Każdy właściciel samochodu wie, że podczas zakupu trzeba podpisać umowę, opłacić podatki, zarejestrować auto itd. Zupełnie inaczej jest jeśli chodzi o wyrejestrowanie i złomowaniem pojazdu. Większość z nas wie, że to procedury, które należy wykonać kiedy auto jest już stare lub uszkodzone. Jednak wiedza ta nie zawsze przekłada się na czynności praktyczne. Dlaczego zatem należy wyrejestrować i złomować samochód?
Pewnego dnia pojazd, którego na co dzień używamy okazuje się stracić swoją sprawność. Czasami jest to wynikiem kolizji, wypadku albo po prostu wiąże się z jego wiekiem. Kiedy auto zaczyna szwankować a naprawy przestają się opłacać wówczas warto zdecydować się na oddanie pojazdu na złom. Samochód uszkodzony, który nie działa w pełni sprawnie staje się zagrożeniem dla kierowcy, pasażerów, ale także uczestników ruchu drogowego. Dbając o bezpieczeństwo swoje i innych warto zdecydować się na wyłączenie auta z jazdy.
Jeśli bezpieczeństwo nie jest powodem, który przemawia do posiadacza starego auta, to może warto wspomnieć o pieniądzach jakie pochłania. Przede wszystkim koszty ciągłych napraw można liczyć w tysiące złotych. Bywa, że po kilku wizytach w warsztacie okazuje się, że naprawa auta kosztowała tyle, co nieco młodszy i sprawniejszy model. Dlatego, kiedy w warsztacie samochodowym wycenią kolejną naprawę na setki złotych, może warto poszukać na giełdzie auta nieco tańszego w obsłudze? Warto przy okazji pamiętać, że oddając swój stary pojazd na złom można liczyć na kilka groszy zapłaty, które z pewnością pomogą w zakupie nowego pojazdu.
Zgodnie z polskimi przepisami każde auto poruszające się po polskich drogach musi posiadać ubezpieczenie. Jeśli nie jeździsz już swoim samochodem, a tylko stoi on na podwórku, musisz pamiętać, że też powinien być ubezpieczony. Co pewien czas ubezpieczyciele robią przegląd polis i jeśli samochód nie został zgłoszony jako pojazd wyrejestrowany z bazy Urzędu Komunikacji, możesz spodziewać się wezwania do zapłaty ubezpieczenia, także zaległego.
Na koniec warto wspomnieć również o ekologicznym ujęciu złomowania pojazdów. Większość użytkowników polskich szos nie raz widziała porzucone samochody w lasach, na drogach czy przydrożnych parkingach. Coraz częściej pojawiają się samochody uszkodzone i zniszczone również na ulicach miast, pozostawione same sobie. Takie auta zanieczyszczają środowisko a przy okazji grożą katastrofą ekologiczną, jeśli wyleją się z nich płyny takie jak oleje czy paliwo. Zamiast zostawiać samochód na drodze lepiej wywieźć go na złomowisko. Tam zostanie oczyszczony, podzielony na części a to co możliwe zostanie odzyskane do dalszego użytkowania. W naszych samochodach mieści się całkiem sporo cennych kruszców takich jak miedź czy aluminium. Do tego stal, która nadaje się do przetopienia i ponownego wykorzystania. Niektóre części po zdemontowaniu można użyć w nowszych pojazdach jako części zamienne. Wtórne wykorzystanie materiałów to krok w dobrą, ekologiczną stronę.
Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę wigmet.pl zajmującą się kasacją pojazdów.
Data publikacji: 2018-09-07, ostatnia zmiana: 2018-09-07