Różne oblicza sztuki przetrwania – co warto o niej wiedzieć?

Budowanie poczucia bezpieczeństwa może przybierać mocno zróżnicowane formy. Dla jednych jest to odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni, wyposażonej we wszystkie przydatne przedmioty. Inni skupiają się na zdobywaniu umiejętności podnoszących komfort codziennego funkcjonowania w rozmaitych okolicznościach. Wielką pomocą wbrew pozorom w każdej sytuacji potrafi być również nowoczesny survival.

Na czym polega survival? Jakie są jego odmiany? Kto może najwięcej skorzystać na zajęciach ze sztuki przetrwania? O tym wszystkim przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Czym jest survival – podstawowe definicje

Co oznacza słowo „survival”? To z angielskiego przeżycie lub przetrwanie. Termin ten wiąże się ze sztuką przetrwania z pomocą dostępnych środków w ekstremalnych okolicznościach, które mogą zdarzyć się w życiu. Taką sytuacją bywają katastrofy, klęski żywiołowe, zagubienie na odludziu, katastrofy lotnicze lub morskie bądź konflikty zbrojne.

Survival bywa niekiedy określany mianem samoratownictwa w wydaniu pierwotnym, co świetnie oddaje istotę tego nurtu. Tak naprawdę bowiem istotą survivalu jest zdobywanie rozmaitych umiejętności, by móc dostosować się do każdych, nawet skrajnie trudnych warunków, również poprzez dopasowywanie przestrzeni wokół do swoich potrzeb.

Niejednokrotnie sztuka przetrwania oznacza zdolność do odnalezienia się w rozmaitych nietypowych okolicznościach, z dala od domu i schronienia, bez dostępu do podstawowych produktów i narzędzi. W takich chwilach doświadczenie, odpowiednia wiedza pozwalają zachować spokój, przetrwać i zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim bliskim, w zgodzie z naturą i jej prawami.

Rodzaje survivalu – miejsce, zakres zaopatrzenia i cele

Pierwotnie survival był rozumiany faktycznie głównie jako szkolenia w warunkach odosobnienia, w skrajnie trudnych okolicznościach. Obecnie coraz częściej bywa on wykorzystywany jako forma zdobywania przydatnych umiejętności, ale w bardziej przyjaznym wydaniu, o niejednokrotnie hobbystycznym, rekreacyjnym charakterze.

Pod tym względem można zatem stworzyć podział typów survivalu na kilka zróżnicowanych kategorii, które biorą pod uwagę miejsce, sprzęt i cele.

Typy survivalu ze względu na miejsce

Do najczęściej wymienianych zalicza się sztuka przetrwania:

  • leśna,
  • leśno-wodna,
  • bagienna,
  • górska,
  • jaskiniowa.

Tak naprawdę można jednak wymienić więcej przestrzeni (również tych bardziej egzotycznych), w których umiejętności radzenia sobie bez skomplikowanych narzędzi i zaawansowanego technologicznie sprzętu bywają niezmiernie przydatne. Niektórzy za przykładem celebrytów pragną sprawdzić swoje siły nawet na bezludnych wyspach, inni chcą przetrwać w amazońskiej dżungli.

Szczególną odmianą survivalu bywa sztuka przetrwania w wielkim mieście, bez zaplecza i środków do życia, co choć w pierwszym momencie może wydawać się szokujące, w pewnym zakresie potrafi okazać się bardzo przydatne.

Survival a odpowiedni sprzęt

Wyjazdy survivalowe potrafią się też różnić pod względem zakresu stosowanego sprzętu. Niektórzy bowiem uznają, że na taką wyprawę trzeba zabrać ze sobą pełen niezbędnik, w którym znajdą się narzędzia, produkty spożywcze czy inne przydatne akcesoria, dostępne choćby na stronie Karaluch. W innych przypadkach na odludziu korzysta się wyłącznie z podstawowego sprzętu turystycznego, jaki zabiera się na każdą wycieczkę do lasu lub w góry. Ekstremalną formą survivalu pod względem sprzętu jest niemal całkowita rezygnacja z wyposażenia, by stosować wyłącznie to, co uda się samodzielnie przygotować ze znalezionych w danym terenie przedmiotów i materiałów.

Survival i cele sztuki przetrwania

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, obecnie survival nie ma już wyłącznie charakteru nauki przetrwania w ekstremalnych sytuacjach. To nie tylko walka o byt, ale też sposób na ciekawą przygodę i rekreację. Widać to świetnie, gdy dokona się podziału ze względu na cele.

W tym przypadku możemy bowiem mówić o survivalu, który ma zapewnić:

  • poszerzanie wiedzy o faunie i florze,
  • przełajowe pokonywanie bezludnego terenu,
  • ćwiczenia terenowe,
  • zajęcia strzeleckie,
  • szkolenia ratownicze w trudnych terenach,
  • przetrwanie określonego czasu z dala od cywilizacji i zaawansowanego wyposażenia,
  • poszerzanie wiedzy (również historycznej i etnograficznej) o danym terenie, eksplorowanie jego tajemnic.

Do tej grupy można też zaliczyć survival nowoczesny, znacznie bliższy codziennemu życiu wielu z nas. Co go wyróżnia? Nie koncentruje się on na odludziach, ale daje zdolności do przetrwania zagrożeń w cywilizacji, na przykład podczas katastrofy w ruchu drogowym, strzelaniny na ulicy.

I tak naprawdę moglibyśmy wymienić wiele, wiele innych. Sztuka przetrwania to już bowiem nie tylko praktyczne umiejętności, jak zachować życie w głuszy, ale też zdobywanie wiedzy o sobie samym, rozwój pasji, nietypowa aktywność fizyczna oraz ćwiczenia psychologiczne, by wzmacniać siłę swojego ducha nawet w czasie kryzysu.

Kto powinien wybrać się na wyjazd survivalowy?

Gdy uwzględni się tak różne oblicza survivalu, pojawia się pytanie: „komu jest on obecnie szczególnie dedykowany?”. Tak naprawdę trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od zakresu konkretnego wyjazdu.

Pojawiają się bowiem kursy szkoły przetrwania dla ekstremalnych zwolenników nauki, co zrobić, by przeżyć w razie kryzysu i nagłych sytuacji. Dla nich przeznaczone są najbardziej ekstremalne eskapady, połączone z budowaniem obozowiska na odludziu, wykonywaniem własnoręcznie narzędzi i odzieży, zdobywaniem pożywienia, rozpalaniem ognia bez pomocy zapałek.

To jednak nie wszystko. Mniej radykalne formy wykorzystuje się jako połączenie zdobywania praktycznych umiejętności z przyjemną rekreacją. Coraz częściej można zatem spotkać zorganizowane wyjazdy wakacyjne dla dorosłych i dzieci, podczas których poszerza się wiedzę oraz przeżywa prawdziwą przygodę życia.

Zdarza się również, że wyjazdy survivalowe stają się sposobem na firmową rekreację. Pod tym względem przynoszą bowiem wiele korzyści. Nie tylko zapewniają aktywność fizyczną dla pracowników korporacji, pozwalają rozwijać zdolności i pasje poszczególnych jednostek (ich naturalne profile kompetencji), ale też budują umiejętności pracy w zespole, wyłaniają naturalnych liderów oraz pozwalają sprawdzić się pod presją czasu, nietypowych okoliczności, co wzmacnia więzi międzyludzkie i kształtuje psychikę.

Tak naprawdę survival jest zatem dla każdego, kto chce dowiedzieć się więcej o sobie, swoich ograniczeniach i potencjałach. Podczas wyjazdu można poszerzyć wiedzę z zakresu pierwszej pomocy, rozpalania ognia, orientacji w terenie lub znajdywania pożywienia poza cywilizacją, co naprawdę potrafi przydać się w codziennym życiu.

Survival, bushcraft i prepping – trzy ścieżki postępowania

Survival bywa kategoryzowany jeszcze w inny sposób. Obok niego funkcjonują bowiem takie pojęcia, jak:

  • bushcraft,
  • prepping.

W czym te dziedziny są podobne, a w czym się różnią od klasycznego survivalu?

Czym jest bushcraft?

Bushcraft obejmuje wszelkie umiejętności i wiedzę, pozwalające spędzać czas na łonie natury. Zalicza się do nich choćby rozpalanie ogniska, biwakowanie i nawigację. Ma bardziej rekreacyjny wydźwięk niż survival, który zakłada przecież „walkę o przetrwanie”.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje bushcraftu:

  • rekonstrukcyjny,
  • nowoczesny.

W pierwszym z nich przenosimy się w czasie do wybranej epoki, by wykorzystując wiedzę i umiejętności ludzi z tamtych czasów, poradzić sobie w trudnych warunkach z pomocą ówcześnie dostępnych narzędzi. Z kolei odmiana nowoczesna stawia na współczesne dokonania, które mają pomóc w komfortowym spędzeniu czasu w głuszy.

Prepping – jak przygotować się na rozmaite sytuacje?

O ile survival i bushcraft zakładają wyjście w plener, inne podłoże ma prepping, czyli przygotowanie swojego miejsca do życia na warunki kryzysowe, jak konflikty zbrojne, klęski żywiołowe, blackouty, problemy z dostawami żywności, pandemie.

Preppersi dbają o to, by mieć w domu zapas produktów spożywczych, środki medyczne i higieniczne, dodatkowe zasilanie i alternatywne sposoby komunikacji, które pozwolą im nie tylko przetrwać w trudnej sytuacji, ale bez wychodzenia z domu, utrzymać maksymalny komfort codziennego funkcjonowania przez dłuższy czas.

Preppersi – różne zakresy działania a sztuka przetrwania w domu

Preppersi zakładają, iż trzeba zawsze przygotowywać się na niespodziewane. Zakres ich działań może się jednak znacząco różnić. Jedni na wzór preppersów z okresu zimnej wojny będą przygotowywać schrony na wypadek wojny i wybuchu bomby atomowej.

Inni zadbają o zapasy podstawowych produktów w domowej spiżarni. O przydatności takiego działania przekonaliśmy się choćby w pierwszych tygodniach pandemii, gdy ludzie masowo szturmowali sklepy, a towary znikały z półek w ekspresowym tempie.

Jeszcze inni będą starali się zapewnić podtrzymanie funkcjonalności domowych instalacji i sprzętów nawet w czasie długofalowego odcięcia od sieci energetycznej lub problemów z dostępem do wody z wodociągów. Pewną formą preppingu jest też zabezpieczenie się na wypadek utraty pracy i dostępu do źródła dochodów, poprzez zapasy podstawowych produktów i poduszkę finansową.

Zakres preppingu potrafi być bardzo różny i można go łatwo dopasować do rozmaitych ludzkich celów i potrzeb. Dlaczego warto korzystać z możliwości i rozwiązań, jakie daje prepping? To bowiem szansa na zachowanie spokoju, pewności siebie oraz poradzenie sobie w różnych nagłych sytuacjach, na które jesteśmy narażeni w domowym zaciszu. Wbrew pozorom w naszych czasach problemy z łącznością, brak dostępu do prądu lub odcięcie od świata z powodu powodzi lub trzęsienia ziemi zdarzają się znacznie częściej niż długofalowe zagubienie w leśnej głuszy.

Jak przetrwać w każdej sytuacji – praktyczne rozwiązania dla każdego

Survival niejedno ma oblicze. Każde z nich bywa jednak ciekawe i bardzo przydatne. Niesie ze sobą szeroki wachlarz praktycznych umiejętności, które mogą pomóc każdemu z nas lepiej poradzić sobie w skrajnie trudnych okolicznościach, poznać siebie oraz zadbać o najbliższych w wielu nieprzewidywalnych sytuacjach. Dostępnych form i kategorii jest naprawdę wiele, jak pokazaliśmy powyżej. Dlatego każdy jest w stanie znaleźć opcję dla siebie, by skutecznie rozwinąć u siebie przydatną wiedzę z zakresu sztuki przetrwania.

Data publikacji: 2023-05-05, ostatnia zmiana: 2023-05-05

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Trek Fuel EXe 9.7 2025 Deep Smoke XL
29 499 zł
Tarnów
(woj. małopolskie)
Obciążenie talerz olimpijski tiguar 25 kg pu
797,40 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Hulajnoga Nils Extreme ha205d pu 205 mm - czarna
217,60 zł
Radom
(woj. mazowieckie)
Barbell łamany pu tiguar 10 kg
363,70 zł
Skierniewice
(woj. łódzkie)
Trek Speed Concept SLR 7 AXS 2025 Prismatic Pearl M
42 399 zł
Sosnowiec
(woj. śląskie)
Trek Speed Concept SLR 9 AXS 2025 Carbon Red Smoke XL
55 799 zł
Toruń
(woj. kujawsko-pomorskie)
Rower miejski damka
800,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Hantle regulowane z funkcją sztangi Sapphire sg-15c 2x15kg
109,80 zł
Koszalin
(woj. zachodniopomorskie)
Trek Speed Concept SLR 9 2025 Carbon Red Smoke L
53 599 zł
Białogard
(woj. zachodniopomorskie)
Kellys Kellys Spider 10 Green 27.5
1 994,05 zł
Jelcz-Laskowice
(woj. dolnośląskie)
Trek Speed Concept SLR 9 2025 Prismatic Pearl XL
53 599 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
Hantel pu tiguar 7 kg
206,10 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak rozpocząć wakacje swoich marzeń? Wsiąść na jacht lub skuter wodny i odpłynąć!
Czy marzyłeś o wolności, jaką daje pływanie po bezkresnych wodach? Z pewnością tak, szczególnie w czasie wakacji. Jeśli zastanawiasz się zatem, jak spełnić swoje marzenia, skutery wodne oraz jachty mo...
Data publikacji: 2024-07-09
Opaski odblaskowe z nadrukiem: Bezpieczeństwo i marketing w jednym
Opaski odblaskowe z nadrukiem to nie tylko modny dodatek, ale przede wszystkim element zwiększający bezpieczeństwo na drogach. W dzisiejszych czasach, gdy natężenie ruchu drogowego stale rośnie, warto...
Data publikacji: 2024-07-06
Na czym polega sport strzelecki?
Sport strzelecki to dynamiczna i wymagająca dyscyplina, która łączy w sobie precyzję, koncentrację i opanowanie. Zawodnicy rywalizują w różnych konkurencjach, strzelając z różnych typów broni, w tym z...
Data publikacji: 2024-06-17
Typowy rower szosowy czy wyczynowy typu gravel - sprawdź, który będzie odpowiedni dla ciebie
Mieszkańcy województwa małopolskiego chętnie wykorzystują warunki górzystego terenu i już od najmłodszych lat z pasją trenują kolarstwo górskie. Jeśli ty też uwielbiasz jeździć na rowerze i zastanawia...
Data publikacji: 2024-05-24