Jaki wiek jest najlepszy na rozpoczęcie nauki pływania?

Jaki wiek jest najlepszy na rozpoczęcie nauki pływania?

Pływanie jest nie tylko umiejętnością, ale i sposobem na piękną, szczupłą sylwetkę i na spędzenie wolnego czasu. Tymczasem całkiem sporo osób, nawet w wieku dorosłym, nie potrafi pływać.

Jest to umiejętność, której co prawda możemy nauczyć się w każdym wieku, jednak warto zacząć jak najwcześniej, aby w krótkim czasie osiągnąć oczekiwane efekty.

Pływanie dla niemowląt

Naukę pływania najlepiej jest rozpocząć już w wieku niemowlęcym. Wbrew pozorom zajęcia z pływania dla tak malutkich dzieci to nie tylko pluskanie się w wodzie, lecz realne podtrzymywanie umiejętności, z którą mały człowiek przychodzi na świat. Środowisko prenatalne przypomina nieco basen wypełniony po brzegi wodą, dzięki czemu młody człowiek jest oswojony z przebywaniem w niej. Dodatkowo powoduje to, że maluszek rodzi się z umiejętnością pływania, która jednak stosunkowo szybko zanika, jeśli nie jest odpowiednio często i w odpowiedni sposób praktykowana. W okolicach 7 miesiąca życia maluszek pozbywa się już zdolności pływania, dlatego też warto odpowiednio wcześnie zabrać go na basen. Najlepiej uczynić to w okolicach 4 miesiąca życia, choć dobrze jest wcześniej skonsultować się z pediatrą, czy nie widzi żadnych przeciwwskazań.


Czego nauczy się dziecko?

Pływanie w wieku niemowlęcym nie oznacza oczywiście uprawiania sportu w pełnym tego słowa znaczeniu. W przypadku kilkumiesięcznych dzieci mamy raczej do czynienia z nauką umiejętności "radzenia sobie " z wodą i w wodnym środowisku. Dziecko nie będzie jeszcze potrafiło efektywnie się w niej poruszać, gdyż ciągle jeszcze ma problemy z koordynacją ruchową. Nabywa jednak inne, niezbędne do właściwej nauki pływania umiejętności. Chodzi tutaj głównie o reagowanie na wodę, która znajduje się w okolicach ust i nosa. Maluszek poznaje także sposób ułożenia ciała na wodzie - podczas nauki dziecko kładzione jest na brzuszku czy na pleckach, oczywiście pod czujnym okiem osoby dorosłej. Ułożony w ten sposób malec może próbować instynktownie machać nóżkami, przez co uczy się metod poruszania w wodzie. Niezmiernie ważny jest fakt, iż małe dzieci z natury nie boją się wody, a przebywanie w niej zwykle sprawia im przyjemność, przez co niejako przekonujemy je do tego, że pływanie jest ciekawe i warto się go nauczyć.


Pływanie w starszym wieku

Dzieci, które nie miały kontaktu z wodą w wieku niemowlęcym, mogą z powodzeniem rozpocząć naukę pływania w późniejszym wieku. Oczywiście im wcześniej, tym lepiej - z wiekiem w człowieku zaczyna pojawiać się strach przed wodą i jej głębokością, dlatego najlepiej jest okiełznać go w młodym wieku. Pozwala to na przygotowanie gruntu do prawdziwej nauki pływania, bowiem dopiero w okolicach 4 roku życia dziecko jest w stanie nauczyć się pływać różnymi technikami i to niezależnie od wieku, w jakim rozpocznie stawianie pierwszych kroków na basenie. Być może wczesne oswajanie dziecka z wodą i pływaniem obudzi w nim ducha sportu, dzięki czemu maluch zechce rozwijać swoje umiejętności w tym kierunku? Pływania można nauczyć się w każdym wieku, dlatego nawet osoby dorosłe powinny rozpocząć naukę, jeśli chcą nabyć taką umiejętność. Co prawda przychodzi im to trudniej niż dzieciom, jednak problem zwykle leży w nas samych, ze względu na owy strach przed wodą, a także mniejszą samodyscyplinę i brak czasu. 

Nauka pływania powinna być rozpoczęta jak najwcześniej, gdyż umiejętność poruszania się w wodzie jest bardzo korzystna dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Choć najlepiej jest zacząć już w wieku niemowlęcym, w rzeczywistości pływać można nauczyć się w każdym wieku. Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym Easy SurfShop, oferującym m.in. sprzęt do windsurf i kitesurfingu

Data publikacji: 2020-10-14, ostatnia zmiana: 2020-10-14

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Spodnie dresowe męskie under armour hybrid pants
299,00 zł
Inowrocław
(woj. kujawsko-pomorskie)
Kurtka damska labellamafia jacket acquacolors
289,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Kurtka męska under armour qualifier storm jacket
259,00 zł
Pińczów
(woj. świętokrzyskie)
Skarpetki diadora ghost 3-pack unisex
39,00 zł
Tarnobrzeg
(woj. podkarpackie)
Adidas spodnie dresowe XL męskie/damskie,  dres adidas granarowy
79,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Spodnie damskie labellamafia pants black
199,00 zł
Zielona Góra
(woj. lubuskie)
Czapka męska under armour run beanie
54,00 zł
Opole
(woj. opolskie)
Spodenki męskie SK0015 Stanteks
26,60 zł
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)
Czapka under armour unisex truckstop beanie
59,00 zł
Kędzierzyn-Koźle
(woj. opolskie)
Koszulka damska under armour tech ssv - solid
129,00 zł
Tychy
(woj. śląskie)
Czapka męska under armour men's cgi fleece beanie
69,00 zł
Luboszyce
(woj. opolskie)
Koszulka męska certified taito t-shirt
44,00 zł
Nowy Sącz
(woj. małopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Profesjonalna odzież kompresyjna
Ciało ludzkie, zbudowane z - między innymi - mięśni, stawów, ścięgien i kości, ma naturalną zdolność przyjmowania i znoszenia znacznych obciążeń, powodowanych aktywnością fizyczną. Dzięki tej właściwo...
Data publikacji: 2021-02-15
Czas rozkładać stół czyli najlepszy sport na zimową przerwę w domu
Rozrywka zapewniająca wiele radości, sporą dawkę ruchu, rywalizację i satysfakcję z wygranych. Ping-pong nie ma sobie równych.
Data publikacji: 2020-12-21
Na co zwrócić uwagę wybierając worek bokserski?
Worek bokserski to jeden z podstawowych elementów w treningu pięściarskim. Dowiedz się, jak wybrać worek treningowy, aby ten posłużył jak najdłużej, zapewniając jednocześnie efektywny trening fizyczny...
Data publikacji: 2020-12-04
Wrocławskie muzea - najlepsza opcja, kiedy pada deszcz
Wrocław to miasta o złożonej historii i bogatej kulturze. Uwidacznia się to również poprzez liczne placówki muzealne, których jest w mieście 21 placówek muzealnych, w których prezentowane są kolekcje...
Data publikacji: 2020-10-02

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij