Polska Dolina Loary – poznaj zamki i pałace Dolnego Śląska

Polska Dolina Loary – poznaj zamki i pałace Dolnego Śląska

Na terenie województwa dolnośląskiego znajduje się ponad 96 zamków i 760 pałaców wpisanych na listę zabytków. Najwcześniejsze obiekty pochodzą z czasów wczesnego średniowiecza. Wiele z nich popadło w ruinę, jednak coraz więcej miejsc odzyskuje swoją świetność i jest warte zobaczenia. Będąc więc we Wrocławiu, zarezerwuj nieco czasu i odwiedź kilka zamków znajdujących się w pobliżu. Oto nasze propozycje.

Jeden z największych zamków w Polsce – Książ

Zamek Książ jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce, a jego historia sięga XIII wieku. Jest to perełka wśród zamków i pałaców Dolnego Śląska. Został założony przez księcia jaworsko-świdnickiego Bolka Surowego, jako jedna z piastowskich warowni chroniąca granic. Historia tego miejsca jest bardzo różnorodna. Zamek miał licznych właścicieli, którzy rozbudowywali sam obiekt oraz wzbogacali jego otoczenie. Powstało między innymi założenia parkowe, w tym park romantyczny ze stylizowanymi budowlami oraz palmiarnia, która została wybudowana u podnóża wzgórza zamkowego na życzenie Jana Henryka X. Była podarunkiem dla jego żony księżniczki Daisy. Palmiarnia istnieje do dziś i można w niej podziwiać 250 gatunków roślin z całego świata. Obecnie na kompleks zamkowy, poza główną budowlą składają się oficyny, w których znajduje się hotel, obiekty gospodarcze, barokowy park przypałacowy dekorowany rzeźbami, mury obronne i bramy parkowe. Będąc w Książu, warto zwiedzić nie tylko zamek i przyległe tereny zielone, ale również podziemia. Jest miejsce, którego nie można ominąć.

Zamek Grodno – średniowieczna warownia

Na górze Choina w Zagórzu Śląskim stoi zamek warowny z czasów Piastów Śląskich. Zamek Grodno jest jedną z najważniejszych i najlepiej zachowanych warowni na Dolnym Śląsku. Najprawdopodobniej został założony w XIV wieku przez księcia jaworsko-świdnickiego Bolka I, zaś istniejące średniowieczne mury zamkowe pochodzą z 1392 roku. W XVI wieku dokonano rozbudowy warowni w stylu renesansowym, między innymi dobudowano reprezentacyjny budynek bramny. Choć przez kolejne stulecia w zamku były dokonywane różne prace, jednak zachował on formę fortecy obronnej. Już w XIX wieku dzięki staraniom barona Maksymiliana von Zedlitz zamek został dostosowany do potrzeb turystów. Obecnie główna część zamku jest udostępniona turystom do zwiedzania. Na miejscu można zjeść smaczny posiłek w Karczmie Rycerskiej, usytuowanej na dziedzińcu zamkowym i spędzić noc w klimatycznym hoteliku, który znajduje się w renesansowym budynku bramnym.

Hotel Topacz i stare pojazdy

Niedaleko Wrocławia zaraz za Bielanami Wrocławskimi w gminie Kobierzyce znajduje się piękny zamek Topacz. Jego historia zaczyna się w XIV wieku, kiedy powstała wieża obronna otoczona fosą. Na przełomie XVI i XVII wieku, do wieży został dobudowany renesansowy budynek oraz piętro z tarasem widokowym. Po 2000 roku zamek został gruntowanie odrestaurowany i prezentuje się wspaniale. Obecnie znajduje się tam kompleks hotelowo-restauracyjny ze SPA oraz Muzeum Motoryzacji, które powinni odwiedzić nie tylko fani samochodów. Wokół zamku rozciąga się park o powierzchni 50 hektarów, który jest doskonałym miejscem na sobotni lub niedzielny spacer. Na końcu warto spróbować znakomitych dań w jednej z zamkowych restauracji.

Doskonałym punktem wypadowym do tych niezwykłych miejsc jest oczywiście Wrocław, w którym koniecznie trzeba odwiedzić pałac królewski i biskupi. Jest to również świetna baza noclegowa, gdzie znajdziesz wygodne hotele i apartamenty, takie jak http://www.kingsapartments.pl/.

Data publikacji: 2020-07-07, ostatnia zmiana: 2020-07-07

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Obóz Młoda Kadra - Szkoleniowy - Kolonie dla dzieci i młodzieży - ViaCamp - 2021
1 499,00 zł
Ryn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Obóz Przygodowy "Odkrywcy Przygód" 2020 - Kolonie i obozy młodzieżowe - ViaCamp
1 699,00 zł
Ryn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Obóz dla dzieci - Mrzeżyno
2 200,00 zł
Jaworzno
(woj. śląskie)
Obóz Quadowo-Gokartowy - Obozy Młodzieżowe 2021 - ViaCamp
1 599,00 zł
Ryn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Obóz ASG 2021 - Kolonie i obozy młodzieżowe - ViaCamp.pl
1 899,00 zł
Ryn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Apartament Mielno-Holiday*401 nad samym morzem.
87,00 zł
Mielno
(woj. zachodniopomorskie)
Wczasy w górach  w Apartamentach komfortowo wyposażonych apartamenty w centrum dwu i więcej osobowe
190,00 zł
Krynica-Zdrój
(woj. małopolskie)
Wycieczki jednodniowe - Karkonosze, Kotlina Jeleniogórska, Czechy, Niemcy...
1,00 zł
Karpacz
(woj. dolnośląskie)
Obóz dla dzieci - Zakopane
2 200,00 zł
Sosnowiec
(woj. śląskie)
Obóz wypoczynkowy "Relaks Na Zdrowie" - Obozy Młodzieżowe 2021 - ViaCamp
1 299,00 zł
Ryn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Pokoje Noclegi Agroturystyka  24h
35,00 zł
Lubomierz
(woj. dolnośląskie)
Obóz Quadowo Paintballowy - Obozy Młodzieżowe - ViaCamp 2021
1 499,00 zł
Ryn
(woj. warmińsko-mazurskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Profesjonalna odzież kompresyjna
Ciało ludzkie, zbudowane z - między innymi - mięśni, stawów, ścięgien i kości, ma naturalną zdolność przyjmowania i znoszenia znacznych obciążeń, powodowanych aktywnością fizyczną. Dzięki tej właściwo...
Data publikacji: 2021-02-15
Czas rozkładać stół czyli najlepszy sport na zimową przerwę w domu
Rozrywka zapewniająca wiele radości, sporą dawkę ruchu, rywalizację i satysfakcję z wygranych. Ping-pong nie ma sobie równych.
Data publikacji: 2020-12-21
Na co zwrócić uwagę wybierając worek bokserski?
Worek bokserski to jeden z podstawowych elementów w treningu pięściarskim. Dowiedz się, jak wybrać worek treningowy, aby ten posłużył jak najdłużej, zapewniając jednocześnie efektywny trening fizyczny...
Data publikacji: 2020-12-04
Jaki wiek jest najlepszy na rozpoczęcie nauki pływania?
Pływanie jest nie tylko umiejętnością, ale i sposobem na piękną, szczupłą sylwetkę i na spędzenie wolnego czasu. Tymczasem całkiem sporo osób, nawet w wieku dorosłym, nie potrafi pływać.
Data publikacji: 2020-10-14

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij