Poradnik wyboru stołu bilardowego


Poradnik wyboru stołu bilardowego.Zakup stołu do gry w bilarda bądź snookera to spore przedsięwzięcie. Przed podjęciem decyzji należy zastanowić się nad wybieranym przez nas modelem, wziąwszy pod uwagę pomieszczenie.

Warto zadać sobie pytanie, na jakim poziomie chcemy toczyć rozgrywki: czy wystarczą nam niedzielne potyczki z dorastającymi pociechami, czy planujemy w pełni profesjonalne starcia z podobnymi sobie zapaleńcami? Zastanówmy się też, na której z gier bardziej nam zależy – bilardzie czy snookerze – gdyż stoły do obu typów rozgrywek znacznie różnią się od siebie polem gry i wybierając stół do poola ciężko będzie grać w snookera i odwrotnie.

Stół do gry: wiedza podstawowa

Stoły zarówno do snookera, jak i do bilarda składają się z prostokątnej płyty umiejscowionej na solidnym szkielecie, której stosunek długości do szerokości to 2:1. Płyta, na którą naciąga się wykonane z wełny sukno, jest zrobiona z kamienia (profesjonalna) bądź płyty meblowej (dla amatorów). Szkielet buduje się z takich materiałów jak fornir, drewno bądź metal. Płyty wykonane z kamienia mają najczęściej grubość od 2 do 3 cm. Bandy okalające krawędzie pola są wykonane ze specjalnej gumy, od której mogą się swobodnie odbijać bile. Niezależnie od tego, czy stół jest do snookera, czy bilarda, w wydaniu klasycznym ma 6 łuz – 4 w rogach stołu oraz po 2 w jego połowie. Niektóre stoły dodatkowo upiększa się różnymi zdobieniami oraz wstawkami.To, z jakich dokładnie materiałów wykonany jest stół, który trafi do naszego domu bądź lokalu, zależy w dużej mierze od tego, ile pieniędzy planujemy wydać. Porządny stół do bilarda czy snookera to zasadniczo inwestycja na przyszłość, więc jeżeli stan konta na to pozwala, najlepiej zdecydować się na model z wyższej półki. Klasyczne, profesjonalnie wykonane stoły z mocnego drewna i z łupkową płytą przetrwają w dobrym stanie nawet kilkadziesiąt lat. Ich jedyną wadą przy dużych rozmiarach, może być ogromna waga, przez którą umiejscowienie ich w skromnych warunkach domowych może okazać się bardzo problematyczne i na dłuższą metę niezbyt praktyczne.

Pool czy snooker?

Stół do snookera jest niższy od wariantu przygotowanego z myślą o grze w bilarda; ma też trochę mniejsze łuzy (nazywane w snookerze kieszeniami) ze względu na specyfikę rozgrywki. Dopasowując wymiary pola do wielkości pomieszczenia, najlepiej na wszelki wypadek dodać jeszcze 2 x 145 cm. Jest to dodatkowa przestrzeń, potrzebna by operować kijem w sposób zapewniający pełną swobodę gry.Rozmiar wybieranego przez nas stołu do pool bilarda powinniśmy rozpatrywać nie tylko pod kątem tego, ile możemy poświęcić na niego miejsca. Dobrze również pamiętać, że im większy stół, tym wyższy poziom rozgrywki. Zasadniczo, stół typu 6FT jest modelem dla nowicjuszy bądź osób, które chcą rekreacyjnie pograć w niewielkim domu z dziećmi albo znajomymi. 7FT to już tzw. wariant barowy, a 8FT to model „komercyjny”, wymagający większych umiejętności. Największy zaś, 9FT, to typ „turniejowy” dla najbardziej zaawansowanych graczy (lub tych, którym zależy na podszkoleniu umiejętności). W snookerze, pomimo sporych rozmiarów nawet najmniejszego stołu, zasada jest identyczna – im większe pole, tym więcej możliwości taktycznych mają gracze, a bile osiągają większe prędkości, co wiąże się z poważniejszym wyzwaniem.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Sam rozmiar pokoju to nie wszystko – warto także wziąć pod uwagę elementy wystroju (szafki, inne stoły itp.), które mogą przeszkadzać graczom w operowaniu kijem. Tutaj istotne są nawet kolumny pomieszczenia, które teoretycznie można swobodnie obejść, ale w praktyce mogą uniemożliwić wykonywanie pewnych zagrywek. Jeżeli mamy naprawdę mało miejsca (tzw. na styk), najbezpieczniej kupić model stosunkowo prosty, pozbawiony dodatkowych ozdób czy wystających elementów. W przypadku większej inwestycji polegającej na zakupie nie jednego a kilku stołów, przy obliczaniu potrzebnego miejsca trzeba dodać wspomniane już wcześniej 2 x 145 cm do pola każdego ze stołów. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych wypadków z kijami podczas gier odbywających się na kilku stołach jednocześnie. Dodatkowym, choć nieobowiązkowym krokiem będzie pozostawienie miejsca na stojak na kije do gry bądź inne akcesoria przydatne w rozgrywce.Na koniec pozostaje kwestia dostarczenia. Zamawiając stół, najlepiej zorientować się uprzednio, jaką formę dostawy oferuje dany sprzedawca. Jeżeli zamawiamy w profesjonalnej firmie, takiej jak chociażby Lissy, mamy zapewniony montaż.

Podsumowawszy, na początku wyboru stołu do gry należy określić, jaki rodzaj gry nas interesuje. Następnie trzeba zadecydować, jak profesjonalne rozgrywki planujemy i dobrać do tych zamiarów jeden z rozmiarów stołu. Gdy już to ustalimy, pozostaje nam jeszcze zmierzenie pola docelowego miejsca dla stołu (z uwzględnieniem wszelkich mebli oraz innych przeszkód mogących utrudniać grę) i porównanie ich z wymiarami upatrzonego przez nas nabytku. Jeżeli po obowiązkowym dodaniu do pola stołu 2 x 145 cm na miejsce do manewru kijami, jesteśmy usatysfakcjonowani, wystarczy zadecydować, jak bardzo wybiegamy w przyszłość naszą inwestycją i dobrać do naszych oczekiwań stół z odpowiednich materiałów. Jeśli miejsce jest niewystarczające i nie ma innej możliwości- można kupić krótsze kije o długościach100-130 cm


Producent Mebli Lissy

Artykuł został przygotowany przez firmę Lissy specjalizującej się w produkcji luksusowych mebli i stołów bilardowych.

Data publikacji: 2018-10-12, ostatnia zmiana: 2018-10-09

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Błotnik simpla adhd sdl long kpl. 27,5-29
79,00 zł
Kraśnik
(woj. lubelskie)
Błotnik rowerowy simpla gp sde black kpl. 24-29
27,99 zł
Borzestowo
(woj. pomorskie)
Pokrowiec na siodełko azimut cover big gel 260x230mm
16,99 zł
Puławy
(woj. lubelskie)
Sprzedam Ochraniacze Professional Fighter i Pas masujący
80,00 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Błotnik simpla ubiquit sdl 45mm 28'' kpl. czarno-niebieski
34,99 zł
Krupniki
(woj. podlaskie)
Błotnik simpla kido sde 16
29,99 zł
Domaszowice
(woj. świętokrzyskie)
Błotnik simpla kido sds 16
29,00 zł
Sochaczew
(woj. mazowieckie)
Opona rowerowa cst 700x38c e-series pro tr-cs389
59,99 zł
Wejherowo
(woj. pomorskie)
Narty zjazdowe  buty narciarskie
400,00 zł
Roztoka
(woj. małopolskie)
Pompka rowerowa beto crh-011p
8,90 zł
Władysławowo
(woj. pomorskie)
Kask merida kiddo różowy rozm.m md176
89,90 zł
Opole
(woj. opolskie)
Błotnik simpla iq mtb sde kpl. czarny
59,00 zł
Ostróda
(woj. warmińsko-mazurskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Mielno - nadmorskie miasteczko wielu możliwości
Mielno to popularna destynacja turystyczna. Jest stolicą polskiego morsowania, w którym zimą miłośnicy morsowania spotykają się na zlocie, a także stolicą imprez polskiego wybrzeża. Dla wielu jest to...
Data publikacji: 2021-07-08
Wakacje, wakacje... O czym pamiętać przed wyjazdem?
Zbliża się termin wykupionych wakacji? Czas dowiedzieć się, co zrobić, aby wyjazd był udany. Oczywiście należy się dobrze do niego przygotować, spakować odpowiednio walizkę, zaopatrując się we wszystk...
Data publikacji: 2021-04-06
Profesjonalna odzież kompresyjna
Ciało ludzkie, zbudowane z - między innymi - mięśni, stawów, ścięgien i kości, ma naturalną zdolność przyjmowania i znoszenia znacznych obciążeń, powodowanych aktywnością fizyczną. Dzięki tej właściwo...
Data publikacji: 2021-02-15
Czas rozkładać stół czyli najlepszy sport na zimową przerwę w domu
Rozrywka zapewniająca wiele radości, sporą dawkę ruchu, rywalizację i satysfakcję z wygranych. Ping-pong nie ma sobie równych.
Data publikacji: 2020-12-21

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij