Czy trzeba mieć dowód, by wziąć pożyczkę?

Czy trzeba mieć dowód, by wziąć pożyczkę?

Pożyczka na dowód cieszy się w Polsce ogromną popularnością. A czy jesteśmy w stanie skorzystać z zewnętrznego finansowania, gdy dowodu nie posiadamy? Czy wystarczy nam prawo jazdy? Jakie dokumenty są niezbędne, żeby wziąć pożyczkę?

Dowód osobisty? Prawo jazdy? Paszport? Co jest potrzebne by wziąć pożyczkę?

Będąc w nagłej potrzebie, szukamy szybkich rozwiązań problematycznej sytuacji. Jedną z nich jest sięgnięcie po pożyczkę. Czy starając się o nią, potrzebujemy dowodu osobistego, czy wystarczy dowolny dokument ze zdjęciem?

Dokumentem tożsamości w Polsce jest nie tylko dowód osobisty, ale również paszport, karta pobytu i dokument pobytu dla cudzoziemców posiadających pozwolenie na dłuższy niż turystyczny pobyt w naszym kraju. Za szczególny rodzaj dokumentu tożsamości uznaje się także książeczkę wojskową oraz książeczkę żeglarską. Często prawo jazdy jest mylnie postrzegane jako dokument tożsamości, a tak naprawdę jest to dokument potwierdzający tożsamość. Podobnie jak legitymacja szkolna, czy studencka, tak i prawo jazdy służy potwierdzeniu konkretnych uprawnień, bądź zniżek, a nie stricte naszej tożsamości. Przykładem może być np. brak możliwości przekroczenia granicy RP na legitymację szkolną, czy prawo jazdy.

Zatem jeśli chcemy wziąć kredyt, czy pożyczkę musimy okazać dowód tożsamości. Co więcej, bardzo rzadko respektowany jest paszport, więc możemy się spodziewać, że nawet ten dokument tożsamości nie pozwoli nam posiłkować się środkami z banku lub firmy pożyczkowej.

Czy trzeba mieć dowód by wziąć pożyczkę?

Odpowiedź jest jednoznaczna. Żaden bank, ani rzetelna firma pożyczkowa nie uwzględnią wniosku bez dowodu osobistego. Niezależnie od tego, czy jest to kredyt gotówkowy, czy szybka pożyczka, do potwierdzenia tożsamości i wypełnienia wniosku konieczny jest dowód osobisty. Niezależnie od tego, czy składamy wniosek w siedzibie banku lub instytucji pozabankowej formularz na ogół wypełnia się cyfrowo. W kwestionariuszu oprócz wpisania imienia i nazwiska, numeru PESEL i daty urodzenia wymagane jest również podanie numeru i serii dowodu oraz nazwę organu, który go wydał. Zatem jeśli nie wypełnimy odpowiednich pól, system bankowy nie pozwoli przejść nam do kolejnych stron wniosku.

Szybka pożyczka bez dowodu – czy istnieje?

Pomimo tego, że pożyczki udzielane przez firmy pozabankowe, przyznawane są nieco szybciej i łatwiej, to w tej kwestii nie ma ustępstw. Dowód osobisty stanowi pierwszy stopień weryfikacji klienta. Jest to konieczne zabezpieczenie interesów zarówno dla klientów jak i dla firm pożyczkowych. Instytucje te i tak w dużym stopniu zrezygnowały z dalszych etapów weryfikacji np. brak sprawdzania historii kredytowej wnioskodawcy w Biurze Informacji Kredytowej lub Rejestrze Dłużników. Bardzo często w przeciwieństwie do banków, nie wymagają zaświadczenia od pracodawcy dotyczącego wysokości zarobków i formy zatrudnienia. Takie działanie zwiększa ryzyko niespłacenia pożyczki przez klientów zatem, aby je wyrównać, firmy pożyczkowe są nieco droższe od banków.

Kolejnym etapem sprawdzenia tożsamości jest stosowanie przez instytucje finansowe przelewu weryfikacyjnego na niewielką sumę (najczęściej 1 złoty). Wszystko stosowane w celu uniknięcia np. wyłudzenia pożyczki na czyjeś dane.

Data publikacji: 2022-03-31, ostatnia zmiana: 2022-03-31

ZOBACZ OGŁOSZENIA

kosztorysy remontowe i budowlane
Jastrzębie-Zdrój
(woj. śląskie)
Wpadłeś w spiralę długów ? Twoje długi to niekończąca się historia? zadzwoń !
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)
Pozabankowe Pożyczki Pod Zastaw Nieruchomości Bez Baz Dla Firm
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Kredyty i pożyczki dla firm profesjonalnie szybko cała Polska
Oświęcim
(woj. małopolskie)
Skuteczne kredyty konsolidacje pożyczki pozabankowe i na spłatę chwilówek sprawdź
Chorzów
(woj. śląskie)
Pożyczka bez BIK
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Konsolidacja pożyczek i kredytów
Myślenice
(woj. małopolskie)
Pod Zabezpieczenie Hipoteczne dla Przedsiębiorców i Rolników
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)
Pożyczki dla zadłużonych-  Oddłużanie, Restrukturyzacja
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Pożyczka Bez Bik dogodne warunki
Gniezno
(woj. wielkopolskie)
Pomostowa pożyczka hipoteczna bez bik cała Polska
Katowice
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Upadłość konsumencka - kancelaria prawna jest najlepszym rozwiązaniem
Jesteś dłużnikiem i coraz większą trudność sprawia Ci zawiązanie końca z końcem? Pomyśl o upadłości konsumenckiej, która może być dobrym rozwiązaniem dla Ciebie. Jeśli zastanawiasz się nad taką opcją,...
Data publikacji: 2024-02-02
Wybór odpowiedniego hostingu
Rozpoczynając swoją podróż w cyfrowym świecie, najpierw musisz zrozumieć, czym są serwery i hosting. Serwer to specjalny typ komputera, który przechowuje, przetwarza i udostępnia dane. Te dane są zazw...
Data publikacji: 2023-09-29
Serwer dedykowany: Twój klucz do niezależności w sieci
W dzisiejszych czasach bezpieczeństwo danych jest niezwykle istotne dla każdej działalności online. W artykule, który masz przed sobą, omówimy dlaczego serwer dedykowany jest najlepszym rozwiązaniem w...
Data publikacji: 2023-09-29
Ocena zdolności kredytowej - na czym polega?
Zaciągniecie kredytu może okazać się skutecznym rozwiązaniem w wielu sytuacjach. Klienci banków decydują się na zobowiązania finansowe z różnych przyczyn, np. w celu pokrycia kosztów życia czy sfinans...
Data publikacji: 2023-09-21