Wakacje pełne wrażeń – odkryj tajemnice Dolnego Śląska

Wakacje pełne wrażeń – odkryj tajemnice Dolnego Śląska

Dolny Śląsk ze względu na swoją zawiłą historię stanowi jeden z najciekawszych rejonów turystycznych w Polsce. Wspaniała przyroda, zabytkowe zamki i pałace oraz różnorodne atrakcje przyciągają turystów. Są tu również miejsce pełne tajemnic, które z jednej strony mogą zachwycać z drugiej wzbudzać grozę i zmuszać do refleksji. Upamiętniają one często tragiczne losy tego regionu, jednak warto je odwiedzić.

Kaplica Czaszek w Czermnej

Kudowa Zdrój jest jednym z miast uzdrowiskowych na terenie dolnego śląska, do którego chętnie przyjeżdżają kuracjusze oraz turyści. Wiele osób jednak nie wie, że w jednej z dzielnic tego miasta – Czermnej znajduje się niezwykły miejsce kultu – kaplica czaszek. Nieduża barokowa budowla z zewnątrz wygląda niezwykle niewinnie, jednak całe jej wnętrze – wszystkie ściany oraz sufit – wyłożone są ludzkimi czaszkami i kośćmi. Są to ofiary wojen i zarazy, które przeszły przez ziemie Kłodzkie w dość krótkich odstępach czasu dziesiątkując jej ludność. Pomysłodawcą stworzenia tak niezwykłego ossuarium był proboszcz parafii w Czermnej ksiądz Wacław Tomaszek, który w połowie XVIII wieku, odkrył szczątki ludzkie zakopane płytko pod ziemią koło kościelnej dzwonnicy. Wnętrze kaplicy pokrywa około 3 tysięcy ludzkich czaszek i kości a kolejne 20-30 tysięcy szczątków leży w krypcie pod ziemią. Będąc na miejscu, warto zwrócić uwagę na ślady widniejące na niektórych czaszkach i kościach, które są świadectwem tragicznych losów i śmierci mieszkańców tej ziemi.

Totenburg w Wałbrzychu

Wokół tego miejsca, określanego czasem „ostatnią świątynią Hitlera” powstało wiele, niekoniecznie prawdziwych historii, zaś sam obiekt wzbudza wiele kontrowersji i dyskusji. Oryginalna niemiecka nazwa brzmi „Schlesier Ehrenmal”, czyli Śląskie mauzoleum, choć nie zostały tam pogrzebane niczyje szczątki. Ta tajemnicza i monumentalna budowla powstała w latach 1936-38, by upamiętnić 170 tysięcy Ślązaków poległych w czasie I wojny światowej. Miała ona jednak jeszcze inne znaczenie. Hitler i jego nazistowska partia nie miała zbyt wielu zwolenników w Wałbrzychu i okolicach. Obiekt ten miał więc również cele propagandowe, ponieważ to tutaj odbywały się późniejsze uroczystości nazistów. Budowla wykonana z kamienia, z zewnątrz przypomina starożytną świątynię. Wewnątrz znajdował się rozległy dziedziniec z umieszczoną centralnie metalową, bogato zdobioną kolumną, na szczycie której miał płonąć wieczny ogień. Forma oraz elementy dekoracyjne budowli nawiązywały do starożytności i dawnych kultów religijnych, do których naziści się chętnie odwoływali. Takich monumentalnych pomników chwały i kultu nazistów było przed wojną znacznie więcej. Większość jednak została zniszczona lub rozebrana po wojnie. Dlaczego ten obiekt przetrwał, nie wiadomo jednak stanowi on ciekawy pomnik tragicznych czasów.

Stary Cmentarz Żydowski we Wrocławiu

Nieco z dala od centrum miasta, otoczona wysokim murem znajduje się niezwykła nekropolia – Stary Cmentarz Żydowski, będący częścią Muzeum Miejskiego we Wrocławiu. Kirkut został założony w 1854 roku, zaś pierwszy pochówek odbył się w 1856. Jest to niezwykłe miejsce będące bogatym zbiorem rzeźby nagrobnej i małej architektury wtopionych w otaczające je przyrodę. Co ciekawe wiele nagrobków znacznie się różni od tradycyjnych żydowskich macew bogatą formą i symboliką. Na terenie cmentarza prezentowane są również zachowane nagrobki z okresu średniowiecza. Chodząc po zacisznych alejkach, znajdziemy miejsca pochówku wielu znakomitych wrocławian – lekarzy, naukowców i twórców.

To tylko kilka niezwykłych i tajemniczych miejsc we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, które warto odwiedzić. Najlepiej więc spędzić tu wakacje a atrakcji na pewno nie zabraknie. Komfortowe warunki pobytu zapewnią apartamenty w doskonałej lokalizacji https://apartamentywroclawskie24.pl/.

Data publikacji: 2020-07-08, ostatnia zmiana: 2020-07-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Złota plaża i ciepłe Morze Czerwone- wakacje w Egipcie!
2 060,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Transport rowerów busem wycieczki rowerowe z przewodnikiem
1,20 zł
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)
Obóz Paintballowy 2021 "Paintballowy Zawrót Głowy" - Obozy młodzieżowe i Kolonie - ViaCamp
1 699,00 zł
Ryn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Apartament Zielony Widok - nocleg Bieszczady
180,00 zł
Lesko
(woj. podkarpackie)
Wycieczki jednodniowe - Karkonosze, Kotlina Jeleniogórska, Czechy, Niemcy...
1,00 zł
Karpacz
(woj. dolnośląskie)
Obóz Quadowo-Gokartowy - Obozy Młodzieżowe 2021 - ViaCamp
1 599,00 zł
Ryn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Obóz dla dzieci "Mali Agenci" - Obozy Młodzieżowe 2021 - ViaCamp
1 399,00 zł
Ryn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Chatka Rogasiowa w samym sercu Popradzkiego Parku Krajobrazowego
890,00 zł
Rytro
(woj. małopolskie)
Luksusowy Apartament Yachtpark Gdynia
1 200,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
Uwaga!   Zimowanie w Hiszpanii > Apartament dla dwojga.
170,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Gostomie kaszuby
100,00 zł
Gostomie
(woj. pomorskie)
Obóz wypoczynkowy "Relaks Na Zdrowie" - Obozy Młodzieżowe 2021 - ViaCamp
1 299,00 zł
Ryn
(woj. warmińsko-mazurskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Wakacje, wakacje... O czym pamiętać przed wyjazdem?
Zbliża się termin wykupionych wakacji? Czas dowiedzieć się, co zrobić, aby wyjazd był udany. Oczywiście należy się dobrze do niego przygotować, spakować odpowiednio walizkę, zaopatrując się we wszystk...
Data publikacji: 2021-04-06
Profesjonalna odzież kompresyjna
Ciało ludzkie, zbudowane z - między innymi - mięśni, stawów, ścięgien i kości, ma naturalną zdolność przyjmowania i znoszenia znacznych obciążeń, powodowanych aktywnością fizyczną. Dzięki tej właściwo...
Data publikacji: 2021-02-15
Czas rozkładać stół czyli najlepszy sport na zimową przerwę w domu
Rozrywka zapewniająca wiele radości, sporą dawkę ruchu, rywalizację i satysfakcję z wygranych. Ping-pong nie ma sobie równych.
Data publikacji: 2020-12-21
Na co zwrócić uwagę wybierając worek bokserski?
Worek bokserski to jeden z podstawowych elementów w treningu pięściarskim. Dowiedz się, jak wybrać worek treningowy, aby ten posłużył jak najdłużej, zapewniając jednocześnie efektywny trening fizyczny...
Data publikacji: 2020-12-04

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij