwrócić na to jak długo funkcjonuje w internecie i jakie ma opinie. Najważniejsze jest jednak to, by zawierał on prawdziwe informacje. Każdy z serwisów działa w ten sposób, że wystarczy tylko wpisać kilka cyfr, aby można było sprawdzić kto próbował się z nami skontaktować. Sprawdzając taki numer w bazie numerów i informacje o nim mamy prawie pewność, że jest to bezpieczny numer i możemy na niego oddzwonić jeżeli chcemy lub poczekać, aż zadzwoni ponownie i odebrać bez dodatkowych ukrytych kosztów. Należy mieć na uwadze fakt, że informacje zawarte w takiej bazie mogą zapobiegać wielu zagrożeniom lub mogą wyrobić pozytywną opinię na temat danego numeru. Można również zadbać o komfort użytkowania urządzeń mobilnych. Ponadto każda z tych informacji jest bardzo przydatna i pomaga nam podjąć decyzję o tym jakie podjąć kroki z takim numerem. Jednak zdarza się, że nie zawsze mamy czas, aby przeszukiwać internet w poszukiwaniu numeru, dlatego warto mieć stały dostęp do bazy telefonów, która w znacznym stopniu ułatwi nam rozwiązanie problemu. Jeśli chcemy szybko dowiedzieć się kto próbuje się z nami skontaktować, można skorzystać z najpopularniejszego serwisu, czyli ktoto.info.

Jest to baza zawierająca wielomilionową liczbę numerów, która gwarantuje znalezienie istotnych dla nas informacji w zaledwie kilka sekund i umożliwia zadbanie o siebie i bezpieczeństwo swoich bliskich. Trzeba również podkreślić fakt, że obsługa takiego serwisu jest bardzo prosta. Każdy jest w stanie sobie z tym poradzić, dotyczy to również osób, które na co dzień nie mają styczności z elektroniką i nie korzystają z internetu. Ponadto jest to usługa bezpłatna co działa na jej korzyść. Dzięki temu możemy bezpłatnie sprawdzić numer, który próbuje się z nami skontaktować. Ostrzeganie o niebezpieczeństwie wynikające z odbierania niebezpiecznych i płatnych połączeń jest obecnie ważną informacją, dzięki której możemy zabezpieczyć się przed oszustwami lub wyłudzeniami. Gdy połączenie jest niebezpieczne to możemy je zablokować i nie będzie nas więcej nękał.

Jak sprawdzić właściciela numeru telefonu?

Można powiedzieć, że w dzisiejszych czasach dość często zdarza się, że na nasz prywatny numer dzwonią dziwne i nieznane numery, które widzimy pierwszy raz na oczy. Istnieje kilka sposobów, aby sprawdzić właściciela numeru,bale trzeba pamiętać, że nie zawsze jest to bezpośrednio możliwe. Wtedy z pomocą przychodzi nam internet. Najbardziej powszechnym sposobem są polskie serwisy internetowe lub wyszukiwarki w telefonie. Jednym z nich jest pipl. com, który wyszukuje za pomocą maili, nicków czy właśnie numerów telefonów. Wystarczy tylko zalogować się za pomocą swojego konta Google lub zarejestrować od początku i można używać do woli. Na tym serwisie można znaleźć najwięcej informacji. Jeśli szukasz dodatkowych wyjaśnień, zerknij po to na blog prostepesto.pl.

Pozwoli nam to dowiedzieć się czy taki numer jest powiązany z jakąś firmą marketingową czy należy do osoby prywatnej. Jednak w tym drugim przypadku ze względu na ustawę o ochronie danych osobowych nie dowiemy się zbyt wiele. Dlatego można powiedzieć, że w większości przypadków nie jest to satysfakcjonujące rozwiązanie, ponieważ możemy mieć ograniczony dostęp do internetu lub bardzo mało czasu na sprawdzenie numeru kiedy trwa połączenie. Jeżeli chodzi o sprawdzanie przez wyszukiwarkę to zdarza się niekiedy, że musimy się bardzo natrudzić, aby znaleźć informacje o danym numerze, ponieważ nie zawsze jest on uwzględniany przez użytkowników. Kolejnym sposobem są aplikacje, które po numerze weryfikują właściciela. Producenci telefonów zdają sobie sprawę, że istnieje taki problem i oferują interesujące funkcjonalności w zakresie identyfikacji numerów. Działa to w ten sposób, że gdy dzwoni do nas ktoś z banku to na wyświetlaczu pojawia się taka informacja. Tak samo działa to gdy dzwoni telemarketer czy przedstawiciele konkurencyjnych sieci. Plusem jest to, że takie aplikacje są darmowe więc spokojnie możemy z nich skorzystać. W Polsce dość popularne są serwisy typu ktoto.info, na których użytkownicy sami dodają numery i informacje o swoich doświadczeniach z danym numerem.

Głównym celem tego serwisu jest zaznaczenie, które połączenia mogą być próbą oszustwa, a które z nich to oferty reklamowe, marketingowe czy spam. Innym przydatnym rozwiązaniem, aby znaleźć właściciela numeru, który do nas wydzwania jest INFOBEL. Jest to bezpłatna usługa, za pośrednictwem której można uzyskać dostęp do pewnego rodzaju katalogu internetowego, który zawiera informacje o numerach telefonów komórkowych i stacjonarnych osób, firm i specjalistów. Można powiedzieć że jednak najprostszą i najlepszą metodą jest wpisanie numeru w wyszukiwarkę. Nie musimy podawać swoich danych jak w przypadku aplikacji i mamy pewność, że nie będą mieć naszych danych. Należy podkreślić, że sprawdzanie właściciela numeru telefonu jest normą i praktyką stosowaną na co dzień. Ostatecznie jeżeli żadna z tych propozycji nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, a dany numer ciągle do nas wydzwania i nas nęka, to wtedy można rozważyć skontaktowanie się z właściwymi organami, czyli m. in. policją.

Jak sprawdzić dzwoniący nieznany numer?

Należy zacząć od tego, że pewnie dużo razy każdemu z nas zdarza się odebrać lub wyciszyć połączenie od nieznanego numeru. Zastanawiamy się wtedy co się kryje pod takim połączeniem i czy warto go odbierać. Często zdarza się, że ktoś jest na tyle uparty, że wydzwania kilkakrotnie, co powoduje w nas złość i natychmiastowe odebranie, aby taki numer dał nam spokój. Może to być osoba z banku, telemarketerzy z którymi nie mamy ochoty rozmawiać, kurier, który miał przyjechać z paczką lub znajomy, który dzwoni od kogoś, ponieważ jego telefon się rozładował lub przypadkowo uległ zniszczeniu a potrzebuje naszej pomocy.

Powodów może być mnóstwo. W takiej sytuacji możemy odebrać i dowiedzieć się kto dzwoni jednak wiąże się to wtedy z różnymi konsekwencjami. Osoba dzwoniąca po drugiej stronie może namówić nas do zawarcia umów bankowych związanych z kredytami lub umów na nowy telefon lub internet. Bardzo często zdarza się, że wyłudza się w ten sposób dane osobowe i oszuści czyszczą nasze konta bankowe lub zawierają w naszym imieniu pożyczki. W dzisiejszych czasach korzystanie z internetu jest na wyciągnięcie ręki i dzięki temu można w prosty sposób sprawdzić nieznany numer. Należy wpisać dany numer w wyszukiwarkę w telefonie i na ekranie pojawia się kilka stron, które opiszą najtrafniej dany numer. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest przed odebraniem takiego numeru sprawdzenie go za pomocą zaufanej i sprecyzowanej wyszukiwarki służącej właśnie do takich celów.

Najlepszą i najbardziej wiarygodną jest wyszukiwarka ktoto.info, dzięki której dowiemy się do kogo należy numer, który próbuje się z nami skontaktować i czy warto go odbierać. Można też skorzystać z drugiej ciekawej wyszukiwarki czyli odebrac.pl. Zajmuje to zaledwie kilka minut, a my możemy być spokojni. Ta strona działa dzięki społeczności, która dodaje komentarze z informacjami na temat danego nieznanego numeru. Chodzi o to, że jeżeli jakaś osoba będąca użytkownikiem tego serwisu ma kontakt z wydzwaniającym nieznanym numerem i uda się dowiedzieć co nieco na jego temat, zostawia komentarz, w którym pisze do kogo należy numer, w jakiej sprawie dzwonił, co chciał i czy było to niechciane połączenie czy może jednak coś ważnego. Dzięki temu można przeczytać opinie i świadomie podjąć decyzję czy odebrać taki numer czy nie. Ponadto oprócz komentarzy takie numery można również oceniać dzięki pięciostopniowej skali czyli czy numer jest negatywny, neutralny, drażniący, dobry i pozytywny.

Na przykład jeżeli połączenie było bez jakichkolwiek wydźwięków użytkownik daje ocenę neutralną, natomiast jeśli połączenie było pomocne to pozytywny. Do drażniących należą połączenia od nękających telemarketerów, którzy usilnie chcą nam wcisnąć zestaw garnków, czy jakieś inne usługi. Można stwierdzić, że jest to najbardziej rozpowszechniona i zdająca egzamin opcja, abyśmy mogli odetchnąć z ulgą odbierając taki właśnie numer. Ponadto dzięki takiemu rozwiązaniu z łatwością możemy zablokować numer o którym się czegoś dowiemy i nie chcemy, aby kontaktował się znowu.

Data publikacji: 2022-02-02, ostatnia zmiana: 2022-02-02

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Biuro Nieruchomości Pro-Invest Nieruchomości
Świętochłowice
(woj. śląskie)
Zwalczanie pluskwy domowej !
Włocławek
(woj. kujawsko-pomorskie)
Wordpress wsparcie Poznań
Poznań
(woj. wielkopolskie)
ozonowanie samochodu, ozonowanie mieszkania, pomieszczeń
Kraśnik
(woj. lubelskie)
Dezynsekcja - Zwalczanie pluskiew i innego robactwa !
Włocławek
(woj. kujawsko-pomorskie)
Rośliny doniczkowe do biura - aranżacja i opieka
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Usługi Minikoparką i Wywrotką do 3,5t.
Kozłów
(woj. małopolskie)
Pomoc w pisaniu
Kraków
(woj. małopolskie)
Fotowoltaika instalacja 5kW Promocja
Rzuchów
(woj. śląskie)
Doradztwo - TAROT - konsultacje, analiza partnerska, praca, finanse.
Łódź
(woj. łódzkie)
E-podpis dla radców prawnych - oferta sprzedaży i aktywacji
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Czy trzeba mieć dowód, by wziąć pożyczkę?
Pożyczka na dowód cieszy się w Polsce ogromną popularnością. A czy jesteśmy w stanie skorzystać z zewnętrznego finansowania, gdy dowodu nie posiadamy? Czy wystarczy nam prawo jazdy? Jakie dokumenty są...
Data publikacji: 2022-03-31
Jakich dokumentów wymagają pożyczkodawcy pozabankowi? Które dochody akceptują?
Gdy pojawia się pilna potrzeba uzyskania szybkiej pożyczki gotówkowej, Polacy swoje kroki kierują najczęściej do firm pozabankowych. Są one o wiele bardziej elastyczne niż banki czy spółdzielcze kasy...
Data publikacji: 2022-03-25
Karta kredytowa na świąteczne zakupy - poznaj korzyści
Jeśli Twoje konto oszczędnościowe świeci pustkami, nie musisz rezygnować z planów i marzeń. Dzięki karcie kredytowej sfinansujesz świąteczne zakupy wygodnie, bezpiecznie i niedrogo. W artykule wyjaśni...
Data publikacji: 2021-12-15
Jak powinno przebiegać projektowanie systemów IT?
Dzisiaj mało kto wyobraża sobie życie bez komputera. Tym bardziej komputeryzacja obowiązkowa jest w przypadku przedsiębiorstw. Systemy IT w firmach znacznie ułatwiają ich prowadzenie i codzienną pracę...
Data publikacji: 2021-11-29

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij