Piłeczki do tenisa stołowego - rodzaje i parametry

Piłeczki do tenisa stołowego - rodzaje i parametry

Tenis stołowy, zwany również ping-pongiem, to sposób, by miło spędzić czas, a zarazem doskonalić koordynację wzrokowo-ruchową, kondycję fizyczną i umiejętność koncentracji.

Do gry w ping-ponga, oprócz stołu i paletek, niezbędne są piłeczki ‒ i to właśnie na piłeczkach dziś się skupimy. Zapraszamy do lektury! 

Parametry piłeczek do tenisa stołowego 

Wybór piłeczek do tenisa ma takie samo znaczenie, jak dobór deski. Niezależnie od naszego poziomu zaawansowania oraz tego czy szukamy piłeczki do gry amatorskiej, czy profesjonalnej powinniśmy pod uwagę wziąć kilka parametrów. Poniżej kilka wskazówek. 

Średnica ‒ średnica piłeczki do tenisa powinna wynosić 40 mm. Taka średnica zagwarantuje piłce dobrą rotację, ponadto 40 mm to oficjalny, zatwierdzony wymiar turniejowy. Podczas treningów można używać piłeczek o innej średnicy, na przykład 38 mm, są one szybsze od standardowych. 

Waga ‒ standardowa waga piłeczki do tenisa stołowego powinna wynosić około 2,7 g, choć oczywiście dostępne są również lżejsze i cięższe modele. 

Materiał ‒ piłeczki najczęściej wykonane są z plastiku lub z celuloidu.

Twardość — twarde piłeczki lepiej sprawdzą się w przypadku graczy preferujących styl ofensywny, piłeczki miękkie dedykowane są graczom preferującym grę defensywną. 

Jakość wykonania ‒ bardzo ważna jest jakość wykonania, a w szczególności to, żeby piłeczka nie miała widocznych szwów. Gdy przejedziemy po piłce palcem, szew nie może być wyczuwalny. Szwy szybko pękają, przez co konieczna jest częstsza wymiana piłek i sprawiają, że jakość odbijania piłki jest niższa. 

Gwiazdki ‒ zakupić możemy piłeczki, z jedną, dwiema lub trzema gwiazdkami. Co symbolizują takie oznaczenia? 

  • 1 gwiazdka ‒ piłeczki z jedną gwiazdką to piłeczki spełniające wszystkie wymagania MFTS. Z takich piłeczek korzystają gracze podczas oficjalnych zawodów. 
  • 2 gwiazdki ‒ takie piłeczki przeznaczone są do graczy średniozaawansowanych, głównie do gry rekreacyjnej. 
  • 3 gwiazdki ‒ piłeczki z 3 gwiazdkami dedykowane są graczom początkującym. Takie piłeczki są dość wolne, a tor ich lotu jest dość przewidywalny.  


Kolory piłeczek do ping-ponga 

Kolejną istotną kwestią w przypadku piłeczek do tenisa są kolory. Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego zatwierdziła kolory biały i pomarańczowym. Piłeczki w kolorze białym przeznaczone są do gry na stole zielonym, natomiast piłeczki pomarańczowe do gry na stole niebieskim. Takie piłeczki zazwyczaj wykorzystywane są w grze profesjonalnej czy podczas zawodów. 

Zakupić można również inne kolory piłek, różowe, niebieskie itd. takie piłeczki przeznaczone są do gry rekreacyjnej. 

Piłeczki do ping-ponga ‒ co warto wiedzieć?

Piłeczki złej jakości, o nieregularnym kształcie czy z wyczuwalnymi szwami będą miały negatywny wpływ na jakość gry i na wynik meczu. Właśnie dlatego produkcja piłeczek musi więc przebiegać z zastosowaniem rygorystycznych norm. 


Podsumowanie

Piłeczki do tenisa stołowego mają duże znaczenie, właśnie dlatego ich wybór nie może być przypadkowy. Wybierając piłeczkę, powinniśmy zwrócić uwagę na takie kwestie, jak średnica, waga, liczba gwiazdek, jakość wykonania - przede wszystkim piłeczka nie może mieć wyczuwalnych szwów. Ważny jest również kolor, Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego zatwierdziła dwa kolory - pomarańczowy i biały. W przypadku gry amatorskiej dopuszczalne są również inne odcienie, na przykład różowy czy niebieski. Dobrze dobrana piłeczka będzie miała duży wpływ na jakość gry. 


Źródło: Piłeczki do tenisa stołowego http://sklep.stiga-tenis.pl/pileczki-do-tenisa-stolowego-c-4.html

Data publikacji: 2020-04-06, ostatnia zmiana: 2020-04-02

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Piłeczki do ping ponga tenis stołowy piłki 3szt
24,00 zł
Żory
(woj. śląskie)
Dzwonek kls bang 10 niebieski
3,49 zł
Będzin
(woj. śląskie)
Piłeczki do ping ponga gra tenis stołowy 12szt.
44,00 zł
Otwock
(woj. mazowieckie)
Piłeczki do ping ponga gra tenis stołowy 6szt
24,00 zł
Zduńska Wola
(woj. łódzkie)
Piłeczki do ping ponga gra tenis stołowy 6szt
14,00 zł
Chocianowice
(woj. opolskie)
Rower elektryczny haibike sduro trekking 8.0 women 2020
17 299 zł
Zgierz
(woj. łódzkie)
Opona rowerowa cst 700x38c e-series pro tr-cs389
59,99 zł
Wejherowo
(woj. pomorskie)
Piłeczki do ping ponga gra tenis stołowy 12szt.
24,00 zł
Zduńska Wola
(woj. łódzkie)
Piłeczki do ping ponga gra tenis stołowy 6szt
23,00 zł
Zaścianki
(woj. podlaskie)
Kask rowerowy kellys blaze blue
69,99 zł
Bolesławiec
(woj. dolnośląskie)
Rower crossowy kellys pheebe 90 2020
5 299,00 zł
Zaścianki
(woj. podlaskie)
Piłeczki do ping ponga gra tenis stołowy 6szt.
24,00 zł
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Dlaczego warto zainwestować w trenera personalnego?
Jak zacząć ćwiczyć, by wreszcie pozbyć się nadmiernych kilogramów i podbudować formę? Co zrobić, aby nie stracić zapału, a same ćwiczenia faktycznie przekładały się na realizację celów? I czy decydowa...
Data publikacji: 2022-04-12
Buty trekkingowe - TOP 10
Jak wybrać najlepsze buty trekkingowe? Sprawdziliśmy opinie najchętniej kupowanych modeli męskich butów trekkingowych i zebraliśmy 10 najlepszych - od klasyków trekkingu po najnowsze osiągnięcia techn...
Data publikacji: 2022-03-25
Rowerki stacjonarne na ratunek kondycji. Dlaczego warto na nie postawić?
Trening na rowerku stacjonarnym to bardzo dobry sposób na zadbanie o kondycję i sylwetkę w domu. Sprzęt tego typu ma wiele zalet i z powodzeniem może zastąpić aktywność na dworze, jednocześnie będąc o...
Data publikacji: 2022-03-17
Nie tylko zamek, czyli co warto zobaczyć w Olsztynie?
Sąsiadujący z Częstochową Olsztyn jest jedną z ciekawszych miejscowości na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Piękna okolica, gęsta sieć szlaków turystycznych i wspaniałe atrakcje sprawiają, że turyśc...
Data publikacji: 2022-01-10

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij