Kiedy warto zlecić testowanie użyteczności strony, sklepu internetowego?

Kiedy warto zlecić testowanie użyteczności strony, sklepu internetowego?

Doświadczenia użytkownika związane z przebywaniem danej stronie intranetowej lub w sklepie online wpływają znacząco nie tylko na liczbę odwiedzin witryny, ale i jej pozycjonowanie w wyszukiwarce Google. Czym jest testowanie użyteczności, kiedy warto je przeprowadzić i jakie może dać efekty? Sprawdź, czy właśnie Ty potrzebujesz takiego sprawdzenia swojej strony!

Czym jest testowanie użyteczności strony?

Testowanie użyteczności strony to badania jakościowe, odpowiadające na pytanie „dlaczego?”, a nie „ile?”. Opiera się na obserwacji zachowań użytkowników znajdujących się na platformie i korzystających z niej w czasie rzeczywistym. Zazwyczaj przeprowadzane jest na bazie opracowanego wcześniej, na potrzeby danego badania, scenariusza. Specjaliści wykorzystują kilka rodzajów testów do sprawdzenia użyteczności strony lub sklepu internetowego. Testy UX (z ang. user experience – doświadczenie użytkownika) sprawdzają emocje wywoływane u użytkowników przez daną stronę, wykrywają elementy rodzące niezadowolenie, frustrację czy zadowolenie. Wskazuje także elementy problematyczne i niewykorzystywane. Testowanie pozwala na kompleksową zmianę elementów strony m.in.: nawigacji, menu, formularzy, galerii, widżetów, kart produktów, kalkulatorów etc., w celu ułatwienia działań użytkownika. Dzięki badaniom użyteczności możliwe jest poznanie mocnych oraz słabych stron serwisu, a także zaprojektowanie zmian pozwalających na zwiększenie zadowolenia użytkownika z przebywania na stronie oraz szybsze i łatwiejsze zrealizowanie potrzeb, których oczekuje się od danej witryny.

Kiedy warto zlecić testowanie użyteczności strony?

Istnieje kilka przesłanek do przeprowadzenia audytu UX. Testowanie użyteczności to dobry pomysł, gdy masz już sklep, ale wyniki sprzedaży są niezadowalające. Być może nie jest to związane z brakiem atrakcyjności oferty, a trudnościami podczas próby realizacji zamówienia, jak i brakiem zaufania do witryny np. przez jej wygląd. Ponadto eksperci zalecają przeprowadzanie testu użyteczności minimum raz na 3 lata, w celu wprowadzenia pożądanych przez użytkowników aktualizacji oraz upewnienia się, że wszystkie elementy na stronie działają poprawnie. Dodatkowo testy UX wskazane są w związku z przebudową strony – przed nią lub gdy jej wprowadzenie wywołało spadek osiąganych wyników. Wskazaniami do przeprowadzenia testów UX są również:

  • szybkie opuszczenie strony przez użytkownika (wysoki bounce rate),
  • przeczucie, że nie działa ona jak należy,
  • duże rozbieżności pomiędzy sprzedażą stacjonarną a internatową (przewaga tej pierwszej),
  • wprowadzenie na stronie nowej funkcjonalności,
  • chęć dorównania lub prześcignięcia konkurencji.

Jakie mogą być efekty testowania użyteczności strony?

Efektem testowania muzyczności strony lub sklepu jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie o jej działanie, funkcjonalność oraz odczucia klienta związane z przebywaniem w witrynie. Na ich podstawie i wydanych przez ekspertów rekomendacji, można wprowadzić plan działania pozwalający na zwiększenie zadowolenia użytkownika z korzystania z danej strony.

Może być to np. poprawa łatwości nawigacji, wzrostu zrozumiałości treści, usprawnienie wyszukiwania, zmniejszenie ilości pól w formularzach, wprowadzanie lub usprawnienie opcji filtrowania produktów w sklepie, lepsze dostosowanie strony do urządzeń mobilnych czy poprawa designu witryny. Ponadto możliwe są: poprawa reputacji przedsiębiorstwa, zwiększenie lojalności klientów oraz zysków. Warto wiedzieć, że użyteczna dla odbiorcy strona może także obniżyć koszty obsługi klienta oraz szkolenia pracowników.

Data publikacji: 2021-04-27, ostatnia zmiana: 2021-04-27

ZOBACZ OGŁOSZENIA

geolog geoefekt, usługi geologiczne i geotechniczne, badania gruntu  http://geoefekt.pl/
Łódź
(woj. łódzkie)
Sprzedaż podpisów elektronicznych z dojazdem!
Kraków
(woj. małopolskie)
Proponuję wsparcie graficzne i marketingowe dla firm
Andrychów
(woj. małopolskie)
Fotowoltaika Ogrodzenie 5kW Montaż
Rzuchów
(woj. śląskie)
E-podpis dla szkolnictwa! Sprzedaż podpisów elektronicznych
Kraków
(woj. małopolskie)
Zwrot podatku z Niemiec i Holandii
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Pomostowa pożyczka hipoteczna bez bik cała Polska
Katowice
(woj. śląskie)
Stworzę infografikę dla firm, blogerów, urzędów
Swarzędz
(woj. wielkopolskie)
tłumaczenia z języka bośniackiego na język polski oraz z języka polskiego na język bośniacki
Otwock
(woj. mazowieckie)
Pozycjonowanie wizytówki Google - PierwszyNaGoogle.pl
Olsztyn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Kredyty dla rolników - Pożyczki bez BIK prywatne pod hipotekę ziemię
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Czy trzeba mieć dowód, by wziąć pożyczkę?
Pożyczka na dowód cieszy się w Polsce ogromną popularnością. A czy jesteśmy w stanie skorzystać z zewnętrznego finansowania, gdy dowodu nie posiadamy? Czy wystarczy nam prawo jazdy? Jakie dokumenty są...
Data publikacji: 2022-03-31
Jakich dokumentów wymagają pożyczkodawcy pozabankowi? Które dochody akceptują?
Gdy pojawia się pilna potrzeba uzyskania szybkiej pożyczki gotówkowej, Polacy swoje kroki kierują najczęściej do firm pozabankowych. Są one o wiele bardziej elastyczne niż banki czy spółdzielcze kasy...
Data publikacji: 2022-03-25
Dlaczego nie powinniśmy odbierać nieznanych telefonów?
Często spotykamy się z sytuacjami, kiedy dzwonią do nas nieznane telefony, a my nie zawsze jesteśmy w stanie stwierdzić czy odebraliśmy telefon od zaufanej osoby. Dlatego trzeba być czujnym. Warto mie...
Data publikacji: 2022-02-02
Karta kredytowa na świąteczne zakupy - poznaj korzyści
Jeśli Twoje konto oszczędnościowe świeci pustkami, nie musisz rezygnować z planów i marzeń. Dzięki karcie kredytowej sfinansujesz świąteczne zakupy wygodnie, bezpiecznie i niedrogo. W artykule wyjaśni...
Data publikacji: 2021-12-15

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij