Wrocławskie muzea – najlepsza opcja, kiedy pada deszcz

Wrocławskie muzea – najlepsza opcja, kiedy pada deszcz

Wrocław to miasta o złożonej historii i bogatej kulturze. Uwidacznia się to również poprzez liczne placówki muzealne, których jest w mieście 21 placówek muzealnych, w których prezentowane są kolekcje sztuki, zbiory historyczne, przyrodnicze i archeologiczne. Część z nich stanowi istotne punkty na mapie turystycznej Wrocławia, ale również te mniejsze i mniej popularne mogą zaciekawić i zaskoczyć. Oto przegląd wrocławskich muzeów.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu – od średniowiecza po czasy współczesne

Wrocławskie Muzeum Narodowe posiada cenne kolekcje zbiorów sztuki, pochodzące z regionu dolnego śląska, autorstwa rodzimych oraz zagranicznych artystów światowej sławy. By pomieścić całą wszystkie zbiory, muzeum podzielone jest na poszczególne działy.

Muzeum Narodowe Gmach Główny – tu znajduje się bogata kolekcja malarstwa i rzeźby pochodzących z Europy, Polski oraz Dolnego Śląska, z czasów od średniowiecza do początku XX wieku, można podziwiać, takie takich artystów, jak: Lucas Cranach, Peter Brughel młodszy, Bernardo Bellotto, Jan Matejki, Stanisław Wyspiański, Wassily Kandinsky, czy Aleksander Gierymski.

Pawilon Czterech Kopuł – to tu są prezentowane zbiory, jednej z największych w kraju kolekcji polskiej sztuki współczesnej, która zaczyna się po wojnie. To ponad 20 tysięcy eksponatów, z takich dziedzin, jak: malarstwo, grafika, rzeźba, fotografia, rysunek, szkło, ceramika, a także projekty sztuki konceptualnej i prezentacje sztuki wideo. Prezentowane w Pawilonie prace, mają na celu ukazać szeroki i różnorodny zakres twórczości polskich artystów.

Muzeum Etnograficzne – posiada bogatą kolekcję dzieł, pochodzących z całego regiony Dolnego Śląska. Dokumentują głównie życie wsi z czasów od XVI wieku, aż po różnorodność kulturową ludności napływowej po II wojnie światowej.

Panorama Racławicka – to perełka malarska Wrocławia. Wielkie dzieło autorstwa Jana Styki i Wojciecha Kossaka o niebanalnych rozmiarach – 114 metrów długości i 15 metrów wysokości, prezentowana jest w specjalnie opracowanej do tego celu rotundzie w Parku Słowackiego. Obraz przedstawia wygraną bitwę pod Racławicami, która miała miejsce w 4 kwietnia 1794 roku, podczas powstania Kościuszkowskiego.

Muzeum Miejskie Wrocław – historia miasta od pradziejów po czasy współczesne

Wiele miast ma swoje muzeum, prezentujące, jego dzieje i zbiory związane z jego historią. We Wrocławiu Muzeum Miejskie, powstało z połączenia kilku samodzielnych wcześniej placówek. Obecnie w jego skład wchodzi siedem działów o prezentujących odmienne kolekcje:

Muzeum Archeologiczne – powstało w 1815 roku i należy do najstarszych placówek tego typu w Europie. Celem placówki, jest pozyskiwanie, badanie i prezentowanie zbiorów archeologicznych pochodzących z regionu.

Muzeum Historyczne – usytuowany w zachowanym barokowo-klasycystycznym pałacu. W monarszych komnatach są prezentowane zbiory związane ze sztuką oraz historią miasta.

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej – usytuowane jest w Starym Ratuszu na wrocławskim rynku. Prezentowane są w nim kolekcje wrocławskich rzemieślników oraz artystów od najdawniejszych czasów po współczesność.

Muzeum Sztuki Medalierskiej – to jedyna w Polsce placówka, która gromadzi zbiory medalierskie i falerystyczne. Obecnie liczy ponad 50 tys. eksponatów.

Muzeum Militariów – znajduje się w budynku wrocławskiego arsenału, który posiada bogatą kolekcję broni dawnej, białej oraz palnej z okresu od XVIII do XX wieku.

Muzeum Teatru – najnowsza placówka otwarta 2017 roku i prezentuje zbiory związane z życiem oraz działalnością, jednego z najwybitniejszych polskim twórców teatralnych, założyciela Wrocławskiego Teatru Pantomimy – Henryka Tomaszewskiego. Nowoczesna ekspozycja, zaprasza widza za kulisy wrocławskich teatrów.

Muzeum Sztuki Cmentarnej – jedyna zachowana nekropolia z czasów XIX i początku XX wieku, to stary cmentarz żydowski, będący obecnie jedną z placówek wrocławskiego muzeum. W ciszy, wśród bujnej roślinności można poznać nieznaną nam historią architektury sepulkralnej.

Jakie jeszcze muzea wrocławskie warto odwiedzić?

Z pewnością warto zajrzeć do Muzeum Architektury, które jest jedyną taką placówką w kraju. Usytuowany w budynkach po klasztorze bernardynów. Kolekcjonuje i prezentuje zbiory związane z architekturą regionu oraz Polski. Znajduje się tu między innymi bogata kolekcja witraży, detali architektonicznych, a także plany i szkice. Organizowane są częste wystawy prezentujące twórczość polskich i zagranicznych artystów i projektantów. Miłą ciekawostką jest fakt, że do muzeum można wejść z psem.

Niewiele osób wie, że rękopis Pana Tadeusza Adama Mickiewicza znajduje się właśnie we Wrocławiu. Z tego też powodu powstało specjalne Muzeum Pana Tadeusza, w którym można obejrzeć nie tylko sam manuskrypt, lecz także grafiki, przedmioty dnia codziennego oraz inne przedmiotu, które przybliżają tematykę epopei oraz jej źródła i wpływy. Kolekcja została wzbogacona o urządzenia multimedialne i aplikacje, dzięki czemu nikt się tam nie będzie nudził.


Niezależnie, do którego muzeum będziesz się chciał wybrać, wszędzie będziesz miał blisko z wygodnych apartamentów http://absyntapartment.pl/.

Data publikacji: 2020-10-02, ostatnia zmiana: 2020-10-02

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Apartament Mielno-Holiday*401, nad samym morzem.
50,00 zł
Unieście
(woj. zachodniopomorskie)
Złota plaża i ciepłe Morze Czerwone- wakacje w Egipcie!
2 424,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Last Minute! Teneryfa - wczasy w pobliżu wulkanu El Teide!
2 399,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Last Minute! Rodos wakacje na greckiej wyspie słońca!
2 056,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Odpocznij na najpiękniejszych plażach Wysp Kanaryjskich- Fuerteventura
2 399,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Egzotyczna Kenia - przeżyj przygodę w sercu Czarnego Lądu!
5 150,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Wypocznij na rajskich plażach Dominikany w kurorcie Puerto Plata!
5 615,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Dobra zabawa i relaks na Wyspach Kanaryjskich- Teneryfa 4* Costa Adeje
2 609,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Karaibskie wakacje w najlepszym wydaniu! Kuba wyspa jak wulkan gorąca!
3 949,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Apartament Zielony Widok - nocleg Bieszczady
180,00 zł
Lesko
(woj. podkarpackie)
Zamień jesienny deszcz i niepogodę na słoneczną plaże! Wybierz Egipt !
2 062,00 zł
Wodzisław Śląski
(woj. śląskie)
Słoneczne wakacje na Wyspie Kawalerów! Malta na 4,7 lub 11 nocy!
1 329,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jaki wiek jest najlepszy na rozpoczęcie nauki pływania?
Pływanie jest nie tylko umiejętnością, ale i sposobem na piękną, szczupłą sylwetkę i na spędzenie wolnego czasu. Tymczasem całkiem sporo osób, nawet w wieku dorosłym, nie potrafi pływać.
Data publikacji: 2020-10-14
Jachting - pomysł na wymarzony urlop
Jakie uprawnienia są wymagane, aby móc samemu żeglować oraz gdzie udać się na wycieczkę łódką? Poniżej podpowiadamy, jak spędzić udany urlop na jachcie.
Data publikacji: 2020-07-24
Jak dobrać odpowiednie kije golfowe dla początkujących graczy
Z tego artykułu dowiesz się jak dobrać odpowiednie kije golfowe dla początkujących graczy w golfa. Jakie problemy zdrowotne mogą powodować źle dobrane kije golfowe. Ile kosztuje kompletny zestaw kijów...
Data publikacji: 2020-07-17
Wakacje pełne wrażeń - odkryj tajemnice Dolnego Śląska
Dolny Śląsk ze względu na swoją zawiłą historię stanowi jeden z najciekawszych rejonów turystycznych w Polsce. Wspaniała przyroda, zabytkowe zamki i pałace oraz różnorodne atrakcje przyciągają turystó...
Data publikacji: 2020-07-08