Podróże kamperem lub przyczepą kempingową – dlaczego warto?

Podróże kamperem lub przyczepą kempingową – dlaczego warto?

Wyjazdy wakacyjne potrafią mieć wiele form – każda powinna być zawsze dopasowana do upodobań i preferencji wczasowiczów. Jedni wolą spędzić urlop w hotelu w trybie all inclusive, inni chcą się zaszyć na odludziu w Bieszczadach, by naładować baterie zanim wrócą do cywilizacji. Jeszcze inni natomiast pragną wsiąść do swojego mobilnego domu na kołach, by ruszyć w świat.

Takie możliwości dają kampery i przyczepy kempingowe, cieszące się w naszym kraju coraz większą popularnością. Kiedy warto wybrać się w taką podróż? Czym różni się korzystanie z przyczepy od kampera? Jakie wyposażenie powinno się w nich znaleźć, by pozwolić na maksymalne rozkoszowanie się wyjazdem? O tym wszystkim napiszemy w dzisiejszym artykule.


Wyjazdy kamperem lub przyczepą kempingową w Polsce – nieco statystyki na początek

Czas pandemii sprawił, że zainteresowanie własnymi pojazdami kempingowymi znacząco wzrosło nie tylko w naszym kraju, ale też w całej Europie. Widać to również w raporcie przygotowanym wspólnie przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego oraz Polską Grupę Caravaningową na podstawie danych zebranych z CEPiK.

Co można z niego wyczytać? W 2021 roku zarejestrowano aż 2244 nowych kamperów oraz 1044 nowych przyczep kempingowych. W ostatnim roku w przypadku przyczep znów odnotowano wzrost: 1067 nowych pojazdów. W urzędach zgłoszono natomiast nieco mniej samochodów kempingowych (1877 pojazdy) – wciąż jednak jest to naprawdę dobry wynik.

Nie zapominajmy ponadto o tym, że poza nowymi pojazdami na rynku pojawiły się także samochody i przyczepy używane. W kategorii kamperów mówimy o liczbie 1779, które zostały po przywiezieniu po raz pierwszy zarejestrowane w naszym kraju, oraz 7173 sprowadzonych przyczep, najczęściej trafiających do Polski z Niemiec, Francji i Holandii.

Widać zatem, że nasi rodacy wciąż uważają, że caravaning potrafi być naprawdę atrakcyjną formą rekreacji, przynoszącą wiele korzyści, o których napiszemy poniżej.


Czym różnią się podróże kamperem od przyczepy kempingowej?

Oba typy pojazdów kempingowych mają swoich zagorzałych zwolenników. Warto bowiem zdawać sobie sprawę z tego, jakie są najważniejsze różnice (nie tylko związane z ceną zakupu lub wynajmu) między kamperami i przyczepami, zanim wybierzemy któryś z wariantów. O czym trzeba pamiętać?


Uprawnienia do kierowania pojazdami

I przy samochodach kempingowych, i przy przyczepach, przy masie całkowitej pojazdu nie przekraczającej 3,5 tony, do kierowania potrzebne jest prawo jazdy kategorii B. Jeżeli jednak masa jest większa, wówczas trzeba liczyć się z koniecznością uzyskania dodatkowych uprawnień. W przypadku kamperów będzie to prawo jazdy kategorii C1 (do 7,5 tony masy całkowitej) lub C (samochody powyżej 7,5 tony).

Inaczej jest w przy przyczepach. Jeśli całkowita masa samochodu i przyczepy przekracza 3,5 tony, wówczas potrzebny może się okazać kod 96 (zwiększenie masy zestawu do 4,25 tony) lub prawo jazdy kategorii B+E (zestaw: 3,5 tony – samochód oraz 3,5 tony – przyczepa).


Wygodne noclegi i zwiedzanie

Kampery idealnie sprawdzają się jako pojazdy do wycieczek objazdowych, również w mocno pagórkowatym terenie. Gdy zatem ma się zamiar odwiedzać wiele miejsc przy trasie, szybko zmieniać lokalizację i nocować również po drodze (niekoniecznie na polach kempingowych), kamper jest najlepszym rozwiązaniem.

Przyczepy zdecydowanie lepiej sprawdzają się natomiast, gdy zamierza się dłużej pozostać w jednym miejscu. Pozwala to pozostawić przyczepę jako bazę noclegową, a odłączony od niej samochód da się wykorzystać do krótkich wycieczek i zwiedzania terenu w pobliżu.


Pakowanie bagażu – możliwości przyczepy i kampera

Na koniec pozostaje kwestia pojemności obu pojazdów. Zazwyczaj kampery są dość pakowne, zwłaszcza gdy wyposaży się je w duże bagażniki, dostępne choćby na stronie InterCamp, w których mieszczą się meble kempingowe lub inne większe sprzęty. Do przyczep dołącza się natomiast najczęściej mniejsze bakisty, choć w ich przypadku część wyposażenia można transportować po prostu we wnętrzu przyczepy, z której i tak nie można korzystać podczas jazdy.


Najważniejsze korzyści z caravaningu – dlaczego ludzie wybierają pojazdy kempingowe?

Dlaczego tak wiele osób wybiera podróżowanie i spędzanie urlopu w pojazdach kempingowych? Przede wszystkim to olbrzymia wygoda i swoboda, gdy własne wnętrze mieszkalne ma się zawsze przy sobie. Nie trzeba zdawać się na rezerwacje hotelowe ani martwić godzinami rozpoczęcia lub zakończenia doby hotelowej. W kamperze i przyczepie ma się do dyspozycji własną sypialnię, salon, jadalnię i łazienkę. To rozwiązanie komfortowe, w pełni bezpieczne zarazem, a także wielokrotnie bardziej ekonomiczne niż korzystanie z zewnętrznej bazy noclegowej.

Podróżowanie kamperem daje pełną swobodę planowania trasy, modyfikowania jej i dostosowywania do zmiennych warunków na drodze. Bez większego trudu można bowiem znaleźć odmienne miejsce postojowe lub udać się w zupełnie innym kierunku, jeśli tylko pojawi się taka okazja. Nie trzeba przy tym martwić się o zakwaterowanie, dostępne miejsca ani lokale gastronomiczne w pobliżu.

Własny pojazd kempingowy to szansa na zabranie ze sobą większej ilości potrzebnych rzeczy, bez obaw o nadbagaż czy ciężkie walizki. W efekcie wszystkie potrzebne przedmioty ma się przy sobie. Przydaje się to choćby podczas podróżowania z małymi dziećmi, dla których trzeba zabrać na przykład wózek, nosidełka, zabawki etc. Nie zapominajmy bowiem, że kampery i przyczepy to rozwiązanie szczególnie korzystne dla większych grup, w tym rodzin z dziećmi lub czworonogami.


Najpopularniejsze destynacje – caravaning a kierunki wyjazdów wakacyjnych

Dokąd warto pojechać kamperem lub z przyczepą kempingową? Wszystko zależy od naszych upodobań. Baza kempingowa w Polsce jest naprawdę coraz mocniej rozbudowywana, a wygodne miejsca da się znaleźć zarówno nad morzem i jeziorami, jak i w górach. Coraz więcej punktów powstaje też w pobliżu dużych miast, co pozwala na wygodne zwiedzanie zabytków i rozkoszowanie się bliskością natury.

Caravaning to również wspaniały sposób na poznawanie Europy. Do najczęściej wybieranych przez naszych rodaków destynacji zaliczają się zwłaszcza:

  • Norwegia,
  • Szwajcaria,
  • Słowenia,
  • Dania,
  • Włochy.

Zanim zdecydujemy się jednak na wyjazd zagraniczny, koniecznie trzeba sprawdzić przepisy dotyczące podróżowania kamperem lub samochodem z przyczepą w takich miejscach. Nie w każdym kraju dozwolone jest choćby nocowanie „na dziko” i w niektórych przypadkach można narazić się na spore problemy i mandaty, jeśli nieświadomie złamie się prawo.


Wyposażenie do kampera i przyczepy – czego nie może w nich zabraknąć?

Gdy projektuje się wnętrze kampera lub przyczepy kempingowej, trzeba zadbać o wprowadzenie do nich wszystkich niezbędnych instalacji i elementów wyposażenia. Podstawą jest podział na główne strefy funkcyjne, w tym:

  • kuchnię,
  • salon i jadalnię,
  • sypialnię,
  • łazienkę.

W ich ramach trzeba umieścić instalacje (ogrzewanie, oświetlenie, klimatyzację, wodę), a także przydatne sprzęty (meble, AGD i RTV). Wszystkie produkty powinny być wykonane z trwałych materiałów, odpornych na uszkodzenia i prostych do utrzymania w czystości. Co więcej poszczególne elementy mają być nie tylko praktyczne, ale też spójne estetycznie, by zbudować przyjemne i komfortowe przestrzenie do wakacyjnego wypoczynku.

Szczególnie ważna jest łazienka, w której warto zapewnić prysznic (również wariant składany) oraz dostęp do ciepłej wody. Niekiedy prysznic samochodowy bywa zastępowany przez konstrukcje przenośne i zewnętrzne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że takie rozwiązania nie zawsze mogą być swobodnie wykorzystywane. Jeśli zatem posiadamy nieco miejsca, najlepiej zatroszczyć się o wewnętrzną kabinę – wygodną, prywatną i w pełni higieniczną.

W kamperze i przyczepie musi się znaleźć standardowe wyposażenie, zbliżone do tego, którego używamy w domu prywatnym lub wnętrzach hotelowych. W pojeździe nie może zatem zabraknąć podstawowych sprzętów, w tym kuchenki, czajnika, garnków i zastawy stołowej, ale też pościeli, ręczników i środków higienicznych.


Dodatkowe produkty – jak wygodnie podróżować kamperem?

Gdy podróżujemy pojazdem kempingowym i chcemy zapewnić sobie i pozostałym użytkownikom maksymalny komfort również podczas postojów, powinno się zadbać o dodatkowe akcesoria i sprzęty. Zalicza się do nich choćby zestaw mebli kempingowych, w tym krzesła, leżaki i stoliki. Najlepiej wybrać modele składane, znacznie ułatwiające transport w bagażnikach.

Niezmiernie przydatny bywa parasol lub markiza, chroniące nie tylko przed promieniami słońca, ale też opadami deszczu, dzięki czemu da się cieszyć rekreacją niemal przy każdej pogodzie. Co jeszcze? Przydaje się grill lub dodatkowa kuchenka, a także akcesoria do gotowania. Dzięki temu da się stworzyć alternatywną kuchnię plenerową, by móc jeszcze przyjemniej rozkoszować się wypoczynkiem na świeżym powietrzu.

Praktycznym rozwiązaniem w wielu przypadkach okazują się przedsionki do przyczep i kamperów. W ich ramach da się stworzyć dodatkowe miejsce do przechowywania wielu przedmiotów, choć niektórzy używają jej nawet do poszerzenia przestrzeni mieszkalnej w pojeździe.

A co zrobić, by wygodnie zabrać ze sobą sprzęt sportowy, w tym choćby rowery? Idealną opcją są zewnętrzne bagażniki do zamontowania zarówno na samochodzie, jak i na przyczepie kempingowej.

Dodatkowym wyposażeniem, potrafiącym jednak podnieść komfort korzystania z przyczepy lub kampera, bywają specjalne maty termiczne na szyby, które w okresie letnim chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza, a w zimie zabezpieczają przed utratą ciepła.

Oprócz wymienionych produktów w kamperach i przyczepach używa się wielu innych rozwiązań. Ich wybór oraz specyfika zależą oczywiście od indywidualnych upodobań i potrzeb. Nieco inaczej planuje się przecież aranżację kampera dla pary, grupy znajomych czy rodziny z dziećmi, a dobór przedmiotów zależy również od długości wyjazdu i destynacji.


Przyjemność, swoboda i idealne wakacje – caravaning jako sposób na poznawanie świata

Podróżowanie pojazdami kempingowymi jest nie tylko modne. To rozwiązanie praktyczne i niezmiernie wygodne. Daje swobodę i niezależność. Sprawia, że stajemy się prawdziwymi panami swojego wakacyjnego czasu. Możemy zaplanować trasę, wprowadzić do niej modyfikacje oraz zabrać wszystkie potrzebne produkty, niemalże bez ograniczeń.

Kamper lub przyczepa sprawdza się przy krótkich trasach, ale też przy dłuższych podróżach (również zagranicznych), a duży wybór pojazdów sprawia, że naprawdę każdy jest w stanie znaleźć opcję dla siebie i swoich bliskich.

Data publikacji: 2023-05-25, ostatnia zmiana: 2023-05-25

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Pompka beto cmp-138sgch1
135,90 zł
Zamość
(woj. lubelskie)
Rower górski elektryczny kellys theos f90 2023, kolor czarny, rozmiar ramy l
33 999 zł
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)
termos stalowy z termometrem, kubek termiczny, bidon, 0,45l, czerwony
69,59 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)
butelka szklana z sitkiem stalowym bidon na wodę sok lemoniadę filtr na fusy owoce 500 ml
46,79 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)
termomisa, termos obiadowy, cosmos, 3,5l
119,99 zł
Głogów
(woj. dolnośląskie)
kubek termiczny termos bidon kwiatki puszka 400 ml
49,59 zł
Żyrardów
(woj. mazowieckie)
termos stalowy legendary classic - granatowy 0,75l / stanley
284,05 zł
Legnica
(woj. dolnośląskie)
Wittchen - Damski plecak ze skóry minimalistyczny mały
659,90 zł
Gliwice
(woj. śląskie)
Scyzoryk wielofunkcyjny
37,00 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
Rower górski kellys spider 50 26 2023, kolor czarno-biały, rozmiar ramy xs
3 299,00 zł
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
Rower miejski orbea carpe 20 2023, kolor zielono-czarny, rozmiar l
3 699,00 zł
Kętrzyn
(woj. warmińsko-mazurskie)
butelka szklana z sitkiem stalowym bidon na wodę sok lemoniadę filtr na fusy owoce 450 ml
44,79 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Różne oblicza sztuki przetrwania - co warto o niej wiedzieć?
Budowanie poczucia bezpieczeństwa może przybierać mocno zróżnicowane formy. Dla jednych jest to odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni, wyposażonej we wszystkie przydatne przedmioty. Inni skupiają się...
Data publikacji: 2023-05-05
Jazda na nartach - sport, przyjemność i bliskość natury
Jazda na nartach to popularny sposób spędzania czasu w okresie zimowym, który cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów. Jest to sport, który pozwala na połączen...
Data publikacji: 2023-04-26
Jazda na rolkach - przyjemne z pożytecznym
Jeżdżenie na rolkach to popularna forma rekreacji i aktywności fizycznej, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest to aktywność, która nie tylko dostarcza ruch...
Data publikacji: 2023-04-26
Sprzęt narciarski - lepiej kupować w sklepie czy online?
Wiele osób spotyka się z dylematem, czy lepiej kupować w sklepie, czy online. Niektórzy wolą robić zakupy wygodnie ze swojego domu, a inni wybierają wycieczkę do sklepu, aby móc osobiście zobaczyć spr...
Data publikacji: 2022-12-22