Sport w czasach zarazy - czyli jak zadbać o swoją aktywność fizyczną?

Sport w czasach zarazy - czyli jak zadbać o swoją aktywność fizyczną?

Szerzący się koronawirus oraz związane z nim konsekwencje wymusiły na każdym z nas ogromne zmiany codziennego funkcjonowania. Kwarantanna dotknęła najbardziej rutynowych i przyziemnych aktywności, w wielu przypadkach całkowicie rozregulowując tryb życia nawet najbardziej aktywnych i najlepiej zorganizowanych z nas. Problemy związane z wirusem i wywołaną przez niego zarazą idą jeszcze dalej – nawet te osoby, które nigdy nie miały i nie będą mieć kontaktu z zarażonymi, powinny liczyć się z możliwymi uszczerbkami na zdrowiu. Dlaczego? Pogorszenie kondycji może być wywołane niezwykle trywialną rzeczą, a mianowicie zmianą trybu życia z aktywnego na „kanapowy”.

Jest to smutny fakt, lecz w obecnej sytuacji kontynuowanie standardowej treningowej rutyny może okazać się w wielu przypadkach kompletnie niemożliwe. Nie oznacza to, oczywiście, że nie można tej rutyny zmodyfikować i dopasować jej do obecnych realiów. Oto najlepsze metody na ćwiczenia w domu, z którymi warto zapoznać się w tych trudnych czasach.

Sprzęty, sprzęty i jeszcze raz sprzęty – dlaczego wyposażenie jest tak ważne?

Każdy lubi trening na świeżym powietrzu, lecz w razie braku innych możliwości, należy zwrócić się do alternatyw. Najbardziej oczywistym, a zarazem najbardziej popularnym przykładem stacjonarnych ćwiczeń zastępujących outdoorowe aktywności jest bieżnia lub rowerek magnetyczny. Gdy wyjście do parku lub lasu nie wchodzi w grę, można po prostu włączyć ulubioną muzykę, przygotować butelkę wody i podjąć się treningu ruchowego przez choćby kilkadziesiąt minut, w celu zachowania dobrej formy.

Do innych sprzętów, które są w stanie zapewnić rozsądną alternatywę dla treningu na świeżym powietrzu, zaliczyć można:

  • Maty do ćwiczeń – podstawa każdej domowej siłowni, dobra mata z pewnością okaże się nieoceniona przy standardowej gimnastyce, a także związanych z nią ćwiczeniach, jak aerobik, joga czy pilates.
  • Ciężarki – aby trenować muskuły, wcale nie potrzeba ogromnych ciężarów. Nawet ciężarki o wadze kilku lub kilkunastu kilogramów, przy odpowiedniej ilości powtórzeń, mogą okazać się doskonałym rozwiązaniem w kwestii codziennego treningu siłowego.
  • Stepy – proste, lekkie, a jednocześnie bardzo skuteczne ćwiczenie, które wykonywać można w niemal dowolnym momencie. Zaleca się je przede wszystkim osobom, które za priorytet obierają sobie zachowanie zgrabnej sylwetki w okresie kwarantanny.
  • Skakanki – zastosowania skakanek są bardzo różne, lecz wystarczy znać podstawy korzystania z nich, aby skutecznie wprowadzić je w swoją treningową rutynę.

Zapał – klucz do sukcesu

Największym wrogiem domowego treningu często okazuje się nie brak możliwości, ale brak chęci. W izolacji bardzo łatwo jest popaść w letarg, dlatego trzeba się zmotywować do działania i nie dopuścić do zaprzestania aktywności fizycznej! Najlepszym sposobem jest utworzenie sobie treningowego grafiku, który pomoże zachować regularny schemat ćwiczeń i właściwie zbalansować ich dobór. Uzupełniając to wszystko zdrową dietą, można bez problemu zachować perfekcyjną kondycję podczas całej kwarantanny!


Artykuł powstał we współpracy z: ASPORT.PL

Data publikacji: 2020-05-13, ostatnia zmiana: 2020-05-13

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Podstawki do robienia pompek
24,99 zł
Czarne
(woj. pomorskie)
Torba na ramę kellys wedge blue
49,00 zł
Siedlce
(woj. małopolskie)
Wieszak rowerowy pionowy azimut
12,99 zł
Tarnobrzeg
(woj. podkarpackie)
Kask rowerowy dziecięcy uvex kid 2 mint
129,00 zł
Grójec
(woj. mazowieckie)
Torba podsiodłowa merida 2018 duża md102
42,90 zł
Włocławek
(woj. kujawsko-pomorskie)
Koszyk rowerowy przedni kellys rattan klip
85,90 zł
Będzin
(woj. śląskie)
Dzwonek kls bang 30 czarny
6,90 zł
Sanok
(woj. podkarpackie)
łatki thumbs up zestaw naprawczy 5szt+klej 8ml.
2,99 zł
Mielec
(woj. podkarpackie)
Pompka rowerowa beto crh-011p
8,90 zł
Władysławowo
(woj. pomorskie)
Zestaw oświetlenia kls noble
39,90 zł
Krapkowice
(woj. opolskie)
Dzwonek kls bang 10 czerwony
3,49 zł
Kraśnik
(woj. lubelskie)
Kule Boules (Bule)
70,00 zł
Legnica
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Piłeczki do tenisa stołowego - rodzaje i parametry
Tenis stołowy, zwany również ping-pongiem, to sposób, by miło spędzić czas, a zarazem doskonalić koordynację wzrokowo-ruchową, kondycję fizyczną i umiejętność koncentracji.
Data publikacji: 2020-04-06
Jak ułożyć trening z użyciem kettlebell?
Żyjemy w dobie wszechobecnego sportu. Wielu z nas zajęło się uprawianiem dyscypliny sportowej po to, aby poprawić swoją kondycję oraz sylwetkę. Do najczęściej wybieranych dyscyplin należą bez wątpieni...
Data publikacji: 2020-03-22
Jak uzyskać dokument ESTA? Niezbędne formalności
Od stycznia 2020 roku Polska jest jednym z krajów objętych Programem Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program) - w związku z tym jej obywatele celem udania się do Stanów Zjednoczonych nie muszą posiadać...
Data publikacji: 2020-02-28
Jak wyrobić książeczkę żeglarską? Sprawdź nasz poradnik!
Książeczka żeglarska to dokument, który powinna posiadać każda osoba pracująca na statkach handlowych, bez względu na pełnioną tam funkcję. To dokument, który potwierdza tożsamość jego właściciela, ok...
Data publikacji: 2020-02-26