Szukaj

Kategorie

Poradnik wyboru stołu bilardowego


Poradnik wyboru stołu bilardowego.Zakup stołu do gry w bilarda bądź snookera to spore przedsięwzięcie. Przed podjęciem decyzji należy zastanowić się nad wybieranym przez nas modelem, wziąwszy pod uwagę pomieszczenie.

Warto zadać sobie pytanie, na jakim poziomie chcemy toczyć rozgrywki: czy wystarczą nam niedzielne potyczki z dorastającymi pociechami, czy planujemy w pełni profesjonalne starcia z podobnymi sobie zapaleńcami? Zastanówmy się też, na której z gier bardziej nam zależy – bilardzie czy snookerze – gdyż stoły do obu typów rozgrywek znacznie różnią się od siebie polem gry i wybierając stół do poola ciężko będzie grać w snookera i odwrotnie.

Stół do gry: wiedza podstawowa

Stoły zarówno do snookera, jak i do bilarda składają się z prostokątnej płyty umiejscowionej na solidnym szkielecie, której stosunek długości do szerokości to 2:1. Płyta, na którą naciąga się wykonane z wełny sukno, jest zrobiona z kamienia (profesjonalna) bądź płyty meblowej (dla amatorów). Szkielet buduje się z takich materiałów jak fornir, drewno bądź metal. Płyty wykonane z kamienia mają najczęściej grubość od 2 do 3 cm. Bandy okalające krawędzie pola są wykonane ze specjalnej gumy, od której mogą się swobodnie odbijać bile. Niezależnie od tego, czy stół jest do snookera, czy bilarda, w wydaniu klasycznym ma 6 łuz – 4 w rogach stołu oraz po 2 w jego połowie. Niektóre stoły dodatkowo upiększa się różnymi zdobieniami oraz wstawkami.To, z jakich dokładnie materiałów wykonany jest stół, który trafi do naszego domu bądź lokalu, zależy w dużej mierze od tego, ile pieniędzy planujemy wydać. Porządny stół do bilarda czy snookera to zasadniczo inwestycja na przyszłość, więc jeżeli stan konta na to pozwala, najlepiej zdecydować się na model z wyższej półki. Klasyczne, profesjonalnie wykonane stoły z mocnego drewna i z łupkową płytą przetrwają w dobrym stanie nawet kilkadziesiąt lat. Ich jedyną wadą przy dużych rozmiarach, może być ogromna waga, przez którą umiejscowienie ich w skromnych warunkach domowych może okazać się bardzo problematyczne i na dłuższą metę niezbyt praktyczne.

Pool czy snooker?

Stół do snookera jest niższy od wariantu przygotowanego z myślą o grze w bilarda; ma też trochę mniejsze łuzy (nazywane w snookerze kieszeniami) ze względu na specyfikę rozgrywki. Dopasowując wymiary pola do wielkości pomieszczenia, najlepiej na wszelki wypadek dodać jeszcze 2 x 145 cm. Jest to dodatkowa przestrzeń, potrzebna by operować kijem w sposób zapewniający pełną swobodę gry.Rozmiar wybieranego przez nas stołu do pool bilarda powinniśmy rozpatrywać nie tylko pod kątem tego, ile możemy poświęcić na niego miejsca. Dobrze również pamiętać, że im większy stół, tym wyższy poziom rozgrywki. Zasadniczo, stół typu 6FT jest modelem dla nowicjuszy bądź osób, które chcą rekreacyjnie pograć w niewielkim domu z dziećmi albo znajomymi. 7FT to już tzw. wariant barowy, a 8FT to model „komercyjny”, wymagający większych umiejętności. Największy zaś, 9FT, to typ „turniejowy” dla najbardziej zaawansowanych graczy (lub tych, którym zależy na podszkoleniu umiejętności). W snookerze, pomimo sporych rozmiarów nawet najmniejszego stołu, zasada jest identyczna – im większe pole, tym więcej możliwości taktycznych mają gracze, a bile osiągają większe prędkości, co wiąże się z poważniejszym wyzwaniem.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Sam rozmiar pokoju to nie wszystko – warto także wziąć pod uwagę elementy wystroju (szafki, inne stoły itp.), które mogą przeszkadzać graczom w operowaniu kijem. Tutaj istotne są nawet kolumny pomieszczenia, które teoretycznie można swobodnie obejść, ale w praktyce mogą uniemożliwić wykonywanie pewnych zagrywek. Jeżeli mamy naprawdę mało miejsca (tzw. na styk), najbezpieczniej kupić model stosunkowo prosty, pozbawiony dodatkowych ozdób czy wystających elementów. W przypadku większej inwestycji polegającej na zakupie nie jednego a kilku stołów, przy obliczaniu potrzebnego miejsca trzeba dodać wspomniane już wcześniej 2 x 145 cm do pola każdego ze stołów. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych wypadków z kijami podczas gier odbywających się na kilku stołach jednocześnie. Dodatkowym, choć nieobowiązkowym krokiem będzie pozostawienie miejsca na stojak na kije do gry bądź inne akcesoria przydatne w rozgrywce.Na koniec pozostaje kwestia dostarczenia. Zamawiając stół, najlepiej zorientować się uprzednio, jaką formę dostawy oferuje dany sprzedawca. Jeżeli zamawiamy w profesjonalnej firmie, takiej jak chociażby Lissy, mamy zapewniony montaż.

Podsumowawszy, na początku wyboru stołu do gry należy określić, jaki rodzaj gry nas interesuje. Następnie trzeba zadecydować, jak profesjonalne rozgrywki planujemy i dobrać do tych zamiarów jeden z rozmiarów stołu. Gdy już to ustalimy, pozostaje nam jeszcze zmierzenie pola docelowego miejsca dla stołu (z uwzględnieniem wszelkich mebli oraz innych przeszkód mogących utrudniać grę) i porównanie ich z wymiarami upatrzonego przez nas nabytku. Jeżeli po obowiązkowym dodaniu do pola stołu 2 x 145 cm na miejsce do manewru kijami, jesteśmy usatysfakcjonowani, wystarczy zadecydować, jak bardzo wybiegamy w przyszłość naszą inwestycją i dobrać do naszych oczekiwań stół z odpowiednich materiałów. Jeśli miejsce jest niewystarczające i nie ma innej możliwości- można kupić krótsze kije o długościach100-130 cm


Producent Mebli Lissy

Artykuł został przygotowany przez firmę Lissy specjalizującej się w produkcji luksusowych mebli i stołów bilardowych.

Data publikacji: 2018-10-12, ostatnia zmiana: 2018-10-09


Spodobało Ci się?


Zobacz ogłoszenia

 Owijka na kierownicę presa corsa team czarna
115,00 zł
Krzeszów
(woj. małopolskie)
 Piłeczki jeżyki hard profit dk2110 /3szt/
13,90 zł
Tychy
(woj. śląskie)
 Oakley flight jacket - retina burn - prizm road - okulary przeciwsłoneczne
809,10 zł
Oława
(woj. dolnośląskie)
 buty narciarskie
20,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
 Hulajnoga trójkołowa z kółkami led meteor niebiesko miętowa
110,00 zł
Chruszczobród
(woj. śląskie)
 Taśma do klejenia szytek tufo - szosa, tor (rozmiar:: taśma do klejenia szytek tufo - 19 mm)
38,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
 rolki regulowane
20,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
 Piłeczki jeżyki hard profit dk2109 /3szt/
11,00 zł
Sławno
(woj. łódzkie)
 Finish line wet cross country - syntetyczny olej do łańcucha 120ml
34,00 zł
Łomża
(woj. podlaskie)
 Ubranie sauna profit (rozmiar:: xl)
28,80 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
 Oakley field jacket retina burn prizm road - okulary przeciwsłoneczne
765,00 zł
Chełm
(woj. lubelskie)
 Deskorolka fiszka ut-2206 fioletowa smj sport
85,00 zł
Borzestowo
(woj. pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Toruń słynny nie tylko z pięknej starówki
Osoby wybierające się na wycieczkę do Torunia powinny zobaczyć nie tylko starówkę znajdującą się w centrum, ale również szereg innych ciekawych miejsc znajdujących się poza Zespołem Staromiejskim.

Data publikacji: 2019-06-19

6 najpiękniejszych atrakcji nad Morzem Bałtyckim
Polskie morze przyciąga jak magnes wieloma atrakcjami. Przepiękne krajobrazy, czysty klimat, morska bryza, ale także historyczne zabytki i mnóstwo tematycznych oraz kulturalnych imprez. Nie sposób wymienić wszystkiego, ale postaramy się wskazać przynajmniej kilka atrakcji nad Bałtykiem, które są szczególnie warte uwagi.

Data publikacji: 2019-05-14

Krasnale Wrocławskie i nie tylko
Wrocław jest czwartym co do wielkości miastem w Polsce, jest stolicą Dolnego Śląska i zamieszkuje go ponad 600 000 osób. Oprócz tego, że posiada uczelnie na najwyższym poziomie oraz szeroki rynek pracy, które sprawiają, że wiele osób przyjeżdża do Wrocławia z zamiarem zamieszkania tam na stałe, to miasto posiada także ogromne walory turystyczne...

Data publikacji: 2018-11-30

Czy buty treningowe do biegania są inne od butów startowych?
Buty do biegania to podstawowy element wyposażenia sportowego biegaczy. Buty powinny być solidne, trwałe, zapewniać odpowiednią amortyzację i wsparcie dla stóp...

Data publikacji: 2018-10-26