Wrocławskie muzea – najlepsza opcja, kiedy pada deszcz

Wrocławskie muzea – najlepsza opcja, kiedy pada deszcz

Wrocław to miasta o złożonej historii i bogatej kulturze. Uwidacznia się to również poprzez liczne placówki muzealne, których jest w mieście 21 placówek muzealnych, w których prezentowane są kolekcje sztuki, zbiory historyczne, przyrodnicze i archeologiczne. Część z nich stanowi istotne punkty na mapie turystycznej Wrocławia, ale również te mniejsze i mniej popularne mogą zaciekawić i zaskoczyć. Oto przegląd wrocławskich muzeów.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu – od średniowiecza po czasy współczesne

Wrocławskie Muzeum Narodowe posiada cenne kolekcje zbiorów sztuki, pochodzące z regionu dolnego śląska, autorstwa rodzimych oraz zagranicznych artystów światowej sławy. By pomieścić całą wszystkie zbiory, muzeum podzielone jest na poszczególne działy.

Muzeum Narodowe Gmach Główny – tu znajduje się bogata kolekcja malarstwa i rzeźby pochodzących z Europy, Polski oraz Dolnego Śląska, z czasów od średniowiecza do początku XX wieku, można podziwiać, takie takich artystów, jak: Lucas Cranach, Peter Brughel młodszy, Bernardo Bellotto, Jan Matejki, Stanisław Wyspiański, Wassily Kandinsky, czy Aleksander Gierymski.

Pawilon Czterech Kopuł – to tu są prezentowane zbiory, jednej z największych w kraju kolekcji polskiej sztuki współczesnej, która zaczyna się po wojnie. To ponad 20 tysięcy eksponatów, z takich dziedzin, jak: malarstwo, grafika, rzeźba, fotografia, rysunek, szkło, ceramika, a także projekty sztuki konceptualnej i prezentacje sztuki wideo. Prezentowane w Pawilonie prace, mają na celu ukazać szeroki i różnorodny zakres twórczości polskich artystów.

Muzeum Etnograficzne – posiada bogatą kolekcję dzieł, pochodzących z całego regiony Dolnego Śląska. Dokumentują głównie życie wsi z czasów od XVI wieku, aż po różnorodność kulturową ludności napływowej po II wojnie światowej.

Panorama Racławicka – to perełka malarska Wrocławia. Wielkie dzieło autorstwa Jana Styki i Wojciecha Kossaka o niebanalnych rozmiarach – 114 metrów długości i 15 metrów wysokości, prezentowana jest w specjalnie opracowanej do tego celu rotundzie w Parku Słowackiego. Obraz przedstawia wygraną bitwę pod Racławicami, która miała miejsce w 4 kwietnia 1794 roku, podczas powstania Kościuszkowskiego.

Muzeum Miejskie Wrocław – historia miasta od pradziejów po czasy współczesne

Wiele miast ma swoje muzeum, prezentujące, jego dzieje i zbiory związane z jego historią. We Wrocławiu Muzeum Miejskie, powstało z połączenia kilku samodzielnych wcześniej placówek. Obecnie w jego skład wchodzi siedem działów o prezentujących odmienne kolekcje:

Muzeum Archeologiczne – powstało w 1815 roku i należy do najstarszych placówek tego typu w Europie. Celem placówki, jest pozyskiwanie, badanie i prezentowanie zbiorów archeologicznych pochodzących z regionu.

Muzeum Historyczne – usytuowany w zachowanym barokowo-klasycystycznym pałacu. W monarszych komnatach są prezentowane zbiory związane ze sztuką oraz historią miasta.

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej – usytuowane jest w Starym Ratuszu na wrocławskim rynku. Prezentowane są w nim kolekcje wrocławskich rzemieślników oraz artystów od najdawniejszych czasów po współczesność.

Muzeum Sztuki Medalierskiej – to jedyna w Polsce placówka, która gromadzi zbiory medalierskie i falerystyczne. Obecnie liczy ponad 50 tys. eksponatów.

Muzeum Militariów – znajduje się w budynku wrocławskiego arsenału, który posiada bogatą kolekcję broni dawnej, białej oraz palnej z okresu od XVIII do XX wieku.

Muzeum Teatru – najnowsza placówka otwarta 2017 roku i prezentuje zbiory związane z życiem oraz działalnością, jednego z najwybitniejszych polskim twórców teatralnych, założyciela Wrocławskiego Teatru Pantomimy – Henryka Tomaszewskiego. Nowoczesna ekspozycja, zaprasza widza za kulisy wrocławskich teatrów.

Muzeum Sztuki Cmentarnej – jedyna zachowana nekropolia z czasów XIX i początku XX wieku, to stary cmentarz żydowski, będący obecnie jedną z placówek wrocławskiego muzeum. W ciszy, wśród bujnej roślinności można poznać nieznaną nam historią architektury sepulkralnej.

Jakie jeszcze muzea wrocławskie warto odwiedzić?

Z pewnością warto zajrzeć do Muzeum Architektury, które jest jedyną taką placówką w kraju. Usytuowany w budynkach po klasztorze bernardynów. Kolekcjonuje i prezentuje zbiory związane z architekturą regionu oraz Polski. Znajduje się tu między innymi bogata kolekcja witraży, detali architektonicznych, a także plany i szkice. Organizowane są częste wystawy prezentujące twórczość polskich i zagranicznych artystów i projektantów. Miłą ciekawostką jest fakt, że do muzeum można wejść z psem.

Niewiele osób wie, że rękopis Pana Tadeusza Adama Mickiewicza znajduje się właśnie we Wrocławiu. Z tego też powodu powstało specjalne Muzeum Pana Tadeusza, w którym można obejrzeć nie tylko sam manuskrypt, lecz także grafiki, przedmioty dnia codziennego oraz inne przedmiotu, które przybliżają tematykę epopei oraz jej źródła i wpływy. Kolekcja została wzbogacona o urządzenia multimedialne i aplikacje, dzięki czemu nikt się tam nie będzie nudził.


Niezależnie, do którego muzeum będziesz się chciał wybrać, wszędzie będziesz miał blisko z wygodnych apartamentów http://absyntapartment.pl/.

Data publikacji: 2020-10-02, ostatnia zmiana: 2020-10-02

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Wycieczki jednodniowe - Karkonosze, Kotlina Jeleniogórska, Czechy, Niemcy...
1,00 zł
Karpacz
(woj. dolnośląskie)
Hiszpania. Super Sylwester pod Palmami, > Serdecznie Zapraszamy!
1 141,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Domek nad jeziorem Ińsko - W Ińskich Parkach Krajobrazowych.
400,00 zł
Stargard Szczeciński
(woj. zachodniopomorskie)
Dobroczynny wypoczynek w termach z zabiegami - LUCKY
2 395,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Costa Blanca, super Apartament dla 2-osób.
1 141,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Natura + Sport + Kultura = Costa Blanca.
1 141,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Kraków tanie noclegi dla grup, tanie hotele
85,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
NOCLEGI-kwatera prywatna
50,00 zł
Krynica-Zdrój
(woj. małopolskie)
Apartament Zielony Widok - nocleg Bieszczady
180,00 zł
Lesko
(woj. podkarpackie)
Drewniany dom pod lasem blisko Krakowa!
450,00 zł
Harbutowice
(woj. małopolskie)
Majówka w Hiszpanii, to Idealny wypoczynek, Serdecznie zapraszamy!
1 141,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Gostomie kaszuby
100,00 zł
Gostomie
(woj. pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Mielno - nadmorskie miasteczko wielu możliwości
Mielno to popularna destynacja turystyczna. Jest stolicą polskiego morsowania, w którym zimą miłośnicy morsowania spotykają się na zlocie, a także stolicą imprez polskiego wybrzeża. Dla wielu jest to...
Data publikacji: 2021-07-08
Wakacje, wakacje... O czym pamiętać przed wyjazdem?
Zbliża się termin wykupionych wakacji? Czas dowiedzieć się, co zrobić, aby wyjazd był udany. Oczywiście należy się dobrze do niego przygotować, spakować odpowiednio walizkę, zaopatrując się we wszystk...
Data publikacji: 2021-04-06
Profesjonalna odzież kompresyjna
Ciało ludzkie, zbudowane z - między innymi - mięśni, stawów, ścięgien i kości, ma naturalną zdolność przyjmowania i znoszenia znacznych obciążeń, powodowanych aktywnością fizyczną. Dzięki tej właściwo...
Data publikacji: 2021-02-15
Czas rozkładać stół czyli najlepszy sport na zimową przerwę w domu
Rozrywka zapewniająca wiele radości, sporą dawkę ruchu, rywalizację i satysfakcję z wygranych. Ping-pong nie ma sobie równych.
Data publikacji: 2020-12-21

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij