Chiny, Rosja, Arabia Saudyjska - poznaj kraje, w których cenzura internetu jest największa

Chiny, Rosja, Arabia Saudyjska - poznaj kraje, w których cenzura internetu jest największa.

Żyjąc na Zachodzie nie znamy prawdziwej cenzury. Jakikolwiek wyjazd do Chin, Arabii Saudyjskiej czy Rosji szybko uświadomi nam, co to znaczy brak wolności słowa. Nieustanna inwigilacja obywateli, kontrola treści i ograniczanie dostępu do informacji z Zachodu przypomina tam orwellowski koszmar. W niniejszym artykule przybliżymy, jak wygląda życie w bańce, której rozbudowany aparat cenzury i kontroli przyprawia o dreszcze.

Arabska kontrola treści

Arabia Saudyjska, będąca państwem religijnym, dba przede wszystkim o to, aby cenzurować wszelkie treści stojące w jakikolwiek sposób w sprzeczności z oficjalną wykładnią islamu. Internet podlega tam kontroli, chociaż nie tak rozbudowanej, jak w Chinach. Ograniczany jest dostęp do wszelkich stron, które dotyczą:

  • krytyki władzy,
  • pornografii,
  • hazardu,
  • narkotyków,
  • porzucania islamu.

To oczywiście pociąga za sobą szersze ograniczenia - jeżeli na jakichś stronach internetowych są chociażby wzmianki dotyczące powyższych haseł, z wysokim prawdopodobieństwem są lub będą zablokowane. Co ciekawe, prawnym obowiązkiem każdego obywatela jest zgłaszanie takich treści, jeżeli jeszcze nie zostały ocenzurowane.

Policja religijna, zwana Muttawą, w połączeniu z szerszym aparatem kontroli obywateli, stale obserwuje i piętnuje szkodliwe dla władzy religijnej i politycznej treści. Za wyszukiwanie zakazanych haseł można zostać aresztowanym, a w najgorszym wypadku - poddanym karom cielesnym, takim jak chłosta. Rozmaite strony internetowe blokowane są arbitralnie - użytkownicy Internetu mogą nawet nie znać powodu, dla którego dostęp do danej witryny został wyłączony. Korzystając z normalnego, nieszyfrowanego Internetu trzeba być bardzo ostrożnym, zwłaszcza gdy publikuje się treści na YouTube, Facebooku czy innych portalach społecznościowych.

W życiu publicznym również obowiązuje pełna cenzura. Niewłaściwa wypowiedź w mediach, czy jakiekolwiek publiczne zachowania obrażające wartości islamu albo władzę, mogą skończyć się aresztem, chłostą, a nawet karą śmierci. Znane są przypadki, takie jak Hafara Al-Batina, w których za obrazę proroka Mahometa i odstąpienie od religii, doszło do skazania na śmierć poprzez ścięcie głowy. 

Czujne oko dużych matek w Chinach

Chiny to kraj z wysoko rozwiniętą cenzurą Internetu, nazywaną Wielkim Firewallem. Praktycznie dla wszystkich zachodnich portali społecznościowych i wyszukiwarek internetowych Chiny posiadają swoje własne, ocenzurowane i kontrolowane odpowiedniki. Najludniejsze państwo na świecie, znane z socjalizmu gospodarczego z "kapitalistyczną twarzą", jest jednocześnie państwem ideologicznym, podtrzymującym specyficzną odmianę komunizmu. Wszelkie przejawy krytyki Komunistycznej Partii Chin są natychmiast usuwane.

Lista zakazanych tematów jest imponująca. Na szybko można wymienić takie, jak:

  • przemoc i zamieszki,
  • prawa człowieka i demokracja,
  • wybrane biografie i informacje o postaciach politycznych i historycznych,
  • książki i treści opisujące utopie jak na przykład "Rok 1984" G. Orwella,
  • zagadnienia związane z komunizmem i jego krytyką.

Nad czystością treści publikowanych czuwają lokalni moderatorzy, nazywani dużymi matkami. Ich zadaniem jest usuwanie szkodliwych dla ideologii i władzy tematów, fraz i stron internetowych, aby podtrzymywać autorytet rządu. Wyszukiwarki wyświetlają tylko wyniki, które nie naruszają ustalonych standardów. Portale społecznościowe, które i tak są zastępstwem dla tych zachodnich, podlegają stałej kontroli treści. Dostęp do Facebooka czy Youtube'a jest niemożliwy bez zastosowania przeglądarki Tor albo usługi VPN.

Rosyjska izolacja Internetu

Rosja to kraj, w którym - jak się zdaje - nie jest jeszcze tak źle. Niestety w tym roku Rosyjska Duma przyjęła ustawę, która ułatwia kontrolę treści w sieci. Wraz z wejściem w listopadzie w życie, pozwoli ona na blokowanie ruchu sieciowego z zachodnich serwerów, czyli kasowanie i wyłączanie dostępu do wybranych stron internetowych. Oficjalnym pretekstem przyjęcia tego aktu prawnego jest ochrona obywateli przed "fałszywymi" informacjami z Zachodu. 

Cenzura w rosyjskim Internecie nie jest jednak czymś nowym. Ustawa to tylko kolejny krok. Już wcześniej za publikowanie niewłaściwych treści można było trafić do więzienia. Kontrola oczywiście wykracza tam daleko poza sieć - jakiekolwiek publiczne przejawy krytyki władzy mogą, zależnie od widzimisię urzędników, skończyć się aresztem - na ogół pod naciąganym pretekstem. Więźniowie polityczni nie są nowym zjawiskiem w Rosji, a prawa człowieka są tam stale naruszane.

Jak umknąć uwadze Wielkiego Brata?

Media są najważniejszym sposobem przekazu informacji ze względu na swój ogromny zasięg. Internet jest najlepszym dostępnym narzędziem do komunikacji na skalę globalną. Nic dziwnego zatem, że cenzorzy poświęcają tyle uwagi właśnie Internetowi - tam bowiem, często w jego w zakamarkach, czai się prawda i szkodliwa dla autorytetu krytyka. 

Usługi VPN są skutecznym sposobem ukrywania swojego ruchu sieciowego przed kontrolą cenzorów. Zanim przystąpisz do surfowania w sieci, tworzysz szyfrowane połączenie. Dzięki temu wszystko, co jest widoczne dla zewnętrznych obserwatorów, to fakt, że z takiego tunelu. Nawet dostawca Twojego internetu nie będzie w stanie niczego powiedzieć o tym, co robisz w sieci. Jesteś zatem poza zasięgiem oka Wielkiego Brata. Podłączenie się do wybranych sieci VPN umożliwia Ci korzystanie z zablokowanych stron internetowych, platform streamingowych i portali społecznościowych.


Przygotowano na podstawie artykułu "VPN w Chinach: jak pokonać chiński firewall?"https://topvpn.pl/vpn-w-chinach/

Data publikacji: 2019-09-22, ostatnia zmiana: 2019-09-20

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Luksusowy hotel 5*, turkusowe morze i kolorowe rafy- wybierz Egipt!
2 121,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Obóz Paintballowy 2020 "Paintballowy Zawrót Głowy" - Obozy młodzieżowe i Kolonie - ViaCamp
1 699,00 zł
Ryn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Obóz Przygodowy "Odkrywcy Przygód" 2020 - Kolonie i obozy młodzieżowe - ViaCamp
1 699,00 zł
Ryn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Słoneczna Riwiera Turecka zaprasza na wakacje Ultra All Inclusive!
2 067,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Wakacje dla wszystkich kochających słońce i ocean- Fuerteventura!
2 439,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Rajskie wakacje! Zanzibar -wyspa kusząca kolorami i zapachami!
5 199,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Agroturystyka Wesołówka - Dom do wynajęcia
40,00 zł
Morgi
(woj. podlaskie)
Wakacje Deluxe na Wyspie Korfu! Słoneczne Last Minute!
2 540,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Słoneczne wakacje na Wyspie Kawalerów! Malta na 4,7 lub 11 nocy!
1 329,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Greckie wakacje! Kreta- wyspa idealna dla fanów rozrywki i wypoczynku!
1 900,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Last Minute! Rodos wakacje na greckiej wyspie słońca!
2 056,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Raj dla miłośników nurkowania- Marsa Alam 5* słoneczny Egipt!
2 059,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jaki wiek jest najlepszy na rozpoczęcie nauki pływania?
Pływanie jest nie tylko umiejętnością, ale i sposobem na piękną, szczupłą sylwetkę i na spędzenie wolnego czasu. Tymczasem całkiem sporo osób, nawet w wieku dorosłym, nie potrafi pływać.
Data publikacji: 2020-10-14
Wrocławskie muzea - najlepsza opcja, kiedy pada deszcz
Wrocław to miasta o złożonej historii i bogatej kulturze. Uwidacznia się to również poprzez liczne placówki muzealne, których jest w mieście 21 placówek muzealnych, w których prezentowane są kolekcje...
Data publikacji: 2020-10-02
Jachting - pomysł na wymarzony urlop
Jakie uprawnienia są wymagane, aby móc samemu żeglować oraz gdzie udać się na wycieczkę łódką? Poniżej podpowiadamy, jak spędzić udany urlop na jachcie.
Data publikacji: 2020-07-24
Jak dobrać odpowiednie kije golfowe dla początkujących graczy
Z tego artykułu dowiesz się jak dobrać odpowiednie kije golfowe dla początkujących graczy w golfa. Jakie problemy zdrowotne mogą powodować źle dobrane kije golfowe. Ile kosztuje kompletny zestaw kijów...
Data publikacji: 2020-07-17