Szukaj

Kategorie

Czy buty treningowe do biegania są inne od butów startowych?


Czy buty treningowe do biegania są inne od butów startowych?


Buty do biegania to podstawowy element wyposażenia sportowego biegaczy. Buty powinny być solidne, trwałe, zapewniać odpowiednią amortyzację i wsparcie dla stóp. Jednak kategoria obuwia biegowego nie jest jednorodna, ponieważ można w niej wyróżnić buty treningowe i startowe. To oczywiście nieco umowny podział, ale istnieją pewne cechy, które można przypisać tylko do butów do treningu lub tylko do butów do startów w zawodach.

Buty treningowe - jakie są?

Do codziennego trenowania i biegania warto kupić buty do treningów. Takie obuwie w przypadku osób, które mają nadpronację, wymagają niezłej amortyzacji i stabilizacji, powinny mieć dość sztywną konstrukcję, grubszą podeszwę - zwłaszcza na pięcie i masywną formę. Buty w takim przypadku będą minimalizowały obciążenia stawów i komfortowo będzie nam w nich biegać.Często spotyka się buty do treningów wyposażone w systemy wspomagania amortyzacji w postaci wkładek żelowych lub poduszek gazowych. Nadają się do codziennych, dłuższych treningów w stałym tempie.

Marką stosowaną od lat na całym świecie jest cała kolekcja popularnie zwana - Pegasus. To prawdopodobnie najbardziej znane obuwie biegowe na całym świecie od lat dostępne w każdym sklepie dla biegaczy,.

Buty treningowe - jakie są?

Jakie buty startowe?

Jeśli chcemy biegać szybciej albo planujemy start w zawodach, sztywne, masywne buty treningowe o grubej podeszwie powinniśmy zamienić na buty startowe. Nadają się one do treningów interwałowych lub na zawody biegowe. Są lżejsze od butów do treningu, ale mają nieco gorszą amortyzację. Dzięki temu są jednak bardziej dynamiczne i nie obciążają naszych stóp. Z reguły buty startowe mają miękką konstrukcję, pozbawioną elementów stabilizacyjnych i usztywniających, ponieważ przy mniejszej amortyzacji jednocześnie uzyskuje się lepszą dynamikę biegów gdyż nie występują straty energii wynikające z tłumienia impetu uderzeń stopami w podłoże.Ujemną cechą butów startowych jest ich mniejsza trwałość, wynikająca z lekkości, miękkości i prostej konstrukcji. Natomiast solidne buty do treningów będą nam dłużej służyły - wedle szacunków producentów wystarczą nawet na około 800-1000 km. Startówki wytrzymują biegi na około 300-500 km łącznie.

Jednym z najnowszym modeli stosowanych przez biegaczy na cąłym świecie o przełomowej technologii, ultralekkich, dostępnych w salonach Nike jest Nike Epic React. 

Jakie buty startowe?


Artykuł został przygotowany przez redakcję firmy Adrenaline.pl - operatora sklepów Nike i adidas w Polsce.

Data publikacji: 2018-10-26, ostatnia zmiana: 2018-10-25


Spodobało Ci się?


ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY