Nie tylko zamek, czyli co warto zobaczyć w Olsztynie?

Nie tylko zamek, czyli co warto zobaczyć w Olsztynie?

Sąsiadujący z Częstochową Olsztyn jest jedną z ciekawszych miejscowości na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Piękna okolica, gęsta sieć szlaków turystycznych i wspaniałe atrakcje sprawiają, że turyści zaglądają tu bardzo chętnie. Co warto tu zobaczyć?

Olsztyn i jego turystyczne walory

Malownicza sceneria Jury Krakowsko-Częstochowskiej, bliskość Częstochowy oraz cenne zabytki sprawiają, że wycieczki w rejonie Olsztyna są wielką atrakcją dla miłośników historii, przyrody oraz aktywnego wypoczynku. Tu każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego, a wspaniała atmosfera Olsztyna sprawi, że turyści miło spędzą tu czas. Dawne miasto, dziś będące dużą wsią, ma się przecież czym pochwalić. Olsztyn to rewelacyjny punkt wypadowy dla tych, którzy w trakcie jurajskich wypraw chcą lepiej poznać atrakcje Wyżyny Częstochowskiej, to również raj dla miłośników wspinaczki, na których czekają pobliskie skałki. Wieś ta kusi jednocześnie cennymi zabytkami. Jakim obiektom warto tu poświecić nieco więcej uwagi?

Olsztyńskie atrakcje: co warto zobaczyć?

Najcenniejszym zabytkiem Olsztyna są ruiny królewskiego zamku, dumnie wznoszącego się nad rynkiem i doskonale widocznego już z oddali. Wzniesiony w drugiej połowie XIII wieku, jest świetnym przykładem jurajskiej budowli obronnej, w trakcie wznoszenia której doskonale wykorzystano ukształtowanie terenu. Dziś na szczycie pokrytego skałami wzgórza zobaczyć można pozostałości potężnego zamku, przy czym na szczególne wyróżnienie zasługują tu dwie wieże: okrągły stołp i kwadratowa wieża, zwana starościańską lub sołtysią. To one przyciągają do Olsztyna tłumy turystów, dla których zamkowe wzgórze jest idealnym miejscem wypoczynku oraz doskonałym punktem widokowym.

Olsztyn może się pochwalić i innymi atrakcjami. Miłośników architektury sakralnej zachwyci kościół parafialny św. Jana Chrzciciela, będący ciekawym zabytkiem z XVIII stulecia. Inną ciekawostką jest XVIII-wieczny spichlerz, przeniesiony do Olsztyna kilka lat temu z leżącego koło Częstochowy Borowna. Ten cenny zabytek drewnianej architektury znany jest dziś jako restauracja, mogąca się pochwalić m. in. pięknymi widokami na zamkowe wzgórze. Miłośnicy kultury z kolei mogą w tej miejscowości miło spędzić czas w teatrze, który powstał w dawnej stodole. Dumą Olsztyna jest jednak inna atrakcja. To Ruchoma Szopka, będąca dziełem Jana Wewióra. Miejscowy artysta chętnie zaprasza gości do swej szopki, pięknie opowiada im również o dziejach Olsztyna i jego legendarnych bohaterach. A jakie atrakcje czekają w najbliższej okolicy?

Olsztyn dla miłośników przyrody

Olsztyn jest rewelacyjnym punktem wypadowym dla tych, którym marzą się wycieczki po Górach Sokolich. To największy rezerwat przyrody na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, w którego krajobrazie najważniejsze miejsce zajmują lesiste wzgórza oraz skupiska jurajskich skałek. Wzgórze Kielniki, Góra Lipówka, Góry Towarne i Góra Białko to kolejne miejsca, które miłośnicy jurajskim widoków, schronisk skalnych oraz roślinności kserotermicznej koniecznie powinni odwiedzić. W trakcie takiej wycieczki można się zapoznać z roślinnością jurajską, można poszerzyć też swą wiedzę z zakresu geologii. Efekt? Taka lekcja przyrody każdemu dostarczy niezapomnianych wrażeń, stając się jednocześnie wspaniałą przygodą.

Na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej na brak atrakcji narzekać nie można. Ta kraina to raj dla miłośników przyrody i historii, to również idealny obszar dla tych, którzy wolny czas lubią spędzać aktywnie. W rejonie takich miejscowości, jak leżący koło Częstochowy Olsztyn, nikt nudzić się nie może, a wypoczynek w jurajskiej scenerii dla każdego podróżnika stanie się ciekawym doświadczeniem.


Artykuł powstał dzięku uprzejmości https://blingfactory.pl/Data publikacji: 2022-01-10, ostatnia zmiana: 2022-01-10

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Kubek termiczny DUKA VANDRA 360 ml pomarańczowy stal nierdzewna
59,99 zł
Krotoszyn
(woj. wielkopolskie)
Wittchen - Damski plecak z ozdobnym panelem
279,90 zł
Ostrowiec Świętokrzyski
(woj. świętokrzyskie)
Walizka kabinowa Samsonite Upscape 55cm powiększana zielona
1 035,00 zł
Łomża
(woj. podlaskie)
Walizka American tourister Sea Seeker 80cm granatowa
799,00 zł
Chorzów
(woj. śląskie)
Walizka American tourister Sea Seeker 68cm czarna
649,00 zł
Gniezno
(woj. wielkopolskie)
kołowrotek flagman sherman pro feeder 5000 shpro5000
289,00 zł
Gostyń
(woj. wielkopolskie)
Spodnie Dresowe Baggy Męskie Czarne El Polako Haft Classic Drawcord
199,00 zł
Zgierz
(woj. łódzkie)
Skórzana torba męska na laptopa solier brązowy vintage - brązowy vintage
399,00 zł
Ciechanów
(woj. mazowieckie)
Trefoil Liner Socks 6 Pairs
99,95 zł
Sopot
(woj. pomorskie)
Walizka Samsonite Litebeam 77cm powiększana granatowa
939,00 zł
Kędzierzyn-Koźle
(woj. opolskie)
wobler strike pro johnny wobbler 13cm 52.3g jv005 48-y-eg-205-jv005
75,00 zł
Jaworzno
(woj. śląskie)
Plecak biegowy Elbrus quix 15l - zielony
178,99 zł
Jelenia Góra
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Piłki do siatkówki Mikasa i Molten
Siatkówka to jedna z popularniejszych dyscyplin sportowych w Polsce. Szczególnie sukcesy naszej reprezentacji narodowej oraz klubów z ekstraklasy przyczyniły sie w głównej mierze do tak wielkiej popul...
Data publikacji: 2024-03-21
Co zwiedzić z dziećmi w Lublinie? Oto 10 miejsc, które warto odwiedzić!
Lublin to piękne miasto, z bogatą i barwną, choć nie zawsze łatwą historią. Bez wątpienia jest godne odwiedzenia, a wizyta w nim będzie jeszcze przyjemniejsza, jeśli dowiemy się, na jakie atrakcje mog...
Data publikacji: 2024-03-19
Czym wyróżnia się rower typu cross?
Rowery crossowe stanowią niezwykle popularny wybór wśród amatorów dwóch kółek, poszukujących uniwersalnego rozwiązania, które sprawdzi się zarówno podczas codziennych dojazdów do pracy, jak i weekendo...
Data publikacji: 2024-02-22
Rower Gravel - uniwersalny rower szutrowy wprost z USA
Rower Gravel, nazywany również rowerem szutrowym, to innowacyjna propozycja, która zdobywa coraz większą popularność wśród pasjonatów jazdy na dwóch kołach na całym świecie. Uniwersalny jednoślad o am...
Data publikacji: 2023-12-11