Karta kredytowa na świąteczne zakupy — poznaj korzyści

Karta kredytowa na świąteczne zakupy — poznaj korzyści

Jeśli Twoje konto oszczędnościowe świeci pustkami, nie musisz rezygnować z planów i marzeń. Dzięki karcie kredytowej sfinansujesz świąteczne zakupy wygodnie, bezpiecznie i niedrogo. W artykule wyjaśnimy, jak działa karta kredytowa i jak wybrać tę najlepszą. Podpowiemy także, co zrobić, aby uniknąć płacenia odsetek, czyniąc kredyt na karcie jeszcze tańszym.

Jak wynika z raportu „Zakupy świąteczne 2021” przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte, w tym roku na prezenty, żywność, podróże oraz spotkania z najbliższymi Polacy planują przeznaczyć średnio 2 129 zł, czyli o 11 proc. więcej niż rok temu. Dla wielu gospodarstw domowych jednorazowe wyłożenie z portfela takiej kwoty może okazać się trudne, a często wręcz niemożliwe.

Jeśli Twoje konto oszczędnościowe świeci pustkami, nie musisz rezygnować z planów i marzeń. Dzięki karcie kredytowej sfinansujesz świąteczne zakupy wygodnie, bezpiecznie i niedrogo.

Karta kredytowa na świąteczne wydatki

Karta kredytowa jest rodzajem kredytu bankowego. W przeciwieństwie do kredytów gotówkowych wypłacanych jednorazowo na konto kredytobiorcy przybiera formę limitu środków na karcie. Jego wysokość zależy od zdolności kredytowej, którą bank drobiazgowo ocenia przed podjęciem decyzji o przyznaniu karty. Każda wykonana kartą transakcja zmniejsza limit, każda spłata go odbudowuje.

Jak działa karta kredytowa?

Przy pomocy karty kredytowej możesz płacić za zakupy w stacjonarnych i internetowych sklepach, kupować bilety, benzynę czy opłacić rezerwację w SPA. Niektóre banki udostępniły także możliwość wykonania przelewu z karty kredytowej i wykorzystania plastiku do wypłat środków z bankomatu. Obie operacje wiążą się jednak z dodatkowymi kosztami.

Dlaczego warto sięgnąć po kartę kredytową?

Używanie karty kredytowej w rozsądny, przemyślany sposób niesie za sobą wymierne korzyści. Jakie?

  • Finansowe bezpieczeństwo. Limit środków na karcie będzie dla Ciebie dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Świadomość, że dodatkowe środki są pod ręką bez względu na okoliczności, pozwoli zbudować finansowe bezpieczeństwo i zachować spokojny sen.
  • Nieprzewidziane wydatki pod kontrolą. Często zdarza się, że nieprzewidziane wydatki pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie — kiedy konto świeci pustkami. Karta kredytowa od ręki sprawi, że sfinansujesz je „bez mrugnięcia okiem”, także w niedzielę, święto czy w nocy. Bez konieczności składania wniosku kredytowego i czekania na decyzję banku.

  • Niższe koszty kredytu. Nie wszyscy wiedzą, że kredyt na karcie może być zdecydowanie tańszy niż tradycyjny kredyt gotówkowy. Wszystko za sprawą specyficznej konstrukcji karty i tzw. okresu bezodsetkowego (grace period). Okres bezodsetkowy dzieli się na dwa cykle: okres rozliczeniowy trwający 30 dni i czas na spłatę zadłużenia. Okres rozliczeniowy kończy się podsumowaniem wszystkich dokonanych w danym okresie transakcji i wygenerowaniem wyciągu. Czas na spłatę zadłużenia to okres pomiędzy zamknięciem cyklu rozliczeniowego a terminem spłaty zadłużenia. W zależności od banku wynosi zazwyczaj od 17 do 26 dni. Jeśli spłacisz całe zadłużenie figurujące na wyciągu w transakcje trwania całego okresu bezodsetkowego (ten w różnych bankach trwa średnio od 47 do 56 dni), bank nie naliczy odsetek.

Jak wybrać kartę, aby maksymalnie wykorzystać jej potencjał?

Karty kredytowe znajdują się obecnie w ofercie większości banków komercyjnych. Wybór tej jedynej może przyprawić więc o istny zawrót głowy. Zwłaszcza osobę, która nigdy wcześniej nie korzystała z plastiku. Najlepszym sposobem na znalezienie karty maksymalnie dostosowanej do własnych potrzeb i oczekiwań jest porównane parametrów dostępnych na rynku produktów i stworzenie własnego rankingu kart kredytowych. Jakie elementy warto porównać?

  • Długość trwania okresu bezodsetkowego. Im dłuższy okres bezodsetkowy, tym więcej czasu na spłatę kredytu bez dodatkowych kosztów.
  • Korzystanie z karty kredytowej powinno być jak najtańsze. Aby sprawdzić, ile w praktyce zapłacisz za pożyczone pieniądze, porównaj nie tylko oprocentowanie kart, ale przede wszystkim wartości RRSO — rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. RRSO zawiera w sobie wszystkie koszty wynikające z użytkowania karty (nie tylko oprocentowanie, ale także koszt miesięcznej obsługi plastiku czy ewentualnego odnowienia limitu), precyzyjnie ilustruje całkowity koszt finansowania.

  • Dodatkowe korzyści. Wiele banków oferuje swoim klientom możliwość odzyskania części wydanych na zakupy środków (moneyback) czy bezpłatne pakiety car assistance. Choć nie powinny być one najważniejszym powodem decydującym o wyborze konkretnej karty, istotnie zwiększają atrakcyjność plastiku.
  • Możliwość otrzymania karty bez wychodzenia z domu. Czas jest dziś równie cenny co pieniądze. Porównując oferty kart w poszczególnych bankach, wybierz te zapewniające możliwość otrzymania karty przez internet, bez wychodzenia z domu (karta kredytowa online).

Data publikacji: 2021-12-15, ostatnia zmiana: 2021-12-15

ZOBACZ OGŁOSZENIA

kredyt konsolidacyjny
Legnica
(woj. dolnośląskie)
Pożyczki dla zadłużonych-  Oddłużanie, Restrukturyzacja
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Pożyczki pozabankowe dla każdego
Pszczyna
(woj. śląskie)
Leasing pozabankowy bez bik brkn krd
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Kredyty firmowe na oświadczenie
Gliwice
(woj. śląskie)
Gotówka na DOWÓD
Zabrze
(woj. śląskie)
Pozabankowe Pożyczki Pod Zastaw Nieruchomości Bez Baz Dla Firm
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Antywindykacja , oddłużanie, restrukturyzacja i ochrona majątku
Piotrków Trybunalski
(woj. łódzkie)
GOTÓWKA-ekspres pod zastaw auta bez sprawdzania BAZ
Katowice
(woj. śląskie)
Kredyty dla firm ze stałym oprocentowaniem! 200 tys. dla Twojej firmy.
Gdańsk
(woj. pomorskie)
Kredyty i pożyczki dla firm profesjonalna obsługa
Katowice
(woj. śląskie)
Pożyczka StartUP - Dla Nowych Firm
Wrocław
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne - kiedy ubezpieczyciel może odmówić pomocy i wypłaty?
Planując wyjazd zagraniczny, trzeba się odpowiednio do niego przygotować. Należy między innymi znaleźć odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Taki produkt będzie w stanie zapewnić ochronę finansową pr...
Data publikacji: 2022-12-06
Poczta kwiatowa - sprawdź kiedy warto z niej skorzystać
Nie da się ukryć, że kwiaty to zawsze zachwycający i ponadczasowy prezent, niezależnie z jakiej okazji jest wręczany. Ich wielkim atutem jest także to, że możemy obdarować nimi zarówno młodszą, jak i...
Data publikacji: 2022-11-18
Gdzie znaleźć dobre ubezpieczenie turystyczne?
Planując wyjazd zagraniczny w celach turystycznych, ważne jest, aby zdecydować się na odpowiednią polisę. Dopasowane do sposobu spędzania wolnego czasu ubezpieczenie turystyczne, będzie w stanie pokry...
Data publikacji: 2022-10-30
Czy trzeba mieć dowód, by wziąć pożyczkę?
Pożyczka na dowód cieszy się w Polsce ogromną popularnością. A czy jesteśmy w stanie skorzystać z zewnętrznego finansowania, gdy dowodu nie posiadamy? Czy wystarczy nam prawo jazdy? Jakie dokumenty są...
Data publikacji: 2022-03-31

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij