Jak wyrobić książeczkę żeglarską? Sprawdź nasz poradnik!

Jak wyrobić książeczkę żeglarską? Sprawdź nasz poradnik!

Książeczka żeglarska to dokument, który powinna posiadać każda osoba pracująca na statkach handlowych, bez względu na pełnioną tam funkcję. To dokument, który potwierdza tożsamość jego właściciela, określa przebieg pracy wykonywanej na statkach, a także uprawnia do przekraczania granicy naszego kraju. W książeczce zawarte są informacje o stanie zdrowia marynarza, przebytych kursach i uprawnieniach. Książeczka żeglarska zastępuje paszport, co oznacza, że może zostać wydana tylko obywatelowi polskiemu, ponadto jej właściciel może wrócić do ojczyzny nawet wtedy, gdy utraci ona ważność.

Jak wyrabia się książeczkę żeglarską? 

Jedynymi instytucjami uprawnionymi do wydania książeczki żeglarskiej jest: dyrektor urzędu morskiego oraz urząd konsularny funkcjonujący poza granicami kraju. Wniosek o wydanie książeczki należy złożyć osobiście, chociaż jest również możliwa wersja online, ale wówczas wymagany jest podpis elektroniczny, który również należy wcześniej wyrobić w postaci certyfikatu kwalifikowanego. 

Co trzeba zrobić, by otrzymać książeczkę żeglarską 

Pierwszym etapem na drodze do uzyskania książeczki żeglarskiej jest ukończenie z powodzeniem szkolenia podstawowego w zakresie bezpieczeństwa. To trudny kurs, który z pewnością nie każdy chętny jest w stanie zrealizować. Kurs podzielony jest na 4 odrębne szkolenia: podstawowa pomoc medyczna, indywidualne techniki ratunkowe, ochrona przeciwpożarowa, oraz bezpieczeństwo własne z odpowiedzialnością wspólną. Czas trwania kursu to 6 dni podzielone na część teoretyczną i praktyczną. W tym czasie należy też wyrobić sobie świadectwo zdrowia poświadczające, że dany kursant może pracować na statkach. 

Lista ośrodków szkoleniowych uprawnionych do przeprowadzenia kursu oraz lista lekarzy z uprawnieniami do wydawania świadectw zdrowia znajduje się na oficjalnej stronie Urzędu Morskiego. 

Pozostałe wymagania

Na koniec należy zebrać pozostałe dokumenty, czyli w przypadku, gdy przyszły marynarz uzyskał już miejsce na statku, musi załączyć do książeczki zaświadczenie informujące o rodzaju zawartej z armatorem umowy. Do wniosku należy załączyć dowód wymaganej przepisami opłaty, która jest inna dla osoby pracującej już zawodowo i inna dla studentów czy uczniów. Wymagana kwota jest przelicznikiem waluty Euro. Tylko do wglądu trzeba też dostarczyć dowód osobisty lub aktualny paszport. 

Jeżeli osoba starająca się o książeczkę żeglarską jest niepełnoletnia musi dostarczyć również pisemną zgodę rodziców lub opiekunów. Uczniowie szkół średnich muszą otrzymać ze szkoły zaświadczenie, że książeczka jest im potrzebna do realizacji obowiązkowej praktyki. Studenci natomiast muszą otrzymać od rektora uczelni zaświadczenie, że studiują aktualnie na danym kierunku i uczelni. 

Odbiór książeczki żeglarskiej

Jeżeli spełniło się wszystkie warunki i wniosek o książeczkę żeglarską został rozpatrzony pozytywnie, można ją odebrać, ale wyłącznie osobiście. Jeżeli musiałaby to zrobić osoba upoważniona, dokument upoważniający powinien zostać potwierdzony notarialnie. 


Artykuł powstał we współpracy z hms-assistance24.com

Data publikacji: 2020-02-26, ostatnia zmiana: 2020-02-21

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Silnik zaburtowy krótki Grunwelt Maschinen GW200FD 6.5KM!!!
1 599,00 zł
Opole
(woj. opolskie)
Czarter dmuchanego katamaranu na każdy akwen
130,00 zł
Kajetany
(woj. mazowieckie)
Patent motorowodny w jeden dzień Poznań 24.10
450,00 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Silnik zaburtowy spalinowy krótki Grunwelt Maschinen GW-600WK 6.0KM
4 060,00 zł
Opole
(woj. opolskie)
Kamizelka ratunkowa dla żeglarzy na jachty i łodzie
85,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Wodny sprzęt ratunkowy i asekuracyjny dla żeglarzy i motorowdniaków.
80,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Kurs radiooperator SRC / VHF Zielona Góra
350,00 zł
Zielona Góra
(woj. lubuskie)
Kurs na patent Jachtowy Sternik Morski
1 200,00 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)
Kamizelka asekuracyjna dla wodniaków
85,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Licencja do holowania narciarza i obiektów pływających Poznań 24.10.
350,00 zł
Zborowo
(woj. wielkopolskie)
Patent motorowodny w jeden dzień Zegrze 08.11
450,00 zł
Zegrze Południowe
(woj. mazowieckie)
Silnik zaburtowy krótki Grunwelt Maschinen GW140FC 1.5KM!!!
781,00 zł
Opole
(woj. opolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jaki wiek jest najlepszy na rozpoczęcie nauki pływania?
Pływanie jest nie tylko umiejętnością, ale i sposobem na piękną, szczupłą sylwetkę i na spędzenie wolnego czasu. Tymczasem całkiem sporo osób, nawet w wieku dorosłym, nie potrafi pływać.
Data publikacji: 2020-10-14
Wrocławskie muzea - najlepsza opcja, kiedy pada deszcz
Wrocław to miasta o złożonej historii i bogatej kulturze. Uwidacznia się to również poprzez liczne placówki muzealne, których jest w mieście 21 placówek muzealnych, w których prezentowane są kolekcje...
Data publikacji: 2020-10-02
Jachting - pomysł na wymarzony urlop
Jakie uprawnienia są wymagane, aby móc samemu żeglować oraz gdzie udać się na wycieczkę łódką? Poniżej podpowiadamy, jak spędzić udany urlop na jachcie.
Data publikacji: 2020-07-24
Jak dobrać odpowiednie kije golfowe dla początkujących graczy
Z tego artykułu dowiesz się jak dobrać odpowiednie kije golfowe dla początkujących graczy w golfa. Jakie problemy zdrowotne mogą powodować źle dobrane kije golfowe. Ile kosztuje kompletny zestaw kijów...
Data publikacji: 2020-07-17