Górskie krajobrazy to strome zbocza, kamieniste szlaki, ale i cudowne widoki. Góry to żywioł. Pytanie, czy wybierając się na taką przysparzającą intensywnych doznań eskapadę, warto iść na żywioł? Zdecydowanie sugerujemy podejście zdroworozsądkowe i rzetelne przygotowanie do tematu.
Buty trekkingowe stanowią fundament każdej udanej wycieczki. Jak możemy się domyślić, w sklepach turystycznych znajdziemy wiele modeli przystosowanych do zgoła odmiennych warunków. Przyjrzyjmy się, jakie obuwie w największym stopniu będzie odpowiadać naszym preferencjom.
Jeżeli nie należymy do entuzjastów ryzykownych wspinaczek, a najwięcej frajdy przynosi nam nieśpieszne spacerowanie po górskich terenach i powolne napawanie oczu widokami w słoneczne dni – wówczas idealnie sprawdzi się krótki model butów trekkingowych. W ciepłych okresach trzeba szczególnie zadbać o stopę i pamiętać, aby nasze obuwie przepuszczało powietrze. Powinno być zatem ono wyposażone w specjalne wstawki z siateczek podnoszące oddychalność i zapewniające przewiew. Taki model z pewnością da nam dużo komfortu i swobody oraz sprawi, że spacer po szlaku upłynie bardzo przyjemnie.
Są też osoby, które górom zaprzedały duszę i nie interesują ich już proste asekuracyjne podejścia, a od swojego hobby oczekują większych wyzwań. Wyruszając na strome i skomplikowane trasy oraz na szlaki o zaawansowanym poziomie trudności, sięgają one po obuwie, w którym przede wszystkim czują się bezpiecznie. Wariant z wysoką cholewką w odpowiedni sposób usztywnia i chroni ich kostki. Wówczas nie są one już w tak dużym stopniu wystawione na możliwość skręcenia i stłuczenia.
Doświadczeni wspinacze dbają również o to, aby ich obuwie zapewniało odpowiednią stabilność – zbyt dużo luzu i swobody w bucie może nieść za sobą przykre konsekwencje. Dlatego zwraca się uwagę na to, czy pięta jest należycie usztywniona i nie ma możliwości przekręcenia się podczas chodzenia.
Kiedy chcielibyśmy spróbować swoich sił w prawdziwie surowym klimacie, brodząc po śniegu czy lodzie, może okazać się, że nasze dotychczasowe obuwie nie sprosta tak specyficznym warunkom. Wysoka cholewka to podstawa dla zimowych butów trekkingowych, ale trzeba też odpowiednio zabezpieczyć się przed śniegiem oraz – co za tym idzie – wilgocią. Obuwie powinno być zatem nieprzemakalne i wodoodporne, czyli mieć wszytą membranę, która ochroni stopy przed tym niekorzystnym czynnikiem.
Sklepy turystyczne oferują także ochraniacze na buty trekkingowe - tak zwane stuptuty. Wybierając ten rodzaj obuwia możemy mieć dużą pewność, że niesprzyjające warunki atmosferyczne nie popsują nam wyprawy. Na tym jednak nie należy poprzestawać. Ogromnie ważna jest również podeszwa. W tym wypadku powinna być antypoślizgowa i jak najbardziej sztywna, do której będzie można dopiąć raki lub specjalne nakładki. Dobry sklep turystyczny wspomoże w wyborze butów trekkingowych, dlatego warto postawić na sklepy, gdzie dostępni są specjaliści, a sprzęt jest sprawdzony przez aktywnych klientów (https://www.decathlon.pl/C-1064266-buty-trekkingowe).
Pewne powiedzenie mówi, że „w siedmiomilowych butach szybko pokonasz odległość, ale droga ta niczego cię nie nauczy”, dlatego w górach stawiajmy małe kroki, ale rozważne oraz w racjonalnie dobranym obuwiu, które sprosta naszym indywidualnym potrzebom.
Data publikacji: 2020-02-13, ostatnia zmiana: 2020-02-13
Zgłoś uwagi
Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!