Polska Dolina Loary – poznaj zamki i pałace Dolnego Śląska

Polska Dolina Loary – poznaj zamki i pałace Dolnego Śląska

Na terenie województwa dolnośląskiego znajduje się ponad 96 zamków i 760 pałaców wpisanych na listę zabytków. Najwcześniejsze obiekty pochodzą z czasów wczesnego średniowiecza. Wiele z nich popadło w ruinę, jednak coraz więcej miejsc odzyskuje swoją świetność i jest warte zobaczenia. Będąc więc we Wrocławiu, zarezerwuj nieco czasu i odwiedź kilka zamków znajdujących się w pobliżu. Oto nasze propozycje.

Jeden z największych zamków w Polsce – Książ

Zamek Książ jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce, a jego historia sięga XIII wieku. Jest to perełka wśród zamków i pałaców Dolnego Śląska. Został założony przez księcia jaworsko-świdnickiego Bolka Surowego, jako jedna z piastowskich warowni chroniąca granic. Historia tego miejsca jest bardzo różnorodna. Zamek miał licznych właścicieli, którzy rozbudowywali sam obiekt oraz wzbogacali jego otoczenie. Powstało między innymi założenia parkowe, w tym park romantyczny ze stylizowanymi budowlami oraz palmiarnia, która została wybudowana u podnóża wzgórza zamkowego na życzenie Jana Henryka X. Była podarunkiem dla jego żony księżniczki Daisy. Palmiarnia istnieje do dziś i można w niej podziwiać 250 gatunków roślin z całego świata. Obecnie na kompleks zamkowy, poza główną budowlą składają się oficyny, w których znajduje się hotel, obiekty gospodarcze, barokowy park przypałacowy dekorowany rzeźbami, mury obronne i bramy parkowe. Będąc w Książu, warto zwiedzić nie tylko zamek i przyległe tereny zielone, ale również podziemia. Jest miejsce, którego nie można ominąć.

Zamek Grodno – średniowieczna warownia

Na górze Choina w Zagórzu Śląskim stoi zamek warowny z czasów Piastów Śląskich. Zamek Grodno jest jedną z najważniejszych i najlepiej zachowanych warowni na Dolnym Śląsku. Najprawdopodobniej został założony w XIV wieku przez księcia jaworsko-świdnickiego Bolka I, zaś istniejące średniowieczne mury zamkowe pochodzą z 1392 roku. W XVI wieku dokonano rozbudowy warowni w stylu renesansowym, między innymi dobudowano reprezentacyjny budynek bramny. Choć przez kolejne stulecia w zamku były dokonywane różne prace, jednak zachował on formę fortecy obronnej. Już w XIX wieku dzięki staraniom barona Maksymiliana von Zedlitz zamek został dostosowany do potrzeb turystów. Obecnie główna część zamku jest udostępniona turystom do zwiedzania. Na miejscu można zjeść smaczny posiłek w Karczmie Rycerskiej, usytuowanej na dziedzińcu zamkowym i spędzić noc w klimatycznym hoteliku, który znajduje się w renesansowym budynku bramnym.

Hotel Topacz i stare pojazdy

Niedaleko Wrocławia zaraz za Bielanami Wrocławskimi w gminie Kobierzyce znajduje się piękny zamek Topacz. Jego historia zaczyna się w XIV wieku, kiedy powstała wieża obronna otoczona fosą. Na przełomie XVI i XVII wieku, do wieży został dobudowany renesansowy budynek oraz piętro z tarasem widokowym. Po 2000 roku zamek został gruntowanie odrestaurowany i prezentuje się wspaniale. Obecnie znajduje się tam kompleks hotelowo-restauracyjny ze SPA oraz Muzeum Motoryzacji, które powinni odwiedzić nie tylko fani samochodów. Wokół zamku rozciąga się park o powierzchni 50 hektarów, który jest doskonałym miejscem na sobotni lub niedzielny spacer. Na końcu warto spróbować znakomitych dań w jednej z zamkowych restauracji.

Doskonałym punktem wypadowym do tych niezwykłych miejsc jest oczywiście Wrocław, w którym koniecznie trzeba odwiedzić pałac królewski i biskupi. Jest to również świetna baza noclegowa, gdzie znajdziesz wygodne hotele i apartamenty, takie jak http://www.kingsapartments.pl/.

Data publikacji: 2020-07-07, ostatnia zmiana: 2020-07-07

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Złota plaża i ciepłe Morze Czerwone- wakacje w Egipcie!
2 424,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Dobra zabawa i relaks na Wyspach Kanaryjskich- Teneryfa 4* Costa Adeje
2 609,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Last Minute! Teneryfa - wczasy w pobliżu wulkanu El Teide!
2 399,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Last Minute! Rodos wakacje na greckiej wyspie słońca!
2 056,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Odpocznij na najpiękniejszych plażach Wysp Kanaryjskich- Fuerteventura
2 399,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Egzotyczna Kenia - przeżyj przygodę w sercu Czarnego Lądu!
5 150,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Apartament Mielno-Holiday*401, nad samym morzem.
50,00 zł
Unieście
(woj. zachodniopomorskie)
Zamień jesienny deszcz i niepogodę na słoneczną plaże! Wybierz Egipt !
2 062,00 zł
Wodzisław Śląski
(woj. śląskie)
Karaibskie wakacje w najlepszym wydaniu! Kuba wyspa jak wulkan gorąca!
3 949,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Wypocznij na rajskich plażach Dominikany w kurorcie Puerto Plata!
5 615,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Djerba- wakacje All Inclusive na wyspie Odyseusza!
1 701,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Rajskie wakacje! Zanzibar -wyspa kusząca kolorami i zapachami!
5 199,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jaki wiek jest najlepszy na rozpoczęcie nauki pływania?
Pływanie jest nie tylko umiejętnością, ale i sposobem na piękną, szczupłą sylwetkę i na spędzenie wolnego czasu. Tymczasem całkiem sporo osób, nawet w wieku dorosłym, nie potrafi pływać.
Data publikacji: 2020-10-14
Wrocławskie muzea - najlepsza opcja, kiedy pada deszcz
Wrocław to miasta o złożonej historii i bogatej kulturze. Uwidacznia się to również poprzez liczne placówki muzealne, których jest w mieście 21 placówek muzealnych, w których prezentowane są kolekcje...
Data publikacji: 2020-10-02
Jachting - pomysł na wymarzony urlop
Jakie uprawnienia są wymagane, aby móc samemu żeglować oraz gdzie udać się na wycieczkę łódką? Poniżej podpowiadamy, jak spędzić udany urlop na jachcie.
Data publikacji: 2020-07-24
Jak dobrać odpowiednie kije golfowe dla początkujących graczy
Z tego artykułu dowiesz się jak dobrać odpowiednie kije golfowe dla początkujących graczy w golfa. Jakie problemy zdrowotne mogą powodować źle dobrane kije golfowe. Ile kosztuje kompletny zestaw kijów...
Data publikacji: 2020-07-17