Wrocław i okolice – niezwykła historia i moc atrakcji

Wrocław i okolice – niezwykła historia i moc atrakcji

Wrocław to jedno z najstarszych miast Polski, którego wielowiekowa historia odcisnęła piętno na jego tkance. Zachwyca różnorodnością i ilością zabytków oraz niespotykanym nigdzie indziej klimatem. To miasto tętniące życiem kulturalnym, w którym zawsze wiele się dzieje i każdy znajdzie coś dla siebie. Co warto wiedzieć o tym miejscu, zanim przyjedziesz? Oto najważniejsze informacje historii i atrakcjach tego miasta.

Zawiłe losy Wrocławia

Wrocław położony blisko granic – od południa z Czechami, zaś od zachodu z Niemcami, ma długą i zawiłą historię. Pierwsze informacje o mieście pochodzą z 1000 roku, kiedy zostało tu założone, podczas zjazdu gnieźnieńskiego biskupstwo wrocławskie. Jednak już prawie sto lat wcześniej około 940 został założony przez Mieszka I gród na Ostrowie Tumskim. To tutaj kryzowały się dwa szlaki – bursztynowy biegnący z północy na południe oraz szlak Via Regia, łączący zachód ze wschodem. Co więcej, dzięki rzece Odrze miasto należało do Ligi miast Hanzeatyckich. Dzięki temu miasto szybko się bogaciło i rozwijało.

W 1242 roku miasto otrzymało prawa magdeburskie. Po śmierci ostatnich Piastów Śląsk wraz z Wrocławiem przechodzi pod panowanie Czeskie, ale nie na długo, ponieważ już niecałe 200 lat później trafia pod panowanie austriackich Habsburgów. Kolejne zawirowania historyczne i wojny spowodowały, że w XVIII wieku Wrocław i Dolny Śląsk przeszedł pod panowanie Prus.

W czasie II wojny światowej, na tych terenach panował względny spokój, aż do 1944, kiedy to na rozkaz Karla Hankego miasto zostało ogłoszone twierdzą – Festung Breslau. Największe zniszczenia miasta, obejmujące aż 70% zabudowy, zostało zniszczonych w czasie kilku ostatnich miesięcy wojny. Wrocław poddał się cztery dni po Berlinie, dokładnie 6 sierpnia 1945 roku. Wrocław wraz z całym regionem Dolnego Śląska został włączony ponownie w granice Polski w wyniku decyzji, które zapadły podczas konferencji Poczdamskiej 2 sierpnia 19945 roku.

Wszystkie te wydarzenia zostały upamiętnione na specjalnej ścieżce historii na ulicy Nankiera, stworzonej z 19 płyt chodnikowych. Każda z nich posiada datę oraz symbole odnoszące się do tych zdarzeń.

Atrakcje Wrocławia dla małych i dużych

Wrocław należy do najciekawszych miast, na mapie turystycznej Polski i Europy. Można tu podziwiać zabytki, powstałe na każdym etapie historycznym. Dzięki czemu tkanka miasta jest niezwykle różnorodna. Najstarsze ślady miasta odnajdziesz na Ostrowie Tumskim, gdzie strzeliste wieże średniowiecznej katedry sięgają nieba. Atmosferę kupieckiego miasta czuć do dziś na starym mieście, którego centrum stanowi Stary Ratusz. Miłośnicy dobrego jedzenia na pewno znajdą tu coś dla siebie. Szczególnie warto zajrzeć do jednej z najstarszych w Europie restauracji Piwnicy Świdnickiej.

O różnorodności kulturowej miasta świadczy Dzielnica Czterech Wyznań, w której znajdują się cztery świątynie – prawosławna, katolicka, ewangelicka i żydowska. Jest to miejsce, w którym dzięki licznym klubom i restauracjom życie kwietnie i w dzień i w nocy.

Nawet najmłodsi turyści znajdą tu dla siebie wiele atrakcji, takich jak poszukiwanie Wrocławskich krasnoludków w zaułkach i uliczkach miasta, odwiedziny w najstarszym w kraju ZOO, wspaniały ogród Botaniczny.

Jeśli traficie na paskudną pogodę, nie ma się co martwić. W takich miejscach jak Hydropolis, Panorama Racławicka, Kolejkowo, Muzeum Narodowe czy Muzeum Miejskie będziesz mógł spędzić ciekawie czas.

Poznaj Dolny Śląsk

Warto pamiętać, że Wrocław to również doskonała baza wypadowa, by poznać niezwykłe miejsca na dolnym śląsku. Otaczające Wrocław parki krajobrazowe, np. Ślężański, Doliny Baryczy, czy Gór Sowich to doskonałe miejsca, by odpocząć od zgiełku miasta i dać się zachwycić otaczającej naturze. Innym opcją jest zwiedzanie licznych w tych regionie średniowiecznych zamków i wspaniałych pałaców. Warto zajrzeć między innymi do zamku Grodno, pałacu Marianny Orańskiej, czy też do Twierdzy w Srebrnej Górze. Niezwykłymi śladami historii Dolnego Śląska są ewangelickie kościoły znajdujące się w różnych miastach i miasteczkach. Dwa z nich zasługują na szczególną uwagę – kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze to zabytki wpisane na światową listę UNESCO. Ich niezwykła architektura oraz bogactwo dekoracji i ornamentyki z pewnością Cię zachwycą.

To tylko niektóre atrakcje godne polecenia, które znajdują się we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Jeśli więc planujesz tu wakacje z rodziną, skorzystaj s oferty i wynajmij wygodny apartament na http://www.absyntapartments.pl/.

Data publikacji: 2020-07-07, ostatnia zmiana: 2020-07-07

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Natura + Sport + Kultura = Costa Blanca.
1 200,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
POKOJE całoroczne nad morzem
35,00 zł
Mikoszewo
(woj. pomorskie)
Agroturystyka Wesołówka - Dom do wynajęcia
40,00 zł
Morgi
(woj. podlaskie)
Pokoje noclegi kwatery   przy trasie s-7 Mazury
65,00 zł
Małdyty
(woj. warmińsko-mazurskie)
Noclegi Pokoje Agroturystyka Lubomierz  730-450-496
40,00 zł
Lubomierz
(woj. dolnośląskie)
Chatka Rogasiowa w samym sercu Popradzkiego Parku Krajobrazowego
890,00 zł
Rytro
(woj. małopolskie)
Wakacje nad jeziorem Ińsko
67,00 zł
Ińsko
(woj. zachodniopomorskie)
Transport rowerów busem wycieczki rowerowe z przewodnikiem
1,20 zł
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)
Obóz Sportów Wodnych "Wodna Fiesta" - Obozy Młodzieżowe 2021 - ViaCamp
1 499,00 zł
Ryn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Obóz taneczny - Just Dance - Kolonie dla dzieci i młodzieży - ViaCamp - 2021
1 499,00 zł
Ryn
(woj. warmińsko-mazurskie)
HISZPANIA!  Wakacje w dobrej cenie.
1 200,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Apartament Mielno-Holiday*401, nad samym morzem.
50,00 zł
Unieście
(woj. zachodniopomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Wakacje, wakacje... O czym pamiętać przed wyjazdem?
Zbliża się termin wykupionych wakacji? Czas dowiedzieć się, co zrobić, aby wyjazd był udany. Oczywiście należy się dobrze do niego przygotować, spakować odpowiednio walizkę, zaopatrując się we wszystk...
Data publikacji: 2021-04-06
Profesjonalna odzież kompresyjna
Ciało ludzkie, zbudowane z - między innymi - mięśni, stawów, ścięgien i kości, ma naturalną zdolność przyjmowania i znoszenia znacznych obciążeń, powodowanych aktywnością fizyczną. Dzięki tej właściwo...
Data publikacji: 2021-02-15
Czas rozkładać stół czyli najlepszy sport na zimową przerwę w domu
Rozrywka zapewniająca wiele radości, sporą dawkę ruchu, rywalizację i satysfakcję z wygranych. Ping-pong nie ma sobie równych.
Data publikacji: 2020-12-21
Na co zwrócić uwagę wybierając worek bokserski?
Worek bokserski to jeden z podstawowych elementów w treningu pięściarskim. Dowiedz się, jak wybrać worek treningowy, aby ten posłużył jak najdłużej, zapewniając jednocześnie efektywny trening fizyczny...
Data publikacji: 2020-12-04

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij