Jak działa ubezpieczenie w podróży i w jakich okolicznościach ubezpieczyciel musi Ci pomóc?

Decydując się na zagraniczne wakacje, musisz zadbać nie tylko o to, aby w bagażu znalazł się kostium kąpielowy, klapki i krem do opalania. Niezbędne jest zatroszczenie się o własne bezpieczeństwo. Sposobem na to, aby móc nie martwić się ewentualnymi kłopotami jest ubezpieczenie na wyjazd za granicę. Takie polisy ma w swojej ofercie większość biur podróży. Warto pamiętać, że mogą one być dopasowane do indywidualnych potrzeb i preferencji. Tylko bowiem wówczas spełnią swoją rolę. Jak działa ubezpieczenie w podróży? Na jaką pomoc ubezpieczyciela można liczyć? Na co można się narazić, rezygnując z wykupienia polisy?

Czym jest ubezpieczenie podróżne?

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia czym w ogóle jest ubezpieczenie podróżne. Określa się nim umowę, która zawierana jest między klientem a towarzystwem ubezpieczeniowym. Celem podpisania takiego dokumentu jest zapewnienie sobie ochrony podczas wyjazdu zagranicznego. Ci, którzy decydują się na skorzystanie z oferty biura podróży, mogą postawić na polisę dołączaną do wycieczki. Trzeba jednak pamiętać, że takie ubezpieczenie na wyjazd za granicę jest na ogół dużo droższe niż to, które kupić można bezpośrednio u ubezpieczyciela.

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie na wyjazd za granicę?

Decydując się na zagraniczny wyjazd, trzeba pamiętać, że zawsze wiąże się on ze sporym ryzykiem. Podczas wyjazdu – zarówno tego, który ukierunkowany jest na zwiedzanie, jak i tego o charakterze biznesowym – może zdarzyć się mnóstwo nieprzewidzianych sytuacji. Można zachorować, złamać nogę, zgubić się podczas górskiej wędrówki. W grę wchodzi także opóźniony lot, zgubiony przez linie lotnicze bagaż czy też uszkodzona walizka. Brak ubezpieczenia sprawia, że jesteś zdany sam na siebie. Kiedy posiadasz polisę, towarzystwo ubezpieczeniowe Ci pomoże. Ubezpieczenie na wyjazd za granicę to więc doskonały sposób, aby zapewnić sobie spokój.

Kiedy działa ubezpieczenie na wyjazd za granicę?

Zasadniczo polisa działa po przekroczeniu granicy. Trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach. Przy wykupywaniu ubezpieczenia musisz sprawdzić jaki jest okres karencji, a więc czas od kupienia polisy do momentu, kiedy zapewnia Ci ona ochronę. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych wprowadza okres karencji, aby uchronić się przed nieuczciwymi klientami kupującymi polisę dopiero po zaistnieniu zdarzenia. Jeśli wykupujesz ubezpieczenie, będąc jeszcze w kraju, okres karencji na ogół nie obowiązuje. Sytuacja ma się jednak zupełnie inaczej, kiedy decydujesz się na kupno polisy już poza Polską.

Wówczas możesz być niemalże pewny, że okres karencji zostanie wprowadzony do umowy. Jego długość jest zawsze dostosowywana do długości Twojego wyjazdu. Warto również zastanowić się nad tym, czy ubezpieczenie ma działać wyłącznie na terenie kraju docelowego, czy również podczas podróży przez inne państwa. Wyobraź sobie sytuację, że lecisz do USA, ale z jakiegoś powodu samolot musi lądować w Hiszpanii. Tam na lotnisku łamiesz nogę, ale okazuje się, że wykupiłeś polisę obowiązującą wyłącznie w Stanach. Pojawia się problem.

W jakich okolicznościach ubezpieczyciel musi Ci pomóc?

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę może obejmować różne sytuacje. To Ty podczas kupowania polisy decydujesz zakresie ochrony. Do obowiązkowych elementów dobrej polisy na wyjazd zagraniczny zalicza się przede wszystkim:

●      ubezpieczenie kosztów leczenia;

●      ubezpieczenie NNW.

Takie ubezpieczenie na wyjazd za granicę oznacza, że ubezpieczyciel będzie musiał Ci pomóc, kiedy zachorujesz. UWAGA: zawsze dokładnie sprawdź co obejmuje ubezpieczenie kosztów leczenia. Dobrze, aby polisa pokrywała leczenie ambulatoryjne, szpitalne, zakup leków i środków opatrunkowych, a także transport sanitarny zarówno na terenie kraju, w którym przebywasz, jak i do Polski. Z kolei ubezpieczenie NNW gwarantuje Ci pomoc w przypadku nieszczęśliwych wypadków. Jeśli w trakcie wyjazdu ulegniesz wypadkowi, który spowoduje uszczerbek na Twoim zdrowiu, ubezpieczyciel wypłaci Ci należne odszkodowanie. Jeśli wyjeżdżasz poza Polskę i zamierzasz uprawiać sport ekstremalny, uwzględnij to podczas wyboru polisy. UWAGA: wiele towarzystw ubezpieczeniowych do takich form aktywności zalicza trekking i nurkowanie.

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę może chronić także Twój bagaż. Wówczas ubezpieczyciel zareaguje, jeśli walizka zostanie zagubiona przez linię lotniczą bądź w czasie podróży ulegnie uszkodzeniu. Wielu podróżnych rezygnuje z ubezpieczenia bagażu, sądząc, że jest ono zbędne. Tymczasem okazuje się, że naprawdę może się przydać. Środki wypłacone w związku z zagubionym bagażem można przeznaczyć na zakup tego, co podczas pobytu zagranicą może się przydać.

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę powinno być absolutnym must have dla każdego, kto decyduje się wyjechać poza Polskę. Trzeba zaznaczyć, że cel wyjazdu nie ma tu większego znaczenia. Bez względu na to, czy wyjeżdżasz w celach turystycznych, czy biznesowych pamiętaj, że własne bezpieczeństwo jest najważniejsze. Dobrze dobrana polisa Ci je zapewni. Jest to coś, na czym nie warto oszczędzać.

Data publikacji: 2022-09-26, ostatnia zmiana: 2022-12-06

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Buty Predator 24 League Low TF
429,00 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)
Buty X CRAZYFAST.1 LL FG
749,40 zł
Zielona Góra
(woj. lubuskie)
Buty biegowe Asics GEL-1130 jak nówki
199,00 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
Trekkingi BIG STAR GG174282 Czarny
149,00 zł
Słupsk
(woj. pomorskie)
Klapki BAHAMA B
26,00 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
Trekkingi BIG STAR GG174280 Camel
189,99 zł
Gierałcice
(woj. opolskie)
Buty X Crazyfast Elite SG
1 229,00 zł
Płock
(woj. mazowieckie)
Śniegowce LUCKY-M A
169,00 zł
Sosnowiec
(woj. śląskie)
Buty Copa Pure II League FG
227,40 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)
Mundial Goal Shoes
699,00 zł
Oleśnica
(woj. dolnośląskie)
Roller fitness HMS fs104 61 cm - czarny
61,50 zł
Jelenia Góra
(woj. dolnośląskie)
Buty X Crazyfast League TF
291,72 zł
Grudziądz
(woj. kujawsko-pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Piłki do siatkówki Mikasa i Molten
Siatkówka to jedna z popularniejszych dyscyplin sportowych w Polsce. Szczególnie sukcesy naszej reprezentacji narodowej oraz klubów z ekstraklasy przyczyniły sie w głównej mierze do tak wielkiej popul...
Data publikacji: 2024-03-21
Co zwiedzić z dziećmi w Lublinie? Oto 10 miejsc, które warto odwiedzić!
Lublin to piękne miasto, z bogatą i barwną, choć nie zawsze łatwą historią. Bez wątpienia jest godne odwiedzenia, a wizyta w nim będzie jeszcze przyjemniejsza, jeśli dowiemy się, na jakie atrakcje mog...
Data publikacji: 2024-03-19
Czym wyróżnia się rower typu cross?
Rowery crossowe stanowią niezwykle popularny wybór wśród amatorów dwóch kółek, poszukujących uniwersalnego rozwiązania, które sprawdzi się zarówno podczas codziennych dojazdów do pracy, jak i weekendo...
Data publikacji: 2024-02-22
Rower Gravel - uniwersalny rower szutrowy wprost z USA
Rower Gravel, nazywany również rowerem szutrowym, to innowacyjna propozycja, która zdobywa coraz większą popularność wśród pasjonatów jazdy na dwóch kołach na całym świecie. Uniwersalny jednoślad o am...
Data publikacji: 2023-12-11