Nie tylko zamek, czyli co warto zobaczyć w Olsztynie?

Nie tylko zamek, czyli co warto zobaczyć w Olsztynie?

Sąsiadujący z Częstochową Olsztyn jest jedną z ciekawszych miejscowości na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Piękna okolica, gęsta sieć szlaków turystycznych i wspaniałe atrakcje sprawiają, że turyści zaglądają tu bardzo chętnie. Co warto tu zobaczyć?

Olsztyn i jego turystyczne walory

Malownicza sceneria Jury Krakowsko-Częstochowskiej, bliskość Częstochowy oraz cenne zabytki sprawiają, że wycieczki w rejonie Olsztyna są wielką atrakcją dla miłośników historii, przyrody oraz aktywnego wypoczynku. Tu każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego, a wspaniała atmosfera Olsztyna sprawi, że turyści miło spędzą tu czas. Dawne miasto, dziś będące dużą wsią, ma się przecież czym pochwalić. Olsztyn to rewelacyjny punkt wypadowy dla tych, którzy w trakcie jurajskich wypraw chcą lepiej poznać atrakcje Wyżyny Częstochowskiej, to również raj dla miłośników wspinaczki, na których czekają pobliskie skałki. Wieś ta kusi jednocześnie cennymi zabytkami. Jakim obiektom warto tu poświecić nieco więcej uwagi?

Olsztyńskie atrakcje: co warto zobaczyć?

Najcenniejszym zabytkiem Olsztyna są ruiny królewskiego zamku, dumnie wznoszącego się nad rynkiem i doskonale widocznego już z oddali. Wzniesiony w drugiej połowie XIII wieku, jest świetnym przykładem jurajskiej budowli obronnej, w trakcie wznoszenia której doskonale wykorzystano ukształtowanie terenu. Dziś na szczycie pokrytego skałami wzgórza zobaczyć można pozostałości potężnego zamku, przy czym na szczególne wyróżnienie zasługują tu dwie wieże: okrągły stołp i kwadratowa wieża, zwana starościańską lub sołtysią. To one przyciągają do Olsztyna tłumy turystów, dla których zamkowe wzgórze jest idealnym miejscem wypoczynku oraz doskonałym punktem widokowym.

Olsztyn może się pochwalić i innymi atrakcjami. Miłośników architektury sakralnej zachwyci kościół parafialny św. Jana Chrzciciela, będący ciekawym zabytkiem z XVIII stulecia. Inną ciekawostką jest XVIII-wieczny spichlerz, przeniesiony do Olsztyna kilka lat temu z leżącego koło Częstochowy Borowna. Ten cenny zabytek drewnianej architektury znany jest dziś jako restauracja, mogąca się pochwalić m. in. pięknymi widokami na zamkowe wzgórze. Miłośnicy kultury z kolei mogą w tej miejscowości miło spędzić czas w teatrze, który powstał w dawnej stodole. Dumą Olsztyna jest jednak inna atrakcja. To Ruchoma Szopka, będąca dziełem Jana Wewióra. Miejscowy artysta chętnie zaprasza gości do swej szopki, pięknie opowiada im również o dziejach Olsztyna i jego legendarnych bohaterach. A jakie atrakcje czekają w najbliższej okolicy?

Olsztyn dla miłośników przyrody

Olsztyn jest rewelacyjnym punktem wypadowym dla tych, którym marzą się wycieczki po Górach Sokolich. To największy rezerwat przyrody na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, w którego krajobrazie najważniejsze miejsce zajmują lesiste wzgórza oraz skupiska jurajskich skałek. Wzgórze Kielniki, Góra Lipówka, Góry Towarne i Góra Białko to kolejne miejsca, które miłośnicy jurajskim widoków, schronisk skalnych oraz roślinności kserotermicznej koniecznie powinni odwiedzić. W trakcie takiej wycieczki można się zapoznać z roślinnością jurajską, można poszerzyć też swą wiedzę z zakresu geologii. Efekt? Taka lekcja przyrody każdemu dostarczy niezapomnianych wrażeń, stając się jednocześnie wspaniałą przygodą.

Na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej na brak atrakcji narzekać nie można. Ta kraina to raj dla miłośników przyrody i historii, to również idealny obszar dla tych, którzy wolny czas lubią spędzać aktywnie. W rejonie takich miejscowości, jak leżący koło Częstochowy Olsztyn, nikt nudzić się nie może, a wypoczynek w jurajskiej scenerii dla każdego podróżnika stanie się ciekawym doświadczeniem.


Artykuł powstał dzięku uprzejmości https://blingfactory.pl/Data publikacji: 2022-01-10, ostatnia zmiana: 2022-01-10

ZOBACZ OGŁOSZENIA

przynęta ic racker shad 17cm fyc 15 stk.
22,99 zł
Nowy Targ
(woj. małopolskie)
przynęta storm wildeye swim shad 11cm 12g ft st3908322
10,99 zł
Olsztyn
(woj. warmińsko-mazurskie)
siatka jaxon non pva zapasowa lc-nva012
19,90 zł
Siemysłów
(woj. opolskie)
wędka robinson stinger match 3.9m 10-25g
138,99 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
wędka robinson stinger feeder 3.60m 30-60g 3+3sec
141,16 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Czepek do pływania pływacki na basen sportowy
19,00 zł
Myślachowice
(woj. małopolskie)
wędka jaxon tenesa feeder 3,30 50-120g
104,00 zł
Malbork
(woj. pomorskie)
kubek termiczny termos puszka formuła 1 f1 0,5l
50,90 zł
Tczew
(woj. pomorskie)
wędka sg sg2 medium game 8'3
309,00 zł
Leszno
(woj. wielkopolskie)
kołowrotek daiwa 20 exceler lt 4000-c
389,00 zł
Olsztyn
(woj. warmińsko-mazurskie)
wędka dragon hm62x spinn ul-mf 2.13m 2-10g 29-21-213
1 299,00 zł
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)
Plecak sportowy torba do szkoły turystyczny 9l
39,00 zł
Oława
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Mielno - nadmorskie miasteczko wielu możliwości
Mielno to popularna destynacja turystyczna. Jest stolicą polskiego morsowania, w którym zimą miłośnicy morsowania spotykają się na zlocie, a także stolicą imprez polskiego wybrzeża. Dla wielu jest to...
Data publikacji: 2021-07-08
Wakacje, wakacje... O czym pamiętać przed wyjazdem?
Zbliża się termin wykupionych wakacji? Czas dowiedzieć się, co zrobić, aby wyjazd był udany. Oczywiście należy się dobrze do niego przygotować, spakować odpowiednio walizkę, zaopatrując się we wszystk...
Data publikacji: 2021-04-06
Profesjonalna odzież kompresyjna
Ciało ludzkie, zbudowane z - między innymi - mięśni, stawów, ścięgien i kości, ma naturalną zdolność przyjmowania i znoszenia znacznych obciążeń, powodowanych aktywnością fizyczną. Dzięki tej właściwo...
Data publikacji: 2021-02-15
Czas rozkładać stół czyli najlepszy sport na zimową przerwę w domu
Rozrywka zapewniająca wiele radości, sporą dawkę ruchu, rywalizację i satysfakcję z wygranych. Ping-pong nie ma sobie równych.
Data publikacji: 2020-12-21

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij