Jachting - pomysł na wymarzony urlop

Jachting - pomysł na wymarzony urlop

Okres wakacyjny to czas wspólnych wyjazdów i odpoczynku podczas urlopu. Jednak wspaniałe wakacje nie muszą kończyć się wyjazdem nad morze czy w góry. Warto być kreatywnym i pomyśleć nad ciekawszym rozwiązaniem. Zdecydowanie popularność zyskuje jachting, dzięki któremu możemy zwiedzać nie tylko nasz kraj, ale i cały świat. Tak naprawdę obecnie każdy może żeglować. Wystarczy bowiem trochę chęci i funduszy na wynajęcie łódki z żaglem. Czym zatem jest sam jachting, jakie uprawnienia są wymagane, aby móc samemu żeglować oraz gdzie udać się na wycieczkę łódką? Poniżej podpowiadamy, jak spędzić udany urlop na jachcie. 

Czym tak naprawdę jest jachting?

Może się nam wydawać, że jachting i żeglarstwo praktycznie nie różnią się między sobą. Jednak nie jest to do końca słuszne stwierdzenie. Otóż żeglarstwo jest w pewnym sensie dyscypliną sportu, którą uprawia się zawodowo. Wymaga ona większego nakładu energii fizycznej. Natomiast jachting to bardziej pływanie rekreacyjne, podczas którego można zwiedzać nieznane zakątki świata. Jest on przeznaczony dla osób, które chcą w jakiś sposób oderwać się od szarej rzeczywistości i rozpocząć wymarzone wakacje. Dzięki temu jachting stał się świetnym pomysłem na udany wypad rodzinny. Nie trzeba zatem wykazywać się dużymi umiejętnościami, aby móc wsiąść na jacht i zrelaksować się przy szumie morskich fal. Niezbędne będą nam podstawowe akcesoria żeglarskie i odzież żeglarska, ale możemy je skompletować niewielkim kosztem w dobrym sklepie żeglarskim.

Jachting - uprawnienia

Jachting - uprawnienia

Aby móc poradzić sobie w każdej sytuacji, jaka nadarzy się na morzu czy oceanie, niezbędne jest posiadanie odpowiednich dokumentów. Należy przede wszystkim umieć żeglować, czemu pomagają właściwe kursy żeglarskie. Te dokumenty można porównać tak naprawdę to zwykłego prawo jazdy kategorii B. Obecnie nasze prawo jasno twierdzi, że pierwsze uprawnienia dotyczące żeglugi można zdobyć już po ukończeniu 14 roku życia. Posiadacz takiego dokumentu może prowadzić jacht po wszystkich wodach śródlądowych, jednak jeśli chodzi o ocean czy morze, to może poruszać się nim w odległości do 2 mil od brzegu morza. Natomiast osoba pełnoletnia może zrobić dodatkowe kursy, które nie będą jej ograniczały.


Jachting i pływanie ze skiperem

Skiperem nazywamy osobę, która jest uprawniona do prowadzenia jachtu. Oczywiście niektóre kraje nie nakazują posiadania takich umiejętności, jednak przed wynajęciem łódki, właściciel jachtu zawsze będzie dopytywał o posiadane w tej dziedzinie umiejętności. W naszym kraju obowiązuje nakaz posiadania dokumentu, który potwierdza ukończenie zdobycia umiejętności w pływaniu jachtem. Zdarza się również, że niektóre kraje wymagają dodatkowej osoby na pokładzie jachtu, która w razie jakichkolwiek problemów będzie mogła przejąć stery. Dzieje się tak na przykład w Grecji. Oczywiście jeśli nie mamy takiej osoby, istnieje możliwość wynajęcia jej za odpowiednią opłatą. W Polsce zatrudnienie jednej osoby do sterowania jachtem kosztuje niekiedy 100 złotych za dobę. 

Jachting w Polsce i za granicą

Jachting w Polsce 

W naszym kraju mamy dostęp do pięknych jezior, rzek czy morza. Te niezwykłe miejsca sprawiają, że możliwe staje się podróżowanie jachtem i to bez wyjazdu za granicę. Oczywiście większość osób decyduje się na wynajęcie jachtu. Logicznym jest fakt, że bezsensowne jest kupowanie tak drogiego sprzętu na jednorazową wycieczkę. Obecnie w Polsce porty posiadają w swojej ofercie możliwość wypożyczenia jachtu. Otóż wybór jachtu zależy głównie od miejsca, w jakie planujemy się wybrać. Jeśli decydujemy się na weekendowy wypad nad jezioro, po którym będziemy mogli spokojnie popływać to wystarczy nam mały jacht, którego długość nie przekracza dziesięciu metrów. Natomiast w przypadku większych zbiorników wodnych, lepszym rozwiązaniem okażą się większe jachty, do których sterowania potrzebne są dwie osoby. 


Jachting za granicą

Jachting w innych krajach jest częściej wybieranym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Ciepłe kraje, do których przybywają liczne rzesze turystów cieszą się ogromnym zainteresowaniem wielbicieli pływania po morzach. Oczywiście cały proces przebiega podobnie do tego, jaki przeprowadzany jest u nas w kraju. Również wymagane są odpowiednie umiejętności, aby jacht mógł zostać wypożyczony. Oczywiście należy liczyć się z wyższymi kosztami za wynajem tego sprzętu. Piękne rafy koralowe czy nieskazitelnie czysta woda w Grecji czy innych krajach śródziemnomorskich staje się pięknym miejscem do żeglugi. Warto zaznaczyć, że żeglować możemy cały rok. Nie musimy szukać wolnego terminu tylko w okresie letnim.

