Jak wyrobić książeczkę żeglarską? Sprawdź nasz poradnik!

Jak wyrobić książeczkę żeglarską? Sprawdź nasz poradnik!

Książeczka żeglarska to dokument, który powinna posiadać każda osoba pracująca na statkach handlowych, bez względu na pełnioną tam funkcję. To dokument, który potwierdza tożsamość jego właściciela, określa przebieg pracy wykonywanej na statkach, a także uprawnia do przekraczania granicy naszego kraju. W książeczce zawarte są informacje o stanie zdrowia marynarza, przebytych kursach i uprawnieniach. Książeczka żeglarska zastępuje paszport, co oznacza, że może zostać wydana tylko obywatelowi polskiemu, ponadto jej właściciel może wrócić do ojczyzny nawet wtedy, gdy utraci ona ważność.

Jak wyrabia się książeczkę żeglarską? 

Jedynymi instytucjami uprawnionymi do wydania książeczki żeglarskiej jest: dyrektor urzędu morskiego oraz urząd konsularny funkcjonujący poza granicami kraju. Wniosek o wydanie książeczki należy złożyć osobiście, chociaż jest również możliwa wersja online, ale wówczas wymagany jest podpis elektroniczny, który również należy wcześniej wyrobić w postaci certyfikatu kwalifikowanego. 

Co trzeba zrobić, by otrzymać książeczkę żeglarską 

Pierwszym etapem na drodze do uzyskania książeczki żeglarskiej jest ukończenie z powodzeniem szkolenia podstawowego w zakresie bezpieczeństwa. To trudny kurs, który z pewnością nie każdy chętny jest w stanie zrealizować. Kurs podzielony jest na 4 odrębne szkolenia: podstawowa pomoc medyczna, indywidualne techniki ratunkowe, ochrona przeciwpożarowa, oraz bezpieczeństwo własne z odpowiedzialnością wspólną. Czas trwania kursu to 6 dni podzielone na część teoretyczną i praktyczną. W tym czasie należy też wyrobić sobie świadectwo zdrowia poświadczające, że dany kursant może pracować na statkach. 

Lista ośrodków szkoleniowych uprawnionych do przeprowadzenia kursu oraz lista lekarzy z uprawnieniami do wydawania świadectw zdrowia znajduje się na oficjalnej stronie Urzędu Morskiego. 

Pozostałe wymagania

Na koniec należy zebrać pozostałe dokumenty, czyli w przypadku, gdy przyszły marynarz uzyskał już miejsce na statku, musi załączyć do książeczki zaświadczenie informujące o rodzaju zawartej z armatorem umowy. Do wniosku należy załączyć dowód wymaganej przepisami opłaty, która jest inna dla osoby pracującej już zawodowo i inna dla studentów czy uczniów. Wymagana kwota jest przelicznikiem waluty Euro. Tylko do wglądu trzeba też dostarczyć dowód osobisty lub aktualny paszport. 

Jeżeli osoba starająca się o książeczkę żeglarską jest niepełnoletnia musi dostarczyć również pisemną zgodę rodziców lub opiekunów. Uczniowie szkół średnich muszą otrzymać ze szkoły zaświadczenie, że książeczka jest im potrzebna do realizacji obowiązkowej praktyki. Studenci natomiast muszą otrzymać od rektora uczelni zaświadczenie, że studiują aktualnie na danym kierunku i uczelni. 

Odbiór książeczki żeglarskiej

Jeżeli spełniło się wszystkie warunki i wniosek o książeczkę żeglarską został rozpatrzony pozytywnie, można ją odebrać, ale wyłącznie osobiście. Jeżeli musiałaby to zrobić osoba upoważniona, dokument upoważniający powinien zostać potwierdzony notarialnie. 


Artykuł powstał we współpracy z hms-assistance24.com

Data publikacji: 2020-02-26, ostatnia zmiana: 2020-02-21

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Pompowany dwuosobowy Kajak - Wypożyczalnia na cały kraj
80,00 zł
Kajetany
(woj. mazowieckie)
Silnik zaburtowy krótki Grunwelt Maschinen GW200FD 6.5KM!!!
1 859,00 zł
Opole
(woj. opolskie)
Czarter dmuchanego katamaranu  Minicat Instinct
160,00 zł
Kajetany
(woj. mazowieckie)
Łódka wędkarska 3 osob. z pelnym osprzętem!!!
4 500,00 zł
Płock
(woj. mazowieckie)
Wodny sprzęt ratunkowy i asekuracyjny dla żeglarzy i motorowdniaków.
80,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Silnik zaburtowy spalinowy krótki Grunwelt Maschinen GW-600WK 6.0KM
4 309,00 zł
Opole
(woj. opolskie)
Kamizelka ratunkowa dla żeglarzy na jachty i łodzie
85,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Czarter dmuchanego katamaranu  Minicat Guppy
100,00 zł
Kajetany
(woj. mazowieckie)
Czarter dmuchanego katamaranu  Minicat Evoque
230,00 zł
Kajetany
(woj. mazowieckie)
Kamizelka asekuracyjna dla wodniaków
85,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
WindSUP dmuchana deska z żaglem - Wypożyczalnia na cały kraj
130,00 zł
Kajetany
(woj. mazowieckie)
Silnik zaburtowy krótki Grunwelt Maschinen GW140FC 1.5KM!!!
781,00 zł
Opole
(woj. opolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Wakacje, wakacje... O czym pamiętać przed wyjazdem?
Zbliża się termin wykupionych wakacji? Czas dowiedzieć się, co zrobić, aby wyjazd był udany. Oczywiście należy się dobrze do niego przygotować, spakować odpowiednio walizkę, zaopatrując się we wszystk...
Data publikacji: 2021-04-06
Profesjonalna odzież kompresyjna
Ciało ludzkie, zbudowane z - między innymi - mięśni, stawów, ścięgien i kości, ma naturalną zdolność przyjmowania i znoszenia znacznych obciążeń, powodowanych aktywnością fizyczną. Dzięki tej właściwo...
Data publikacji: 2021-02-15
Czas rozkładać stół czyli najlepszy sport na zimową przerwę w domu
Rozrywka zapewniająca wiele radości, sporą dawkę ruchu, rywalizację i satysfakcję z wygranych. Ping-pong nie ma sobie równych.
Data publikacji: 2020-12-21
Na co zwrócić uwagę wybierając worek bokserski?
Worek bokserski to jeden z podstawowych elementów w treningu pięściarskim. Dowiedz się, jak wybrać worek treningowy, aby ten posłużył jak najdłużej, zapewniając jednocześnie efektywny trening fizyczny...
Data publikacji: 2020-12-04

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij