E-deklaracje - czym są i jak je złożyć?

E-deklaracje - czym są i jak je złożyć?

W obecnych czasach Internet odgrywa bardzo dużą rolę nie tylko w komunikowaniu się, ale jest również wykorzystywany do składania deklaracji podatkowych. Przy jego pomocy mamy możliwość rozliczenia się z podatku nawet bez wychodzenia z domu. Dotyczy to wszystkich płatników bez wyjątku. Aby dokonać rozliczenia, należy skorzystać z systemu zwanego e-deklaracje. Czym on jest i jak za jego pomocą złożyć deklaracje?

Czym są e-deklaracje?

Za pomocą systemu e-deklaracje możemy złożyć deklarację podatkową drogą elektroniczną. Oczywiście, aby to zrobić, musimy mieć dostęp do połączenia internetowego. E-deklaracje możemy złożyć, wykorzystując jeden z trzech sposobów. Pierwszym z nich jest formularz interaktywny. Wystarczy tylko, że wejdziemy na Portal Podatkowy, a następnie klikniemy w zakładkę e-deklaracje. Na stornie pojawi się nam lista podatków, między innymi:

 • PIT,
 • CIT,
 • VAT,
 • SD,

Należy zatem wybrać interesujący nas podatek, a następnie pobrać odpowiedni formularz. Przykładowo dla podatku PIT, do wyboru mamy formularz dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej, dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz dla płatników. Po kliknięciu w dany podatek pojawią się kolejne wskazówki, jak prawidłowo wypełnić formularz. Po wypełnieniu odpowiedniego formularza podatkowego należy go podpisać za pomocą kwalifikowanego podpisu lub za pomocą danych autoryzujących. Na koniec należy pobrać oraz zachować Urzędowe Poświadczenie Odbioru.


Złożenie e-deklaracji za pomocą modułu systemu finansowo – księgowego

Kolejnym sposobem na złożenie e-deklaracji drogą elektroniczną jest wykorzystanie odpowiednich aplikacji – zwanych modułami. Złożenie e-deklaracji tym sposobem odbywa się za pomocą systemów finansowo – księgowych. Używając modułów do rozliczeń deklaracji podatkowych, automatycznie zostają elektronicznie podpisane, wszystkie złożone deklaracje. Jednak, aby rozliczyć deklaracje za pomocą modułu finansowo – księgowego należy:

 • pobrać odpowiednią strukturę logiczną z zakładki Struktury dokumentów XML,
 • wypełnić odpowiedni dokument z aplikacji,
 • wysłać wypełniony dokument,
 • pobrać i zachować Urzędowe Potwierdzenie Odbioru.

Schemat postępowania jest prosty, a wszelkie wskazówki jak poprawnie wypełnić dokument znajdziemy w łatwo dostępnym miejscu.


Bramka dokumentów UBD

Trzecim ze sposobów na złożenie e-deklaracji jest wykorzystanie Uniwersalnej Bramki Dokumentów, czyli UBD. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli przesyłamy kilka dokumentów, ponieważ jednocześnie możemy przekazać do 20 000 różnych deklaracji. Aby do rozliczenia użyć Uniwersalnej Bramki Dokumentów należy:

 • uruchomić odpowiednią aplikację, tak zwany moduł, zgodnie ze specyfikacją Wejścia-Wyjścia, aplikacja znajduje się w zakładce Dokumentacja IT,
 • wypełnić formularz,
 • podpisać wypełniony formularz za pomocą podpisu kwalifikowanego lub danymi autoryzującymi,
 • wysłać dokument do UBD,
 • pobrać i zachować Urzędowe Potwierdzenie Odbioru.

Pamiętajmy jednak, że za pomocą bramki dokumentów UBD nie możemy dokonać korekty deklaracji.


E-deklaracje - zobacz jak łatwo się je wystawia na pomoc.wfirma.pl

Data publikacji: 2020-03-31, ostatnia zmiana: 2020-03-30

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Skup Bursztynu Całe Województwo Kurpie oraz mazury i warmia  zapraszamy do kontaktu
Ostrołęka
(woj. mazowieckie)
Szukam Przyjaciela, Zdjęcia, Sesje Zdjęciowe, Fotomodelka; Wrocław
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Transport, dostawa, utylizacja
Gdańsk
(woj. pomorskie)
W-Wa i Okolice, Skutecznie Sprzedam Twoje Mieszkanie.Sprawdź!
MAZOWIECKIE
(woj. mazowieckie)
Garaż blaszany 6x5, garaz, garaże, hale, wiaty, hala, profil, orzech, złoty dąb
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
Wywóz odpadów z remontu, tel 504-746-203, sprzątanie śmieci, cena, Wrocław,
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Malowanie proszkowe
Sędziszów Małopolski
(woj. podkarpackie)
Wystawię twoje biznesowe ofertę w Ukrainie (Białorusi)
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Wózki inwalidzkie
Łódź
(woj. łódzkie)
Kredyty firmowe
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)
Całkiem inny Copywriting na strony internetowe
Wrocław
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Kiedy warto zlecić testowanie użyteczności strony, sklepu internetowego?
Doświadczenia użytkownika związane z przebywaniem danej stronie intranetowej lub w sklepie online wpływają znacząco nie tylko na liczbę odwiedzin witryny, ale i jej pozycjonowanie w wyszukiwarce Googl...
Data publikacji: 2021-04-27
Jak sprawdzać ile co kosztuje, gdzie porównywać ceny przed zakupem?
Dostęp do wszelkiego rodzaju dóbr i towarów jest w dzisiejszych czasach niemal nieograniczony. Chcąc kupić jakiś produkt, możemy porównywać propozycje różnych producentów tak długo, aż znajdziemy mode...
Data publikacji: 2021-04-02
Planujesz inwestycję? Sprawdź, jak możesz ją sfinansować dzięki dotacjom unijnym!
Gotowy, aby skupić się na swojej twórczej pasji? Zaplanowałeś inwestycję, a teraz chcesz ją sfinalizować i sfinansować? Oto kilka sposobów na wsparcie finansowe Twoich marzeń. Poznaj, czytając dalej,...
Data publikacji: 2021-02-05
Gdzie najtaniej wypożyczyć samochód w Gdańsku i co wpływa na cenę?
Udajemy się na wakacje do Gdańska, ale nie zamierzamy brać własnego samochodu. Uznaliśmy, że polecimy tam samolotem, dzięki czemu szybciej dotrzemy na miejsce. Tylko że na miejscu nie chcemy być uzale...
Data publikacji: 2020-12-23

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij