Wakacje pełne wrażeń – odkryj tajemnice Dolnego Śląska

Wakacje pełne wrażeń – odkryj tajemnice Dolnego Śląska

Dolny Śląsk ze względu na swoją zawiłą historię stanowi jeden z najciekawszych rejonów turystycznych w Polsce. Wspaniała przyroda, zabytkowe zamki i pałace oraz różnorodne atrakcje przyciągają turystów. Są tu również miejsce pełne tajemnic, które z jednej strony mogą zachwycać z drugiej wzbudzać grozę i zmuszać do refleksji. Upamiętniają one często tragiczne losy tego regionu, jednak warto je odwiedzić.

Kaplica Czaszek w Czermnej

Kudowa Zdrój jest jednym z miast uzdrowiskowych na terenie dolnego śląska, do którego chętnie przyjeżdżają kuracjusze oraz turyści. Wiele osób jednak nie wie, że w jednej z dzielnic tego miasta – Czermnej znajduje się niezwykły miejsce kultu – kaplica czaszek. Nieduża barokowa budowla z zewnątrz wygląda niezwykle niewinnie, jednak całe jej wnętrze – wszystkie ściany oraz sufit – wyłożone są ludzkimi czaszkami i kośćmi. Są to ofiary wojen i zarazy, które przeszły przez ziemie Kłodzkie w dość krótkich odstępach czasu dziesiątkując jej ludność. Pomysłodawcą stworzenia tak niezwykłego ossuarium był proboszcz parafii w Czermnej ksiądz Wacław Tomaszek, który w połowie XVIII wieku, odkrył szczątki ludzkie zakopane płytko pod ziemią koło kościelnej dzwonnicy. Wnętrze kaplicy pokrywa około 3 tysięcy ludzkich czaszek i kości a kolejne 20-30 tysięcy szczątków leży w krypcie pod ziemią. Będąc na miejscu, warto zwrócić uwagę na ślady widniejące na niektórych czaszkach i kościach, które są świadectwem tragicznych losów i śmierci mieszkańców tej ziemi.

Totenburg w Wałbrzychu

Wokół tego miejsca, określanego czasem „ostatnią świątynią Hitlera” powstało wiele, niekoniecznie prawdziwych historii, zaś sam obiekt wzbudza wiele kontrowersji i dyskusji. Oryginalna niemiecka nazwa brzmi „Schlesier Ehrenmal”, czyli Śląskie mauzoleum, choć nie zostały tam pogrzebane niczyje szczątki. Ta tajemnicza i monumentalna budowla powstała w latach 1936-38, by upamiętnić 170 tysięcy Ślązaków poległych w czasie I wojny światowej. Miała ona jednak jeszcze inne znaczenie. Hitler i jego nazistowska partia nie miała zbyt wielu zwolenników w Wałbrzychu i okolicach. Obiekt ten miał więc również cele propagandowe, ponieważ to tutaj odbywały się późniejsze uroczystości nazistów. Budowla wykonana z kamienia, z zewnątrz przypomina starożytną świątynię. Wewnątrz znajdował się rozległy dziedziniec z umieszczoną centralnie metalową, bogato zdobioną kolumną, na szczycie której miał płonąć wieczny ogień. Forma oraz elementy dekoracyjne budowli nawiązywały do starożytności i dawnych kultów religijnych, do których naziści się chętnie odwoływali. Takich monumentalnych pomników chwały i kultu nazistów było przed wojną znacznie więcej. Większość jednak została zniszczona lub rozebrana po wojnie. Dlaczego ten obiekt przetrwał, nie wiadomo jednak stanowi on ciekawy pomnik tragicznych czasów.

Stary Cmentarz Żydowski we Wrocławiu

Nieco z dala od centrum miasta, otoczona wysokim murem znajduje się niezwykła nekropolia – Stary Cmentarz Żydowski, będący częścią Muzeum Miejskiego we Wrocławiu. Kirkut został założony w 1854 roku, zaś pierwszy pochówek odbył się w 1856. Jest to niezwykłe miejsce będące bogatym zbiorem rzeźby nagrobnej i małej architektury wtopionych w otaczające je przyrodę. Co ciekawe wiele nagrobków znacznie się różni od tradycyjnych żydowskich macew bogatą formą i symboliką. Na terenie cmentarza prezentowane są również zachowane nagrobki z okresu średniowiecza. Chodząc po zacisznych alejkach, znajdziemy miejsca pochówku wielu znakomitych wrocławian – lekarzy, naukowców i twórców.

To tylko kilka niezwykłych i tajemniczych miejsc we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, które warto odwiedzić. Najlepiej więc spędzić tu wakacje a atrakcji na pewno nie zabraknie. Komfortowe warunki pobytu zapewnią apartamenty w doskonałej lokalizacji https://apartamentywroclawskie24.pl/.

Data publikacji: 2020-07-08, ostatnia zmiana: 2020-07-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Słoneczne wakacje na Wyspie Kawalerów! Malta na 4,7 lub 11 nocy!
1 329,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Raj dla miłośników nurkowania- Marsa Alam 5* słoneczny Egipt!
2 059,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Jesień na plaży! Tunezja- wypoczynek nad morzem pełen słońca.
1 751,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Last Minute! Teneryfa - wczasy w pobliżu wulkanu El Teide!
2 399,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Powitaj Nowy Rok pod palmami! Sylwester 5* w kurorcie Sharm El Sheikh!
2 653,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Rajskie wakacje! Zanzibar -wyspa kusząca kolorami i zapachami!
5 199,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Słoneczna Riwiera Turecka zaprasza na wakacje Ultra All Inclusive!
2 067,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
FALE MAZUR 2019  Zapraszamy na rejs wędrowny- Mazury 2019
1 680,00 zł
Ruciane-Nida
(woj. warmińsko-mazurskie)
Odpocznij na najpiękniejszych plażach Wysp Kanaryjskich- Fuerteventura
2 399,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Obóz ASG 2020 - Kolonie i obozy młodzieżowe - ViaCamp
1 899,00 zł
Ryn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Malta -słońce, morze i wielowiekowe zabytki w jednym miejscu!
1 899,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
Obóz Przygodowy "Odkrywcy Przygód" 2020 - Kolonie i obozy młodzieżowe - ViaCamp
1 699,00 zł
Ryn
(woj. warmińsko-mazurskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jaki wiek jest najlepszy na rozpoczęcie nauki pływania?
Pływanie jest nie tylko umiejętnością, ale i sposobem na piękną, szczupłą sylwetkę i na spędzenie wolnego czasu. Tymczasem całkiem sporo osób, nawet w wieku dorosłym, nie potrafi pływać.
Data publikacji: 2020-10-14
Wrocławskie muzea - najlepsza opcja, kiedy pada deszcz
Wrocław to miasta o złożonej historii i bogatej kulturze. Uwidacznia się to również poprzez liczne placówki muzealne, których jest w mieście 21 placówek muzealnych, w których prezentowane są kolekcje...
Data publikacji: 2020-10-02
Jachting - pomysł na wymarzony urlop
Jakie uprawnienia są wymagane, aby móc samemu żeglować oraz gdzie udać się na wycieczkę łódką? Poniżej podpowiadamy, jak spędzić udany urlop na jachcie.
Data publikacji: 2020-07-24
Jak dobrać odpowiednie kije golfowe dla początkujących graczy
Z tego artykułu dowiesz się jak dobrać odpowiednie kije golfowe dla początkujących graczy w golfa. Jakie problemy zdrowotne mogą powodować źle dobrane kije golfowe. Ile kosztuje kompletny zestaw kijów...
Data publikacji: 2020-07-17