Wynajęcie jachtu - ile kosztuje?

Większość osób, które decydują się na urlop na jachcie wybiera wynajęcie łódki na określony termin. Jest to zdecydowanie bardziej opłacalne rozwiązanie niż zakup nowego sprzętu. Wynająć jacht możemy głównie w pobliskim porcie. Ceny są głównie uzależnione od wielkości jachtu, ale też tego, czy nasza wycieczka będzie odbywała się w sezonie czy poza nim. Pamiętajmy, że oprócz opłaty konieczna jest do zapłacenia kaucja. Jej wysokość zależy głównie od wyposażenia jachtu i waha się między 500 a kilka tysięcy złotych. Oczywiście cała kwota kaucji jest zwracana przy zwrocie jachtu, pod warunkiem, że sprzęt i całe wyposażenie nie zostało w żaden sposób naruszone. Przed odbiorem warto dokładnie sprawdzić jacht. Ewentualne uszkodzenia należy niezwłocznie zgłosić, gdyż to my możemy zostać obciążeni dodatkowymi kosztami po powrocie z rejsu. 

 

Szukasz ciekawego pomysłu na urlop? Jachting okaże się świetnym rozwiązaniem zarówno dla grupy przyjaciół czy dla rodziny. Jeśli nawet nie posiadamy osoby, która ma odpowiednie kwalifikacje do sterowania łodzią, nic nie stoi na przeszkodzi, aby ją wynająć. Wrażenia z wyprawy jachtem z pewnością długo pozostaną nam w pamięci. Weekendowy wypad czy dłuższa wyprawa? Jacht możemy wypożyczyć na tak długo, na ile będziemy mieli ochotę. Wystarczy zatem cieszyć się wspaniałymi chwilami w gronie najbliższych nam osób. Jest to jednocześnie aktywna forma spędzania czasu wolnego, która pozwala na przeżycie niezapomnianych chwil na łonie natury. Obecnie sezon jest otwarty, ale nie zapominajmy, że pływać jachtem możemy cały rok. I to nie tylko w naszym kraju! 

Data publikacji: 2020-07-24, ostatnia zmiana: 2020-07-24

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Pompowany dwuosobowy Kajak - Wypożyczalnia na cały kraj
80,00 zł
Kajetany
(woj. mazowieckie)
Silnik zaburtowy krótki Grunwelt Maschinen GW200FD 6.5KM!!!
1 859,00 zł
Opole
(woj. opolskie)
Kamizelka ratunkowa dla żeglarzy na jachty i łodzie
85,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Łódka wędkarska 3 osob. z pelnym osprzętem!!!
4 500,00 zł
Płock
(woj. mazowieckie)
Wodny sprzęt ratunkowy i asekuracyjny dla żeglarzy i motorowdniaków.
80,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Silnik zaburtowy spalinowy krótki Grunwelt Maschinen GW-600WK 6.0KM
4 309,00 zł
Opole
(woj. opolskie)
Czarter dmuchanego katamaranu  Minicat Instinct
160,00 zł
Kajetany
(woj. mazowieckie)
Czarter dmuchanego katamaranu  Minicat Guppy
100,00 zł
Kajetany
(woj. mazowieckie)
Czarter dmuchanego katamaranu  Minicat Evoque
230,00 zł
Kajetany
(woj. mazowieckie)
WindSUP dmuchana deska z żaglem - Wypożyczalnia na cały kraj
130,00 zł
Kajetany
(woj. mazowieckie)
Kamizelka asekuracyjna dla wodniaków
85,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Silnik zaburtowy krótki Grunwelt Maschinen GW140FC 1.5KM!!!
781,00 zł
Opole
(woj. opolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Wakacje, wakacje... O czym pamiętać przed wyjazdem?
Zbliża się termin wykupionych wakacji? Czas dowiedzieć się, co zrobić, aby wyjazd był udany. Oczywiście należy się dobrze do niego przygotować, spakować odpowiednio walizkę, zaopatrując się we wszystk...
Data publikacji: 2021-04-06
Profesjonalna odzież kompresyjna
Ciało ludzkie, zbudowane z - między innymi - mięśni, stawów, ścięgien i kości, ma naturalną zdolność przyjmowania i znoszenia znacznych obciążeń, powodowanych aktywnością fizyczną. Dzięki tej właściwo...
Data publikacji: 2021-02-15
Czas rozkładać stół czyli najlepszy sport na zimową przerwę w domu
Rozrywka zapewniająca wiele radości, sporą dawkę ruchu, rywalizację i satysfakcję z wygranych. Ping-pong nie ma sobie równych.
Data publikacji: 2020-12-21
Na co zwrócić uwagę wybierając worek bokserski?
Worek bokserski to jeden z podstawowych elementów w treningu pięściarskim. Dowiedz się, jak wybrać worek treningowy, aby ten posłużył jak najdłużej, zapewniając jednocześnie efektywny trening fizyczny...
Data publikacji: 2020-12-04

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij