Crossfit - poradnik dla początkujących

Crossfit - poradnik dla początkujących.

Sprawdź, co musisz wiedzieć na temat crossfitu. Chcesz zacząć trenować crossfit? Nasz artykuł z pewnością Ci to ułatwi.

Nadal szukasz idealnego treningu dla siebie ? Jazda na rowerze, siłownia czy bieganie są dla Ciebie zbyt monotonne? Preferujesz krótsze ale intensywne treningi? Jeśli tak, to na pewno pokochasz crossfit. To sport, który zdobył wielką popularność na całym świecie. Przekonaj się sam! Crossfit – tutaj nie ma miejsca na monotonnie!

Crossfit powstał w latach 90-tych ubiegłego wieku. Trening został opracowany przez Grega Glassmana jako program treningowy kalifornijskiej policji, z czasem zaczął być wykorzystywany do treningów amerykańskich jednostek marines oraz strażaków. Dzięki bardzo skutecznym rezultatom, szybko zdobył popularność i rozprzestrzenił się po świecie. Do polski trening ten przyniosła amerykańska firma odzieżowa Reebok i bardzo szybko podbił serca licznej grupy Polaków tą metodyką treningową.

Na czym polega rewolucyjność tego systemu? Koncentracja na sprawności fizycznej osiąganej w dziesięciu obszarach jest tu kluczem. Są to wytrzymałość, szybkość, zwinność, wydolność, siła, gibkość, moc, równowaga, dokładność oraz koordynacja. Ćwiczenia stosowane do osiągnięcia tych celu są różnorodne i obejmują prawie wszystkie typy aktywności: bieganie, rowerek, siłowanie, skakanie, rwanie, podrzucanie ciężarów, przysiady, brzuszki, pompki, podciągnięcia. Crossfit to bardzo uniwersalny, angażujący wszystkie partie mięśniowe trening.

Sprzęt do crossfitu - jaki potrzebujesz?

Niestety nieodłącznym elementem każdego sportowca są kontuzje. Trudno znaleźć zawodnika, który nie miał ani razu żadnego urazu czy przeciążenia. Dlatego coraz więcej osób szuka optymalnego sprzętu i akcesoriów, który pomógłby zapobiegać powstawanie kontuzji. Crossfit wymaga od nas bardzo dużo. Wspomaga naszą wydolność krótkimi ale bardzo intensywnymi treningami, bardzo łatwo o kontuzje jeśli nie dbamy o nasz organizm lub źle wykonujemy ćwiczenia, dlatego warto zainwestować w kilka gadżetów, które warto mieć na wyłączność jeśli decydujemy się na dłuższą przygodę z treningami.


Odzież do crossfitu, stabilizatory

Neoprenowe stabilizatory mają różne opinie wśród trenujących, ale wydają się najrozsądniejszą opcją jeśli chodzi o artykuły kompresyjne. Nie zastąpią właściwej rozgrzewki czy techniki ale utrzymują właściwą temperaturę stawów i możliwości rozwijania naszej siły. Więc przydadzą się by zapobiec kontuzjom.

Power, mini, floss – bandy

Zestaw taśm treningowych o różnej wartości oporu zależnej od grubości. Stanowią świetny przyrząd do efektywnej rozgrzewki. Możemy wykorzystać je robiąc trening w podróży czy w domu. Jeśli nawet pre-strech osłabi nas trochę, to za to będziemy mieli lepszą motorykę przez co będziemy popełniać błędów technicznych związanych z poprawnym wykonywaniem ćwiczenia. Bandy zmniejszają ryzyko kontuzji.

Własna skakanka do crossfitu

Mimo, iż znajdziemy je na prawie każdej siłowni, zazwyczaj okaże się „nie taka” jak oczekujemy. Może być za krótka, za długa. Dlatego warto zainwestować we własną skakankę. Własna skakanka będzie dopasowana do naszego wzrostu oraz budowa ciała. 


Separatory do stóp

Kiedy podeszwa jest obciążana przez potrzebę podtrzymywania ciała aktywują się mięśnie czworogłowe, pośladkowe, aby zapobiegać zginaniu się stawów. Dzięki reakcji propiocepcyjnej mózg jest w stanie decydować gdzie umieścić środek ciężkości. Po całym dniu w różnym obuwiu, od sportowego po casualowy. Warto więc dać wytchnienie stopom po całym dniu w bucie i zainwestować w separatory.

Torba treningowa oraz notatnik

Z całym tym sprzętem treningowym, który wcześniej omówiliśmy będziesz potrzebować dobrej torby na trening, która pomieści cały potrzebny sprzęt oraz obuwie. Najlepiej podręczną z licznymi kieszeniami. Notatnik przyda nam się jako organizer treningowy.


Źródło: Sprzęt do crossfitu https://rcfp.pl/

Data publikacji: 2019-07-01, ostatnia zmiana: 2019-07-01

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Oakley sutro - matte carbon - prizm 24k - okulary przeciwsłoneczne
479,20 zł
Władysławowo
(woj. pomorskie)
Opona tufo calibra 25x700
119,00 zł
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)
buty narciarskie
20,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
tacki do zjezdzania po śniegu
1,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
rolki regulowane
20,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
Siodło dla konia rajdowe
1 745,00 zł
Piotrków Trybunalski
(woj. łódzkie)
suwnica prasa na nogi firmy Power Sport angielska
1 900,00 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Narty zjazdowe  buty narciarskie
400,00 zł
Roztoka
(woj. małopolskie)
Espresso kolor czarno-czerwony -koszulka kolarska castelli
579,00 zł
Sandomierz
(woj. świętokrzyskie)
Rękawice kulturystyczne profit gym pro rozmiar xl
26,50 zł
Szczytno
(woj. warmińsko-mazurskie)
pontony  materace i basen
20,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
Oakley wind jacket 2.0 - matte neon pink - prizm trial - okulary przeciwsłoneczne
472,00 zł
Tarnobrzeg
(woj. podkarpackie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Piłeczki do tenisa stołowego - rodzaje i parametry
Tenis stołowy, zwany również ping-pongiem, to sposób, by miło spędzić czas, a zarazem doskonalić koordynację wzrokowo-ruchową, kondycję fizyczną i umiejętność koncentracji.
Data publikacji: 2020-04-06
Jak ułożyć trening z użyciem kettlebell?
Żyjemy w dobie wszechobecnego sportu. Wielu z nas zajęło się uprawianiem dyscypliny sportowej po to, aby poprawić swoją kondycję oraz sylwetkę. Do najczęściej wybieranych dyscyplin należą bez wątpieni...
Data publikacji: 2020-03-22
Jak uzyskać dokument ESTA? Niezbędne formalności
Od stycznia 2020 roku Polska jest jednym z krajów objętych Programem Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program) - w związku z tym jej obywatele celem udania się do Stanów Zjednoczonych nie muszą posiadać...
Data publikacji: 2020-02-28
Jak wyrobić książeczkę żeglarską? Sprawdź nasz poradnik!
Książeczka żeglarska to dokument, który powinna posiadać każda osoba pracująca na statkach handlowych, bez względu na pełnioną tam funkcję. To dokument, który potwierdza tożsamość jego właściciela, ok...
Data publikacji: 2020-02-26