Szukaj

Kategorie

TRX, czyli trening z taśmami - podpowiadamy jak ćwiczyć skutecznie


TRX, czyli trening z taśmami - podpowiadamy jak ćwiczyć skutecznie.


Wymyślony dla komandosów, a dziś z powodzeniem stosowany w wielu domach – oto trening z taśmami, czyli popularny TRX. Dzięki niemu można z powodzeniem pracować nad formą i mięśniami, nie opuszczając domu i ograniczając się do zestawu kilku, kilkunastu ciekawych ćwiczeń!

Sekret skuteczności TRX

Żeby ćwiczyć z taśmami, nie potrzeba dodatkowych sprzętów ani obciążeń. Mięśnie są pobudzane dzięki ciężarowi ciała. Wystarczy zaczepić na drążku, np. zamocowanym pomiędzy dwoma ścianami lub w drzwiach, specjalne taśmy, które następnie chwyta się dłońmi lub wkłada w nie stopy. Wszystko zależy od konkretnego ćwiczenia, ale zasada jest zawsze identyczna – trening TRX wymaga jedynie taśm, nie potrzebujesz hantli czy sztangi.

Jak widać, podstawową zaletą treningu z taśmami jest jego prostota. Coś, co mogli ćwiczyć komandosi na zagranicznych misjach, żeby utrzymać formę, z powodzeniem może zostać wykorzystane przez każdego, kto posiada choćby odrobinę miejsca na zaczepienie elastycznej konstrukcji. Łatwo zarówno regulować wysokość taśm, jak i zmieniać ustawienie względem nich, uzyskując różne ciekawe efekty.

Chociaż obciążamy się własnym ciałem, nie jest to niebezpieczne dla zdrowia. Kręgosłup i stawy przy prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń nie są narażone na kontuzje, a w pracę angażuje się wiele mięśni naraz. Dlatego na TRX decydują się nie tylko osoby, które z różnych względów mają ograniczony dostęp do profesjonalnych siłowni. To po prostu interesujący, bardzo wartościowy trening, przynoszący satysfakcjonujące efekty. Korzystając z taśm, można wypracować kształtne bicepsy, „sześciopak” na brzuchu, a także wysportowane nogi. Wszystko zależy od przyjętego programu ćwiczeń.

Jeszcze jedną zaletą treningu z taśmami jest jego prawidłowy wpływ na postawę. Oprócz mięśni „widocznych” posiadamy także mięśnie głębokie, ważne właśnie z punktu widzenia zdrowej postawy. Gdy ćwiczysz na siłowni, np. wyciskając sztangę, możesz szybko pogłębić problemy z wadliwą postawą. Tymczasem TRX pozwala tego uniknąć.

Wskazania i przeciwwskazania

Sekret skuteczności TRX.

Z uwagi na swój uniwersalny charakter trening TRX jest polecany wszystkim niezależnie od wieku, płci czy dotychczasowych doświadczeń sportowych. Każdy czynnik można skorygować odpowiednim doborem ćwiczeń, a są programy zarówno dla zupełnie początkujących, jak i doświadczonych osób. Szacuje się, że z taśmami można wykonać nawet 300 różnych ćwiczeń, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie, tak kobiety, jak i mężczyźni.

Nie zmienia to faktu, że system TRX jest trudny i wymagający. Chociaż jego założenia nie są dla kręgosłupa i stawów takim obciążeniem jak niektóre treningi na siłowni, to i tak osoby cierpiące na schorzenia związane z tymi elementami organizmu powinny uważać, a najlepiej skonsultować z lekarzem chęć podjęcia wyzwania. Lepiej zawczasu wybrać inną formę ćwiczeń niż pogłębić istniejący już problem z plecami czy stawami.

Na szczęście trening z taśmami nie powinien stanowić zagrożenia dla osób, które cierpią z powodu wrodzonych wad serca, nadciśnienia czy chorób krążenia. Oczywiście warto się upewnić u lekarza co do zasadności konkretnych ćwiczeń, ale z reguły trening TRX pozwala lepiej natlenić komórki organizmu i pozytywnie wpływa na stan zdrowia.

Choć do regularnego treningu nie potrzeba wsparcia trenera, jego wiedza może być szczególnie przydatna na początku przygody z taśmami. W TRX liczy się technika, więc ekspert powinien pokazać, jak prawidłowo wykonywać poszczególne ćwiczenia, na co zwracać uwagę, jak unikać kontuzji, czym się kierować podczas ustalania planu treningowego itp. Dopiero po zastrzyku tej podstawowej wiedzy można ze spokojem przystąpić do samodzielnych ćwiczeń, np. w domowym zaciszu.Prawidłowe ćwiczenia

W świecie TRX nie brakuje ćwiczeń, które angażują mięśnie i pozwalają wyrobić żelazną kondycję. Są to między innymi pompki, podciąganie, wykroki, szczupak, rozpiętki czy deska, oczywiście w różnych wariantach. Skuteczne efekty osiąga się dzięki realizacji konkretnego planu treningowego, a każde ćwiczenie wymaga powtórzeń w ramach serii. Warto poszukiwać nietypowych, hybrydowych połączeń, które za jednym razem angażują konkretne partie mięśni. Dzięki regularności i skrupulatności wzrasta wydolność organizmu, a także satysfakcja płynąca z konsekwentnej pracy nad sylwetką i formą.

Prawidłowego wykonywania ćwiczeń warto się nauczyć od instruktora, niekoniecznie „w realu”. Jest przecież internet, w którym działa wielu trenerów personalnych i osobistych coachów, również ściśle skupionych wokół TRX. Sprawdź ich kwalifikacje i spróbuj własnych sił. Trening z taśmami to zdrowy, tani i efektywny sposób na rzeźbę i kondycję!


Artykuł powstał przy współpracy z firmą Odszkodowania UK

Data publikacji: 2018-06-09, ostatnia zmiana: 2018-06-06


Spodobało Ci się?


ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

6 najpiękniejszych atrakcji nad Morzem Bałtyckim
Polskie morze przyciąga jak magnes wieloma atrakcjami. Przepiękne krajobrazy, czysty klimat, morska bryza, ale także historyczne zabytki i mnóstwo tematycznych oraz kulturalnych imprez. Nie sposób wymienić wszystkiego, ale postaramy się wskazać przynajmniej kilka atrakcji nad Bałtykiem, które są szczególnie warte uwagi.

Data publikacji: 2019-05-14

Krasnale Wrocławskie i nie tylko
Wrocław jest czwartym co do wielkości miastem w Polsce, jest stolicą Dolnego Śląska i zamieszkuje go ponad 600 000 osób. Oprócz tego, że posiada uczelnie na najwyższym poziomie oraz szeroki rynek pracy, które sprawiają, że wiele osób przyjeżdża do Wrocławia z zamiarem zamieszkania tam na stałe, to miasto posiada także ogromne walory turystyczne...

Data publikacji: 2018-11-30

Czy buty treningowe do biegania są inne od butów startowych?
Buty do biegania to podstawowy element wyposażenia sportowego biegaczy. Buty powinny być solidne, trwałe, zapewniać odpowiednią amortyzację i wsparcie dla stóp...

Data publikacji: 2018-10-26

Poradnik wyboru stołu bilardowego
Zakup stołu do gry w bilarda bądź snookera to spore przedsięwzięcie. Przed podjęciem decyzji należy zastanowić się nad wybieranym przez nas modelem, wziąwszy pod uwagę pomieszczenie.

Data publikacji: 2018-10-12