Szukaj

Kategorie

Jak walczyć z tremą podczas wystąpień publicznych?


Jak walczyć z tremą podczas wystąpień publicznych?


Jedni proponują wyobrażenie sobie publiczności nago. Inni z kolei polecają walczyć ze stresem jeszcze na długo przed wystąpieniem. To tylko niektóre ze sposobów na tremę, która przy wystąpieniach publicznych jest zmorą nie tylko dla początkujących mówców.

Nie od razu Rzym zbudowano

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że przy pierwszych wystąpieniach publicznych trema towarzyszy zdecydowanej większości osób. Ten typowy stres, związany z przemówieniem lub wystąpieniem przed dużą ilością osób jest etapem, przez który musi przejść każdy początkujący aktor, piosenkarz lub polityk. Nie istnieje jeden prosty sposób na radzenie sobie z tremą, można jednak spotkać się z pewnymi technikami oraz poradami, które ten stres zmniejszają. Pamiętaj natomiast, że jeśli jesteś początkujący - z czasem trema sama powinna przejść.Nie jest jednak powiedziane, że stres przed występem dotyka dosłownie każdego. Istnieją osoby, które już przy pierwszych wystąpieniach publicznych czują się jak ryba w wodzie. Trema częściej dotyka introwertyków, niż ekstrawertyków, jednak istnieją odstępstwa od tej reguły. Osoby bardzo otwarte i społeczne niekiedy mają spory problem z wystąpieniami publicznymi, podczas gdy ci bardziej zamknięci w sobie i nieśmiali mogą otwierać się dopiero podczas spotkania z dużą grupą słuchaczy. Jak więc można łatwo wydedukować, problem tremy jest bardzo mocno indywidualny.

Bez paniki

Każdy, kto z tremą spotkał się przynajmniej raz, wie jak bardzo stres nasila się przed samym wystąpieniem publicznym. Oddech i tętno przyspieszają, pojawiają się bolesne skurcze, czasami też nadmierna potliwość. I ta uciążliwa myśl - nie dam rady, ośmieszę się. Najlepszą techniką, jaką można wówczas wykorzystać, jest nie wpadanie w panikę. Strach jest tu bardzo złym doradcą i to właśnie on często powoduje gafy, drobne potknięcia czy też zapomnienie tekstu, których przecież osoba występująca tak bardzo starała się uniknąć. A takie błędy, nieważne czy niewielkie, czy znaczące, z pewnością nie pomogą podczas przyszłych wystąpień publicznych.Jeszcze na kilkanaście minut przed wystąpieniem warto wziąć parę głębokich wdechów. Pamiętaj o kontroli oddechu - to właśnie przyspieszony oddech sprawia, że panika się pogłębia. Zamiast bezskutecznie wmawiać sobie, że nie popełnisz gafy, a wszystko przebiegnie po twojej myśli, skup się wyłącznie na funkcjonowaniu swojego organizmu. Uspokój oddech, usiądź, napij się wody. Dopiero kiedy będziesz spokojny (albo przynajmniej spokojniejszy) zabierz się za to ostatnie powtórzenie scenariusza.

Ponadto należy pamiętać o tym, że sposoby radzenia sobie z tremą dla każdego są indywidualne. Podczas gdy jednemu pomaga wyobrażenie sobie publiki nago, inny nie poczuje się lepiej, jeśli nie obejrzy dokładnie sceny przed wystąpieniem. Aby jak najbardziej zmniejszyć stres przed wystąpieniami publicznymi znajdź swój sposób na niego i tego właśnie się trzymaj. Nie korzystając z cudzych porad czy powtarzając znane regułki, a obserwując swój własny organizm.

Data publikacji: 2018-10-05, ostatnia zmiana: 2018-10-23konferencjenimbus.pl
Artykuł powstał przy współpracy z konferencjenimbus.pl.

Może Cię zaintersować:

- Marzysz o lepszej pracy? Branżowy język obcy ci w tym pomoże!


Spodobało Ci się?


Zobacz ogłoszenia

 Wszystkie chwilówki w jednym miejscu 44chwilowki.pl
Warszawa
(woj. mazowieckie)
 Inspektor Nadzoru Inwestorskiego - Kierownik Budowy
Zielona Góra
(woj. lubuskie)
 Sprzęgła do obrabiarek bułgarskich
Bralin
(woj. wielkopolskie)
 Pompka centralnego smarowania TSM/AP-3L-P
Kępno
(woj. zachodniopomorskie)
 Kasa fiskalna online Novitus, Elzab promocja
Gliwice
(woj. śląskie)
 Prowadzenie księgowości
Brzesko
(woj. małopolskie)
 Detektyw Lubliniec
Lubliniec
(woj. śląskie)
 Przesuwne drzwi chłodnicze - 3320zł
Kraków
(woj. małopolskie)
 Posiadam Państwowe Wierzytelności (prawa do akcji Śląskich Kopalń)
Częstochowa
(woj. śląskie)
 Banki odmawiają ci kredytu sprawdź u nas !!!
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)
 Zawód Optyka w 2 lata za darmo w SKK
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
 Partnerzy Małżonkowie Zdrady Rozwody Testerzy Wierności
Skarżysko-Kamienna
(woj. świętokrzyskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Tajemnice zdolności kredytowej. Jak banki liczą naszą zdolność?
Wzięcie kredytu nierozerwalnie wiąże się z koniecznością wyliczenia zdolności kredytowej. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób, banki liczą zdolność kredytową i jakie elementy mają wpływ na jej wysokość. Właśnie z tego artykułu można dowiedzieć się, jakie najważniejsze kwestie biorą pod uwagę banki, kiedy liczą zdolność kredytową.

Data publikacji: 2019-05-24

Dlaczego tłumaczenia marketingowe są tak ważne?
Dla prowadzących własną działalność oczywistym jest, że bez marketingu nie ma możliwości zaistnienia na rynku. Konkurencja obecnie jest tak duża, że niewiele pozostało obszarów gdzie można dostrzec monopol, który daje więcej swobody w działaniach reklamowych. Marketing, PR, reklama – podstawą do efektywnego dotarcia do swojej grupy docelowej jest treść.

Data publikacji: 2019-05-07

Plakaty wielkoformatowe ? jak zaprojektować, gdzie wydrukować?
Znaki, banery lub plakaty – niezależnie od tego, jaki rodzaj druku na dużą skalę tworzysz, ważne jest, aby wyróżniał się z tłumu. Aby utworzyć wydruk, na który ludzie zwrócą uwagę, musisz wybrać odpowiednie obrazy, kolory i czcionki. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć najczęstszych problemów związanych z drukowaniem plakatów.

Data publikacji: 2019-01-24

Jak założyć swoją firmę?
Planujecie założyć niedługo własną działalność gospodarczą? Jakie kroki należy podjąć, aby przejść przez wszystkie etapy tej procedury?

Data publikacji: 2018-10-13