Czy trzeba mieć dowód, by wziąć pożyczkę?

Czy trzeba mieć dowód, by wziąć pożyczkę?

Pożyczka na dowód cieszy się w Polsce ogromną popularnością. A czy jesteśmy w stanie skorzystać z zewnętrznego finansowania, gdy dowodu nie posiadamy? Czy wystarczy nam prawo jazdy? Jakie dokumenty są niezbędne, żeby wziąć pożyczkę?

Dowód osobisty? Prawo jazdy? Paszport? Co jest potrzebne by wziąć pożyczkę?

Będąc w nagłej potrzebie, szukamy szybkich rozwiązań problematycznej sytuacji. Jedną z nich jest sięgnięcie po pożyczkę. Czy starając się o nią, potrzebujemy dowodu osobistego, czy wystarczy dowolny dokument ze zdjęciem?

Dokumentem tożsamości w Polsce jest nie tylko dowód osobisty, ale również paszport, karta pobytu i dokument pobytu dla cudzoziemców posiadających pozwolenie na dłuższy niż turystyczny pobyt w naszym kraju. Za szczególny rodzaj dokumentu tożsamości uznaje się także książeczkę wojskową oraz książeczkę żeglarską. Często prawo jazdy jest mylnie postrzegane jako dokument tożsamości, a tak naprawdę jest to dokument potwierdzający tożsamość. Podobnie jak legitymacja szkolna, czy studencka, tak i prawo jazdy służy potwierdzeniu konkretnych uprawnień, bądź zniżek, a nie stricte naszej tożsamości. Przykładem może być np. brak możliwości przekroczenia granicy RP na legitymację szkolną, czy prawo jazdy.

Zatem jeśli chcemy wziąć kredyt, czy pożyczkę musimy okazać dowód tożsamości. Co więcej, bardzo rzadko respektowany jest paszport, więc możemy się spodziewać, że nawet ten dokument tożsamości nie pozwoli nam posiłkować się środkami z banku lub firmy pożyczkowej.

Czy trzeba mieć dowód by wziąć pożyczkę?

Odpowiedź jest jednoznaczna. Żaden bank, ani rzetelna firma pożyczkowa nie uwzględnią wniosku bez dowodu osobistego. Niezależnie od tego, czy jest to kredyt gotówkowy, czy szybka pożyczka, do potwierdzenia tożsamości i wypełnienia wniosku konieczny jest dowód osobisty. Niezależnie od tego, czy składamy wniosek w siedzibie banku lub instytucji pozabankowej formularz na ogół wypełnia się cyfrowo. W kwestionariuszu oprócz wpisania imienia i nazwiska, numeru PESEL i daty urodzenia wymagane jest również podanie numeru i serii dowodu oraz nazwę organu, który go wydał. Zatem jeśli nie wypełnimy odpowiednich pól, system bankowy nie pozwoli przejść nam do kolejnych stron wniosku.

Szybka pożyczka bez dowodu – czy istnieje?

Pomimo tego, że pożyczki udzielane przez firmy pozabankowe, przyznawane są nieco szybciej i łatwiej, to w tej kwestii nie ma ustępstw. Dowód osobisty stanowi pierwszy stopień weryfikacji klienta. Jest to konieczne zabezpieczenie interesów zarówno dla klientów jak i dla firm pożyczkowych. Instytucje te i tak w dużym stopniu zrezygnowały z dalszych etapów weryfikacji np. brak sprawdzania historii kredytowej wnioskodawcy w Biurze Informacji Kredytowej lub Rejestrze Dłużników. Bardzo często w przeciwieństwie do banków, nie wymagają zaświadczenia od pracodawcy dotyczącego wysokości zarobków i formy zatrudnienia. Takie działanie zwiększa ryzyko niespłacenia pożyczki przez klientów zatem, aby je wyrównać, firmy pożyczkowe są nieco droższe od banków.

Kolejnym etapem sprawdzenia tożsamości jest stosowanie przez instytucje finansowe przelewu weryfikacyjnego na niewielką sumę (najczęściej 1 złoty). Wszystko stosowane w celu uniknięcia np. wyłudzenia pożyczki na czyjeś dane.

Data publikacji: 2022-03-31, ostatnia zmiana: 2022-03-31

ZOBACZ OGŁOSZENIA

tynki posadzki maszynowe
Ostrów Wielkopolski
(woj. wielkopolskie)
Udzielę uczciwej osobie prywatnej pożyczki do 10.000 zł
Szczecinek
(woj. zachodniopomorskie)
Obniżamy koszty kredytów ,spłacamy chwilówki !
Kraków
(woj. małopolskie)
Kredyty firmowe
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)
Nieruchomości dla uchodźców
Stargard Szczeciński
(woj. zachodniopomorskie)
Minikioparka Lewin Brzeski Brzeg Opole okolice Wynajemi miniładowarki
Lewin Brzeski
(woj. opolskie)
Kalibracja alkomatu AlcoFind
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Pożyczki bez baz na oświadczenie cała Polska
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Leczenie uzależnienia od alkoholu - Holistyczne Centrum Terapii Psychosomatycznej
Piła
(woj. wielkopolskie)
tłumaczenia z języka litewskiego na język polski oraz z języka polskiego na język litewski
Otwock
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jakich dokumentów wymagają pożyczkodawcy pozabankowi? Które dochody akceptują?
Gdy pojawia się pilna potrzeba uzyskania szybkiej pożyczki gotówkowej, Polacy swoje kroki kierują najczęściej do firm pozabankowych. Są one o wiele bardziej elastyczne niż banki czy spółdzielcze kasy...
Data publikacji: 2022-03-25
Dlaczego nie powinniśmy odbierać nieznanych telefonów?
Często spotykamy się z sytuacjami, kiedy dzwonią do nas nieznane telefony, a my nie zawsze jesteśmy w stanie stwierdzić czy odebraliśmy telefon od zaufanej osoby. Dlatego trzeba być czujnym. Warto mie...
Data publikacji: 2022-02-02
Karta kredytowa na świąteczne zakupy - poznaj korzyści
Jeśli Twoje konto oszczędnościowe świeci pustkami, nie musisz rezygnować z planów i marzeń. Dzięki karcie kredytowej sfinansujesz świąteczne zakupy wygodnie, bezpiecznie i niedrogo. W artykule wyjaśni...
Data publikacji: 2021-12-15
Jak powinno przebiegać projektowanie systemów IT?
Dzisiaj mało kto wyobraża sobie życie bez komputera. Tym bardziej komputeryzacja obowiązkowa jest w przypadku przedsiębiorstw. Systemy IT w firmach znacznie ułatwiają ich prowadzenie i codzienną pracę...
Data publikacji: 2021-11-29

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij