TRX, czyli trening z taśmami - podpowiadamy jak ćwiczyć skutecznie


TRX, czyli trening z taśmami - podpowiadamy jak ćwiczyć skutecznie.


Wymyślony dla komandosów, a dziś z powodzeniem stosowany w wielu domach – oto trening z taśmami, czyli popularny TRX. Dzięki niemu można z powodzeniem pracować nad formą i mięśniami, nie opuszczając domu i ograniczając się do zestawu kilku, kilkunastu ciekawych ćwiczeń!

Sekret skuteczności TRX

Żeby ćwiczyć z taśmami, nie potrzeba dodatkowych sprzętów ani obciążeń. Mięśnie są pobudzane dzięki ciężarowi ciała. Wystarczy zaczepić na drążku, np. zamocowanym pomiędzy dwoma ścianami lub w drzwiach, specjalne taśmy, które następnie chwyta się dłońmi lub wkłada w nie stopy. Wszystko zależy od konkretnego ćwiczenia, ale zasada jest zawsze identyczna – trening TRX wymaga jedynie taśm, nie potrzebujesz hantli czy sztangi.

Jak widać, podstawową zaletą treningu z taśmami jest jego prostota. Coś, co mogli ćwiczyć komandosi na zagranicznych misjach, żeby utrzymać formę, z powodzeniem może zostać wykorzystane przez każdego, kto posiada choćby odrobinę miejsca na zaczepienie elastycznej konstrukcji. Łatwo zarówno regulować wysokość taśm, jak i zmieniać ustawienie względem nich, uzyskując różne ciekawe efekty.

Chociaż obciążamy się własnym ciałem, nie jest to niebezpieczne dla zdrowia. Kręgosłup i stawy przy prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń nie są narażone na kontuzje, a w pracę angażuje się wiele mięśni naraz. Dlatego na TRX decydują się nie tylko osoby, które z różnych względów mają ograniczony dostęp do profesjonalnych siłowni. To po prostu interesujący, bardzo wartościowy trening, przynoszący satysfakcjonujące efekty. Korzystając z taśm, można wypracować kształtne bicepsy, „sześciopak” na brzuchu, a także wysportowane nogi. Wszystko zależy od przyjętego programu ćwiczeń.

Jeszcze jedną zaletą treningu z taśmami jest jego prawidłowy wpływ na postawę. Oprócz mięśni „widocznych” posiadamy także mięśnie głębokie, ważne właśnie z punktu widzenia zdrowej postawy. Gdy ćwiczysz na siłowni, np. wyciskając sztangę, możesz szybko pogłębić problemy z wadliwą postawą. Tymczasem TRX pozwala tego uniknąć.

Wskazania i przeciwwskazania

Sekret skuteczności TRX.

Z uwagi na swój uniwersalny charakter trening TRX jest polecany wszystkim niezależnie od wieku, płci czy dotychczasowych doświadczeń sportowych. Każdy czynnik można skorygować odpowiednim doborem ćwiczeń, a są programy zarówno dla zupełnie początkujących, jak i doświadczonych osób. Szacuje się, że z taśmami można wykonać nawet 300 różnych ćwiczeń, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie, tak kobiety, jak i mężczyźni.

Nie zmienia to faktu, że system TRX jest trudny i wymagający. Chociaż jego założenia nie są dla kręgosłupa i stawów takim obciążeniem jak niektóre treningi na siłowni, to i tak osoby cierpiące na schorzenia związane z tymi elementami organizmu powinny uważać, a najlepiej skonsultować z lekarzem chęć podjęcia wyzwania. Lepiej zawczasu wybrać inną formę ćwiczeń niż pogłębić istniejący już problem z plecami czy stawami.

Na szczęście trening z taśmami nie powinien stanowić zagrożenia dla osób, które cierpią z powodu wrodzonych wad serca, nadciśnienia czy chorób krążenia. Oczywiście warto się upewnić u lekarza co do zasadności konkretnych ćwiczeń, ale z reguły trening TRX pozwala lepiej natlenić komórki organizmu i pozytywnie wpływa na stan zdrowia.

Choć do regularnego treningu nie potrzeba wsparcia trenera, jego wiedza może być szczególnie przydatna na początku przygody z taśmami. W TRX liczy się technika, więc ekspert powinien pokazać, jak prawidłowo wykonywać poszczególne ćwiczenia, na co zwracać uwagę, jak unikać kontuzji, czym się kierować podczas ustalania planu treningowego itp. Dopiero po zastrzyku tej podstawowej wiedzy można ze spokojem przystąpić do samodzielnych ćwiczeń, np. w domowym zaciszu.Prawidłowe ćwiczenia

W świecie TRX nie brakuje ćwiczeń, które angażują mięśnie i pozwalają wyrobić żelazną kondycję. Są to między innymi pompki, podciąganie, wykroki, szczupak, rozpiętki czy deska, oczywiście w różnych wariantach. Skuteczne efekty osiąga się dzięki realizacji konkretnego planu treningowego, a każde ćwiczenie wymaga powtórzeń w ramach serii. Warto poszukiwać nietypowych, hybrydowych połączeń, które za jednym razem angażują konkretne partie mięśni. Dzięki regularności i skrupulatności wzrasta wydolność organizmu, a także satysfakcja płynąca z konsekwentnej pracy nad sylwetką i formą.

Prawidłowego wykonywania ćwiczeń warto się nauczyć od instruktora, niekoniecznie „w realu”. Jest przecież internet, w którym działa wielu trenerów personalnych i osobistych coachów, również ściśle skupionych wokół TRX. Sprawdź ich kwalifikacje i spróbuj własnych sił. Trening z taśmami to zdrowy, tani i efektywny sposób na rzeźbę i kondycję!


Artykuł powstał przy współpracy z firmą Odszkodowania UK

Data publikacji: 2018-06-09, ostatnia zmiana: 2018-06-06

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Rower młodzieżowy VINCINI
200,00 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
plecak under armour scrimmage 2.0
139,95 zł
Drawsko
(woj. wielkopolskie)
torba plecak prosto fenz biała
99,00 zł
Gniezno
(woj. wielkopolskie)
Narty mega wybór
300,00 zł
Roztoka
(woj. małopolskie)
termos stalowy butelka na napoje herbatę kawę 0,8l
56,99 zł
Inowrocław
(woj. kujawsko-pomorskie)
Deski snowboardowe MEGA WYBÓR
300,00 zł
Roztoka
(woj. małopolskie)
tiro primegreen bottom compartment duffel bag large
179,00 zł
Olsztyn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Narty carvingowe Rossignol
150,00 zł
Czosnów
(woj. mazowieckie)
termos obiadowy 500ml fuori zielony 27749
69,90 zł
Dąbrowa Górnicza
(woj. śląskie)
Sprzedam dwie pary super nart AtomiC i Black  jak na zdjęciach warto  zakupu 100% narty
99,99 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
Czarna torebka skórzana typu plecak convertible
715,00 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Naciąg tenisowy Polyfibre Black Venom Promocja
39,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Nie tylko zamek, czyli co warto zobaczyć w Olsztynie?
Sąsiadujący z Częstochową Olsztyn jest jedną z ciekawszych miejscowości na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Piękna okolica, gęsta sieć szlaków turystycznych i wspaniałe atrakcje sprawiają, że turyśc...
Data publikacji: 2022-01-10
Mielno - nadmorskie miasteczko wielu możliwości
Mielno to popularna destynacja turystyczna. Jest stolicą polskiego morsowania, w którym zimą miłośnicy morsowania spotykają się na zlocie, a także stolicą imprez polskiego wybrzeża. Dla wielu jest to...
Data publikacji: 2021-07-08
Wakacje, wakacje... O czym pamiętać przed wyjazdem?
Zbliża się termin wykupionych wakacji? Czas dowiedzieć się, co zrobić, aby wyjazd był udany. Oczywiście należy się dobrze do niego przygotować, spakować odpowiednio walizkę, zaopatrując się we wszystk...
Data publikacji: 2021-04-06
Profesjonalna odzież kompresyjna
Ciało ludzkie, zbudowane z - między innymi - mięśni, stawów, ścięgien i kości, ma naturalną zdolność przyjmowania i znoszenia znacznych obciążeń, powodowanych aktywnością fizyczną. Dzięki tej właściwo...
Data publikacji: 2021-02-15

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij