Wrocławskie muzea – najlepsza opcja, kiedy pada deszcz

Wrocławskie muzea – najlepsza opcja, kiedy pada deszcz

Wrocław to miasta o złożonej historii i bogatej kulturze. Uwidacznia się to również poprzez liczne placówki muzealne, których jest w mieście 21 placówek muzealnych, w których prezentowane są kolekcje sztuki, zbiory historyczne, przyrodnicze i archeologiczne. Część z nich stanowi istotne punkty na mapie turystycznej Wrocławia, ale również te mniejsze i mniej popularne mogą zaciekawić i zaskoczyć. Oto przegląd wrocławskich muzeów.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu – od średniowiecza po czasy współczesne

Wrocławskie Muzeum Narodowe posiada cenne kolekcje zbiorów sztuki, pochodzące z regionu dolnego śląska, autorstwa rodzimych oraz zagranicznych artystów światowej sławy. By pomieścić całą wszystkie zbiory, muzeum podzielone jest na poszczególne działy.

Muzeum Narodowe Gmach Główny – tu znajduje się bogata kolekcja malarstwa i rzeźby pochodzących z Europy, Polski oraz Dolnego Śląska, z czasów od średniowiecza do początku XX wieku, można podziwiać, takie takich artystów, jak: Lucas Cranach, Peter Brughel młodszy, Bernardo Bellotto, Jan Matejki, Stanisław Wyspiański, Wassily Kandinsky, czy Aleksander Gierymski.

Pawilon Czterech Kopuł – to tu są prezentowane zbiory, jednej z największych w kraju kolekcji polskiej sztuki współczesnej, która zaczyna się po wojnie. To ponad 20 tysięcy eksponatów, z takich dziedzin, jak: malarstwo, grafika, rzeźba, fotografia, rysunek, szkło, ceramika, a także projekty sztuki konceptualnej i prezentacje sztuki wideo. Prezentowane w Pawilonie prace, mają na celu ukazać szeroki i różnorodny zakres twórczości polskich artystów.

Muzeum Etnograficzne – posiada bogatą kolekcję dzieł, pochodzących z całego regiony Dolnego Śląska. Dokumentują głównie życie wsi z czasów od XVI wieku, aż po różnorodność kulturową ludności napływowej po II wojnie światowej.

Panorama Racławicka – to perełka malarska Wrocławia. Wielkie dzieło autorstwa Jana Styki i Wojciecha Kossaka o niebanalnych rozmiarach – 114 metrów długości i 15 metrów wysokości, prezentowana jest w specjalnie opracowanej do tego celu rotundzie w Parku Słowackiego. Obraz przedstawia wygraną bitwę pod Racławicami, która miała miejsce w 4 kwietnia 1794 roku, podczas powstania Kościuszkowskiego.

Muzeum Miejskie Wrocław – historia miasta od pradziejów po czasy współczesne

Wiele miast ma swoje muzeum, prezentujące, jego dzieje i zbiory związane z jego historią. We Wrocławiu Muzeum Miejskie, powstało z połączenia kilku samodzielnych wcześniej placówek. Obecnie w jego skład wchodzi siedem działów o prezentujących odmienne kolekcje:

Muzeum Archeologiczne – powstało w 1815 roku i należy do najstarszych placówek tego typu w Europie. Celem placówki, jest pozyskiwanie, badanie i prezentowanie zbiorów archeologicznych pochodzących z regionu.

Muzeum Historyczne – usytuowany w zachowanym barokowo-klasycystycznym pałacu. W monarszych komnatach są prezentowane zbiory związane ze sztuką oraz historią miasta.

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej – usytuowane jest w Starym Ratuszu na wrocławskim rynku. Prezentowane są w nim kolekcje wrocławskich rzemieślników oraz artystów od najdawniejszych czasów po współczesność.

Muzeum Sztuki Medalierskiej – to jedyna w Polsce placówka, która gromadzi zbiory medalierskie i falerystyczne. Obecnie liczy ponad 50 tys. eksponatów.

Muzeum Militariów – znajduje się w budynku wrocławskiego arsenału, który posiada bogatą kolekcję broni dawnej, białej oraz palnej z okresu od XVIII do XX wieku.

Muzeum Teatru – najnowsza placówka otwarta 2017 roku i prezentuje zbiory związane z życiem oraz działalnością, jednego z najwybitniejszych polskim twórców teatralnych, założyciela Wrocławskiego Teatru Pantomimy – Henryka Tomaszewskiego. Nowoczesna ekspozycja, zaprasza widza za kulisy wrocławskich teatrów.

Muzeum Sztuki Cmentarnej – jedyna zachowana nekropolia z czasów XIX i początku XX wieku, to stary cmentarz żydowski, będący obecnie jedną z placówek wrocławskiego muzeum. W ciszy, wśród bujnej roślinności można poznać nieznaną nam historią architektury sepulkralnej.

Jakie jeszcze muzea wrocławskie warto odwiedzić?

Z pewnością warto zajrzeć do Muzeum Architektury, które jest jedyną taką placówką w kraju. Usytuowany w budynkach po klasztorze bernardynów. Kolekcjonuje i prezentuje zbiory związane z architekturą regionu oraz Polski. Znajduje się tu między innymi bogata kolekcja witraży, detali architektonicznych, a także plany i szkice. Organizowane są częste wystawy prezentujące twórczość polskich i zagranicznych artystów i projektantów. Miłą ciekawostką jest fakt, że do muzeum można wejść z psem.

Niewiele osób wie, że rękopis Pana Tadeusza Adama Mickiewicza znajduje się właśnie we Wrocławiu. Z tego też powodu powstało specjalne Muzeum Pana Tadeusza, w którym można obejrzeć nie tylko sam manuskrypt, lecz także grafiki, przedmioty dnia codziennego oraz inne przedmiotu, które przybliżają tematykę epopei oraz jej źródła i wpływy. Kolekcja została wzbogacona o urządzenia multimedialne i aplikacje, dzięki czemu nikt się tam nie będzie nudził.


Niezależnie, do którego muzeum będziesz się chciał wybrać, wszędzie będziesz miał blisko z wygodnych apartamentów http://absyntapartment.pl/.

Data publikacji: 2020-10-02, ostatnia zmiana: 2020-10-02

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Obóz Przygodowy "Odkrywcy Przygód" 2020 - Kolonie i obozy młodzieżowe - ViaCamp
1 699,00 zł
Ryn
(woj. warmińsko-mazurskie)
LISÓWKA-wypoczynek w lesie
50,00 zł
Brzeziny
(woj. wielkopolskie)
Agroturystyka * Mazury nad rzeką Wel * Pole namiotowe * nocleg  * spływy
25,00 zł
Lidzbark
(woj. warmińsko-mazurskie)
Agroturystyka Wesołówka - Dom do wynajęcia
40,00 zł
Morgi
(woj. podlaskie)
Rajskie wakacje! Zanzibar -wyspa kusząca kolorami i zapachami!
5 199,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Obóz taneczny - Just Dance - Kolonie dla dzieci i młodzieży - ViaCamp - 2020
1 499,00 zł
Ryn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Obóz Paintballowy 2020 "Paintballowy Zawrót Głowy" - Obozy młodzieżowe i Kolonie - ViaCamp
1 699,00 zł
Ryn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Malta -słońce, morze i wielowiekowe zabytki w jednym miejscu!
1 899,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Agroturystyka  noclegi kobyla góra widoczek
50,00 zł
Kobyla Góra
(woj. wielkopolskie)
Cudowne Walentynki w Hiszpanii w temperaturze +20°C !!!
170,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Transport rowerów busem wycieczki rowerowe z przewodnikiem
1,20 zł
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)
Złote Piaski perła Bułgarskiej Riwiery! Wakacje All inclusive!
2 299,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jaki wiek jest najlepszy na rozpoczęcie nauki pływania?
Pływanie jest nie tylko umiejętnością, ale i sposobem na piękną, szczupłą sylwetkę i na spędzenie wolnego czasu. Tymczasem całkiem sporo osób, nawet w wieku dorosłym, nie potrafi pływać.
Data publikacji: 2020-10-14
Jachting - pomysł na wymarzony urlop
Jakie uprawnienia są wymagane, aby móc samemu żeglować oraz gdzie udać się na wycieczkę łódką? Poniżej podpowiadamy, jak spędzić udany urlop na jachcie.
Data publikacji: 2020-07-24
Jak dobrać odpowiednie kije golfowe dla początkujących graczy
Z tego artykułu dowiesz się jak dobrać odpowiednie kije golfowe dla początkujących graczy w golfa. Jakie problemy zdrowotne mogą powodować źle dobrane kije golfowe. Ile kosztuje kompletny zestaw kijów...
Data publikacji: 2020-07-17
Wakacje pełne wrażeń - odkryj tajemnice Dolnego Śląska
Dolny Śląsk ze względu na swoją zawiłą historię stanowi jeden z najciekawszych rejonów turystycznych w Polsce. Wspaniała przyroda, zabytkowe zamki i pałace oraz różnorodne atrakcje przyciągają turystó...
Data publikacji: 2020-07-08