Piłeczki do tenisa stołowego - rodzaje i parametry

Piłeczki do tenisa stołowego - rodzaje i parametry

Tenis stołowy, zwany również ping-pongiem, to sposób, by miło spędzić czas, a zarazem doskonalić koordynację wzrokowo-ruchową, kondycję fizyczną i umiejętność koncentracji.

Do gry w ping-ponga, oprócz stołu i paletek, niezbędne są piłeczki ‒ i to właśnie na piłeczkach dziś się skupimy. Zapraszamy do lektury! 

Parametry piłeczek do tenisa stołowego 

Wybór piłeczek do tenisa ma takie samo znaczenie, jak dobór deski. Niezależnie od naszego poziomu zaawansowania oraz tego czy szukamy piłeczki do gry amatorskiej, czy profesjonalnej powinniśmy pod uwagę wziąć kilka parametrów. Poniżej kilka wskazówek. 

Średnica ‒ średnica piłeczki do tenisa powinna wynosić 40 mm. Taka średnica zagwarantuje piłce dobrą rotację, ponadto 40 mm to oficjalny, zatwierdzony wymiar turniejowy. Podczas treningów można używać piłeczek o innej średnicy, na przykład 38 mm, są one szybsze od standardowych. 

Waga ‒ standardowa waga piłeczki do tenisa stołowego powinna wynosić około 2,7 g, choć oczywiście dostępne są również lżejsze i cięższe modele. 

Materiał ‒ piłeczki najczęściej wykonane są z plastiku lub z celuloidu.

Twardość — twarde piłeczki lepiej sprawdzą się w przypadku graczy preferujących styl ofensywny, piłeczki miękkie dedykowane są graczom preferującym grę defensywną. 

Jakość wykonania ‒ bardzo ważna jest jakość wykonania, a w szczególności to, żeby piłeczka nie miała widocznych szwów. Gdy przejedziemy po piłce palcem, szew nie może być wyczuwalny. Szwy szybko pękają, przez co konieczna jest częstsza wymiana piłek i sprawiają, że jakość odbijania piłki jest niższa. 

Gwiazdki ‒ zakupić możemy piłeczki, z jedną, dwiema lub trzema gwiazdkami. Co symbolizują takie oznaczenia? 

  • 1 gwiazdka ‒ piłeczki z jedną gwiazdką to piłeczki spełniające wszystkie wymagania MFTS. Z takich piłeczek korzystają gracze podczas oficjalnych zawodów. 
  • 2 gwiazdki ‒ takie piłeczki przeznaczone są do graczy średniozaawansowanych, głównie do gry rekreacyjnej. 
  • 3 gwiazdki ‒ piłeczki z 3 gwiazdkami dedykowane są graczom początkującym. Takie piłeczki są dość wolne, a tor ich lotu jest dość przewidywalny.  


Kolory piłeczek do ping-ponga 

Kolejną istotną kwestią w przypadku piłeczek do tenisa są kolory. Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego zatwierdziła kolory biały i pomarańczowym. Piłeczki w kolorze białym przeznaczone są do gry na stole zielonym, natomiast piłeczki pomarańczowe do gry na stole niebieskim. Takie piłeczki zazwyczaj wykorzystywane są w grze profesjonalnej czy podczas zawodów. 

Zakupić można również inne kolory piłek, różowe, niebieskie itd. takie piłeczki przeznaczone są do gry rekreacyjnej. 

Piłeczki do ping-ponga ‒ co warto wiedzieć?

Piłeczki złej jakości, o nieregularnym kształcie czy z wyczuwalnymi szwami będą miały negatywny wpływ na jakość gry i na wynik meczu. Właśnie dlatego produkcja piłeczek musi więc przebiegać z zastosowaniem rygorystycznych norm. 


Podsumowanie

Piłeczki do tenisa stołowego mają duże znaczenie, właśnie dlatego ich wybór nie może być przypadkowy. Wybierając piłeczkę, powinniśmy zwrócić uwagę na takie kwestie, jak średnica, waga, liczba gwiazdek, jakość wykonania - przede wszystkim piłeczka nie może mieć wyczuwalnych szwów. Ważny jest również kolor, Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego zatwierdziła dwa kolory - pomarańczowy i biały. W przypadku gry amatorskiej dopuszczalne są również inne odcienie, na przykład różowy czy niebieski. Dobrze dobrana piłeczka będzie miała duży wpływ na jakość gry. 


Źródło: Piłeczki do tenisa stołowego http://sklep.stiga-tenis.pl/pileczki-do-tenisa-stolowego-c-4.html

Data publikacji: 2020-04-06, ostatnia zmiana: 2020-04-02

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Rower górski azimut space 26 lds
899,00 zł
Koszalin
(woj. zachodniopomorskie)
Rowery szosowe znanych marek
1 200,00 zł
Roztoka
(woj. małopolskie)
Rower dziecięcy tabou bmx gravity 1.0 20 2019
799,00 zł
Nowa Ruda
(woj. dolnośląskie)
Rower górski romet mustang m7.1 27,5 2020
2 149,00 zł
Nowy Sącz
(woj. małopolskie)
Fotelik hamax kiss szary, zielona wyściółka
239,00 zł
Szczecinek
(woj. zachodniopomorskie)
Rower elektryczny haibike sduro trekking 2.5 men 2020
10 799 zł
Radom
(woj. mazowieckie)
Fotelik polisport boodie cfs na bagażnik szaro-srebrny
179,00 zł
Radom
(woj. mazowieckie)
Kamera SJCAM SJ4000 (WIFI) SREBRNA
304,99 zł
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)
Rower gravel kellys soot 30 2020
3 999,00 zł
Grabówka
(woj. podlaskie)
Rower miejski romet symfonia 1 26 2020
1 399,00 zł
Dębica
(woj. podkarpackie)
Kask rowerowy kellys blaze blue
69,99 zł
Bolesławiec
(woj. dolnośląskie)
Rower crossowy unibike flash eq man 2020
1 999,00 zł
Białystok
(woj. podlaskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Profesjonalna odzież kompresyjna
Ciało ludzkie, zbudowane z - między innymi - mięśni, stawów, ścięgien i kości, ma naturalną zdolność przyjmowania i znoszenia znacznych obciążeń, powodowanych aktywnością fizyczną. Dzięki tej właściwo...
Data publikacji: 2021-02-15
Czas rozkładać stół czyli najlepszy sport na zimową przerwę w domu
Rozrywka zapewniająca wiele radości, sporą dawkę ruchu, rywalizację i satysfakcję z wygranych. Ping-pong nie ma sobie równych.
Data publikacji: 2020-12-21
Na co zwrócić uwagę wybierając worek bokserski?
Worek bokserski to jeden z podstawowych elementów w treningu pięściarskim. Dowiedz się, jak wybrać worek treningowy, aby ten posłużył jak najdłużej, zapewniając jednocześnie efektywny trening fizyczny...
Data publikacji: 2020-12-04
Jaki wiek jest najlepszy na rozpoczęcie nauki pływania?
Pływanie jest nie tylko umiejętnością, ale i sposobem na piękną, szczupłą sylwetkę i na spędzenie wolnego czasu. Tymczasem całkiem sporo osób, nawet w wieku dorosłym, nie potrafi pływać.
Data publikacji: 2020-10-14

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij