Kiedy warto zlecić testowanie użyteczności strony, sklepu internetowego?

Kiedy warto zlecić testowanie użyteczności strony, sklepu internetowego?

Doświadczenia użytkownika związane z przebywaniem danej stronie intranetowej lub w sklepie online wpływają znacząco nie tylko na liczbę odwiedzin witryny, ale i jej pozycjonowanie w wyszukiwarce Google. Czym jest testowanie użyteczności, kiedy warto je przeprowadzić i jakie może dać efekty? Sprawdź, czy właśnie Ty potrzebujesz takiego sprawdzenia swojej strony!

Czym jest testowanie użyteczności strony?

Testowanie użyteczności strony to badania jakościowe, odpowiadające na pytanie „dlaczego?”, a nie „ile?”. Opiera się na obserwacji zachowań użytkowników znajdujących się na platformie i korzystających z niej w czasie rzeczywistym. Zazwyczaj przeprowadzane jest na bazie opracowanego wcześniej, na potrzeby danego badania, scenariusza. Specjaliści wykorzystują kilka rodzajów testów do sprawdzenia użyteczności strony lub sklepu internetowego. Testy UX (z ang. user experience – doświadczenie użytkownika) sprawdzają emocje wywoływane u użytkowników przez daną stronę, wykrywają elementy rodzące niezadowolenie, frustrację czy zadowolenie. Wskazuje także elementy problematyczne i niewykorzystywane. Testowanie pozwala na kompleksową zmianę elementów strony m.in.: nawigacji, menu, formularzy, galerii, widżetów, kart produktów, kalkulatorów etc., w celu ułatwienia działań użytkownika. Dzięki badaniom użyteczności możliwe jest poznanie mocnych oraz słabych stron serwisu, a także zaprojektowanie zmian pozwalających na zwiększenie zadowolenia użytkownika z przebywania na stronie oraz szybsze i łatwiejsze zrealizowanie potrzeb, których oczekuje się od danej witryny.

Kiedy warto zlecić testowanie użyteczności strony?

Istnieje kilka przesłanek do przeprowadzenia audytu UX. Testowanie użyteczności to dobry pomysł, gdy masz już sklep, ale wyniki sprzedaży są niezadowalające. Być może nie jest to związane z brakiem atrakcyjności oferty, a trudnościami podczas próby realizacji zamówienia, jak i brakiem zaufania do witryny np. przez jej wygląd. Ponadto eksperci zalecają przeprowadzanie testu użyteczności minimum raz na 3 lata, w celu wprowadzenia pożądanych przez użytkowników aktualizacji oraz upewnienia się, że wszystkie elementy na stronie działają poprawnie. Dodatkowo testy UX wskazane są w związku z przebudową strony – przed nią lub gdy jej wprowadzenie wywołało spadek osiąganych wyników. Wskazaniami do przeprowadzenia testów UX są również:

  • szybkie opuszczenie strony przez użytkownika (wysoki bounce rate),
  • przeczucie, że nie działa ona jak należy,
  • duże rozbieżności pomiędzy sprzedażą stacjonarną a internatową (przewaga tej pierwszej),
  • wprowadzenie na stronie nowej funkcjonalności,
  • chęć dorównania lub prześcignięcia konkurencji.

Jakie mogą być efekty testowania użyteczności strony?

Efektem testowania muzyczności strony lub sklepu jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie o jej działanie, funkcjonalność oraz odczucia klienta związane z przebywaniem w witrynie. Na ich podstawie i wydanych przez ekspertów rekomendacji, można wprowadzić plan działania pozwalający na zwiększenie zadowolenia użytkownika z korzystania z danej strony.

Może być to np. poprawa łatwości nawigacji, wzrostu zrozumiałości treści, usprawnienie wyszukiwania, zmniejszenie ilości pól w formularzach, wprowadzanie lub usprawnienie opcji filtrowania produktów w sklepie, lepsze dostosowanie strony do urządzeń mobilnych czy poprawa designu witryny. Ponadto możliwe są: poprawa reputacji przedsiębiorstwa, zwiększenie lojalności klientów oraz zysków. Warto wiedzieć, że użyteczna dla odbiorcy strona może także obniżyć koszty obsługi klienta oraz szkolenia pracowników.

Data publikacji: 2021-04-27, ostatnia zmiana: 2021-04-27

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Masaż Sportowy z dojazdem Mokotów Ursynów Wilanów
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Haft komputerowy łączymy z sitodrukiem, hafte tasiemką
Pabianice
(woj. łódzkie)
Copi-Flex - Wielomarkowy serwis samochodowy / Sprzedaż nowych skuterów, motorowerów i motocykli
Wola Łącka
(woj. mazowieckie)
Dotacje - na rozpoczęcie działalności/unijne
Gdańsk
(woj. pomorskie)
Biuro Wirtualne - Adres Warszawski - Rejestracja Firm
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Cięcie/ Wycinanie/ Plotowanie: Logo, Liter, Wzorów z folii barwnych
Katowice
(woj. śląskie)
tłumaczenia z języka białoruskiego na język polski oraz z języka polskiego na język białoruski
Otwock
(woj. mazowieckie)
Centralny Rejestr Operatorów, tel. 504-746-203. Zgłoszenie i rejestracja. Raport do CRO, pomoc
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
posadzki przemysłowe do hal, magazynów, placów, wiat, beton zacierany na gładko szorstko. Śląsk.
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)
Baza Zespołów Muzycznych Mirex Zespoły Muzyczne
Łódź
(woj. łódzkie)
Masaż Ursynów profesjonalnie Leczniczy  Dojazd do Klienta
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak sprawdzać ile co kosztuje, gdzie porównywać ceny przed zakupem?
Dostęp do wszelkiego rodzaju dóbr i towarów jest w dzisiejszych czasach niemal nieograniczony. Chcąc kupić jakiś produkt, możemy porównywać propozycje różnych producentów tak długo, aż znajdziemy mode...
Data publikacji: 2021-04-02
Planujesz inwestycję? Sprawdź, jak możesz ją sfinansować dzięki dotacjom unijnym!
Gotowy, aby skupić się na swojej twórczej pasji? Zaplanowałeś inwestycję, a teraz chcesz ją sfinalizować i sfinansować? Oto kilka sposobów na wsparcie finansowe Twoich marzeń. Poznaj, czytając dalej,...
Data publikacji: 2021-02-05
Gdzie najtaniej wypożyczyć samochód w Gdańsku i co wpływa na cenę?
Udajemy się na wakacje do Gdańska, ale nie zamierzamy brać własnego samochodu. Uznaliśmy, że polecimy tam samolotem, dzięki czemu szybciej dotrzemy na miejsce. Tylko że na miejscu nie chcemy być uzale...
Data publikacji: 2020-12-23
W jaki sposób znaleźć najlepszą ofertę kredytu gotówkowego?
Bez względu na sytuację gospodarczą, rynek bankowy wciąż kusi nas reklamami kredytów konsumpcyjnych, które możemy wydać na dowolny cel. Sytuacja związana ze stopami procentowymi obecnie sprzyja zaciąg...
Data publikacji: 2020-10-19

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij